Bolesti i lečenje krava

[h=2]Nemar ubio 400 goveda[/h]
J. SUBIN | 07. jul 2016. 12:52 | Komentara: 0


Nadležne institucije nisu učinile mnogo da se spreči stočna bolest kvrgave kože. Sanja Bugarski: Oboljenje stiglo u našu zemlju zbog masovnog šverca grla



ZBOG bolesti kvrgave kože goveda do sada je u Srbiji ubijeno više od 400 grla stoke. Vakicinacija protiv ovog oboljenja, koje nije opasno za ljude, ali lako može da desetkuje već osiromašeno srpsko stočarstvo, uveliko se obavlja. Stručnjaci, međutim, smatraju da nadležni u Srbiji nisu mnogo toga učinili da spreče pojavu ove bolesti, iako smo imali mesecima bolest u regionu, već se sada samo sanira šteta.

- Sistem koji je napravljen u Upravi za veterinu ne valja i ne daje prave rezultate o broju stoke u Srbiji - priča Sanja Bugarski, predsednik Asocijacije proizvođača mleka Vojvodine. - Nigde nema da su nakupci legalizovani i da se životinje prodaju tako na stočnim pijacama i vašarima. I bolest kvrgave kože nam je došla samo zbog šverca stoke, i to ko zna odakle.
Sad je mnogo jeftinije što svi moramo da vakcinišemo krave i da strepimo hoće li se razboleti, umesto da je napravljena na vreme baza podataka, da su sve životinje obležne i da na graničnim prelazima rade svoj posao. Ovde je reč o ozbiljnom švercu, nečemu što ugrožava pre svega čitavu populaciju i sve proizvođače u nizu.



Kako priča Bugarski, skidaju se ušne markice, jer su naše ne baš najboljeg kvaliteta, preobeleže i stave na drugu životinju:


- Inspekcijske službe od Beograda ka jugu zemlje ne rade kako treba. Mnoge životinje su neobeležene i ne poštuje se zakon. Na graničnim prelazima sa Kosovom i BiH kao da nema nikakve kontrole.

Da preventive kod bolesti kvrgave kože u Srbiji nije ni bilo, potvrđuje i Milan Đorđević iz Veterinarske komore Srbije:

- Onog trenutka kada se pojavila na teritoriji Makedonije i Bugarske, Srbija je bila ugroženo područje. Sve mere koje sada mi radimo su samo saniranje posledica, a preventive nije ni bilo. Ništa nismo uradili da bolest sprečimo. Bolest je za sada pod kontrolom, ali krizni štab se ne formira kada problem nastane. Sva sreća pa se bolest ne prenosi na ljude.
Nadležni nisu ni obavezne stvari radili, a to je obuka veterinara. Ja jugu Srbije je opšti haos. Sreća pa je reakcija veterinarske stanice "Bujanovac" bila brza i oni su prvi otkrili bolest u Srbiji.


Prema rečima Đorđevića, sad se samo priča o vakcinaciji, a virus koji izaziva ovu bolest, za veterinare je prilično velika nepoznanica, jer se ticao Afrike.


- Postoje dve fabrike u Južnoj Africi koje prave vakcinu, od čega jedna pravi odličnu, a druga lošu - objašnjava Đorđević. - Prva tura koja nam je stigla, donacijom EU, dobra je vakcina, a nadam se da je Srbija uzela i ovih 600.000 od istog proizvođača.


VIRTUELNA STOKA



GOVEDO koje nije obeleženo, nije u sistemu i ne postoji način da se prati. Pribojavam se da mi u Srbiji imamo dosta "virtuelnih" grla stoke, zbog programa mera koje država plaća, smatra Marjan Rističević, predsednik skupštinskog Odbora za poljoprivredu.


- Kada je reč o bolesti kvrgave kože, manje su šanse da je došla švercom - priča Rističević. - Svakako, pokušavamo da zatvorimo puteve ilegalne trgovine životinjama, kako bi se bolest smanjila
.


http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ekonomija/aktuelno.239.html:613908-Nemar-ubio-400-goveda
 
Nešto se u zadnje vrijeme ne priča o bolesti kvrgave kože a koliko imam informaciju bolest se i dalje širi ako je istina nađena je u 22 opštine u srbiji.jel ima ko kakve nove informacije,jel cjepiva djeluju ima li kakvih posljedica i sl.
 
