Odlučivanje, uzgoj i ishrana jagnjadi

Na Patentkoovom pise da treba mesati od 125 do 150g/ l zato sam mesao jace jer je ovcije mleko jace nego kravije , mislim da je to puno sto dajes , jer ako gledas da ovca ima 100 do 150litara mleka u laktaciji onda to svedeno na dan nije bas puno a jos ga delis na 4 bude jos manje , i hrani dva jagnjeta . Dajes puno mleka napiju se i slabije jedu nisu prinudeni da jedu jer su siti od dojenje do dojenja . I meni ih je bilo zao sto dobijaju samo toliko ali ni kod majke ne bi sisale vise . Zavisi i od toga koje su rase ove moje su romanovske trojke sitnija jagnjad nebi znao reci tezinu jer ih nisam merio.
 
Brundalo je napisao odličan post na prvoj stranici ove teme pa sam se time rukovodio što se tiče količine mleka. Savo , mislim da je pakovanje 25 kg ali u apoteci gde kupujem razmeravaju po kg , 240 din je 1 kg
 
Koliko dugo drzite jaganjce odvojene od ovaca nakon zaljucivanja?Radi se o zenskim jaganjcima koje ostaju za priplod.
 
Jedno pitanje za iskusnije ,poslednja ovca u nizu jagnjenja,mi ojagnji mrtvo jagnje,tj. morao sam ga sam izvlačiti,e sad imam problem zbog mleka da ovca ne dobije upalu vimena.Trenutno izmuzem ujutro i uveče,ali sam ceo dan na terenu pa mi je to baš problem,da li postoji još neka opcija da se smanji količina mleka tj.zasuši ili samo izmuzanje ?
 
Marko da jede samo slamu. Nije lose da namažeš vime sa zelenom masti za upalu (konjska mast). Izmuzanje ujutru i uvece i polako ce da izgubi mleko. Ali izmuzes sve do kraja. Normalno pratis da ne bude gore pa da se upali vime.
 
Jedno pitanje za iskusnije ,poslednja ovca u nizu jagnjenja,mi ojagnji mrtvo jagnje,tj. morao sam ga sam izvlačiti,e sad imam problem zbog mleka da ovca ne dobije upalu vimena.Trenutno izmuzem ujutro i uveče,ali sam ceo dan na terenu pa mi je to baš problem,da li postoji još neka opcija da se smanji količina mleka tj.zasuši ili samo izmuzanje ?
Nema tu brige buraz ,4-5 dana tako iznuzaš ili podojiš neko jagnje i nema upale ili bilo čega ,s obzirom da zna da nema jagnje brzo će zasušiti.
 
Imam tri jagnjeta koja hranim na cuclu. Sada imaju 4 ili 5 dana starosti. Dajem mi Sano zamenu za mleko. Sad su poceli tesko da disu, kao da im je zacepljen nos. Jagnje malo sisa i onda prekine, odskoci unazad i trese glavom, cini mi se da ne moze da dise dok sisa. Sta je u pitanju? Da li mozda ima neki lek - prasak da dodam u mleko?
 
Hvala, izgleda da je to bio problem, bila je velika rupa na cucli pa su jako vukli. Sad sam kupio drugu vrstu cucle i bolje ide. Pored toga veterenar je rekao da dodam, par dana, ujutru i uvece flumekvin.
 
Pozdrav dobro ljudi, da malo pokrenemo temu, nije se pisali bas odavno. Nov sam u ovčarstvu, planiram ovih dana da uzmem par Romanovskih jaganjaca, starosti oko 20 dana, da ih dohranjujem sam,zamena za mleko koncentrat. Imam malo iskustva sa telacima. Pročitao sam celu temu i ima korisnih stvari. Zanimaju me nova iskustva, vaša, pošto je pisano jos pre 4 godine. Kakvo je stanje sa zamenskim mlekom i koncentratima, sta goristite. Gebi, patent, 100%,samo,milsan,rot, milkvitu, mildy, shilc ili nešto šesto?
 
Bezi od Patentovog Mildy.jednom sam ga davao i nisam mogao suzbiti proliv kod teladi.Odem i kupim Milsan do uvece se stolica normalizovala.Vidi sta imas u svom okruzenju,neki proizvodjaci imaju i namensku zamenu za jaganjce.
 
Imam svašta u okruženju, zato i pitam za iskustva, uzeo bi mozda i bert, ali ga nisam vidjao odavno, mozda probam gebijevo, hvale ga, milsan ne volim, koristio sam ga za telad, moji bar nisi lepo napredovali i mleko je gusto, tesko se rastvara, po meni je bolji Rot od Sano, a ova holandska imaju cenu a nista posebno. Uzeo bih namensku za jagnjad ali nema niko. A sta kazes za smese, koncentrat? @Sava21
 
Uzeo sam jaganjce iz okoline Rudnika, Sjenicka pramenka. Neki prosek je 23kg. Pre jedno desetak dana. U ishranu sma ubacio Patentov gotov koncentrat i lucerku. Koliko bi mogli da dobiju do 20. Maja? Inače sebi za svadbu. Očišćeni od parazita.
 
Nazad
Vrh