Suzbijanje korova u kukuruzu nakon nicanja KWS uljana repica
Strana 3 od 5 PrvaPrva 12345 PoslednjaPoslednja
Rezultati 41 do 60 od 91

Tema: Matičenje u ovčarstvu

Banned
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Poruka
    999
    Zahvalio se
    224
    Zahvaljeno 265 puta na 123 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    A ko mu izdaje licencu da moze da pari ovce? Ja Boze ludorija...

Banned
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Poruka
    1,097
    Zahvalio se
    334
    Zahvaljeno 497 puta na 221 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Jagnjeca brigada(opstinska komisija-strucna)

Član bato87 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Poruka
    1,236
    Zahvalio se
    303
    Zahvaljeno 665 puta na 266 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Zar to ne bih trebalo da radi maticna sluzba??

Banned
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Poruka
    1,097
    Zahvalio se
    334
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Kod mene maticna sluzba ne postoji 3god,sad jurimo da pocnu da rade,oni vele da se formira opstinska komisija za licenciranje

Član
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Poruka
    83
    Zahvalio se
    4
    Zahvaljeno 9 puta na 6 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ako sam dobro razumeo propise ,umaticenim ovnovima se ne izdaje licenca, podrazumeva se da su prosli kroz ceo sistem. Medjutim, u slucaju da fale kvalitetni ovnovi SAMO za slobodno parenje, onda se predlazu grla a komisija koju cine dr vet.med i dipl ing polj. izlazi na teren i daje misljenje o grlu i vremenu za koje se izdaje licenca, odnosno vreme koje ce ovan provesti u priplodu. Posle isteka tog vremena,vlasnik je duzan da kastrira grlo u roku od 7 dana...

Član Edin Crnalić avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Poruka
    73
    Zahvalio se
    15
    Zahvaljeno 12 puta na 6 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Drage moje kolege izvinite na izrazu ali koliko ja vidim iz ovih postova svi samo gledaju kako da te zaj.....! Ja sam ovce kupio od poznatog proizvođaća, platio ih pošteno i to toliko da mi zujalo nekoliko dana oko glave, naravno dogovoreno je bilo da će mi matićne liste srediti naknadno zbog komplikovane procedure i papirologije, još uvijek čekam u nadi naravno... al koliko vidim u kavim ste problemima vi onda teško i da ja nešto sredim.

7. Sledeći 2 korisnici su se zahvalili Edin Crnalić na ovoj poruci:

lle de france (13-03-12), Sancho (13-03-12)

Član majilovac avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Poruka
    1,035
    Zahvalio se
    536
    Zahvaljeno 534 puta na 230 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    kolega edine ja sam cekao maticne listove 11 meseci od kako sam dobio zenke do dolaska maticnih listova,nazalost sam platio pedigreje a dobio maticne listove,nakraju sam se dogovorio da mi posalju kopije roditelja da bih moja sluzba trazila hb broj i pravila pedigreje,zasto tako je sam razlog finansija,pedigrej kosta nekih 20e a na 20 zenki je to cifra,taj ceh cu ja platiti jer nemam vremena za zajebanciju i potrebni su mi,ja nisam pravio nikakvo pitanje u isplati i placao u napred jer sam rezervisao unapred,ovo je poznata farma i sve je bilo zlatno ali eto nije tako,zalosno i bas zbog takvih slucajeva ljudi su skepticni i sumljaju,to je moja greska jer ja smatrm da coveku treba ukazati poverenje i verovati dok nezajebe
    Ako vegetarijanci toliko vole životinje, zašto im pojedu svu hranu?!

9. Sledeći 2 korisnici su se zahvalili majilovac na ovoj poruci:

lle de france (13-03-12), Memic (09-11-12)

Član
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Poruka
    237
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 47 puta na 26 poruka
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    kazite imena ako ste u pravu pa da se mi ne zaj...o zbog cega ih stitite?

Banned
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Poruka
    999
    Zahvalio se
    224
    Zahvaljeno 265 puta na 123 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Pa od ovih sa Uba je uzimao ako se ne varam?

Član zemun avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Poruka
    369
    Zahvalio se
    192
    Zahvaljeno 349 puta na 109 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: MIRKOPOZEGA Pogledaj Poruke
    Jagnjeca brigada(opstinska komisija-strucna)
    Nemoj tako kolega, i ja sam pre nekoliko godina, kao predstavnik odgajivaca, bio clan jedne komisije koja je "licencirala" ovnove na nivou sremskog okruga.Komisiju su sacinjavali dipl. veterinar, dipl.idg. stocarstva, predstavnik maticne sluzbe i predstavnik odgajivaca.
    Ministarstvo je te godine propisalo da je uslov za subvencije, izmedju ostalog i licencirani ovan, a samo 'licenciranje" se svodilo na to da se provere na licu mesta papirologija i fenotipske karakteristike grla.Zahvaljujuci tome sto smo se sami organizovali i ispunili formalnosti koje je su trazene, te godine je veliki broj odgajivaca sremskog okruga ostvario pravo na subvencije, a samo smo u dva domacinstva popili kafu, jagnjetinu niko nije ni pomenuo.

