Rezidba vinograda

Prvi put u životu orezujem lozu a uz pomoć svih komentara na ovom forumu nešto sam ukapirao i trudio se, u svakom slučaju hvala na savetima, znače mi puno.
Rez suprotan od pupoljka je uglavnom odrađen, kažem uglavnom dok nesteknem naviku da pazim jer se desi neki ravan ili pogrešan smer, ali dobro ispraviću jer imam lufta da smanjim na 2 pupoljka. Taman će još otopliti pa neće biti mraza, malo cvikam da nesmrzne ove nedelje.Bolje da ostavim više pa da popravim nego da osečem previše. A za ovu mladu lozu nisam jače učvstio jer mi deluje čvsto i stabilno ovako vezana za dobro zategnutu žicu ali lako ću i tu zabiti kolac.
I još jedno pitanje, jer ima neko iskustva sa kalemljenjem ovog otela, mislim na poneki lastar, jel to moguće?
 
:bravo:@zocili
Bravo majstore bice ovo super sad samo da mrazevi da nisu napravili veliku steti.Moram da jos da dodam na zadnjoj slici vidim dva kraka iste duzine.Jedan onaj nizi mora biti kraci i sluzi da istera dve grane da bi na njima ostavio sledece godine rodnu granu i opet donji izdanak za sledecu godinu i tako redom.Na taj nacin neces imati izduzene rodne cvorove kao sto je to slucaj na trecoj slici.Taj kraci treba da ima jedadan do dva pupoljka zavisi od snage /debljine/ rodnog cvora.Deblji rodni cvorovi omogucuju bolji protok hranljivih materija za lastare i rod,one slabije vremenom zameni.Kalemio nikad nisam ideja ti je dobra probaj zeleno kalemljenje manja stete ako neuspe. pozdrav majstore
 
Evo za gospodina župa100 :D

Ovo mi je testna varijanta, planiram opet ove godine da odvojim po dva lastara na ovaj način, samo što ih neću uvrtati, moram i da montiram betonske stubove u ravni glava loze, planiram uzgojni oblik tipa lastari uspravno pa levo i desno razvedeni kao ovde i na svakom nekoliko uspravnih koje ću svaku jesen da orežem na dva okca pa ponovo na istom mestu da ih pustim, ne znam kako se zove taj uzgojni oblik. Sorta je smederevka.

 
Evo obećanih slika...

S7308368.jpg


S7308367.jpg


S7308366.jpg


S7308365.jpg


S7308364.jpg


S7308363.jpg


S7308362.jpg


S7308360.jpg


S7308358.jpg
 
Pitanje za supermoderatora: Koliko godina ima ovaj cokot desno na zadnjoj slici?

Svidja mi se kako je izvedeno, samo me zbunjuje sto su lastari ovako dugacki. Zar ne ostavljate obicno po dva okca, ili cete kada lastari krenu da to maknete putem zelene rezidbe.

I jedno pitanje za nas laike koji ne znamo dobro gijov nacin orezivanja loze: Ako je lastar prosle godine donosio rod, na njemu je bilo grozdja, da li njega treba seci tako da ostanu dva okca, tj, da li ce sa tog lastara izbiti RODNI lastari?

Hvala unapred
 
Ti čokoti su lane orezani "do zemlje" pa je to novo isteralo, te se sad radi na formiranju loze da na nešto liči..... Toliko je bilo zapušteno da se nije dalo ništa pametno sa njim učiniti....
 
Nije nemoguće, loza raste ko blesava, pogotovo ako kidaš zaperke, onda lastar može da poraste i 20 metara, veruj mi :)

cyber seljak, ono što izađe te godine, iste godine da i plod, ali ne na samom lastaru nego na bočnik koji iz njega izbijaju. Tako da ti možeš komotno da imaš dva lastara razvedena levo i desno kao ja, zakinute, da ne rastu više i da se goje, zatim iz njih puštaš na gore nove na kojima će ti biti rod, a svake godine ih smenjuješ tako što ih presečeš na drugom okcu, na tom mestu sledeće godine izađe nov koji daje rod i tako svake godine u krug.
 
Ma nije to ništa čarobno, ja sam nešto petljao prošle godine neiskusno i lastari koje sam zaboravio u žbunju su samo te godine narasli 10 metara, a na čokotu su bila još po dva od te godine, plus prošlogodišnja šuma sa plodom, da sam sve to odsekao do osnove na jesen i ostavio samo jedan dva i zakidao im zaperke tj bočne koji izbijaju, ako ne bi 20-30 metara izdžigljao ... :D još malo da pođubriš i zalivaš... ma haos kako to raste :D
 
Ja mojoj i pevam pa slabo napreduje, ostalo mi samo da probam neku drugu pesmu, a ako i tako neuspe onda grozno zvučim :osmeh:

---------- Poruka napisana u 14:30 ---------- Prethodna poruka je at 13:23 ----------

Šalim se naravo, moram nabaviti stajnjaka i veštaka pa joj pomoći malo
 
Ta loza je stara 6-7 godina, samo je bila zapuštena pa je zato orezana do korena, a kako ima jak i razvijen korenov sistem, on je gurao sokove u lastare i oni su mogli da rastu...
 
Moja je stara preko 20 godina, ko zna koliko, bacio sam po šaku UREA i po šaku KANa, UREA u aprilu, KAN nakon što je oprašena, zalio sam svaki čokot sa 10 litara vode jedno 5-6 puta. Stajnjak nisam imao, pa logično nisam ni bacao :D
 
Pitanje za supermoderatora: Koliko godina ima ovaj cokot desno na zadnjoj slici?

Svidja mi se kako je izvedeno, samo me zbunjuje sto su lastari ovako dugacki. Zar ne ostavljate obicno po dva okca, ili cete kada lastari krenu da to maknete putem zelene rezidbe.

I jedno pitanje za nas laike koji ne znamo dobro gijov nacin orezivanja loze: Ako je lastar prosle godine donosio rod, na njemu je bilo grozdja, da li njega treba seci tako da ostanu dva okca, tj, da li ce sa tog lastara izbiti RODNI lastari?

Hvala unapred
Lastar koji je rodio se uklanja do osnove.
Suština Gijovog uzgojnog oblika je da ima jedan kondir od dva-tri okca i jedan luk od više okaca što zavisi od sorte (ako je dvostrani Gijot onda duplo).
Luk od prošle godine u rezidbi se ukloni do osnove a sa kondira gornji - viši po položaju lastar se povije i dobije luk za ovu godinu. A donji lastar - niži po položaju se oreže na dva okca i tako u krug.
Možda ovo pomogne, ovde objašnjava dvostrani: http://www.youtube.com/watch?v=QSKC2XBNvrY

A ovo Mićino je stvarno preterano preopterećeno! Što ne izbaciš bar drugi i četvrti red? Biće cirkus kad krene da raste i još kad bude plodova... to je preveliko opterćenje za jedan čokot.
 
Sama loza nije opterećenje ako je bude čistio od zaperaka, problem je količina ploda koju isto tako može da proredi, tako da se može naći kompromis zasenjenog odnosno vizuelnog efekta i slatkog grožđa :)
 
@oktopod: Mislis da nece grozdje biti tako slatko kao kada se malo proredi?Ako ga je previse, nece imati taj ukus kao kad je malo proredjen?
@Nem, hvala ti na odgovoru.

Da li bi mi rekli nesto o izboru loze, na temi NABAVKA SADNOG MATERIJALA?
 
Upravo tako, ako ima puno grožđa biće sitno, ili možda neće biti sitno ali svakako neće imati pravu količinu šećera.

Samo šiblje da tako kažem tj loza, nje može uslovno rečeno da ima kolko oćeš :)
 
Koliko vi kolege primenjujete zelenu rezidbu? Ja obavezno zadjem kad krenu lastari pa proredim. Komsija koji takodje ima lozu se cudi zasto to radim.
Mozda sam ja neuk, ali ipak smatram da je zelena rezidba potrebna, pogotovo kad neko ne ume (kao ja) da oblikuje lozu kako treba.
 
Nazad
Vrh