Beli slez

nebojsa

Moderator
Učlanjen(a)
11 Dec 2008
Poruka
2.693
Lokacija
Kula
Ima li neko iskustva ili bilo kakvog saznanja o uzgoju i plasmanu belog sleza
 
O uzgoju da a o plasmanu za vašu zemlju neznam kod nas u Hr ima nekoliko tvrtki za otkup ljekovitog bilja,ja sam uzgajao crni sljez
 
Utiče li boja na tehnologiju uzgoja :haha: . Šalim se naravno. Imaš li neki link gde bi se nešto više moglo saznati.
Čuo sam da bi to moglo biti interesantno ali nemam pojma o agrotehnici :sta:
Ako te ne mrzi napiši par reči o tehnologiji: sadnja, nega, ubiranje, koliko radne snage je potrebno.
Kako si ti finansijski prosao sa tim crnim slezom i sad ozbiljno kakva je razlika između njih.
 
evo ti neki od linkova
http://www.usaidlamp.ba/ba/technical/BIJELI-SLJEZ.pdf ovdje je sve relativno dobro ali ako se radi o eko proizvodnji odnosno uzmi to ovako ako je ljekovito čemu onda upotreba kemije gnojiva i pesticida.To odmah po meni izostavi iz proizvodnje.

http://www.dietpharm.hr/?PiID=453&ItemSubID=23&back=23
tvrtke iz Hr koje se bave sa otkupom ljekovitog bilja
http://www.suban.hr/sastojak.asp?RawID=89
http://www.jan-spider.hr/
uglavnom ukucaj na tražilicu bjeli sljez i to je to.kod nas je cijena korijena suhog bjelog sljeza 60tak kn/kg
 
Koliko ja znam glavni problem u proizvodnji belog sleza je njegova dalja obrada. Naime otkupuju se susene kockice korena belog sleza a on mora da se prvo olupi, razresa (radi lakseg susenja), osusi i isecka na kockice. Cena takvih kockica je kod nas oko 500din/kg. Nije ga tesko prodati. List se takodje kupuje
 
da to je dosta puno posla a i ako imaš grbav korijen kako onda iz njega izvuči takve kockice koje bi suhe trebale biti 1x1cm
 
Bavim se plantažnim gajenjem belog sleza, kamilice i još nekih lekovitih biljnih kultura. Nebojši mogu da pružim informaciju oko plantažnog gajenja belog sleza kako se to radi poslednjih godina kao veoma dobar biznis u poljoprivredi. Suština je da se formira plantaža od Holandske sorte belog sleza koji daje veći i kvalitetniji koren u prvoj godini gajenja kada koren ima najviše lekovitih sastojaka i takav koren kada se oljušti , isecka i osuši dobije se bela i kvalitetna kockica sleza koja se otkupljuje po ceni i do 8 eura za kilogram a otkupljuju je firme koje tu kockicu plasiraju na Evropsko tržište koje traži velike količine sleza sa našeg podneblja za različite namene u farmaciji i prehrabenoj industriji i cena je 2 do 3 puta veća nego kod nas. Sa jednog hektara od holandskog belog sleza se dobije od 2,2 do 2,5 tona kockice koja se avansno plaća kod prodaje.
 
Ko radi obradu beloga sleza, ti ili ga prodaješ neobrađenoga. Ako ti radiš obradu beloga sleza koliko je to komplikovano da se odradi.
 
Kod nas postoji tržište plantažno gajenog korena belog sleza i ove godine se otkupljivao po ceni 50 dinara za kilogram, stim da je dobro unapred ugovoriti prodaju ako se ne preradjuje lično. Inače profit kod prerade koja podrazumeva ljušćenje, seckanje i sušenje je približno isti kao kod plantažiranja. Za preradu je neophodno da imate zatvoren prostor za rad i sušaru manjeg kapaciteta ( može se i improvizovati za početak biznisa prerade ) i radnike za ljušćenje jer se ta faza obavlja ručno. Ako je na jedan ha prinos korena oko 15 tona ( kad se iseku glave ostane oko 12 tona za preradu - 50 din/kg ) čijiom preradom se dobije oko 2,2 do 2,5 tona kockice( u zavisnosti kako spretno radnici ljušte koren ) na našem tržištu se može prodati po ceni najmanje 6,5 eura/kg a nekad se cena poveća i do 8 eura/kg, onda je plantažiranje i prerada korena belog sleza veoma unosan biznis u kome se može zaraditi i do 10 000 eura na samo jednom hektaru zasnovane plantaže.
 
Zanima me uzgajanje belog sleza, pa me interesuje gde uspeva,kojde je uslove potrebno ispuniti,koliko je poctno ulaganje, kad se sadi,da li zahteva puno posla, gde se moze nabaviti seme i koja je cena, kakvi su prinosi, da li se isplati i na kraju kako ga plasirati na trziste, da li postoje neki otkupni centri?
 
Pozdrav za Vladu,
Poslednjih godina se kod nas beli slez plantažno gaji slično kako se plantažiranjem bave poljoprivrednici u zapadnoj Evropi da bi se maksimizirali prinosi i samim tim i profit od gajenja i prerade i stoga se u nekim segmentima način zasnivanja i podizanja plantaže razlikuje od načina kako je to u dostupnoj literaturi objašnjavano a u principu svi se bave objašnjenjima koja su iskustvo drugih i iskustvom koje je zasnovano na oglednim plantažama koje su u stvari laboratorijski eksperimenti i iz tog razloga se saznanja umnogome razlikuju od prakse. Za detaljnjije informacije o plantažiranju možete zvati na tel. 064/0323899.
 
Pozdrav svima. Zainteresovan sam za proizvodnju ljekovitog bilja. Zanima me sljez i kamilica za pocetak. Nemam nikakva iskusta pa me zanima dali neko zna za kakvu literaturu i naravno kako ide oko nabavke sjemena.....hvala
 
gogi je napisao(la):
Pozdrav svima. Zainteresovan sam za proizvodnju ljekovitog bilja. Zanima me sljez i kamilica za pocetak. Nemam nikakva iskusta pa me zanima dali neko zna za kakvu literaturu i naravno kako ide oko nabavke sjemena.....hvala

Isto i mene zanima, mogao bi neko odgovoriti ::namigivanje::
 
ljudi ne mozete samo tako na bilo koju temu da postavite pitanje! otvoreno je dosta diskusija! pogledajte pazljivo svaku diskusiju, sigurno cete nesto zanimljivo pronaci, pa onda postavljajte pitanja! ali na pravom mestu!
 
Danas kupio pakovanje belog sleza, pakovanje 30 grama košta 110 dinara (1,1 euro). Veoma zanimljivo, svakako da bi trebalo razmotriti gajenje belog sleza, a bogami posle bi to valjalo i upakovati, pa prodati.

Proizvodnja belog sleza
- dokument za preuzimanje sa sajta www.timok.org
 
Tih 30gr je verovatno koren belog sleza i kupuje se u apoteci za pravljenje čaja, zato mu je postalo i zanimljivo zbog računice!
 
Nazad
Vrh