Ja sam cuo da kad se nadje ta bolest kod grla ona se ubijaju i spaljulju (drzava daje odstetu (kobajagi))
Kod mene su jecer bili veterinari(preventivno) i svako grlo je dobilo po vakcinu.Mleko se daje ali ne sme da se pije ne kuvano ...Gospodja koja je bila kod mene je bila veoma drcna i da kazem pomalo bezobrazna ali moze joj se...u mojoj opstini Svilajnac nije za sad pronadjeno ni jedno zarazeno grlo...
 
Gospođa je pretpostavljam veterinarski inspektor u štiklicama koja se ne drži ni jednog pravila struke osim što se preserava.dobro je što kod vas već cijepe kod nas će zbog eu biti sa tim problema
 
Evo treba krene vakcinacija kod nas macvanski okrug- slibodna zona preostala sva goveda se vakcinisu . Mene interesuje da li bilo posledica vakcinacija kod gravididnih krava jer atenuirana vskcina ?
 
Danas su vakcinisali goveda , interesujeme imali informacijama od kolega kod kojih su pre vakcinisana grla ,kako je delovala vakcina kod gravidnih krava
 
I kod mene malopre vakcinaisali sve......... isto me zanimama za gravidne krave,imam 7 komada pred teljenje,najkasnije do 15 septembra.Veterinar me uverava da vakcina nema nikakvih nusposledica.............
 
Kod mene vakcina uradjena pre dvadesetak dana, jedna junica se pre neki dan otelila, sve proteklo normalno.
p.s. i jedna starija se otelila sutradan, sve ok.
 
Kod mene smo vakcinisali 25.06. a krava mi se otelila 05.07. sve proteklo u najboljem mogucem redu,tele ide kao iz vode,da ga ne ureknem. Imam jos tri na teljenje u narednih mesec dana,a ostale nesto kasnije,mislim da ce i tu sve proteci dobro sto se tice vakcine. Inace,nisam primetio nikakve simptome nuspojave vakcine,kao sto se pricalo,edem na mestu vakcine,svrab i bol,nervoza kod krava... Za neke dugorocne posledice sacekacemo da nam vreme da odgovore.
 
Sve vakcinišu.samo brzo oni to meni rade.Malo sam skeptik prema ovoj alciji.Kod mene ne znam da li je trajalo više od 5 minuta za 12 grla.
 
Kod mene bili prosle nedelje da vakcinisu,i dan posle jedna krava visoko steona nece da ustane..i mi drz nedaj kakve su posledice od vakcine jeste nije kad ono ketoza i to dosta jaka..kaze veterinar meni slabo ti ides u crkvu idi i pomoli se bogu..nije kaze nikad video ketozu pre telenja..
 
Pa dobro sta znam,koliko sam i ja citao o ketozi kaze da se najcesce javlja 7 do 10 dana posle telenja..i uvek je bilo tako,imao sam par slucajeva..jedu silazu i bile su debele sto je dobitna kombinacija da se i jetra zamasti..mene brine sto ona vec 5 dana lezi i ne misli da ustane..dobija secer i ketal svaki dan i pre dva dana glukozu preko infuzije..zvacu veterinara danas da joj da jos jednu infuziju..
 
Pa dobro sta znam,koliko sam i ja citao o ketozi kaze da se najcesce javlja 7 do 10 dana posle telenja..i uvek je bilo tako,imao sam par slucajeva..jedu silazu i bile su debele sto je dobitna kombinacija da se i jetra zamasti..mene brine sto ona vec 5 dana lezi i ne misli da ustane..dobija secer i ketal svaki dan i pre dva dana glukozu preko infuzije..zvacu veterinara danas da joj da jos jednu infuziju..

Da je samo ketoza,trebalo bi već da ustane,naročito posle glukoze.One obično slabo jedu.Daj joj i 2dl BUM-tonika dnevno,mnogo pomaže.
 
Nazad
Vrh