Vlagometri za žitarice

Odg: vlagomer

Gde si to nabavio?
Hajde pojasni šta sve mere te skale.
Takav jednostavan instrument mi je najpouzdaniji...

Tako nešto moram do jeseni da nabavim.
 
Odg: vlagomer

branko je napisao(la):
Gde si to nabavio?
Hajde pojasni šta sve mere te skale.
Takav jednostavan instrument mi je najpouzdaniji...

Tako nešto moram do jeseni da nabavim.

danger je napisao(la):
e igrom slucaja me osralo kad sam uzeo klasa da sam dobio vlagomer uz njega al nije radio,otvorio promenuo bateriju i otisao na vagu i sam ga bazdario sa njihovim i sad super radi :D,ko moze da si ga priusti super stvar

Branko postaješ senilan :cao:
 
Pre dve godine znam da su bili oko 100000 dinara.
Znam da ima u NS jedna prodavnica.
Probaj da izguglas najpoznatija marka je DICKEY JOHN.
_________________________________________________Post je spojen: [time]1237504262[/time]_________________________________________________
Evo malo guglanja i :
http://www.metrongroup.eu/main.php?lang=sr

nazovi, pitaj, pa javi
 
Dickey John :cena je oko 550 eura, bila prošle godine.Za kućnu upotrebu sasvim dobar aparat.Obavezno uradite baždarenje ako ga kupite novog.To izađe oko 1000 dinara u zavodu za mere i dragocene metale.
 
Pozdrav!

Ja sam prosle godine kupio vlagomer za sebe, tako da znam sta se moze naci na trzistu.
Pored Metron-a i Dickey John-a koji je siroko rasprostranjen kod nas, postoje i jednostavnije varijante po mom misljenju pristupacnije i dostupnije manjim proizvodjacima. Metron-ov vlagomer jeste kod nas vec moze se reci "standard", ali mu je mana na prvom mestu cena. Taj model koji kosta oko 600 Eur, ima mogucnost merenja samo vlage, a onaj sa hektolitrom je preko 100000 Din. Drugo sto u mom slucaju nije bilo pogodno su njegove dimenzije. prilicno je glomazan uredjaj, prilikom merenja mora stajati na ravnoj podlozi, znaci za merenja na njivi nije bas najpodesniji.. Treca "mana" je sto mu treba prilicno velika kolicina uzorka, tako da otpada varijanta da covek izadje na parcelu i rucno uzme uzorak-na primer psenice.
Prednost u odnosu na jednostavnije i kompaktnije uredjaje je ta sto u njegovom slucaju nije potrebna kompresija uzorka (montaza "kape"-zavrtnja koji sabija uzorak), nego se isti lagano "sipa" preko senzora. To je pogodna stvar na otkupnim mestima gde se vrsi mnogo merenja, i gde bi cesta montaza te "kape" bila zamarajuca, oduzimala vreme, a tokom upotrebe bi zbog cestog koriscenja doslo do habanja tog dela.. Takvo tehnicko resenje medjutim je takodje i kompromisno u pogledu tacnosti i preciznosti merenja.
Ja sam za sebe izabrao Wile 55, vlagomer finskog proizvodjaca Farmcomp. Koga interesuje moze pogledati na proizvodackom sajtu i sledecoj adresi http://www.farmcomp.fi/eng/wile_for_grain.php . Ova marka vlagomera postoji dug niz godina, od sezdesetih, naravno raniji analogni modeli, i vazi za zacetnika ovakvog tipa uredjaja koji moze da meri vlagu celog zrna. Ranije je to bilo moguce samo sa samlevenim uzorkom.. Kod nas je moguce nabaviti ovaj aparat putem firme Superlab iz Beograda, koja se moze naci na dresi http://www.super-lab.com/ . Ja sam naisao na njih na novosadskom sajmu prosle godine. Platio sam tada vlagomer 32000 Din, a robu salju postom posto se prethodno uplati na racun. Dobije se garancija, moguce je kod njih i bazdariti uredjaj uz dodatnu naknadu. Koristio sam ga proslu sezonu, merio vlagu psenice, kukuruza, soje, suncokreta, pasulja, maka. Vrlo je jednostavan za upotrebu, pouzdan, daje ujednacene rezultate prilikom merenja, do sada nisam imao zamerki. Iz dosadasnjeg iskustva bi ga rado preporucio.
Jedan slican uredjaj prodaje firma Santim iz Futoga. U pitanju je vlagomer "Superpoint". Slicno tehnicko resenje kao i Wile, sa zavrtnjem. meni se medjutim nije dopala izrada. Kuciste je plasticno (Wile ima masivno metalno), njegov oblik mi deluje manje zgodan za koriscenje. Takodje me je odvratila cena koja je tada bila oko 5000 Din vislja nego za Wile.
 
