Plodnost ovaca i sihronizacija estrusa

Nebi trebalo na sjagnjene ovce raditi sinhronizaciju ali ako se desi omaška neće biti ništa. Dešavalo se par puta neće da pobaci ali neče ni da stoji pod ovnom. Inače jako debele ovce često ostaju jalove. Netreba da budu mršave a ni utovljene.
 
ja celog leta nista od te akcije nisam video zamenuo ovna a starog zaklao bez potrebe kad ono posle par nedelja sve dvojke jagnje
 
Izvinjavam se greška koju sam prevideo, na jagnje već "mrču", msm da se te tri šiljegice nisu mrkale.... jedna reč je totalno promenila značenje rečenice i moje pitanje. Izvinjavam se još jednom.
 
U veterinarskoj apoteci. Međutim retko veterinari hoće da prodaju jer to oni treba rade. Ako to nisi radho dosad nek ti to uradi veterinar. I oni neznaju svi. Treba raditi dnevno po dve tri ovce na ovna. Veterinari imaju običaj da nebi dolazili svaki dan zviznu 30 sunđera pa kad dođe mrkanje posle 14 dana treba ti 10ovnova. Radi dve tri ovce po ovnu dnevno. Ovnovi moraju biti provereni skakači stariji od dve godine. Kad se sve uradi kako treba procenat oplodnje može biti i preko 80%.
 
Nisam nikad radio,ja sam u ovom poslu pocetnik tako da mi svaki savet koristi.A probacu na dve ovce iz ciste radoznalosti.
 
flushing metoda je pojačana ishrana koncentratima kako bi se ovce pripremile za pripust,i ovulirale što više jajnih stanica,a nakon toga da se omogući što bolje usađivanje jajne stanice u zid maternice,pa da se dobije što više potomaka po ovci..
Šezdeset dana prije sezone pripusta, treba pregledati ovce i utvrditi u kakovoj
su kondiciji. Ako su ovce previše iscrpljene u prethodnom proizvodnom ciklusu,
i u lošijoj su kondiciji, provodimo pripremu ovaca za oplodnju odnosno l ašing
metodu. Ta se metoda provodi 3 - 4 tjedna prije sezone pripusta, a sastoji se od
poboljšavanja dnevnih obroka, popravljanja kondicije ovaca.
U tom razdoblju možemo ovce preseliti na kvalitetniji pašnjak i dodavati im manju
količinu žitarica, ili ih ostaviti na istom pašnjaku i dodati im veću količinu žitarica.
Što su ovce u lošijoj kondiciji, obrocima se dodaje više žitarica, obično se daje 200
do 350 grama dnevno po ovci.
Provođenjem pripreme ovaca za oplodnju postižemo:
- intenzivnije tjeranje
- veću plodnost
- veću mliječnost
- vitalnije jagnjice itd.
 
Poslednja izmena:
Nema preterivanja,to i jeste umetnost odgajivaca,drzati tanku liniju izmedju dobre kondicije i gojaznosti.

Ma zato i pitam,ja sam prosle godine davao hrane na volju pa mi se zato nisu ojagnjile 3 ovce, ustvari dve siljegice starosti 15 i20 meseci i jedna matora ovca.
Pa sam sad malo smanjio hranu i ocekujem bolje rezultate.
 
Има сунђера, нису проблем да се набаве, ја ових дана сунђеришем овце. То је права ствар.Све се одједном изјагње и планираш кад теби одговара.Да ли је скупо то радити? Ја мислим да је најскупље хранити јалове овце.
 
Nazad
Vrh