Iznenadana promena na vimenu kod koze

toni

Član
Učlanjen(a)
6 Nov 2008
Poruka
64
pitanje??
u roku par dana kozi se smanjila polovica vimena. bez ikakvih znakova upale i promjena mlijeka! koza je stara malo manje od 3 godine. 10 mjesec druge laktacije.
 
toni je napisao(la):
pitanje??
u roku par dana kozi se smanjila polovica vimena. bez ikakvih znakova upale i promjena mlijeka! koza je stara malo manje od 3 godine. 10 mjesec druge laktacije.
Mozes tu imat par uzroka prvi je da prekontroliras blago na mastitis. On se ne mora vidit ali bude opak narocito taj prikriveni. Drugi razlog ti moze bit zarazno zasusenje vimena i tu kontaktiraj veterinara obavezno. Split ti je blizu pa odnesi mliko na analizu u veterinarski institut na Blatinama. I to u 2 bocice svaka polovica u svoju bocicu. A imas i jedan razlog koji se cesto javlja a to je virova ili ne pogledaj da ti koza samu sebe ne sisa. Virova ili ne tako ti je. I jos jedan razlog mada je sad tesko virovat da je bas to ali zna se desit da se zmija kravosas naseli u stalu i ako je toplo ne spava cilu zimu, a sisa kozu ili ovcu ili kravu virova ili ne. OK oni bi sad tribali spavat ali ajde ti znaj kad je cili klimatski sustav otisa u 3 PM. :ppozdrav:
E cekaj imas jos jednu stvar tek san sad vidija. Ti velis da ti je koza u laktaciji vec 10 miseci. Pametno blago pocelo samo sebe zasusivat. ali svejedno provjeri i ovo sta san ti spomenija gori. Ipak ako je vec 10 miseci u laktaciji onda je vrime da je zasusis. I jos reci jeli skotna? :ppozdrav:
 
je tek misec dana. ma smanjila se zljezda i proporcionalno kolicina mlika. napomena,, radi se o polovici vimena.
 
napravi mastitis test
_________________________________________________Post je spojen: [time]1236279449[/time]_________________________________________________
kako kaze brundalo tribalo bi je i zasusit ako je u 10 misecu.
Problem je sta se promjene javljaju na jednoj polovici vimena.
Da li je prije imala obje polovice vimena iste ili su bile razlicite velicine?
 
zaboravija san javit da je koza ok. vime je opet normalno i simetricno
 
Kod krava i koza se u mom kraju kod se one otele, okoze za zatvrdnjenja na vimenu koristi narodni lek sumpor.Komsija koji ima 60tak godina i ceo zivot drzi krave garantuje da radi.Ja imam jednu kozu kojoj je zatvrdla jedna sisa pa me zanima da li smem da joj dam sumpor.Zvao sam i veterinara pa cemo videri sta ce i on da kaze.
Post je spojen: [time]1298571107[/time]
_________________________________________________
Cuo sam se sa veterinarom ako ide mleko ili bilo sta moze nesto da se uradi.Posto ne izlazi nista pokusacu sa sumporom.Dao sam kozi dve supene kasike pa da vidimo sutra sta ce biti.
 
Pozdrav drug.Imao sam slicno iskustvo pre 4~5 god. jedna sisa se stvrdnula i bukvalno skoro osusila.Otisao sam kod jednog privatnika veterinara koji drzi i poljoprivrednu apoteku.Dao mi je neku injekciju sa plasticnom iglom.Sam sam joj dao:direktno u sisu kroz rupicu gde izlazi mleko,pola sprica jutru pola uvece.Sutradan se sisa vratila u normalu,a preventive radi to sam ponovio nakon 7 dana.Sve to vreme sam je izmuzao i bacao mleko jer nije za upotrebu.Meni je pomoglo,zato mani druze sumpor nego kod veterinara i to obavezno kod privatnika(ovi iz drzavne vet. stanice nece da se zajeb...ju sa tim,kao da im trazi neko nesto dzaba da odrade). :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Postovani. Najprije vas sve skupa ljepo pozdravljam i zahvaljujejm na vasim naporima, da nas neznalice naucite toliko korisnih stvari. Meni se juce javio jedan problem. Kad sam pomuzao kozu, mljeko je bilo roza boje. Zakljucio sa da tu ima krvi. Za svaki savjet i pomoc bicu jako zahvalan. Naime ne znam sta da radim. Puno pozdrava. Daco.
 
nije to ništa. I meni je jedna prvojarkinja kada se ojarila iz jedne sise davala roze mleko, da bilo je krvi, ali to je znak da joj je pukao kapilar, jer je veoma mlečna a bila je nalila da pukne celo vime, posle 3-4 dana sve je bilo uredu. Koza je prava mlekuša, jako sam zadovoljan.
 
Hvala puno za informaaciju. Vec sam mislio da cu je morati eliminirati. Jos jedanput hvala. pozdrav svima.
 
Nazad
Vrh