Potrebni saveti oko pravljenja sajta.

Matkee

Član
Učlanjen(a)
21 Maj 2010
Poruka
2.820
Lokacija
Novi Sad
Na ekonomskom sam fakultetu, profesor Osnova informacionih sistema je dao spisak seminarskih radova i mogućnost izrade sajta i postavljanja na neki free server do 100 MB, što meni i drugaru ne predstavlja problem da pronađemo. Veći problem mi je sama izrada sajta, malo sam pretraživao i tri editora koja se nekako najčešće spominju su:
1. Wordpress
2. Front page
3. Web expresion
Ovo su sve profesionalni editori sa kojima se prave savremeni sajtovi.
Da li je neko od članova foruma imao potrebu da koristi neki od ovih ili neki drugi editor, ako jeste molio bih da napiše svoja iskustva.
Unapred sam vam zahvalan. :ppozdrav:
 
Word press nije editor već CMS
Front page i web expression jesu editori u nekom širem smislu te reči...

Aj sad malo detaljnije:

Osnovno pitanje je koliko komplikovan sajt treba da bude - ako je u pitanju nešto osnovno tipa 5 stranica koje su međusobno linkovane, sa par sličica i tekstom, to se može uraditi i iz notepada ako imaš malo više iskustva. Ja se profesionalno bavim web developmentom i najčešće koristim notepad++ za jednostavne sajtove :) Za početnike ipak preporučujem nešto tipa front page, biće manje bolno ;)
Ukoliko vam treba nešto što će i lepo izgledati i pokazati kako ste ovladali osnovima administracije sajta (isntalacija php,mysql,apache ili odgovarajuća MS platforma) onda možete pogledati npr Joomlu ili Wordpress. To su CMS-ovi, tj dobijaš gotov sajt gde ne praviš stranicu po stranicu već ubacuješ sadržaj u odgovarajuće kategorije (tekstovi, vesti, galerije slika) i definišeš samo kako će to da izgleda (meni, raspored elemenata na ekranu, stil,...)
Znači osnovna razlika između pravljenja sajta ručno, iz editora i korišćenja CMSa je što ti CMS donosi sve funkcionalnosti na tanjiru (vesti,galerije slika, meniji,,...) dok u prvom slučaju moraš sve to ručno da praviš. Sa drueg strane instalacija CMS-a može da bude zbunjujuća za početnika - potrebno je prvo instalirati prerequisite koje CMS zahteva - za joomlu i wordpress to je mysql+apache+php. Ako idete na tu varijantu preporučujem da instaliraš WAMP ili XAMP - to je paket koji u sebi ima sve što je potrebno.

Uglavnom, vidi šta ti treba pa možemo dalje da pričamo :)
 
Pre svega bih želeo da vam vam zahvalim kolega na brzom i detaljnom odgovoru.
Problem je što fakultet nije mogao da dobije licencirani program u kome bi mogli da se pozabavimo izradom sajta. :kisa:Sajt ne treba da bude ništa ozbiljno, tema kuju smo planirali da obradimo je "AP Vojvodina sovio-ekonomski profil za 2011 godinu", imamo dosta statističkih podataka, dosta slika i mogućnost povezivanja linkova. Problem je što sa tom materijom nemamo ni malo iskustva. Pretraživao sam dosta po forumima, ali nigde nisam uspeo da pronađem ovako jasan odgovor. Komplikovanost sajta, sajt ne treba da bude ništa naročito, par povezanih linkova, teks, par padajućih menija i malo slika, samo da prof. vidi da smo obvladali materijom. Video sam da word press ima verziju na srpskom jeziku, danas kada dođem sa slave ću ga preuzeti. Upravo tako, zbunio sam se gomilom slova i brojeva koje sam video posle instalacije, znači posle instalacije word press-a potrebno je instalirati i prerequisite mysql+apache+php ? Šta su tačno WAMP ili XAMP ? Da li su svi ovi instalacioni dodatci free ? Video sam sajt na vašem profilu http://www.vocnjak.com, da li ste vi izradili ovaj sajt ?
Hvala vam još jednom na pomoći.
:ppozdrav:
 
