Matičenje u ovčarstvu

vojvođanin

Zaslužan član
Učlanjen(a)
11 Jul 2011
Poruka
3.692
Lokacija
srbobran,vojvodina
Poštovane kolege ovčari,vidim da postoje veliki problemi sa izdavanjem pedigrea i vođenjem matične evidencije u ovčarstvu. Da ne bi išli u Off u ostalim temama izvolite ovde izneti svoja iskustva.
 
Poslednja izmena:
bravo mladi urednice
ajmo da krenemo s pohvalom maticnih lopova da posle te pohavle ne moze ni dunav da ih opere
izgubi ovca mindjusu,ima pedigre i sta onda?
kazu zapisnik komisija da osedis dok se to sredi
maticni list za grlo 500 do 800 din
pedigre 1500 do 3000 din a institut za to naplacije 150 tj 600 din
20 posto od subvencije vam oni uzimaju,ne daju ti da umaticis svu janjad npr ako od 30 ovaca imas 50komada oni ti priznaju 20 a ostale brojeve prodaju kojekome u sprezi s vet sluzbom za obelezavanje
 
20 posto od subvencije vam oni uzimaju,ne daju ti da umaticis svu janjad npr ako od 30 ovaca imas 50komada oni ti priznaju 20 a ostale brojeve prodaju kojekome u sprezi s vet sluzbom za obelezavanje
kako ne daju da umaticis svu jagnjad? ako sam ja ovo dobro shvatio ne bih oni meni izasli iz dvorista, pored svega loseg sto prati ovcarstvo jos ovako da koje kakve budale nas zezaju pa stvarno ostaje gorak ukus.
 
Ja lično nemam iskustva sa matičenjem,ali znam za jednog čoveka iz moga mesta, koji je umatičio stado od 100 komada W.Silne pare dao i kada je došlo do isplate subvencije....cvrc...nema licenciranog ovna...nema ni para.Kada im je rekao da ga niko iz matične službe nije obavestio, dobio je odgovor da ima obaveštenje na sajtu Ministarstva polj. i da je on kriv što se nije interesovao.
 
lepo druze kazu ti mozes da prijavis samo 20 z od 30 ovaca pa se ti jebi a seljak cuti il se buni al dzaba,nema kud
naravno da nece doci da ti licno prebroje janjad da trose gorivo nisu ludi i da se prljaju plus vec narede pa ti ako hoces hoces ako neces sipak
ja tek ulazim u pricu po nagovoru prijatelja al znam kako ide ta necasna rabota,cast izuzecima ako postoje uopste
 
Dobra tema nema šta. Ovaj deo državnog aparata je kao i sve ostalo. Nadam se da če iskustva ljudi pomoći u obračunu sa birokratijom. Ako kažem nekom od tih službenika kako može u Somboru ili Šapcu ili da ću se žaliti tom i tom organu možda se i završi neki poso. Ovako nemam pojma sta može a šta ne. Rado ću čitati ovu temu.
 
Vojvodjnin@ pa j*bo im sajt ..... pa mozda covek nema internet, svasta.
Miladinovic@ pa placamo mi njima to maticenje, sta bre nece jao Srbijo medju sljivama, vidis za ovo nisam znao, kod mene je sve ok, valjda nema puno umaticenih grla pogotovu ovaca. Kod nas nema subvencije po grlu ako nemas 100 ovca tako da o njima ne razmisljam bar u kracem vremenskom periodu.
 
Pa tako ispada,sada čobani treba da sede ispred kompjutera, a ovce neka bleje u torovima.Možda će sada ovi savetodavci, nešto i pomoći, mada čisto sumnjam.
 
