Bolesti svinja i njihovo lečenje

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Danas sam primetio da ova tema nema u delu o gajenju svinja, pa je sada otvaram. Jedna bitna stavka u novijem pristupu gajenja svinja jeste pre svega stavljanje velikoga akcenta na higijenu samoga svinjca i uslova koji se u njemu nalaze. To je jedan od uslova da se preduprede bolesti, mada se one ne mogu uvek izbeći.
 
Bolesti svinja u savremenom načini držanja su vrlo retke ,a ako i do njih i dodje rešavaju se na lak način bar u mom okruženju.Prvenstveno mislim na svinjsku pneumoniju, dijareje,kašalkj, i slično i potrbno je jedna ili dve aplikacije pravih i proverenih lekova d se stanje stabilizuje ili potpuno izleči.najbolja zaštita od bolesti je svež vazduh i sunce :cool:
 
moze li neko da mi kaze cime da lecim prasad od kaslja i cim je najbolje dezinfikovati objekat od istog
 
dobra tema hteo bih da pitam da li neko zna da objasni zbog cega dolazi i kako se leci bolest grize repova posto sam pre tri godine imao priliku da iskusim *blagodeti* te bolesti i od tog doba mi svinje vise ne ulaze u dvoriste
 
Griza repova nije bolest...ali je ozbiljan problem i put ka nekim bolestima...infekcijama...
Ima vise faktora koji uticu na ovu pojavu:
Uslovi drzanja: zoohigijena (provetrenost, temeratura, naseljenost...)
Ishrana: izbalansiranost obroka ( visok nivo energije, deficit AK, deficit vitamina B kopleksa.)
Rasa: mesnate rase su mnogo osetljivije na gore navedene faktore....
Preporuka: Proveri odnos Lizina i energije u obroku ( primer: za mali tov,menatih rasa 0.80 ili za polumesnate 0.64)
Koristi premikse proverenih proizvodjaca kao i sojinu sacmu ili neki drugi izvor proteina.
Greske farmera: ne prave razliku izmedju sojine sacme , sojine pogace, sojinog griza, przene soje...
 
MILOŠ D.T je napisao(la):
To je nedostatak nekih sastojaka u hrani,i ja sam imao problema sa tim i davao sam im KANISTOP.JAKO JE TO TAJEBANO. :zli:
i ja sam mojima davao kanistop stvar je u tome sto su od njega svnje skoro drogirane pa samim tim vise vremena provode spavajuci a manje hraneci se pa samim tim je i tov sporiji
voganjac je napisao(la):
Griza repova nije bolest...ali je ozbiljan problem i put ka nekim bolestima...infekcijama...
Ima vise faktora koji uticu na ovu pojavu:
Uslovi drzanja: zoohigijena (provetrenost, temeratura, naseljenost...)
Ishrana: izbalansiranost obroka ( visok nivo energije, deficit AK, deficit vitamina B kopleksa.)
Rasa: mesnate rase su mnogo osetljivije na gore navedene faktore....
Preporuka: Proveri odnos Lizina i energije u obroku ( primer: za mali tov,menatih rasa 0.80 ili za polumesnate 0.64)
Koristi premikse proverenih proizvodjaca kao i sojinu sacmu ili neki drugi izvor proteina.
Greske farmera: ne prave razliku izmedju sojine sacme , sojine pogace, sojinog griza, przene soje...
za ishranu sam koristio drenovu predsmesu li kako ga narod zove top pomesan sa sojinom sacmom od 44% procenta proteina i dodatkom psenice ili jecma zavisno od toga sta je dostupno na trzistu a da nekazem da sam probao sve one narodne recepte bacanje crvene ciglje papirnih zakova plasticnih flasa kacio lance itd i nista nije pomagalo samo da napomenem da se bolest javljala u vecini slucajeva (mislim na sve ljude koji su imali prilike da se sretnu sa ovom pojavom) u rano prolece ili kasnu jesen neznam da li to ima kakve veze ali vredi da spomenem
 
MILOŠ D.T je napisao(la):
Jesi seko tim prasicima repove kad su bili mali??
ne ali hoce da se grizu i kada su im repovi poseceni a da nepricamo o tome da je bilo slucajeva i da krenu da grizu usi a i nacinjanju i ubijanju samih svinja
 
Koje su rase (melezi? sa pjetrenom?..) Koliko ih imas po 1 m3. Dali imas resetke na podu u objektu?
Dali ti je kukuruz zdrav? Kolika im je sada tezina ?. Dobro si primetio da se ovaj problem cesto javlja u prolece,
jesen ne bez razloga!!
 
voganjac je napisao(la):
Koje su rase (melezi? sa pjetrenom?..) Koliko ih imas po 1 m3. Dali imas resetke na podu u objektu?
Dali ti je kukuruz zdrav? Kolika im je sada tezina ?. Dobro si primetio da se ovaj problem cesto javlja u prolece,
jesen ne bez razloga!!
prasice sam uglavnom kupovao po vasarima ali nikada nisam kupovao manji broj pa ih posle spajao posto mi je objekat podeljen na 4 dela a ukupna kvadratura je oko 35m2 a nikada ih nisam imao vise od 30kom inace nemam resetke na podu ali sam im prostirao slamu svakodnevno kukuruz je potpuno zdrav a inace pojava se javljala uglavnom oko 40tak kg tezine a koji je razlog pojave u prolece i jesen
 
MILOŠ D.T je napisao(la):
ja od kada sam počeo da sečem repove kad se oprase HVALA BOGU nemam takvih problema.a hranim ih sa šaumanovim premiksom. :D :D :D
Seča repova kod prasadi nije presuda. Što se tiče navedenog proizvoda ja bih rekao "ima se.. može se..."
 
I ja mislim da seča repova nije presudna za sprečavanje ove pojave,već samo adekvatna ishrana može pomoći u rešavanju ovog problema,kao i optimalan broj životinja u boksu (izbegavati prenatrpanost).
Bilo kakav vitaminsko-mineralni dodatak ishrani,ne samo kanistop, će dati dobre efekte.
 
slazm se gildor ali mislim da dosta igra ulogu i rasa mislim da smo sa tim stalnim ukrstanjima pokrenuli neki stari gen jer su svinje prirodni strvinari jedu sve i svasta i slazem se da samo sa ishranom to mozemo neutralisati dodavanjem sirovine zivotinjskog porekla opet ja sam samo laik sto se toga tice i mozda je sve ovo samo obicno trabunjanje ali to je moje misljenje
 
kako lečite svinjsku pneumoniju (PRRS)? Koju kombinaciju lekova koristite?
 
@sasha

Mislim da si u pravu što se tiče komponenti životinjskog porekla.
Pa i sam KANISTOP je na toj bazi.
 
Nazad
Vrh