Problem je što fakultet nije mogao da dobije licencirani program u kome bi mogli da se pozabavimo izradom sajta.

php, mysql, apache, wordpress, joomla, notepad - sve je to besplatno za upotrebu čak i u komercijalne svrhe :)

Sajt ne treba da bude ništa ozbiljno, tema kuju smo planirali da obradimo je "AP Vojvodina sovio-ekonomski profil za 2011 godinu", imamo dosta statističkih podataka, dosta slika i mogućnost povezivanja linkova. Problem je što sa tom materijom nemamo ni malo iskustva. Pretraživao sam dosta po forumima, ali nigde nisam uspeo da pronađem ovako jasan odgovor. Komplikovanost sajta, sajt ne treba da bude ništa naročito, par povezanih linkova, teks, par padajućih menija i malo slika, samo da prof. vidi da smo obvladali materijom.

Pa može to i ručno da se uradi a može i wordpress. Sve ostalo bi bilo previše komplikovano.

Video sam da word press ima verziju na srpskom jeziku, danas kada dođem sa slave ću ga preuzeti. Upravo tako, zbunio sam se gomilom slova i brojeva koje sam video posle instalacije, znači posle instalacije word press-a potrebno je instalirati i prerequisite mysql+apache+php ?

Kratko objašnjenje: Potrebno ti je da instaliraš prvo XAMP ili WAMP pa tek onda wordpress.
Duže objašnjenje: Wordpress je "programiran" u programskom jeziku PHP. Bez php-a ne možeš pokrenuti wordpress. Svi podaci koji su na sajtu (tekstovi itd) ne stoje na samim stranicama već u bazi podataka (mysql). Apache je web server koji će ti omogućiti da uopšte podigneš neki sajt na svom računaru. Naravno, možeš odmah podići sajt na neki free hosting i menjati ga tamo, ali moja preporuka je da radiš u lokalu pa kad završiš sajt, da ga prebaciš na server...


Šta su tačno WAMP ili XAMP ?


To su programi ili bolje reći paketi programa gde dobijaš zajedničku instalaciju svega što ti je potrebno da bi napravio sajt koji je rađen u php-u (php, mysql, apache). Joomla i wordpress su samo dva najpopularnija CMS-a rađena u PHP-u.
Ti možeš i sam da instaliraš posebno apache, pa php, pa mysql ali ako nemaš iskustva sa tim toplo ti preporučujem da ne radiš to. Ja se time bavim već više godina pa redovno naletim na neki problem :)
Php je programski jezik, mysql sistem za upravljanjem baza podataka, apache je web server.

Da li su svi ovi instalacioni dodatci free ?


Da, za ono što tebi treba (ako ih koristiš komercijalno mislim da nisu free)

Video sam sajt na vašem profilu http://www.vocnjak.com, da li ste vi izradili ovaj sajt ?

Da
 
Za to tvoje ubedljivo wordpress. Najlakše ti je da u tome odradiš sajt, bez nekog velikog potrebnog predznanja. Jooml-u ti ne preporučujem zbog loše optimizacije.
 
Razgovarao sam sa profesorom pa mi je rekao da zbog čestih inspekcija moraju da imaju sve licencirane softvere, čekali smo win 7 ultimate oko 30 dana posle dobijanja računara pa mislim, ali nisam siguran da je tu došlo do manjih problema, sledeća generacija bi trebala da ima sve što im je potrebno.
Tako smo i planirali da radimo, free server do 100 MB ćemo lako pronaći preko drugara.
Svaka čast kolega na izradi sajta, veoma lepo, funkcionalno i pregledno urađen sajt.
Hvala vam još jednom na odgovorima, nadam se da će uskoro biti postavljen sajt u ovu temu ! :osmeh:
:ppozdrav:
Hvala kolega NeLe001. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh