Beli slez

Da tih 30 grama je koren koji je iseckam na kockice.

Pa u principu ide kao ratarska kultura, znači seme se meša sa peskom ( kao detelina ) i onda seje. U proleće kad nikne vrši se proređivanje. Ili se pravi rasada u plastenivcima pa se sade mlade biljke na njivu. Kad se sadi u plastenicima, u lejama ide oko 10 grama semena na kvadratni metar. Na njivi kad se sadi ide između 50 000 i 60 000 biljaka po hektaru. Razmak na njivi je između redova oko 50 cm.

Od belog sleza se sakuplja, list, cvet i koren.

Od 6kg svežeg lišća se dobije jedan kilogram osušenog.
Od 8kg svežeg cveta dobija se 1 kg osušenoga.
Od 4kg svežeg korena se dobija 1kg osušenoga.

Ovo su podaci iz literature o gajenju belog sleza, mada bi bilo zanimljivo da neko kaže i praktična iskustva.
 
Pozdrav svima!
Ja imam beli slez uzgajen (ili plasiran) na 4 kvadrata. Pre dve godine sam poceo da bavim belim slezom. Da li neko zna gde vrse otkup obradjenog, susenog i na kockice iseckan belog sleza, ili gde moze da se proda, gde daju vise? :) Ako imate neko pitanje u vezi proizvodnje slobodno pitajte! Hvala unapred
 
Da li ti beli slez i pakuješ u manja pakovanja, ili radiš samo prodaju na veliko. Ako imaš manja pakovanja, probaj sa prodajom prekog nekog sajta ili da napraviš svoj sajt. Cena isporuke je oko 100 dinara, za pakete. Za prodaju na veliko ne znam radi li neko otkup.

Ako sam dobro shvatio proizvodiš beli slez na površini od 4 kvadrata, pa koliko biljaka stane na tako malo površinu.
 
Ne pakujem u manja pakovanja, samo prodaju na veliko, posto prodaja u manjim pakovanjima traje mnogo vise vremena. Sigurno se radi otkup negde, prosle godine sam prodao trgovcima koje vrse 'otkup' pa se posle prodaju negde sa visim cenama. Ovu hocu pronaci gde oni nose! :)

Jeste, dobro si shvatio! Prosle godine na malo vise od 2 kvadrata izasao 90-100 kg (ne secam se tacno) suseni, iseckan beli slez. Ove godine sam stavio u zemljiste koja je mnogo boljeg kvaliteta od proslog, pa videcemo.
 
image.jpg
image.jpg

Stiglo seme danas, planirano 20 ari da se zasadi..
 
koja je cena semena ,ja sam pre par godina pokusao pola jutra sve je lepo niklo ,sejano rucno i ali je bila problem susa naredne godine , tako da bez navodnjavana nista ja sam ga u avgustu sejao i ekstra je nikao imao sam neko holandsko seme Hemzaden imam jos mozda 200g mozda . i na kraju sam ga preorao.
Sad se dvoumim dal ponovo da pocnem mozda i dva jutra povrsine ali mene zanima da prodam samo sirov koren i nikako bez navodnjavanja kap po kap to je malo tesko

- - - - - - - - - -

Tako da je to u fazi razmisljanja o slezu .problem je veliki ciscenje i susenje treba puno ruku .nesme da ga prljas ,ne sme da pozuti u procesu susenja mora idealna vlaznost korena da bude kada ga na veliko cistis ,odma ga deklasiraju ako zabrljas .pa sam hteo susaru da pravim .svasta nesto isplatljivo je to samo ko nije imao posla sa slezom bolje da neradi to

- - - - - - - - - -

kod tebe na pakovanju pise 48% klihavost holandski sto sam ja imao bilaoko 70%klijavost .Seme sto nasi prave je jako dormantno mnogo mu treba da proklija

- - - - - - - - - -

moze i iz rasada ali se grana koren jako . a sada ima neki selekcionisan slez koji ne racva toliko koren ja sam u basti sto sam malo samo stavio za kontolu imao i po 450g koren sa samo dva tri grane na korenu to se lako cisti .
A seme je bilo tamno kao kafa boje a prijatelj sto je ovde nabavio bilo crvenkasto mnogo prljavo tako da ima tu savsta nesto
 
Nazad
Vrh