Matičenje u ovčarstvu

Тема је мало замрла, па сам помислио да би било добро да се мало реактивира. Ево једног сарог али доброг текста који би био на корист свима:

http://www.poljosfera.rs/agrosfera/agro-teme/stocarstvo/podsetnik-za-maticenje-ovaca/
Написао/ла Милан 11/03/2014. Објављено у Сточарство

Подсетник за матичење оваца

Последњих дана се све чешће јављају одгајивачи оваца и распитују о могућностима матичења оваца, а повод су најављени подстицаји за квалитетне приплодне овце у износу од 7000 динара, што је за 75% већи износ у односу на претходне године кад је та сума била 4000 динара по уматиченој овци.
Стога се јавила потреба да детаљно упутимо произвођаче који су кораци који се морају испунити пре него што конкуришу и стекну право на подстицаје.

Селекцијска служба се дели на три нивоа:
1. Основне одгајивачке организације (ООО) – Стручне службе које спроводе мере селекције код регистрованих пољопривредних газдинстава
2. Регионалне одгајивачке организације (РОО) – Пољопривредне стручне службе које прате рад и контролу спроведених мера у селекцији стоке на региону који им је додељен
3. Главна одгајивачка организација (ГОО) – За АПВ Пољопривредни факултет Нови Сад, Департман за сточарство која води Главну матичну књигу за овце.

Пре него што произвођач крене у овај посао мора да склопи тројни уговор са ООО и РОО. Основна организација пријављује произвођача у Регистар одгајивача квалитетне приплодне стоке, који се води на Пољопривредном факултету у Новом Саду.

Постоје две могућности за старт селекције у овчарству:

Прва – Произвођач је купио квалитетна приплодна грла са педигреом
Склапа уговор са ООО која ће водити матичну евиденцију, пратити пораст грла, производне показатеље о плодности, производњу вуне, меса и ако се музу податке о млечности. Кад се такво грло први пут ојагњи стиче право да се упише у Главну матичну књигу, као и право на субвенцију за квалитетна приплодна грла. Матични број (ХБ број) грло задржава до краја живота, под условом да је под контролом селекцијских служби.

Друга – Произвођач има овце непознатог порекла које одговарају типу неке расе
После склапања уговора са ООО и РОО оне на основу прегледа доносе одлуке у коју ће се расу вршити претапање оваца. Услов је да произвођач има овна са потпуно познатим пореклом и педигреом. Изабрана грла која ће се претапати се обележавају, прати се њихова производња, а њихово потомство се уписује у Регистар јагњења, јер има познатог оца и мајку. Таква женска јагњад се трајно обележавају и прате док се први пут не ојагње када стичу право на упис у Додатни део матичне евиденције (добијају тзв. РБ број) и такође имају право да добију субвенцију. Њихово потомство ће на основу порекла и праћења продуктивности имати право да се уведе у Главну матичну књигу за овце.

У АП Војводини све селекцијске службе раде по Главном одгајивачком програму и уматичити се могу племените расе оваца (Виртемберг, Иле де франс, Сафолк, Бергамо, Шароле…), аутохтоне расе (Цигаја – сомборска) и генетски ресурси – мали број грла (Чокањска цигаја и Виторога жуја).
Ово је подсетник за све произвођаче оваца и са овим корацима их је потребно упознати пре склапања уговора, јер до остваривања првих субвенција може да прође од 1,5 до 2 године. Такође се мора напоменути да још увек код неких раса има простора да се грла уведу у Додатни део матичне књиге (РБ), јер је мали број грла под контролом, док су код Виртемберга, где је велики број грла под контролом, критеријуми оштрији.

Гордана Аћимац,
дипл. инж. сточарства
 
Хм, ја бих онда ову другу опцију, "претапање", јер држасмо одувек овце али никад са папирима и пореклом, а игром случаја смо купили пре годину, можда јаче, уматиченог овна ИДФ. Дакле колико сам схватио процес, они ове моје овце узму за генерацију 0, њихова деца, генерација 1, са татом са папирима имају пола порекла, и тек деца генерације 1, то јест генерација 2 са опет уматиченим татом, имају 3/4 познатог порекла, и могу се уматичити? Да или не?
А сад кључно питање, где бре да нађем ја ове из РОО и ООО, кога да зовем, на чија врата да куцам? Ко ради то за овај мој округ (Врњ. Бања, Краљево, Трстеник,..) знате ли?
Хвала унапред.
 
Tamo gde se matiče goveda, tu se matiče i ovce. Bar tako je kod nas u Obrenovcu. Pitajte nekog ko ima krave gde ide da ih umatiči. Trebalo bi i da imate kancelariju za poljoprivredu, pa se možete raspitati i tu.
 
Хм, ја бих онда ову другу опцију, "претапање", јер држасмо одувек овце али никад са папирима и пореклом, а игром случаја смо купили пре годину, можда јаче, уматиченог овна ИДФ. Дакле колико сам схватио процес, они ове моје овце узму за генерацију 0, њихова деца, генерација 1, са татом са папирима имају пола порекла, и тек деца генерације 1, то јест генерација 2 са опет уматиченим татом, имају 3/4 познатог порекла, и могу се уматичити? Да или не?
А сад кључно питање, где бре да нађем ја ове из РОО и ООО, кога да зовем, на чија врата да куцам? Ко ради то за овај мој округ (Врњ. Бања, Краљево, Трстеник,..) знате ли?
Хвала унапред.

Први расни ован са педигреом је деда, овце бабе. Други је отац и овце ћерке првог мајке . А тек трећи и овце унуке првог овна и твојих оваца , кад се ојагње , њихова јагњад се матиче и добијају педигре ( доказ о познатом пореклу). Треба ти после твог садашњег још два нова да би претопио твоје . А кад започнеш претапање тек онда ти следи педантерија у вођењу евиденције да не закасниш са пријављивањем женске јагњади. Па још ако су вехеринари који.обележавају овце прецизни па ти изгреше бројеве минђуша па те врате из матичне.службе да исправљаш па док исправиш е онда си се усрећио са претапањем. Па још ако се погоди да овце заређају само мушка јагњад одужи се претапање у недоглед.
 
Да, лепо сам разумео, хвала на појашњењу.

Хаха богме ово садашње јагњење донело 90% мушких, надам се да ће следећа година (то јест јагњење пошто покренем процес претапања) да буде обрнуто, више женскаћа. Али нек су они здрави и прави какви да су!

Још само да нађем то кога да јурим да покренемо то, ту канцеларију за пољопривреду (хвала госпон Бранковићу на информацији), и добри смо.

И узгред, да трајаће, и може бити компликовано, и у међувремену ћемо свакако све нове овце узимати са папирима, али не можемо ове сада да бацимо, добре су, крупне, имамо ту линију јако дуго (а на крају крајева и везали смо се за њих, године су то, не бих их дао за 100 најскупљих), тако да ћемо пробати претапање, па шта буде.

Хвала свима на одговорима!
 
Aj sad ja da pitam sta da radim kupio sam umaticene ovce imaju papire(pedigre) tetovir brojeve u usima i sad kada sam otisao da ih upisem u maticnoj sluzbi na sebe tamo mi kazu da ne mogu da ih maticim jer ih predhodni vlasnik nije prosle godine prijavio na smotru kao jedino mogu da ih prijavim u 0 grupu?Kao one su nestale i sad ih oni brisu iz maticnog legla iako imaju papir i broj ne mogu da ih maticim dace mi njihove pedigre i sve sto treba ali nece ih maticiti?Ja jos uzeo ovna umaticenog ajde reko da krenem malo u ozbiljno ovcarstvo kao ono kur..ac ni da ih vratim coveku od kojeg sam ih kupio jer taj nema pas za sta da ga ujede jednino glavu da mu skinem pare koje sam mu dao za ovce nisu male ali dzabe potrosene i pre nego sam mu ih ja predao u ruke tako da jedino ostaje da ih zadrzim ali opet mi glupo da ih maticim u 0 grupu.
 