Banned
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Poruka
    1,097
    Zahvalio se
    334
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ja ostajem pri svom iskazu(kakvi ste ko pirocanci),cestitam na ucescu u komisiji,u noj nisi bio bez razloga,ali moram priznati da mi se prvi put jedan deo tvoje poruke ne dopada.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Poruka
    14
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Halo Narode, i sta bi sad na kraju, sta je sve potrebno da se umatice jaganjci?
    Unapred hvala

Banned
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Poruka
    1,632
    Zahvalio se
    226
    Zahvaljeno 348 puta na 241 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Da se nadovežem. Šta je potrebno? Potrebno je da se ima veza (ruka ruku mije) sa matičnom službom. Od kad su uvedene subvencije broj umatičenih ovaca je porastao brzinom svetlosti. Da su se rađale samo ženska jagnjad i to trojke teško da bi dostigle ovaj broj.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Poruka
    3
    Zahvalio se
    0
    Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Moj starac se u penziji vratio svojoj staroj ljubavi - ovčarstvu. Pored njega stvarno sam i ja počeo da volim te životinje, a počeo sam i da se interesujem i obrazujem na tom polju.

Radnja se dešava u Srbiji (Vojvodina). Moj starac je prošle godine kupio stado od stotinjak ovaca od jednog poznatog proizvođača (po svoj prilici i prevaranta), i to na kredit. Obezbeđenje kredita je bila hipoteka na zemlju, tako da nije bilo potrebno donositi nikakve papire za ovce prilikom njihove kupovine. Starac je podrazumevao da će od države dobijati podsticajna sredstva... I tu nastaje problem - njegovi "prijatelji" veterinarski tehničari, kojekakvi "stručnjaci" (koji nemaju svoje životinje, ali su česti na tuđim farmama i salašima kada može da se pije i jede obilato) i slična bagra ubeđuju ga da je prethodni vlasnik "propustio da umatiči 2-3 generacije", te da stoga on može da umatiči tek, da kažem unuke ovaca koje je kupio...

Meni je to bilo veoma sumnjivo, pa sam počeo da kopam po internetu... Vidim da su informacije veoma šture kada je u pitanju matičenje, a takođe vidim i da postoji pojam pedigriranja. Moj starac inače ne razlikuje značenje ta dva pojma, a kad je ovce kupovao rekli su mu da su "svi papiri u redu"...

Rasa je Virtemberg, ako je to bitno.

Starac i šurak (koji je takođe u poslu) se muče, i pored dobrih uslova, vakcinacije i sl. bilo je dosta uginuća ove zime (preko 10%, vidim da je to loš procenat), ali obojica veoma vole ovce i ne odustaju od njihhovog gajenja. Nažalost, mislim da su veoma naivni ljudi koji propuštaju priliku da uzmu subvencije koje, ne bi me čudilo, možda uzima prethodni vlasnik za ovce koje je prodao (pod uslovom da je to izvodljivo i da je u dosluhu sa veterinarskom inspekcijom koja kontroliše subvencionisane ovce (ukoliko ikakve kontrole i ima)).
    Još jedna stvar: ako sam dobro razumeo, razlika između pedigriranih i umatičenih ovaca postoji.

Moja pitanja su sledeća:

1) kako da proverimo da li su ovce zaista umatičene, i ko se vodi kao vlasnik?

2) kako da umatičimo ovce ukoliko nisu umatičene?

3) šta je tačno pedigriranje ovaca i da li sam u pravu kada kažem da to nije isto što i matičenje?

Sigurno ću imati još pitanja... Nadam se da ćete mi oprostiti na eventualnom lupetanju... Pojmovi matičenja i pedigriranja nisu objašnjeni ni na sajtu ministarstva, a vidim da ih ni sami seljaci ne razumeju što najviše odgovara prevarantima i ministarstvu. Prvima da zarađuju na jadnim seljacima koji rade za njih, a drugima omogućava da budžetski novac troše na luksuzne automobile, a ne na subvencionisanje pravih stočara, dakle onih koji zaista drže stoku.

Nisam dete sa sela, iako selo obožavam. Veće neko vreme sa zadovoljstvom pratim forum i uživam u tekstovima i slikama.

Hvala puno!

