Dren - Cornus mas

Kupio sadnicu drena,nije nesto velika pa cu probati da je jos jednu godinu odrzim u saksiji,pa tek onda na njivu.
 
Дрен, Дрењак..

Да ли Дрен расте као жбун или стабло? Воли ли сунчано место или може хладовина, заветрина? Колико високо расте и широко? Ако знате напишите нешто.
 
stablo i moze da naraste do 7/8 metara visko 3/4 siroko mislim da ne voli hladovinu imam ih par komada na jednom imanju koje radim u zakup tako veliko stablo rodi bas dosta mozda oko 100 kg
 
Imam ja dren kuci i raste jako sporo. Donet je jako davno ako se ne varam iz Like. Kod mene je kao zbun ali je to greska jer nije rezan kako treba od kad je posadjen. kad uhvatim vremena slikacu pa cu postaviti
 
Посадио сам јуче 3 дрена.:osmeh: Супер лепо ожиљени. Верујем да ће се успешно примити. Ворми, чекамо фотку.:bravo: И ја ћу поставити чим уграбим прилику.

- - - - - - - - - -



 
Ja takodje imam malu sadnicu drena. Čitajući shvatila sam da sporo raste. Koliko mu otprilike treba godina da počne da daje prve plodove?
 
Plodovi su sazorili, ali sada zbog mnogo vode svi redom pucaju. Pre nedelju dana je od sakupljenih manje od 5% bilo puklo. Danas šrema mojoj proceni preko 60% plodova drena je popucalo od viška vlage.

Imam samo jedno stablo i to u dvorištu. Inače kupim dosta redovno i odmah sve prerašujemo u sok od drenjina pa malo ih propadne. Ali ko ima više stabala i da su mu malo dalje od kuće situacija nije baš vesela ovih dana.
 
Mi smo pre par godina iz radjevine doneli dren i bas sporo raste. Mozda mu neodgovara podloga jer on voli kamenjar. Pre par godina smo na tatinu inicijativu kuvali dzem od drenka, a tata ga je ipak najmanje pojeo:osmeh:
 
Да бисмо Вам (а и другима)помогли саветом потребне су неке информације.Нпр.подаци о садној јами,дали је садница била бусенована или голих жила,механички састав тла,ПХ тла влага у тлу?,итд......
Без обзира на спор раст не треба одустајати од дрена.Можда би решење било пресађивање биљке на другу локацију,наравно кад престане вегетација и у прописану садну јаму за дату врсту .Не треба занемарити ниминерални састав тла као и то да сувишак неког доминантног минерала кочи развој биљке.
 
Imam ja 2 drena mala iz semena sad su stari 3 godine a rastu brzinom ranjenog puza ako nastave ovako da rastu ja ne docekam za 20 godina prve plodove...
Kupio sam ih kao golog korena sadnice zemlja gde su posadjeni je ok jer i drugo voce raste dobro nego samo oni kilave, godisnji porast 2-3 cm max.
 
Да бисмо Вам (а и другима)помогли саветом потребне су неке информације.Нпр.подаци о садној јами,дали је садница била бусенована или голих жила,механички састав тла,ПХ тла влага у тлу?,итд......
Без обзира на спор раст не треба одустајати од дрена.Можда би решење било пресађивање биљке на другу локацију,наравно кад престане вегетација и у прописану садну јаму за дату врсту .Не треба занемарити ниминерални састав тла као и то да сувишак неког доминантног минерала кочи развој биљке.
Porasce on pre ili kasnije. Verovatno mu smeta to sto ima malo sunca jer je posadjen pored jelke, ali kako je ona pocela da se susu, poseci cu je, a dren necu presadjivati. A mozda mu i neprija jer je pored medje:osmeh:
 
Da li neko zna kako uspeva dren u Vojvodini? Zemlja je nešto kao ritska crnica... Razmišljam koje voće da posadim pa mi dren zvuči zanimljivo jer to niko nema u okolini, možda bi se isplatilo.
 
Evo jedna vocna vrsta koja uspeva kod dobro a pri tome ne mora da se koristi nikakva hemija prilikom uzgoja.

 
Ova tema je ponovo malo aktivirana, ali je bila u sekciji lekovito bilje. Nove poruke sam ovde prebacio, a potom celu temu dren sam iz sekcije Lekovite bilje prebacio u Ostale voćke jer je logičnije da tu bude i ljudi će je lakše primetiti ovde.
 
Nazad
Vrh