Ima domaca firma, ja sam uzeo za pecurke jedan, prezadovoljan sam, ali ne mogu da setim kako se zvase. Pokusao sam da pogledam po netu, ali ne vredi, znam da nesto pocinje im ime na E (toj firmi), potrazicu racun pa cu da vam kazem tacno. cena mu je bila oko 280.
 
Čekaj, jel možeš sa istim vlagometrom da meriš različite kulture, npr žito, kukuruz, suncokret(u tvom slučaju i pečurke) , ili može samo žito, pa kad prođe sezona, onda baždarenje za suncokret, pa kad dože vršidba kukuruza onda opet baždarenje za kukuruz? Ja sam našao neke vlagometre na netu, cena 260 E, razmišljam se da kupim, trebaće mi zbog skladištenja kukuruza u rinfuzu.
 
Kod većine uređaja se sve može meriti bez mnogo promena. Odnosno, kod digitalnih se aparat samo podesi, otkuca se broj na tastaruri za odgovarajuću kulturu, traje dve sekunde ili se kod onih sa zavrtnjem dakle analognih očita sa odgovarajuće skale, ima ih nekoliko, na kojoj piše odgovarajuća oznaka za kulturu. Ja sam imao jedan za zavrtanjem ali nije mogao da meri kukuruz, nego samo žito, soju i suncokret pa je vraćen pravom gazdi.
 
E pa upravo sam na taj i mislio, uzo bi onaj od 260 evra, ipak mi to treba za manji obim posla, kućno skladištenje, provera vlažnosti pre i u toku vršidbe, i naravno provera kod otkupnog mesta, jer su ove godine bile razlike u merenju vlage i do 3 % na 2 otkupna mesta udaljena 500 metara.
A gde je taj zavod za mere i dragocene metale, ns, bg?
 
Jeste, a i najjednostavnije mi je , jer često idem do Zr. Još da pazarim uređaj, spremim *iljadarku i put pod noge :cao:. Nego jel to baždarenje trajna stvar, ili mora češće da se radi?
 
Po zakonu ako se nevaram da bi merenje zvanicno bilo merodavno treba bazdariti svake godine(jednom godisnje)
 
mityoo je napisao(la):
Po zakonu ako se nevaram da bi merenje zvanicno bilo merodavno treba bazdariti svake godine(jednom godisnje)
Isto misljenje, s tim sto za kucnu upotrebu nije bitno, uporedivao sam sa otkupnim mestom i pokazao je istu vrednost a za bazdarenje (nalepnicu kako oni kazu) trazili su mi 4000din u Bg pa sam to batalio. Kupio sam ga na preporuku @smilad i zasad sam zadovoljan.
 
Ma da, i ja mislim za kućne potrebe ne treba stalno baždariti. Čak mogu da ga uporedim sa onim vlagometrima u zadrugama gde iznosim robu, pa da znam koliko je odstupanje i da to onda ukalkulišem kad merim vlagu(npr plus 1,5 %, ili minus 3 %) .
 
Nazad
Vrh