Pomoc oko pravila drzanja tovnih pilica

Evo konačno da ispunim obećanje dato još pre dve nedelje.
Sledi uputstvo za tov pilića.


Odmah nakon preuzimanja pilića treba ih u što kraćem roku smestiti u odgovarajuću prostoriju za odgoj. Prostorija mora biti čista i dezinifikovana.
Potrebno je voditi računa o sledećem:

1. Temperatura
Pilićima odmah po smeštaju treba obezbediti odgovarajuću temperaturu, koja u prvoj nedelji života treba da iznosi 32 stepena. Ta temperatura se obezbeđuje tako što se pilići smeste u toplu prostoriju, a iznad njih se postavi sijalica ili veštačka kvočka.
Propisana temperatura mora biti u visini leđa pilića.
U narednim nedeljama temperatura se smanjuje i to svake nedelje za po 2 stepena.
Ako je broj pilića veći, treba ih smestiti u odgovarajuće boksove, ili pregrade, koje se lako ugreju veštačkom kvočkom, ili sijalicom.

STROGO VODITI RAČUNA O PONAŠANJU PILIĆA, JER AKO SE KUPE U GOMILU, ZNAČI DA IM JE HLADNO I DA TREBA POVEĆATI TEMPERATURU.

Isto tako treba paziti da pilićima ne bude pretoplo, što takođe može dovesti do uginuća.

PILIĆI UVEK MORAJU IMATI DOVOLJNO SVEŽEG I ČISTOG VAZDUHA.


2. PROSTIRKA

Na dno kutije, ili pregrade, u koju smo smestili piliće najbolje je nasuti suvu piljevinu.
Kada se piljevina isprlja na nju se dodaje drugi sloj. Piljevina ne sme biti mokra, jer to može da dovede do pojave bolesti kod pilića.
Na velikim farmama gde nije moguće obezbediti dovoljnu količinu piljevine kao prostirka se koristi slama.

NE PREPORUČUJE SE DRŽANJE PILIĆA U KAVEZIMA SA ŽIČANIM PODOM DO 14 DANA STAROSTI.


3. VODA

Pošto su pilići smešteni u odgovarajuće uslove, odmah im treba ponuditi vodu za piće. Voda ne sme biti hladna, nego je treba pre upotrebe smlačiti zagrevanjem, ili držanjem na sobnoj temperaturi od 15-16 stepeni.
Obavezno menjati svežu vodu u čiste pojilice tri puta dnevno.
Potrebno je u vodu preventivno dodati vitamine tipa Živimicin, uz eventualnu konsultaciju sa veterinarom, prvih 7 do 10 dana starosti.
Ponekad je korisno u vodu dodati šećer, i to 2 do 3 kafene kašike na 3 litre vode u prva tri dana.

4. HRANA

Kada smo se uverili da su svi pilići pili vodu, treba im ponuditi hranu. Hrana mora biti kvalitetna sa potrebnim sadržajem proteina i vitamina (krmna smeša za početni tov pilića). Ova smeša se koristi u ishrani pilića 4 nedelje a zatim se prelazi na tzv. "dvojku" (krmna smeša za završni tov pilića). Ova smeša se daje od 29-tog dana do 7 dana pred klanje. Zadnjih 7 dana pred klanje tovnim pilićima se daje kukuruzna prekrupa.

Ja sam praktikovao umesto čiste prekrupe smesu od 85% kukuruza, 10% sojina sačma (ili griz), 3% kvasac i 2% kreda.

5.OSVETLJENJE

U toku prva tri dana tovnim pilićima svetlo gori non-stop 24 sata dnevno. Od četvrtog dana pa do kraja tova, svetlo se drži 23 sata dnevno. Sat vremena koji pilići provedu u mraku je neophodan da bi im se omogućio odmor.
Ovaj režim osvetljenja uz kvalitetnu hranu i uvek svežu i čistu vodu omogućava najbolje napredovanje pilića.

6. ZAŠTITA

Prostorija za tov pre stizanja pilića se obavezno temeljno očisti, okreči i dezinfikuje. Preporučujemo dezinfekciju sa 2% rastvora masne sode sa vodom. Mora se uvek i stalno voditi računa o higijeni prostorije, pojilica i hranilica.

PIJILICE SE MORAJU SVAKODNEVNO PRATI.

Preporučujemo da što manji broj ljudi radi oko pilića, kako bi se sprečilo unošenje raznih bolesti.
Izbegavajte da zajedno držite piliće različite starosti.

PREPORUČUJEMO OBAVEZNU VAKCINACIJU PROTIV ŽIVINSKE KUGE.

Ako se primeti bilo kakva promena u ponašanju pilića (slabije uzimanje hrane, sakupljanje u gomilu, kostrešenje, krkljanje, proliv i sl.) što pre obavestiti veterinara da bi se odredila odgovarajuća terapija.



Ovo je uputstvo preuzeto od firme Vranić farm iz Kaća.
 
