Bolesti svinja i njihovo lečenje

Danas mi je jedna krmaca nekako pokvarila prednju nogu,neznam da li je slomila a i veterinar kaze da nevjeruje da je slomila posto se samo pomalo oslanja na nju,pa ako je neko imao slicno iskustvo sta da se radi i da li postoji mogucnost da ce noga zarasti,inace krmaca je mlada i nije jos pripustana
 
Pa nisam primijetila, posto je ona sa jos jednom krmacom u boksu cesto jedna drugu ganjaju i skacu jedna na drugu,pa je vjerovatno ruzno stala ili se okliznula jer jutros je bila uredu a posle kad sam dosla ona ne moze ni da se osloni na prednju nogu,pa neznam da li ce zarasti
 
Neznam dali ovde u ovoj temi ili ima posebna da ima nešto o edemskoj bolesti . imam problem kod prasica vec drugu turu koja dobija tu bolest ili da otvorim novu temu pa da se o njoj prodiskutuje i kažete svoja iskustva sa edemskoj bolesti to jest eširijikoli .
 
Zbog toga što su prošli prsici imali edemsku bolest vec u vodi je bilo ubacenog limontusa da zakiselim vodu po preporuci veterinarai nisu hranjeni punim tempom i nisu stradala naj halapljivija prasad vec ona naj takša to cak i veterinara zacudilo stim da mi se ponovo to desilo .
 
KO mi moze reci dali svinje koje su bile u istom boksu ako jedna ima gliste da obavezno sve imaju.Juce klao neko svinjce oko 70 kg i imalo je tri gliste u crevima
 
Jedan od 4 komada dobio crveni vetar, veterinar dao inekciju, kaze karenca oko 3 nedelje. Moze li se nekako spreciti dobijanje ove bolesti, u smislu preventive?
 
Prilikom strojenja je dao svima tu vakcinu, i eto jedan je sada dobio. Da li je moguce da dobije tu bolest, iako je dobio vakcinu kao prase?
 
Prilikom strojenja je dao svima tu vakcinu, i eto jedan je sada dobio. Da li je moguce da dobije tu bolest, iako je dobio vakcinu kao prase?
Vakcinacija je postupak kojim se određeni antigeni materijal unosi u organizam. Unošenje se vrši putem vakcine. Cilj vakcinacije je stvaranje imuniteta na određenu bolest, ukoliko iz bilo koga razloga opane imunitet posle odredjenog vremena, ta bolest moze da se pojavi kod zivotinje. Posebno crveni vjetar lako se javlja, u literaturama se spominju razni razlozi koji mogu prouzrokovati, od cestih varijacija temperatura, promijene hrane, ....., tako da bez problema i pored vakcine moze da se javi. Pozdrav :ppozdrav:
 
Ja nikada sa crvenim vetrom nisam imao nekih velikih problema, kada ga dobije krmaca dam joj penstrepa ili cist penicilin i sledece jutro je sve normalno opet, bar je tako do sada bilo da ne ureknem. A imam jedno pitanje za starije kolege i iskusnije, nazimica 4 dana pred prasenje dobije jak kasalj, ne kaslje cesto ali kada se zakaslje celo ukljestenje se trese. Dao sam joj juce OTC, normalno je jela i nije imala temperaturu, danas isto nema temperaturu ali nece nikako da jede, manje je kaslje. Dao sam joj jos danas po savetu veterinara multivitamin, kalcijum i magnezijum i plus jos enrocin. sada sam isao da je obidjem i vidim da nista nije ni pipnula od hrane. Pa ako neko ima neku ideju sta bi moglo biti bio bih zahvalan?
 
Vakcinacija je postupak kojim se određeni antigeni materijal unosi u organizam. Unošenje se vrši putem vakcine. Cilj vakcinacije je stvaranje imuniteta na određenu bolest, ukoliko iz bilo koga razloga opane imunitet posle odredjenog vremena, ta bolest moze da se pojavi kod zivotinje. Posebno crveni vjetar lako se javlja, u literaturama se spominju razni razlozi koji mogu prouzrokovati, od cestih varijacija temperatura, promijene hrane, ....., tako da bez problema i pored vakcine moze da se javi. Pozdrav :ppozdrav:


Hvala :ppozdrav: To znaci da necemo da menjamo veterinara. Inace svinja je vec sutradan ustala i pocela normalno da jede(a taj jedan dan kad smo primetili simptome je samo lezala i cutala).Neznam sta je veterinar dao, nisam bio kuci
 
Nazad
Vrh