Bolesti i lečenje krava

Nista ,prati dalje ponasanje.
Plasticna manila ne moze da se svari ali je i isuvise mala da bi napravila neke ozbiljnije probleme.
Treba bas biti baksuz prve klase da jedna manila napravi zacepljenje ,obicno se zguzva i cuti na dnu buraga.
Ne mozes ni da zamislis sta smo sve kod drugara u klanici nalazili u buragu kod goveda i normalno su zivela.
Nemoj samo da to radnicima predje u naviku.
 
Ona je junica a inace pobacila tele u 5-tom mesecu pre mesec dana mislim da je stara oko 22-23 meseca... Moguce da je to ali nije mi se nikad pre to desilo...
 
[h=1]Забрањен увоз говедине из Македоније, Бугарске и Грчке[/h]
ЕУ упозорила да обољење говеда – нодуларни дерматитис – може да се прошири и на друге европске земље што би могло да изазове велике економске губитке


Аутор: Ивана Албуновићпетак, 13.05.2016. у 23:36
govedo.jpg


(Фото Пиксабеј)




Због појаве нових жаришта нодуларног дерматитиса у Бугарској и потврђених случајева оболелих животиња у Македонији, Србија је, до даљeг, забранила увоз живих говеда и говеђег меса из ових држава.

Како наводе у Управи за ветерину Министарства пољопривреде, није дозвољен ни превоз оваквих пошиљки преко наше територије. Нодуларни дерматитис је вирусно обољење животиња (говеда) које није опасно за људе али економски губици у случају заразе могу да буду огромни. За сада, сазнајемо, нема пријављених случајева у Србији.


– Ми жива говеда и ову врсту меса практично и нисмо увозили из поменутих држава. Зараза се и не преноси месом или производима од меса. Оваква мера се уводи из предострожности како би се спречило ширење заразе. Наше мере су ригорозне и практично су на снази већ месец дан јер објективно постоји опасност да се болест појави и у Србији – сазнајемо у Mинистарству пољопривреде.


Почетну информацију о појави нодуларног дерматитиса проследила је Међународна организације за здравље животиња (ОИЕ). Управа за ветерину обавештена је да је обољење регистровано у Бугарској, Грчкој, Турској, Македонији.


Како сазнајемо у Бугарској се стално јављају нова жаришта што указује да та земља болест не држи под контролом. У Македонији је први случај вирусног обољења регистрован пре десетак дана. Македонска Агенција за храну и ветеринарство саопштила је да је први случај пријављен на подручју општине Демир Капија, у месту Чифлик. Изолована су четири говеда и формирано неколико заштитних зона.


Оно што највише забрињава је што нодуларни дерматитис није карактеристичан за овај регион. Спада у такозване егзотичне болести које су се до сада појављивале у Африци и Израелу. Међутим болест се очигледно сели ка северу преко Турске и Грчке.


У Управи за ветерину кажу да је реч о такозваној групи болести која „не познаје границе” (као „плави језик”, слинавка, богиње оваца…). Неспецифични су начини преношења па чак ни ЕФС-а нема потпуно поуздане податке о томе јер обољење није довољно проучавано.


Европска комисија упозорила је да овом болешћу могу бити обухваћене и друге европске земље. Овај вирус код говеда изазива повишену температуру и појаву типичних тврдих чворова по кожи а зоонозу преносе инсекти. Веома је опасна за животиње и може да проузрокује озбиљну економску штету.


Лечење наводно није исплативо па је основна мера убијање и безбедно одстрањивање стада у коме је откривено вирусно обољење.


У саопштењу домаћих надлежних служби наводи се и да су наложене појачане мере контроле здравственог стања животиња у пограничним подручјима. Власници животиња су обавештени да уколико примете симптоме о томе обавесте надлежне ветеринарске станице или ветеринарске инспекторе.


http://www.politika.rs/scc/clanak/354984/Zabranjen-uvoz-govedine-iz-Makedonije-Bugarske-i-Grcke

 
ljudi da vas pitam kako se resava trikoficija kod junadi siri mise brzo ...dal je neko resio tu zarazu . hvala

Ja sam rešio sa neostomosanom. Dva puta sam im utrljao u roku od 15 dana, ako se dobro sećam i povuklo im se. Pazi samo da se ne zarazis i ti, jer prelazi i na čoveka. Jedan ozbiljan proizvođač ( oko 300 grla)iz okoline Zrenjanina, kaže da ne mora ništa da se preduzima da sunce to odnese. Nisam mogao onako da ih gledam, pa sam nešto preduzeo.
 
Postoji uvozna neka bugarska vakcina ali je tesko naci , moze da mazes preradjenim uljem gde ima ih , i da ne mazes vremenom same se povuku .
 
Do koliko starosti mogu da se uklanjaju pasise.Kad je bila tele nije imala a sada posle 2 meseca od kako je semenjena junici se vidi jedna mala odmah kaj prednje desne sise.
 
Imam problem sa kravom. U jednoj sisi se ugrisalo mleko i umanjila je sa 30 l na 5l. Ali me buno sto nece da jede, skroz slabo, koncentrart pojede i po malo trave, preziva normalno. Ne znam sta da joj radim. U tu sisu gde se ugrisalo mleko sam stavio inektor.
 
Samo je u toj sisi bilo ugrusano mleko. Veceras je malo bolje, jede, i mleko je povecala. Videcemo kako ce sutra biti. A steona je 2,5 meseca.
 
Dobar dan, dobri i vrijedni ljudi. Kako da se odstrane one kvržice (uglavnom) oko kičme goveda. Kao da ima nesto u njima. Mislim da bi trebali znati o čemu se radi, iako ne znam stručan termin za to.
 
Nazad
Vrh