Neka uputstva sam postavio na temi brojleri kao pilici pa ih ne bi ponavljao a sto se tice klanja da bi ih prodavao na pijaci moras da imas transportno uverenje za jednodnevne pilice, veterinarsku potvrdu o poreklu i potvrdu o dezinfekciji vozila za transport ( ovo sve ti dostavlja prodavac jednodnevnih pilica ). Po useljenju posle par dana moras poslati transportno uginuce i uginuce u prvih par dana na analizu za salmonelu u najblizi veterinarski institut . Isti institut vrsi i analizu na salmonelu pre klanja i tek tada uz sve ove papire veterinarski inspektor sme da izda potvrdu da se pilici smeju klati. U slucaju problema sa tovom jedino su ovi instituti merodavni za otkrivanje problema ( jednodnevni pilici, hrana, bolest, uslovi drzanja i sl. ).
Trenutno je tov brojlera na granici isplativosti i zarada se moze ostvariti samo na velikim kolicinama i uz besprekoran tov bez ijedne greske tokom tova inace se zarada za cas istopi. Cene u velikim hipermarketima su potpuno nekonkurentne i tesko ostvarljive za manje proizvodjace ali to nije slucaj samo sa brojlerima.
 
Pozz,svima,novi sam na ovom forumu kao i u tovljenju pilica,ovo mi je prvi turnus od celih 40 kom i dosao sam u zavrsnu fazu,stari su 48 dana,dostigli su tezinu od 3 kg bruto,hranim ih od juce trojkom Institutovom ali sam primetio da od pre dva - tri dana po neki pilici imaju proliv i to razliciti,neki imaju tamno braon,neki zelenkast,a neki jako vodnjikav,tako reci bezbojan. Svi uslovi oko drzanja su ispunjeni (sto se tice prostora,prostirke (krupna piljevina) cistoca pojilica) jedino imam mali problem oko ventilacije,tacnije,prostorija u kojima ih drzim ima jedan prozor koji je stalno otvoren...
Moje pitanje je sta da radim,s obzirom da za pet,sest dana spremam se za klanje,da li da sacekam da se prociste od dvojke i da zenemarim proliv ili da im dajem neki antibiotik i ako im dam koliko dugo i koliko posle toga da sacekam sa klanjem i da li je ovo i koliko opasna situacija zbog konzumacije istih ako ih ostavim ovako do klanja?!
Jos jedno pitanje,da li trebam da meso pilica odnesem kod veterinara na kontrolu (kao recimo meso divlje ili domace svinje)?!
Izvinjavam se na duzini posta,ali zaista sve sto sam na ovim stranicama procitao i sto sam se konsultovao sa apotekarima,nisu mi dali objasnjenje za ovaj moj problem ili su odgovori kontradiktorni!!
Hvala unapred.
 
Obzirom na kolicinu smatram da im redovno cistis,ako ne frisko pocisti jer u ovoj zegi djubre dodatno greje i oslobadja amonijak NH3
Zbog povecane potrosnje vode proses se ubrzava.Raspustu ih na veci prostor,makar i u dvoriste,Uvedi dijetu (prekrupa i mozda malo mekinja)
Hranu nesmes naglo menjati! bar 2-3 dana dodajes novu vrstu - smanjujes staru.
Ako prodajes na javnom mestu treba ti pecat
 
Danas sam zaklao i sredio 20 komada,po merenju pred pocetak klanja primetio sam da su pilici zbog postojeceg proliva prilicno kalirali. I dalje ne znam koji je uzrok bio ali cu dosta opreznije obratiti paznju na sledeci turnus koji sam vec uzeo i zapoceo isto.

Interesuje me da li za tako mali broj pilica postoji neki sistem ili resenje za recimo automatcke pojilice,recimo dve, jer sve sajtove koje sam pregledao to su veliki sistemi i nisam u mogucnosti da ih postavim kod mene... Za hranu sam se snasao i to sam resio. :sreca:
 
Dok ne nabavih pipe za pojenje koristio sam balone od mineralne vode 6l.
Lemilicom na boku pri dnu istopio odvor u koji staje mali levak.Na cep se desi da ne zatvori dobro i pobegne voda.Donja posuda (laboska) treba biti ~ 10cm veceg promera.Ovolko vode je i u najvecoj zegi u turi od 25 pilica pred klanjem dovoljno 14h.
Prakticnije je od kupovnih sifonskih jer je moze dopuniti i ako je dopola,nemoras pazljivo iznositi da se ne prolije
 
ivanhoe je napisao(la):
Dok ne nabavih pipe za pojenje koristio sam balone od mineralne vode 6l.
Lemilicom na boku pri dnu istopio odvor u koji staje mali levak.Na cep se desi da ne zatvori dobro i pobegne voda.Donja posuda (laboska) treba biti ~ 10cm veceg promera.Ovolko vode je i u najvecoj zegi u turi od 25 pilica pred klanjem dovoljno 14h.
Prakticnije je od kupovnih sifonskih jer je moze dopuniti i ako je dopola,nemoras pazljivo iznositi da se ne prolije

daj neku skicu,ili kako to izgleda ako mozes da postavis sliku ili mi posalji na PP
 
O ovome sam vec i ja pisao na forumu ako ti ovde kopiram lisicu te znanja koje ces steci pregledajuci temu zivinarstvo
 
Imas jos jednu varijantu, a to ti je da na okiten crevo zalemis balon od bar 5l. crevo na svakih 20cm izbusis i to uvrnes pipe kao na kavezima za koke nosilje. ispod toga moras staviti malo limeno koritance za odvod otpadne vode. na kraj creva stavis sraf tako da mozes ispustiti vodu ako bi dozirao neke lekove kroz vodu. nema pranja, iznosenja pojilica i sto je najvaznije sam pravis za kolicinu pilica koju drzis. Ja sam to ukrao sa farme. Probaj ako imas uslove i neces se pokajati >>>>
 
Zainteresovan sam da za pocetak (prvi put) obrnem jednu turu od 50 pilica... :bravo:
Da li mozete da mi kazete:
- Koja je kvadratura potrebna za taj broj pilica?


::svaka cast:: (pa ako prodaja ne krene ima mesta i u mom zamrzivacu) ::svaka cast::
 
MilanR je napisao(la):
Zainteresovan sam da za pocetak (prvi put) obrnem jednu turu od 50 pilica... :bravo:
Da li mozete da mi kazete:
- Koja je kvadratura potrebna za taj broj pilica?


::svaka cast:: (pa ako prodaja ne krene ima mesta i u mom zamrzivacu) ::svaka cast::

Prijatelju,

za ovu kolicinu pilica treba ti ne vise od 4m2! Na metru kvadratnom leti u tovu staje 14 komada a zimi 18 komada!KAd ih pakujes u zamrzivac stanu svi na manje od kvadrat.... :haha: :haha: :haha:...mala sala...


[/quote]
 
Hvala na odgovoru...
Prostorija koju treba da sazidam imace 20m2, sto je znaci vise nego dovoljno.... :D

Ako bude uspela tura od 50 komada, eto odma jedne od 200 :bravo:

A posto mi je sve jasno.....otisao sam u potragu za kupcima?!?!?!!? :cao: :sreca:
 
MilanR je napisao(la):
Hvala na odgovoru...
Prostorija koju treba da sazidam imace 20m2, sto je znaci vise nego dovoljno.... :D

Ako bude uspela tura od 50 komada, eto odma jedne od 200 :bravo:

A posto mi je sve jasno.....otisao sam u potragu za kupcima?!?!?!!? :cao: :sreca:

Druze srecno s kupcima!!!
Trebace ti!! :haha: :haha: :haha:
50 komada ces lagano da utopis po komsiluku pa cak i 200 komada!!!
Nisu to velike kolicine. Jos kad komsiluk naviknes na pilice ima da te jure po ulici...da pitaju kad je sledeca tura...ne zezam te stvarno je tako...
Puno uspeha!
Pregledaj ovaj forum imas dosta korisnih informacija osvemu!!
 
Evo mene opet...
Interesuje me:
1.Da li ima vise vrsta tih TOVNIH PILICA ili su tovni pilici=tovni pilici i to je to? (a ako ima vise vrsta, koju vrstu pilica biste mi preporucili za prvu turu)
2.Koliko moze da kosta 50 pilica?
3.Nakon kupovine, koliko jos para treba da se ulozi tokom tih 50 dana (hrana, struja, veterinar) da bi se natovilo 50 pilica, od prilike mi kazite?
4.Sta mi moze inspekcija, citao sam na nekom forumu da do 350 pilica ne moram da pravim nikakve papire osim da budem u kontaktu sa veterinarom? (koliko je to tacno)

Pozdrav i hvala.......
 
1. - Ima vise vrsta tovnih pilica. Svi su namenjeni tovu, ali se razlikuju po tezini koju treba da dostignu, po randmanu, po jos kojecemu.

2. - Orijentaciona cena je 50din po piletu. Mozda vise mozda manje... Zavisi gde si, ko si i od koga kupujes.

3. - Nepredvidivo! Orijentaciono: kolicina hrane potrebne za prirast po kilogramu x cena (imas tri vrste - starter, grover i finiser). Veterinar na 50 komada je cist luksuz - bolje da stradaju nego da te kostaju "Sv. Petra kajgana". Struja - ko to zna bolje od tebe (broj uredjaja koji su prisutni u objektu x snaga, puta vreme x cena kilovata....)

4. - Pojma nemam!

Sve u svemu, moram da ti kazem - zezao sam se! A malo i tebe da naucim nesto: ne postavljaj naivna pitanja na koja mozes sam da nadjes odgovor (pogodak.rs ili hr, svejedno). Time se legitmises kao neozbiljan covek. Zelis da udjes u gajenje pilica? Zelim ti puno srece, ali najpre ulozi trud u prikupljanje informacija i znanja. Forumi sluze za atipicna pitanja i razmenu iskustava (ne za olaksavanje truda i ubrzavanje neceg do cega mozes i sam).
Ovo je sve DOBRONAMERNO.

Zelim ti puno uspeha i verujem da ces pilice uspesno gajiti, ne samo 50 vec mnogo, mnogo vise!
 
Nazad
Vrh