Drale raspitaj se još malo ali moguće je da su ovi iz matične službe u pravu. Ja npr nisam znao da žensko grlo umatičeno mora da ima prvo jagnjenje do 24 meseca starosti , imao sam par ženki koje su uknapile da se ojagnje sa 22 meseca, kasno se parile.
Miša506 nema ništa loše u pretapanju, ako ne žuriš i ako imaš ovce koje su dokazano dobre kao majke. Nije lako odvojiti novac za grla u čistoj rasi a nisi ni siguran šta ćeš dobiti za svoj novac.
Mi smo pre 6-7 godina krenuli u pretapanje sa ovcama koje su već bile melezi idf, sada smo stigli do 40 umatičenih grla 75 % idf. Prvi put smo podneli zahtev za subvencije, za 2017.godinu, videćemo šta će biti.
 
40 је лепа цифра, Михаило, нека је са срећом и нек се само множе! ::svaka cast::

Иначе добих број неког ветеринара од бивших Јованових власника, позвах и рече ми да треба да му уплатим 2200 дин и касније да чекам на тај папир из Београда до 18 месеци!?!?!?!? :sta:
Па реко да проверим са вама који имате искуства, шта прича овај човек? Како 2200 дин када на сајту института у Новом Саду пише да је цена вађења педигреа за овце 600 дин? И каквих црних 18 месеци? Па шта ако хоћу да га продам раније?
Нашао сам контакт адресу на сајту института Земун, који води књиге за остатак Србије, и послао им мејл, надам се да ће ми дати неке повратне информације.
Још нисам похватао све конце како, зашто, где, да бих скапирао систем и све око матичења... А нико лепо ни да објасни кад питам, па нисам ја рођен са свим административним знањима побогу. :osmeh: Све ми то мирише као да би они мене да "ошишају". :osmeh:
 
40 је лепа цифра, Михаило, нека је са срећом и нек се само множе! ::svaka cast::

Иначе добих број неког ветеринара од бивших Јованових власника, позвах и рече ми да треба да му уплатим 2200 дин и касније да чекам на тај папир из Београда до 18 месеци!?!?!?!? :sta:
Па реко да проверим са вама који имате искуства, шта прича овај човек? Како 2200 дин када на сајту института у Новом Саду пише да је цена вађења педигреа за овце 600 дин? И каквих црних 18 месеци? Па шта ако хоћу да га продам раније?
Нашао сам контакт адресу на сајту института Земун, који води књиге за остатак Србије, и послао им мејл, надам се да ће ми дати неке повратне информације.
Још нисам похватао све конце како, зашто, где, да бих скапирао систем и све око матичења... А нико лепо ни да објасни кад питам, па нисам ја рођен са свим административним знањима побогу. :osmeh: Све ми то мирише као да би они мене да "ошишају". :osmeh:

Педигре се чека дуго тако да и тих 18 месеци није ништа чудно. Велика потражња педигреа. Јагњад ојагњена у једној години ако нису пријављена у тој години не могу да се пријаве у следећој. Коју би корист имале матичне службе ако би наплаћивале по ценовнику Института ?
 
Педигре се чека дуго тако да и тих 18 месеци није ништа чудно. Велика потражња педигреа.

У реду, али шта ако хоћу да га продам у међувремену?
И да ли је тај лист мој власнички лист тог овна, или је то његов лични извод из матичне књиге без обзира ко му је власник? И то касније предајем будућем власнику?

Коју би корист имале матичне службе ако би наплаћивале по ценовнику Института ?

Па побогу госпон Шумадинац ако стварно има толике потражње и ако имамо толико оваца у Србији (а сумњам да смо и близу неке бројке која би само наше тржиште намирила) и ограђивање од 10, 20% би било више него добра корист. А 2200 (+1600) на 600 је ограђивање од 266,66%. Ех где би нама крај био када бисмо свако јагње 266,66% уновчили. :osmeh:

П.С. Хвала на одговору. :)
 
Нема на,чему. Ми живимо у Србији а не у Француској или Немачкој. Само због тога ничега више.
Распитајте се или потражите на интернету . Свака матична служба узима од 7000 како која. Тако да одгајивач не добије 7000 него мање. Не може ветеринарска станица ако није и матична служба да матичи овце и краве . Матични лист се добија бесплатно а педигре се плаћа. Мене су педигреа коштала по 1200 за овнове. Матичне листове нисам плаћао. Ако хоћете субненције и матичење двиска не може да остане сјагњена пре десет месеци старости ( не може да се ојагњи пре 15 месеци). Ако грешим молим искусне одгајиваче да објасне.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh