Proizvodnja začinskog bilja

nikola_VUK

Član
Učlanjen(a)
31 Avg 2010
Poruka
1.595
Lokacija
Podgorica
Neznam da li neko ima iskustva, naime, mislio sam možda da počnem proizvodnju bosiljka, majorana, origana i peršuna u plasteniku u saksijama 13cm pa da ih tako sa saksijama prodajem, hteo sam da vas pitam za iskustva ili mišljenje o tome?

---------- Poruka napisana 23-12-11 u 14:01 ---------- Prethodna poruka je 19-12-11 at 15:51 ----------

Nema niko nikakvu ideju, kupio sam juče Peršun, Bosiljak, Majčinu dušicu, Ruzmarin i Luk vlašac, mislio sam danas da uzmem da ih stavim u one male kontejnere sa 44 rupe, šta mislite hoće to moći da nikne u kući pa posle da ih prebacim u saksije?
 
Ovo je zanimljiva tema, ja o tome ne znam nista, a voleo bih da naucim, ako neko ima iskustvo, bilo bi lepo da se javi.
 
Posejao sam, ali pošto mi je u kući stajao rasad, dosta je loš biljke su se izvukle u visinu a dosta su slabe, čak je dosta majčine dušice koja je prva nikla uvenulo, u međuvremenu sam napravio nešto kao plastenik samo za rasad, pa ga iznosim i bude napolju dok ima sunca (9-16), počeo je da se popravlja, ali mislim da ću sve ponovo da uradim.
 
Ja uzgajam persun liscar i mirodjiju,za persun si zakasnio ja ga sejem u avgustu i onda ga pokrivam folijom i moze da izdrzi mrazeve i do -20 sto nije slucaj sa mirodjijom nu moras zasticivati sa duplom folijom.A mozes je i sad posejati pa da ti stigne negde tamo pocetkom aprila obrati paznju na seme jer vrlo brzo gubi klijavost....
 
Ja uzgajam persun liscar i mirodjiju,za persun si zakasnio ja ga sejem u avgustu i onda ga pokrivam folijom i moze da izdrzi mrazeve i do -20 sto nije slucaj sa mirodjijom nu moras zasticivati sa duplom folijom.A mozes je i sad posejati pa da ti stigne negde tamo pocetkom aprila obrati paznju na seme jer vrlo brzo gubi klijavost....

Ne znam da li si čitao sve od početka, mislio sam da proizvodim začinsko bilje u saksijama, kao što ima da se kupi u supermarketima, ovo je bila proba (dosta neuspela ali nije neki veliki gubitak), sad ćemo probati malo pametnije.
 
Ako ti je problem grejanje i prostor možda je bolje da sadiš gusto pa da posle pikiraš u saksije. Uštedećeš prostor mada se presadjivanje ne preporučuje za neke biljke ako pažljivo radiš može da bude ok. Ruzmarin i majčina dušica se više rade iz reznica nego iz semena. Naročito zato što ruzmarin sporo i slabo niče.
 
Ruzmarin mi je jedan nikao, od deset komada, majčina dušica je super nikla, ali kako nije bilo svetla, izvukla se i uginula.
 
I ja sam pre par godina probao, imao sam svakakvih semena od ZKI, ali katastrofa kako niču, nikako. Jedino bosiljak mi je uspeo, što i svake godine sadim za baštu, zbog dobrih odnosa sa drugim biljkama, tako sam čitao, i nešto malo za prodaju. Inače bosiljak sejem u stiroporske kontejnere od 84 rupa.Može i po jedno seme ili do max 3, jer posle u saksijama bolje kad ima 3 struka.
 
Origano

Pozdrav svima,

Interesuje me nacin gajenja origana na 10 ari na otvorenom i prinos i cena.
Hvala unapred. :osmeh:
 
Nazad
Vrh