Član
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Poruka
    2,443
    Zahvalio se
    1,096
    Zahvaljeno 470 puta na 339 poruka
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ne bi bilo lose da kazes koji je proizvodjac u pitanju.A proveru da li su umaticene trebalo bi da vam objasne ljudi iz poljoprivredne stanice.moze li se znati u kom se mestu nalazite?Umaticena ovca je ona koja imam tetoviran borj u uvetu.ako one nemaju treba kod tog odgajivaca proveriti da li njihove majke i ocevi imaju te brojeve,ako imaju na osnovu njih se matice i vase ovce.
    svi beze sa sela,ja bezim iz grada...

Član nemanja_st01_58 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Poruka
    1,336
    Zahvalio se
    148
    Zahvaljeno 242 puta na 186 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Umaticeno grlo je grlo koje ima poznato poreklo obeju roditelja kroz nekoliko generacija.
    Ako je grlo u tipu rase po spoljasnjosti onda moze da se uvede u nultu generaciju (ženska grla) i da pareno sa licenciranim umatičenim ovnom da ćerke koje će biti sa polupoznatim porekloma a opet te ćerke parene sa drugim umatičenim licenciranim ovnom mogu da daju žensko i muško potomstvo koje je upotpunosti umatičeno sa poznatim poreklo(to je odgovor na pitanje o umatičenim unukama)
    Pedigrirano grlo ne postoji. Pedigre je pisani dokaz o poreklu jednog grla i njega u elektronskom obliku vodi matična služba a izdaje se na zahtev.( Da bi preneo grlo iz jedne matične službe u drugu potreban ti je matični list koji se verovatno vadi na sonovu predgrea. U principu za tvojih plaćenih 1000-2000din usluge matičnoj službi oni bi trebalo da ti ga izdaju ali i oni moraju da žive od nečega a država je to tako propisala. I meni jako smeta što nije propisano da dokumentaciju o grlu poseduje vlasnik, već sve to drži matična služba kod sebe.
    HB broj imaju umatičena grla i to nije broj koje imaju krave ili ovce na ušnim markicama, . Preko broja na ušnim markicama kod veterinara se može saznati predhodni vlasnik životinje i mesto odakle je ta životinja kao i da li je vakcinisana.
    Kada saznate odakle su ovce preko ušne markice onda vidite ko na toj teritoriji radi matičnu evidenciju za ovce pa kod njih da proverite jesu li ovce umatičene ili postoji matična evidencija za njihove pretke.
    Nadam se da je razumljivo i dobro objašnjeno.
    Poslednji uredio nemanja_st01_58; 02-02-13 u 21:40.

19. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku nemanja_st01_58 na ovoj poruci:

Sava21 (02-02-13)

Član kvicoje avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Poruka
    587
    Zahvalio se
    86
    Zahvaljeno 79 puta na 59 poruka
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Grešiš Nemanja da bi grlo preveo iz jedne u drugu matičnu službu treba ti matični list koji ti izdaje matična služba i košta oko 800 din a pedigre košta 1700 i izdaje ga institut za stočarstvo
    Branko

Član nemanja_st01_58 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Poruka
    1,336
    Zahvalio se
    148
    Zahvaljeno 242 puta na 186 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    moguće :)
    ono što mi učimo na faksu i što se radi su nebo i zemlja :) a iskreno mnogo toga praktičnog ni ne učimo
    isparavljeno u tekstu .

Član Krajisnik avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Poruka
    691
    Zahvalio se
    48
    Zahvaljeno 193 puta na 92 poruka
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Mrka kapa.Ja ne zelim da se upustam u te gluposti oko maticenja.Prvo neznam ni da li mogu a drugo i nemam bas neku volju.A da dobijes subvenciju e to je tek sex.Ne mogu da verujem sta sve piste koja je to procedura-da trazim majku i oca od ovce da pitam jel se ona negde vodi.........Pa da jurim njihovog gazdu da mi se mlati oko mojih jaganjaca ili ovaca.Ja to prvi nebih radio nikome,kad trebam auto da registrujem ja nemam zivce.Ako je drzavi stalo do ovaca nerazumem cemu tolika papirologija.Nista ti ja to ne razumem majke mi
    Ako na svom zivotnom putu budes zastajkivao da kamenom gadjas svakog psa koji na tebe zalaje nikada neces stici do cilja !!!

Član
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Poruka
    2,443
    Zahvalio se
    1,096
    Zahvaljeno 470 puta na 339 poruka
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    A,znas i sam da je to tako uvedeno zbog raznoraznih muckarosa i svercera koji samo preprodaju stoku,a hteli bi da uzimaju subvencije.
    svi beze sa sela,ja bezim iz grada...

Strana 3 od 5 PrvaPrva 12345 PoslednjaPoslednja