Poljo wiki KWS uljana repica
Strana 4 od 4 PrvaPrva ... 234
Rezultati 61 do 70 od 70

Tema: Obezrožavanje teladi

Član
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Poruka
    247
    Zahvalio se
    182
    Zahvaljeno 120 puta na 63 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Obicno se takvi bikovi iza imena oznacavaju sa pp kao na primer MUNGO pp

Član
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Poruka
    4,587
    Zahvalio se
    1,632
    Zahvaljeno 1,484 puta na 845 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Imam jedno tele koje sam kupio koje je sad oko 300KG i nema rogove. Da li je to neka posebna rasa. Boja mu je tamno braon na crno sa belim flekama, izuzetno je robusan i napredan.

Član
    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Poruka
    3,627
    Zahvalio se
    1,358
    Zahvaljeno 1,621 puta na 977 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ajd ga slikaj ,jer i ja imam jednog slicnog u tovu ,samo sto moj ima rogove.

Član
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Poruka
    4,587
    Zahvalio se
    1,632
    Zahvaljeno 1,484 puta na 845 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Slabo ti ja stojim s tim ubacivanjem slika.

Član
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Poruka
    1,583
    Zahvalio se
    880
    Zahvaljeno 657 puta na 387 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Boga Vam ljudi, kako se koristi ovaj električni skidač rogova, dehorner, ili kauter, ili lemilica... ???

Ugreješ i šta ? Koliko pritisnuti, koliko zadržati, kako izgleda rana, treba li je hiruški zbrinuti.. ???

Ko beše pisao da je koristio, Profesor ?
    Poslednji uredio bradonja s petokrakom; 07-03-17 u 23:42.

Član prof. dr. Seljak avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Poruka
    1,410
    Zahvalio se
    872
    Zahvaljeno 954 puta na 478 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Jeste, ja sam obezrožavao telad na taj način ali je dosta neprijatan i za telad i za mene. Elem uključi se termokauter i ostavi da se ugreje. Ja sam za proveru da li je dovoljno ugrejan koristio štok od vrata koji je drveni. Prislonim vrh termokautera na dasku i ako počne da se puši i da se pali daska onda je bio dobro ugrejan. Pre toga sam u poslednje vreme davao lokalnu anesteziju, ali mislim da je bol toliki da to uopšte nije pomagalo. Nakon fiksacije teleta ide onaj ružniji deo. Napipa se pupoljak roga i trudi se da taj pupoljak bude na sredini vrha termokautera. Pritisne se snažno termokauter na glavu teleta, on spali dlaku, kožu, i bazu roga i ujedno kauterizuje krvne sudove pa nema krvarenja. Zadržite do 5-8 sekundi, sklonite termokauter. Nakon toga sam koristio cink vitaminsku mast radi bržeg zarastanja. Sad radim sa stikom obezrožavanje i to je gospodki posao u odnosu termokauter a da ne pominjem dobrobit teleta.
    Poslednji uredio prof. dr. Seljak; 08-03-17 u 15:38.
    Nemojte raditi kako svi rade, već radite kako treba!

7. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku prof. dr. Seljak na ovoj poruci:

bradonja s petokrakom (09-03-17)

Član
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Poruka
    247
    Zahvalio se
    182
    Zahvaljeno 120 puta na 63 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ja sam izgleda uspeo kod mojeg teleta sa stikom da ga obezrozim ima dva meseca a rogova nema.

Član
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Poruka
    1,583
    Zahvalio se
    880
    Zahvaljeno 657 puta na 387 poruka
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ma i ja bih pastom kao i do sada što sam, ali sada imam više teledai u telećaru, a nemam mogućnost da ih vežem pa se plašim lizaće jedno drugo, a kalijum hidroksid nije baš lepa stvar za jezik i njuške.

Novajlija
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Poruka
    28
    Zahvalio se
    8
    Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: prof. dr. Seljak Pogledaj Poruke
    Jeste, ja sam obezrožavao telad na taj način ali je dosta neprijatan i za telad i za mene. Elem uključi se termokauter i ostavi da se ugreje. Ja sam za proveru da li je dovoljno ugrejan koristio štok od vrata koji je drveni. Prislonim vrh termokautera na dasku i ako počne da se puši i da se pali daska onda je bio dobro ugrejan. Pre toga sam u poslednje vreme davao lokalnu anesteziju, ali mislim da je bol toliki da to uopšte nije pomagalo. Nakon fiksacije teleta ide onaj ružniji deo. Napipa se pupoljak roga i trudi se da taj pupoljak bude na sredini vrha termokautera. Pritisne se snažno termokauter na glavu teleta, on spali dlaku, kožu, i bazu roga i ujedno kauterizuje krvne sudove pa nema krvarenja. Zadržite do 5-8 sekundi, sklonite termokauter. Nakon toga sam koristio cink vitaminsku mast radi bržeg zarastanja. Sad radim sa stikom obezrožavanje i to je gospodki posao u odnosu termokauter a da ne pominjem dobrobit teleta.
    U potpunosti se slažem sa prof. dr. Seljak

Usput da dodam da horn stick, pastu za obezrožavanje i termokauter mozete naći na online prodavnici www.vetshop.rs

Član petarkrsmanovic avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Poruka
    2,533
    Zahvalio se
    1,193
    Zahvaljeno 1,709 puta na 650 poruka
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Pitanje za iskusne, da li ce uspeti, i ako treba ponoviti, kada? Teletu je sada mesec i po dana, a sa mesec dana sam mu tretirao rogove stikom. Izbocine od rogova se poznaju, ali deluju mi mumificirano i nisu se uvecale tokom ovih 15ak dana, stavise kao da su se smanjile.

Ене, но, да ви'ш сад!

Strana 4 od 4 PrvaPrva ... 234