Inovacije na IMT traktorima

Tako je bolje postaviti, ja sam samo skinuo poklopac komore, izbušio ga i urezao navoj.
Jedna napomena, ovo se može jednostavno uraditi samo na glavi koja ima te poklopce na komorama za sagorevanje (IMT533,555,558,560 st.tip), i to su motori sa indirektnim ubrizgavanjem. Ugradnja na motore sa direktnim ubrizgavanjem, koji imaju izdubljene klipove je jako komplikovana, ili čak nemoguća, jer se tamo mora bušiti glava motora, pod određenim uglom, i mora se paziti da neuhvati neku od šupljina glave.
Paljenje sa ovakvim grejačima je kao da palite već zagrejan motor, znači čim motor zavergla dolazi do paljenja smeše, jer dizna ubrizga gorivo direktno na grejač koji je užaren, tako da nema dugog verglanja. Ostaje problem sa teškim verglanjem zbog hladnoće, ili ako je smrzlo gorivo.
 
Ja sam radio uloške iz razloga što je na grejačima navoj 12x1,25 i mislio sam da neće drzati na 5mm navoja.U ulošku se odradi konus na koji grejač legne i dihtuje.Verovatno nebi ima problem ni onako ali sam se rešio da odradim kako treba.Ti ulošci nisu neki problem da se naprave na strugu ja sam to platio 1000 din i mislim da nije neki trošak i ne razmišljam kako će da funkcioniše.
 
A da li ima grijač istu funkciju?
Ja sam termostat ugradio na isti način sa tim uloškom.
Šta misliš da mi je na poklopac navariti maticu sa vana sa navojem i kroz nju i kroz poklopac privariti gtijač?
Koliko grijač smije da bude dug?
Da li treba relej, ili se smije oslioniti na savjesnost pa otprilike držati grijače uključene.
 
A da li ima grijač istu funkciju?
Ja sam termostat ugradio na isti način sa tim uloškom.
Šta misliš da mi je na poklopac navariti maticu sa vana sa navojem i kroz nju i kroz poklopac privariti gtijač?
Koliko grijač smije da bude dug?
Da li treba relej, ili se smije oslioniti na savjesnost pa otprilike držati grijače uključene.

Ima bolju funkciju nego onaj mokri jer se nalazi u komori tj cilindru i kad dođe u dodir sa naftom koju dizna baci u magli odmah je pali.Mislim da su poklopci odlivak tj gus pa nisam siguran dali bi bilo pametno navarivati nesto tako.Moguće je u svakom slučaju što jeftinije prođes tim bolje ali kopenzuj cenu i finalni kvalitet.vidi gde može da se uštedi a gde ne bi trebalo.Ja sam kod mene stavio vremenski relej koji gasi grejače na 25 sek i ponovo ih pali kad počnem da verglam.Ako je motor vruć i ne treba mi grejaci čim upali tj pustim bravu za verglanje grejači se gase.Možeš i bez releja ali opet je malo kulturnije ovako.Polovan relej sam platio 600din a grejače neke opelove kratke nove
260 komad.Duzina grejača nebi trebalo da bude preko 50mm jer ne mogu neku duži grejači das stanu u komoru.E sad ako radiš uloške već se zavisi koliko ćeš ga upustiti u uložak pa tu postoji varijanta da uđu i duzi neki.
 
Ti poklopci su od sivog liva (gusa), tako da se nemojte upuštati u varenje istih, najbolje je odraditi kao kod @bobanvrb, ili samo urezati navoj i zavrnuti. Grejač nebi trebalo da ulazi duboko u komoru za sagorevanje, dovoljno je da uđe sam vrh od 5mm, jer je vrh i najtoplija tačka prilikom grejanja. Može se namontirati i bez vremenskog relea, ali se mora paziti, jer su ovo BRZI grejači, i usijaju se za 3-5 sekundi, sve duže od toga skraćuje im radni vek, ili pregorevaju.