Ha ha ha ha ha.e sto mi drago sto otvoriste ovu temu.ja trenutno jurim sluzbu udaljenu 100 km da maticim jagnjad(zivim u Pozegi a sluzba koja radi ovce najbliza u Kraljevu),prethodnu turu nisam ni maticio,kod mene rade samo krave,kazu nemas puno ovaca nemozemo da se zezamo sa tim,znaci seljak treba da kupi 100 ovaca da bi neko se smilovao doci a posto ja planiram od 12 da napravim(ne ja nego ovan)30 kom ko me j....?seljaka ce ostati za pod jedan maslacak "bez da se guraju"inace moram da spomenem jos jednu drzavnu zaje...iju jeste :off_topic:ali posto ovo citaju UDBASI nek procitaju i ovo.Napravi prokredit banka ugovor sa ministarstvom o nabavci stocne hrane za proizvodjace na odlozeno 90 dana sa nekom malom kamatom 2%.i to ponude u novembru a traje do 30.novembra dok sredis papire dok izadje komisija aj cao.nego da zlo bude gore traze da imas tri delatnosti npr. 10000 koka nosilja,50 ari vocnjak i 3-4 krave radi garancije ako ti crknu koke da ti uzmu voce ili krave.tako da ozbiljan proizvodjac sa jednom delatnoscu dobije supalj nos do ociju jer ga drzava tera da svastari,a znam firmu koja je uzela isti kredit da kupuje koje sta i da trguje.MNOGO PRICAM a vreme :kisa:je zeznuto mogu dobiti ukljestenje prsljenova.
 
E stvarno nisam znao da je takva situacija sto se tice maticni sluzbi, cini mi se mada nisam siguran da ovcari iz Macve imaju dobru saradnju sa maticnom sluzbom, opet kazem cini mi se. Vidis Mirko znaci ulozis u kvalitetna grla, kupis ih jer se nadas da ces nesto kvalitetno stvoriti od njih i onda se nadju budale da zezaju, pa mislim stvarno,sve bih ja to iz fotelje na livadu da cuvaju ovce da vide sta je seljacki zivot.
 
Ma stoji da sam ja sitan sto se tice broja ovaca al niko nema sluha da ima slicnih meni koji bi mozda imali vise i unapredili stada,prepusten si sam sebi pa gde doguras oni su na drzavnim jaslima bole ih uvo,al je u vojvodini drugojacije da ne pisem sad i o tome reci ce da ne volim severnu pokrainu.inace na lokalnoj izlozbi dodju popiju pojedu niko ni ne pridje da te pita bilo sta a nekamoli da ti ponudi pomoc i savet,e u vojvodini" ma necu o tome.na kraju ce ova nasa pisanija biti okarakterisana kao TEORIJA ZAVERE.laka vam noc:spavam:
 
Ne znam kako funkcionišu odredjene selekcijske i savjetodavne službe u centralnoj Srbiji, ali mi se čini da je nešto bolje u Vojvodini.Prije svega morate znadi da svi koji rade u tim službama su tamo zbog vas a ne obrnuto. Prvo se morate informisati o određenim zakonima i pravilnicima koji propisuju uslove i načine umatičinja i subvencioniranja (kad možete visiti po raznim forumima možete i to). Kad znate pravila onda se obratite.Kad vidite da vas muvaju vi se obratite pismeno.ko je uporan on će doći do svog cilja.
Svaki početak je težak pogotovo ako se kreće od nule.
 


---------- Poruka napisana u 15:25 ---------- Prethodna poruka je at 15:11 ----------

Što se tiče čipovanja ovaca,procedura je jednostavna,postoje dve opcija podkožna aplikacija se radi o Mađarskoj.Čip trajno ostaje pod kožom i vezan je za tetovir broj na uhu i broj na markici sve se pri postavljanju unosi u centralnu bazu,tako da ako ovca izgubi markicu lako se može naručiti duplikat(samo markice na uhu).Životinja nemože dobiti pedigre ako nije obeležena,podatci stoje u pedigreu.Ova procedura se kod nas koristi već kod konja,žig i broj čipa se obavezno nalaze na pedigreu,stim što se kod punokrvnjaka radi i DNK provera nakon čipovanja.To apsolutno smanjuje mogućnost mućkanja.
 
Poslednja izmena od urednika:
sto se cipova tice u madjarskoj je primoran jer njima nemci rade pedigreje,cip je odlik grla da bih proslo lekarsko uverenje i po tome dobio pedigrej,provereno jer smo sada pazarili i uvezli ovnice rase sarole,
 
Da upravo to smo i mi videli na Poljoprivrednom sajmu u kod Segedina,ja sam hteo da kupim čitač za čipove duplo je jeftiniji nego kod nas,pa su nam pokazali na licu mesta na ovcama izloženim na sajmu
 
sto e tice toga ovce koje stizu iz vojvodine je 90% lazno daju ti umaticene a kad treba da vadis pedigre nema nigde sad imam problem sa 4 ovce mislim da ce i sud da radi imas overene i potpisane papire a nakraju ja lud neko mora da odgovara ko je potpiso kupljene su ovce na samom pocetku od nene beska sve lazni papiri drug je moj kupio u jabuci kod coveka ovce dao mu papire i kad je trebalo da vidi da uzme pedigreje nema nigde nista pa dokle ljudi prevare posten covek ne moze da radi posteno radi kretena mislim da ce uskoro biti na tv javno o ovim papirima jer ce se umesati mnogo jaci ljudi neka i gube polozaj oni koi potpisu neispravnu dokumentaciju...posle kazu neku na rec nema vise reci neverujem ni sam sebi necu da me neko zove lazovom radi drugih
 
sto e tice toga ovce koje stizu iz vojvodine je 90% lazno daju ti umaticene a kad treba da vadis pedigre nema nigde sad imam problem sa 4 ovce mislim da ce i sud da radi imas overene i potpisane papire a nakraju ja lud neko mora da odgovara ko je potpiso kupljene su ovce na samom pocetku od nene beska sve lazni papiri drug je moj kupio u jabuci kod coveka ovce dao mu papire i kad je trebalo da vidi da uzme pedigreje nema nigde nista pa dokle ljudi prevare posten covek ne moze da radi posteno radi kretena mislim da ce uskoro biti na tv javno o ovim papirima jer ce se umesati mnogo jaci ljudi neka i gube polozaj oni koi potpisu neispravnu dokumentaciju...posle kazu neku na rec nema vise reci neverujem ni sam sebi necu da me neko zove lazovom radi drugih

Jel si zvao tog lika sto ti prodao te ovce i koji je njegov odgovor? Za to ga u svkom slucaju goni sudski, nemoj da mu ostavis tako... cak i da hoce da ti vrati pare jer to je falsifikovanje dokumentacije, prevara... posavetuj se sa nekim iskusnim advokatom, vecina nece nista da ti naplati za savet a dosta njihy bi pristalo da vode slucaj na procenat (mislim da uzimaju oko 20 % od dobijene sume). Presavij tabak i samo napred neko mora da plati zajebanciju. Samo moras da mu trazis i nadoknadu stete ( to sto nisi mogo da ostvaris subvenciju, pa gubitak na jagnjadima, pa sto si ih hranio i + muka i trud....) Mozda ce nekima zvucati kao da lupam gluposti ali ovo se moze isterati do kraja
 
tek ce se cuti o ludim straincu ja nisam nakupac nisam preprodavac iskljucivo moje prodajem a ja da se brukam radi nekog necu a da me neko vuce za nos vise nece...oni su prodali coveku koi je drzavna bezbednost reko je isterace pa neka kosta kolko kosta otac mu je umro i meni je prodo ovce a taj i moj drug rade zajedno u drzavnoj bezbednosti sve imam crno na belo taj pecat i potpis ko je potpiso taj ce biti glavom o zid ja samo ocu papire nista drugo a kako ce ih stvoriti ne zanima me
 
Odlična tema, postavio sam pitanje u temi "ovčarstvo i kozarstvo", ali mislim da je prikladnije da ovde pitam. Da bi umatičili stado, kupili umatičenog ovna, pa na tu umatičenu "jagnjad" pustili drugog umatičenog ovna. Da li morate da imate registrovano poljoprivredno gazdinstvo i da ste poljoprivredni osiguranik ili je dovoljno samo da imate umatičena grla ? Nisam baš lepo objasnio, ali se nadam da ćete razumeti.
 
Nazad
Vrh