Međuredni razmak 45,50 ili 70 cm

miroslav k

Član
Učlanjen(a)
4 Nov 2009
Poruka
5.491
Lokacija
Bački Petrovac 20 km severno od Novog Sada
Ova tema mislim da vec postoji ali je nisam nasao na pretrazivacu<br>interesuje me razmak soje na 45,50 i 70cm, kakva su vasa iskustva sa prinosom ne racunajucu predproslu godinu jer mislim da je bila rekordna. <br>sto se tice secerne repe tamo definitivno nema razlike u prinosu i ako  na 45cm razmaka ima vise 2 reda po jurtru.
 
Ja licno sejem na 50 i nikada nismo to menjali.Neki po selu seju na 70 ali samo zato sto im je lakse da prodju sa prskalicom i spartacom.Ove godine sam imao 13 metara soje po kj. i mogu da se pohvalim da sam bio jedan od vodecih po kolicini u selu.Dok je bilo koji su sejali na 70 pa nisu ni kosili zbog trave.Slusao sam neka iztrazivanja koje su radili u PKB-u. sejali su na 35,40,45,50,55,60,65,70,80 razmak i da im se naj bolje pokazala na 45.Brzo napraduje masa i zatvori redove i neda travi da se probije a prinos je isti.
 
baš ambroziju i sirak briga što su u senci ako se ne reaguje porastu 3m
ja sejem na 70 samo jer mi je lakše a prinos uglavnom isti
 
ja preferiram setvu soje na 50cm!do sad sam placao setvu a ove godine sam kupio nodetku za kukuruz tako da ce naredne godine biti na 70cm!u planu mi je kupovine jos dve baterije tako da cu se za dve godine opet vratiti na 50cm!
 
4x50 kad spartas nikad zavrsiti!a da li bi bilo problema sa vadjenjem repe sestorednim vadilicama kad bi sejao sa 5 baterija?
 
Sejao sam soju i na 50cm a sad na 70cm. Razlike u prinosu nema a kada se blagovremeno koristi kvalitetna hemija nema nikakvih problema sa korovima.
Najvažniji razlog za 70cm jeste taj što je međuredna obrada mnogo lakša te nije potreban pilot na špartaču.
 
Kod nas je setva soje 99% na 50 cm. mada ja mislim da tu nema neke velike razlike u prinosu, bitan je broj biljaka po jedinici površine.
 
Za prinos ne znam,ali su ove godine vidno pre podgorele soje sejane na 50cm,nego na 70cm i bile su manje vecinu vegetacije,pa ne verujem ni da je prinos bio veci.
 
Nisam primetio razliku u prinosu kod nas pošto ja sejem godinama na 70cm a kum na 50cm i prinosi su slični a i u firmi sam 11god. sejao na 50cm i nisam primetio razliku.
 
Nazad
Vrh