---------- Poruka napisana u 10:12 ---------- Prethodna poruka je at 10:08 ----------

Jesi li siguran da su uključeni 25sec :sta:?
Probaj jedan nenamontiran da spojiš, usija se do žara za 5sec.
 
ja sam juce ugradio na moj 533 grejace od golfa,poklopci su od obicnog metala i grejace sam namazao tecnim teflonom i zavio u poklopac,drzi super.
 
Ti poklopci su od sivog liva (gusa), tako da se nemojte upuštati u varenje istih, najbolje je odraditi kao kod @bobanvrb, ili samo urezati navoj i zavrnuti. Grejač nebi trebalo da ulazi duboko u komoru za sagorevanje, dovoljno je da uđe sam vrh od 5mm, jer je vrh i najtoplija tačka prilikom grejanja. Može se namontirati i bez vremenskog relea, ali se mora paziti, jer su ovo BRZI grejači, i usijaju se za 3-5 sekundi, sve duže od toga skraćuje im radni vek, ili pregorevaju.

---------- Poruka napisana u 10:12 ---------- Prethodna poruka je at 10:08 ----------

Jesi li siguran da su uključeni 25sec :sta:?
Probaj jedan nenamontiran da spojiš, usija se do žara za 5sec.

Da probao sam naravno i merio vreme.Za 5 sek se zagreju ali relej ih drzi 25 osim kad zaverglam pa premostim pobudu sa anasera na grejače u tom slučaju čim pustim ključ oni se gase.Kod auta ostaju upaljeni 25 sek i kad motor upali i signalna lampisa ugasi.Ona se ugasi za 10 ak sek.A grejači ostaju još neko vreme zavisi kako kod kog auta da stabilizuju rad motora.Kako sam čuo.Evo sada sam promenio četkonosač na anaseru tj stavio sam fapov pa ću da vam javim kakvi su rezultati.dali sam ga ubrzao ili je ostao isti.

edit:Evo namestio širi četkonosač sad pali ko mina nema više da okrene ni jedan prazan krug.Odma pali.Probaću ga ujutru bez grejača.
 
Poslednja izmena:
Napravio kolegi zaštitu da mu rotaciona ne lupa staklad na kabini, jer je prošle godine dva razbio,kosačica podigne mali kamenčić i on pravo u staklo, iako ima zaštitna cerada od nje slaba vajda.
 
To je extra zastita ta mreza,moze i plasticna da posluzi a kupi se skoro na kile u nekom auto servisu kad od VAN auta prave putnicki izbacuju je.
 
Intercooler moze da ohladi max na temperaturu okolnog vazduha...Barem ova dva tipa za koje ja znam, gde se vazduh hladi vodom, ili vazduhom. Ako bi hteo da ohladis vazduh ispod temperature okoline, onda bi morao da ulozis energiju, sto bi efikasnost intercooler-a dovelo pod znak pitanja. Samim tim, posto kod atmosferskog motor, vec imas vazduh temperature okoline, nema smisla stavljati intercooler. Kod turbo-motora je druga prica...
 
super super tema.Evo ja bih vam prezentovao dve prepravke [inovacije] na mom imt 558.Prva je ugradnja hidroulicnog volana.Preciznije glavu i cilindar sam iskoristio od kombajna zmaja 133 pumpa je od imt 656 i sve ovo funkcionise 3 godine bez ijedne prepravke.Druga prepravka je ugradnja hidoulicnih kocnica. U cizmu je sve od imt 577 dok za glavni cilindar sam koristio od zetora i oni su odvojeni tako da se napajaju iz posebnih posuda.Ako nekoga interesuje mogu i koju sliku da izbacim.Ja sam se ponovo rodiood kada sam ovo odradio a traktor je posebna prica.
 
Dali je neko razmisljao o ugradnji intercoolera


Na motore koji imaju vodeno hladjenje mislim da nema potrebe, mada se kod nekih moze i fabricki naci. Intercooler imaju najcesce turbo motori jer trpe vece opterecenje i vazdusari jer kod njih spoljna temperatura za hladjenje motora igra veliku ulogu.
 
Nazad
Vrh