Pomoc oko pravila drzanja tovnih pilica

pozdrav BP...Pa bas to i radim...raspitujem se na sve strane....
S' obzirom na to da se u mom blizem okruzenju niko ne bavi ovom vrstom posla nemam koga ni da pitam osim vas sa foruma i sta nadjem na netu, zato forum smatram izvorom informacija, pa ko hoce da pomogne hvala mu.
Hvala za onaj www.pogodak.rs , pregledacu ga kad budem imao malo vise vremena.
I da li znas mozda koliki je prostor potreban (normalan) za 50 komada, nailazio sam na razlicite kvadrature na netu?



poz...
 
Optimalno 8 komada po m2 :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1255064567[/time]
_________________________________________________
A pojilice mogu da se rese i ovako: PVC cev od kanalizacije Fi 100 od dva metra, na krajevima po koleno od 90 stepeni... Cev se prosece (brusnom plocom) dva puta , paralelno po duzini, od kraja do kraja (plus 10 cm), sirine 4 do 5 centimetara. Na krajevima se presece,Tj, spoji se rez sa ovim paralelnim rezovima.Prakticno se dobije pravougaonik. Dobije se pojilica kojoj trebaju samo malo postolje od dasaka, vec sta se ima... A voda se doliva u otvore od kolena. Jako jednostavno i funkcionalno. Video sam na farmi 8 sistema po dvadeset metara duzine. Samo se crevom voda dolije u otvore od kolena i milina jedna . Pilici imaju i vise vode no sto im treba, nema razlivanja po farmi,lako se dosipa...
Post je spojen: [time]1255064693[/time]
_________________________________________________
I sto je najvaznije, dok piju vodu ista im ne podliva niz grlo, te su pilici uvek suvi. ::svaka cast::
 
avisi od tezine do koje ides. 25-28kg/m2 zive vage,pa ti odluci.
Najbolje se prodaju ~1,5-2kg ocisceni.Preko 2,5kg leti ides na sopstveni rizik!!!
od zive vage gubis 20-30% tezine u zavisnosti dal dodajes glavu,noge i upotrebjive iznutrice.
Za klanje i surenje pregledaj ranije postove vec je elaborirano
 
Pa bas to i radim...raspitujem se na sve strane....
To sam i primetio! :nono:
Nije fora da se RASPITUJES samo, vec i da sam NADJES I PROCITAS! Kapiras?

Primer: koliko struje ces potrositi - za to moras da znas
- koja temperatura je pilicima potrebna u kom uzrastu
- kakva je i kolika i kako izolovana prostorija u kojoj drzis jato, da li ima prozore, kakve i kolike...da li je ulaz direktan spolja...
- cime ces zagrevati (kojim uredjajem, snaga? termostat?)
- kakva je vremenska prognoza za period u kome ces jato uzeti
- kakva je potrosnja EE tvog domacinstva i hoce li ovo s pilicima da te tera u plavu ili mozda crvenu tarifu
- i ko zna sta sam josz sve zaboravio da navedem...

Dakle, ako hoces INFO, on mora da se osloni na TVOJE znanje koje si usvojio a, nazalost, to mora da se radi CITANJEM, a ne pricom i raspitivanjem.

Ja, na primer, struju ne racunam u trosak oko pilica. Svakako da postoji kao trosak, ali mi glupo da se bakcem, jer obicno gajim za sebe, 25 komada.

Inace, tih 25 gajim na 3 metra kvadratna (stari objekat). Poslednji put nisam imao mortalitet a dovedem ih do oko 3kg.

Moj otac je nekad uzimao pilice od oko 1kg, i nije ga bolela glava. Dotovljavalnje je lakse nego kad pocnes od jednodnevnog pileta. Mozda pokusas tako, za pocetak? Nije ista zarada, ali je vredno ucenja, a i traje mesec, pa i krace od mesec dana.


Cev se prosece (brusnom plocom)
Karalicu, brate, ovo pravim za prolece. Odlicna ideja. Hvala. Sta mislis o jednoj inovaciji: da se umesto pravougaonika cev izbusi "ciganskom burgijom" otvorima u nizu (fi 40-50 - to cu morati da pogledam da odgovara i manjim i vecim pilicima)?
 
..BP.. Kako govoris da nije fora da se SAMO RASPITUJEM, vec i da NADJEM I DA PROCITAM?!

Radim i jedno i drugo...sakupljam informacije sa svih strana i uporedjujem, pa da mogu da odaberem koji mi nacin tovljenja najvise odgovara...Vec sam napomenuo da sam apsolutni pocetnik u ovom poslu i SVAKI savet je dobrodosao.

HVALA TI NA OVIM INFORMACIJAMA:
- koja temperatura je pilicima potrebna u kom uzrastu
- kakva je i kolika i kako izolovana prostorija u kojoj drzis jato, da li ima prozore, kakve i kolike...da li je ulaz direktan spolja...
- cime ces zagrevati (kojim uredjajem, snaga? termostat?)
- kakva je vremenska prognoza za period u kome ces jato uzeti
- kakva je potrosnja EE tvog domacinstva i hoce li ovo s pilicima da te tera u plavu ili mozda crvenu tarifu
- i ko zna sta sam josz sve zaboravio da navedem...


Pozdrav.
 
Karalicu, brate, ovo pravim za prolece. Odlicna ideja. Hvala. Sta mislis o jednoj inovaciji: da se umesto pravougaonika cev izbusi "ciganskom burgijom" otvorima u nizu (fi 40-50 - to cu morati da pogledam da odgovara i manjim i vecim pilicima)?
Neznam, nisam probao... Mada mi se cini da je ideja super.Ajde da probamo, pa da se vidi.... Pozdrav :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
pozdrav reci mi dali znas kolko grama treba da budu pilici kada ih donesu
 
Ako pilici poticu od mladog roditeljskog jata koje je tek pronelo masa im je oko 38 grama i ispod toga ne bi trebalo biti a ako je jato staro masa jednodnevnih pilica je oko 46 do 48 grama. U principu staro jato daje na izgled lepse pilice koji su krupni i lepo izgledaju u kutiji ali ti pilici imaju manju vitalnost nego pilici od mladog jata. Pilici od mladog jata su naizgled sitni ali ako je jato dobro hranjeno i vakcinisano onda su ovi pilici mnogo vitalniji i zilaviji nego krupni. Razlika u masi od nekoliko grama se brzo nadoknadi a razlika u pocetnom uginucu i "gladnom mortalitetu" izmedju pilica od mladog jata i pilica od starog jata moze biti velika. Kod njih je i bolja zastita od bolesti jer se roditelji vakcinisu u 20. toj nedelji i ta vakcina se prenosi na pilice ali je njen "rok" do 6 meseci a onda pocinje da slabi tako da staro jato daje slab imunitet pilica. Ovo sve naravno vazi ako je proces inkubiranja bio dobar a na velicinu pilica glavnu ulogu ima vlaznost vazduha jer ako je mala tada se dobiju sitni pilici sa zalepljenim paperjem a ako je velika pilici su krupni ali cesto ne mogu da stoje i desava se neuvuceno zumance i pilici su neaktivni i slabo pokretni. Oba slucaja su losa i tada ce sigurno biti veliko uginuce tokom tova. Prilikom kupovine najvise treba obratiti paznja na vitalnost pilica i stanje paperja a ne samo na velicinu. I naravno uvek proveriti temperaturu pilecih nogica narocito kad je hladno vreme jer ako su im nogice hladne znaci da im je bilo hladno u transportu i treba ih brzo ugrejati jer to moze da donese velike probleme u tovu. Pretera ga sa pisanjem pa ce me proglasiti sa najdosadnijeg clana.
 
Pozdrav svima,ja sam Tamara,prvi put sam resila da sama odgajim pilice za sebe,uzela sam one od 1kg,neznam koliko su stari,sada im dajem konc.2,proizv.100%,do kog vremena se ona daje i sta dalje,podloga je trinja,malo je veci prostor pa su bas zivahni,inace gajila bih do 3kg zaklane,da li do kraja da stavljam u vodu prasak ili ad kapi,poz.
 
Zahvaljujem se Valjevcu na iscrpnom odgovoru,poslusacu savete,javicu rezultate,pozdrav.
 
Pozdrav svima!Posto sam nov na forumu treba mi savet i misljenje u vezi proizvodnje brojlerskog mesa!Za pocetak bi drzao 200 komada,e sad da li mi trebaju neki papiri,kakav objekat treba da bude,hrana,voda,grejanje...Pozdarv
 
Za 200 komada ti neki posebni papiri nisu neophodni. Za vece kolicine pri useljenju je potrebno transportno uverenje, zdravstveno uverenje ( pasos) i potvrda o dezinfekciji vozila. Neko trazi i rezultate ispitivanja na salmonelu od ugusaka iz inkubatora ali sve to vazi za mnogo veci tov. O tome a i o uslovima objekta, hrani i vodi imas na ovom forumu mnoooogo samo prelistaj prethodne stranice. Ako budemo poceli da se ponavljamo odosmoo na 1000 stranica.
 
posto sam nova na forumu , da li neko moze da me uputi gde da pogledam zakonska resenja koja se odnose na objekte za tov pilica.Zanima me koliko treba da bude udaljen od naseljenog mesta , koje uslove treba da ispunjava objekat da bi mogao da se registruje kao poljoprivredno gazdinstvo ..i.t.d.
 
Mislio sam kuci za nas da odgajim 30-tak komada pilića, pa me zanima šta mislite da li bi im bila promaja ako bih od dasaka napravio 2*1.5m sanduk nekih 80cm visine a na vrh stavio samo pletenu mrezu, sanduk bi postavio u garazu koja nema trenutno ni vrata ni prozor tako da duva kroz nju?
 
Nazad
Vrh