Veštački oprašivači voća

strelac

Novajlija
Učlanjen(a)
18 Jan 2009
Poruka
23
Lokacija
sabac
Cao svima,

nedavno sam cuo za vestacke oprasivace, navodno se koriste u regionima gde se u vreme cvetanja ocekuje lose vreme i gde insekti ne mogu da odrade posao (Poljska,Madjarska)
Imam vocnjak visnje i u poslednje tri god mi kisa u periodu cvetanja dosta pravi problema,pa ako neko nesto zna o ovoj temi neka pise.

Informacija je pouzdano tacna, samo ne znam koji je preparat u pitanju ,i da li to ima kod nas u prodaji :bravo:
 
Odg: vestacki oprasivaci voca

kao sto sam i sam znao o ovoj temi se malo zna kod nas a jako je bitno u ciklusu prizvodnje,malo sam se raspitivao i cuo sam za preparat NEVIROL-WP 60 proizvodi se u Madjarskoj i cuo sam da se primenjuje i kod nas navodno povecava prinos za 2-3 puta .Kako sam ja informisan radi se o tome da se produzava aktivan period cveta ili tako nesto i da se oplodi vise cvetova :sta: .Na netu sam nasao taj preparat ali na Madjarskom ako neko razume sta pise bilo bi nam svima od koristi.

Neka neko ko zna madjarski pogleda o cemu je rec, ili ako ima iskustva sa ovim preparatom neka pise :ppozdrav:
 
Odg: vestacki oprasivaci voca

Tipican primer ove sezone za visnju lepo vreme :cool: a pcela nigde ,prosle god kisa :kisa: u cvetanju i tako svake god.nesto novo :sta:.Ja sam ove god tretirao u tri navrata sa nevirolom pa cu videti razliku.Kada je otvoreno 50% prvi put,drugi put kada je bilo 100% otvoreno i treci u precvetavanju sve u roku tri dana ,po savetu lokalnih savetnika.

Videcu iz licnog iskustva ima li razlike.
 
Odg: vestacki oprasivaci voca

Kako su rodile višnje posle veštačkog oprašivanja
strelac je napisao(la):
Tipican primer ove sezone za visnju lepo vreme :cool: a pcela nigde ,prosle god kisa :kisa: u cvetanju i tako svake god.nesto novo :sta:.Ja sam ove god tretirao u tri navrata sa nevirolom pa cu videti razliku.Kada je otvoreno 50% prvi put,drugi put kada je bilo 100% otvoreno i treci u precvetavanju sve u roku tri dana ,po savetu lokalnih savetnika.

Videcu iz licnog iskustva ima li razlike.
 
Odg: vestacki oprasivaci voca

NEVIROL-WP 60 se obicno koristi kod kruske kod nas,
a za krusku i jabuku moze jos da se koristi i AF 96 (l.Gobbi -Italija)
Phytorgan - Grcka, kazu da moze GA3 za oplodnju kruske i tresnje.
 
Odg: vestacki oprasivaci voca

Zna li neko sta moze da se koristi za oprasivanje sljiva , i gde mogu kod nas da se kupe ova sredstva za vestacko oprasivanje .Sta mislite o sredstvu BM86 , to je stimulator oplodnje , i ima ga u agro market-u .
 
LJUDI AKO NEKO ZNA STA VISE O OPRASIVANJU A TICE SE SLJIVA NEKA PRICA :bravo: .DAVajte neke informacije, ja sam imo cveta na sljivama ful kad od roda nista a ubio sam se od posla i prskanja :udri:
 
Zdravo narode nisam bio tu neko vreme :spavam:
Koliko ja znam svi ovi oprasivaci se mogu koristiti za svo voce,moguce da postoje oprasivaci koji vise odgovaraju nekim vocnim vrstama.Zato sam i postavio ovu temu,da ljudi koji ne znaju nista o tome cuju za to
Ja licno koristi Nevirol wp 50 i jako sam zadovoljan.Cena koju sam ja placao je 12€/kg a kolicina je 2X500g na 1000lit vode.Prinos Visnje za 2009g na 1.5ha(gusta sadnja) je bio 52tone.

Ako neko ima iskustva sa drugim oprasivacima neka pise.
Gde se mogu naci ti oprasivaci ,koja je cena,koja kocentracija ide ...



Pozz
 
Poslednja izmena od urednika:
ma pusti to korov voce,sta za sljivu -cime prskati. da li mi smeta sto moram protiv monilije da prskam tada
 
Treba mi pomoc nabavke oprasivaca za visnju...
Interesuje me koji preparat i gde mogu kupiti. Hvala!
 
mislis da moze visnja da sastavi dve dobre godine :osmeh:

ne postoji klasican preparat za oplodnju visnje, mozes to da poboljsas kvalitetnom upotrebom djubriva i stimulatora

i opet nema garancije, nemoj da te lazu.
 
na koje djubrivo i stimulatore mislis? Svaka pomoc bi mi dobro dosla.
Bacio sam jesenje 500gr po drvetu...
 
za kosticavo voce ne postoji hormon za oplodnju, ali sta moze:
-da se poveca procenat uspesno zametnutih plodova, kombinacija prihrane (nesto mora da ih oplodi, pcela, bumbar, vetar itd)
-da se produzi vreme kad je moguca oplodnja (to radi newirol), tako bar kazu, a iskustva su diskutabilna (opet nesto mora da oplodi)
-da se ubza i uspori vegetacija
-da se smanji broj nerodnih pupova (giberelini, to si vec zakasnio)...

ne mogu sad da se setim vise, saljem ti na pp broj jednog mog drugara sto se bavi djubrivima pa se borite kako znate

to jesenje si bas bacio :osmeh:
 
U principu, višnja svake godine veoma dobro cveta, ako se obave prethodne radnje međutim, primetio sam tokom godina da je veoma važno da tokom precvetavanja vreme bude lepo, kako bi se prirodno dobro oplodila. Dešava se da baš u vreme cvetanja zahladni, sa kišom, jednostavno se zametanje ploda "predvoji", pa ne bude očekivani rod.

Kolega aremane kaže da ne postoje veštački oplođivači za koštičavo voće, verujem mu, ali bih voleo da postoje, tako bi očekivani rod bio znatno bolji u uslovima hladnoće i kiše u periodu cvetanja. Bude li se ipak pojavio, sigurno ću ga upotrebiti u ovakvim uslovima!:cool:
 
Nazad
Vrh