Rezidba vinograda

Zupa 100 i drotos,

Hvala Na pomoci. Nakon dodatnog istrazivanja mogu da zakljucim da ste obojica u pravu. Zupin pristup je ono sto vecina ljudi radi. Citat iz knjige koji je postavio drotos se pre svega odnosi na stone sorte namenjene za konzum. Ako pinciramo pre cvetanja, dobicemo vise bobica a nakon cvetanja vece bobice. U svakom slucaju, dobicemo manje secera (ovo nikako ne odgovara za grozdje namenjeno proizvodnji vina).
 
S obzirom da gotovo svi manje/više poznajemo materiju te da praktični primjeri i prezentacije uvijek nešto novo donesu, predlažem da pogledate interesantnu prezentaciju rezidbe vinove loze, Guyot uzgojnog oblika u izvedbi zanimljivog Marco Simonit-ija (Simonit&Sirich).

https://www.youtube.com/watch?v=-xhCtf9ne_U&list=PLV6zu1i6NVI4eB6cXjM21EY2831mYKE7V

Naravno, tu je i prikaz rezidbe Kordunice;

https://www.youtube.com/watch?v=8hBcamA-N18

kao i njegovo "viđenje" ova dva najzastupljenija uzgojna oblika vinove loze u savremenim vinogradima:

https://www.youtube.com/watch?v=gvqjb-yXrnQ
https://www.youtube.com/watch?v=zRMfKRlSGFU

Nadam se da jezička barijera neće biti problem da uživamo...
 
Poslednja izmena:
Stize vreme za pocetak radova ko jos nije poceo, ovako kao ja. :osmeh: Vreme je idealno, a narocito sto gledajuci malo duzu prognozu, tamo negde do 7 - 8 drugog trebalo bi da bude bas po meri za rezanje vinograda. I prosla godina je bila odlicna sto se tice sazrevanja lastara, tako da i nesto hladnije vreme nije uopste stetilo. Kalemovi su u fazi mirovanja, pa i ako bude manjih mrazeva, nece biti nikakvih problema.

Nista tu nije problem i da se ostavi za kasnije ova radnja medjutim, pogodio mi se neki isplativ posao u drugoj polovini februara koji nisam mogao da odbijem, tako da necu moci bas tada u rezidbu, kako sam radio svake godine. I natrpao mi se neki dalji rodjak da mu porezem 40-ak ari klasicnog vinograda, sto sa mojim cini znacajniju povrsinu. Po slobodnoj proceni trebace mi oko 7 dana da sve to "podsisam". :osmeh:

Za par dana ocekujem da ode ovaj sneg, malo se prosusi povrsina zemlje, u torbic jedan litar ruzice pa na posao. ::vino::
 
A ja to radim ono bas polako, sa merakom. Polako rezem, zagledam u cokot, cistim suvarke, oblikujem ga po mojoj zelji. :osmeh: Izadjem ujutru, kako orezem dva "platna" (izmedju stubova), izbacim lozu na gomile, koje kasnije upalim. Poredjenja radi, ranije sam tu lozu uvezivao u snopove i vukao kuci, a bilo je to bas ono dobro natovarena IMT-ova prikolica, sada vise ne radim to.

Dakle, za 5 dana bude cisto sve, tu podrazumevam da potegnem zicu i gde se otkaci, prikujem drugi ekser.
 
Vidim Zupa 100 da uživaš...i ako , zaslužio si...
Ja još nisam izlazio da režem a i ne planiram pre 14-tog...valjda neka tradicija...kao i svake godine....ma bez obzira na vreme, pogodno.....
Ali sam zato danas mešto kalemio u podrumu...znači ima dodira a polako će krenuti i rezidba...A i ja to imam svega trista komada...A lozu ja još uvek vučem kući...trebaće za pečenje na ražnju....ma nema bolje vatre od loze...A evo već sutra pečem jare za rođendan starijem unuku, i to na prošlogodišnjoj lozi ( ostala tri snopa) i šišarkama od kukuruza...
Ma sve ima svoju funkciju...
 
Ja nemam vinograd ali imam malu vinjagu od pet-šest čokota neprskanca ima i belog i crnog grožđa. Danas štrićkao malo jer se valja zbog zaštitnika svetog Trifuna. Juče malo kopno oko čokota i stavio šaku peletiranog stajskog đubriva.
 
Ja sam izlazio prekjuče da zarežem i obavim taj "ritual", ali mi je preselo...
Zašto sam stavio rutal pod navodnike? Pa vidim da to podrazumeva različite stvari od kuće do kuće od sela do sela...itd...E onda to nije to!!! Jer to podrazumeva iste radnje ( ili slične), a to nije slučaj...Dosta toga se svodi na ono što se kaže "valja se" ( uz pravilan akcenat pri izgovoru)...E, a tek tu imamo širok pojam tumačenja: te valja ovo, te valja ono...a ispada , da što nekome ili negde valja, drugome ili drugde ne valja....nikako.
Šta je suština ( onako kako ja to vidim...i znam...pomalo...)? To je ustvari , jedna molitva Bogu ( koja znači podrazumeva određeni "rital"...a koji nije ni približno definisan...od onoga ko je najbliži...molitvama...recimo sveštenstvu ili drugim pripadnicima Božjih slugu....jer i kod njih se vidi razlike kod postupanja pri tom ritualu), a tačnije molitva Bogovima...Jer je to jedan od rituala zaostalih kod ovdašnjeg življa iz paganskih, odnosno predhrišćanskih vremena.
Kako sam ja to "odradio"? Opet sam stavio navodnike ( pre svega sebe radi), jer takvu jednu stvar ne treba odrađivati....nego ko je iskren u verovanjima, iskreno i uradi...jer samo tako će taj ritual imati efekta ...odnosno molitva , uroditi plodom...A koliko je od nas stvarno iskreno u tim verovanjima ( polazim od sebe...opet) , ili smo to samo odradili zbog drugih ili zbog sebe , ali da se zadovolji neka forma tek tako...Doduše o ovome se može dosta diskutovati...
Ja sam to odradio na način kako sam naučio od Oca , pokojnog...
Dakle ponese se od kuće nešto vina i bosiljka, i neko jelo ( "valja se"), mada vidim negde se mesi i "kolač" pa se tamo reže...Ali to kod nas nikad nije rađeno.Dakle prekrstiš se pored čokota( koji si odredio za orezivanje, a mora biti tri komada , raspoređenih po dubini i širini vinograda, da formiraju krst), preliješ vinom , izgovoriš par reči neke(?) molitve i orežeš taj čokot...zakitš bosiljkom...Posle od tih orezanih lastara poneseš kući da se stavi-zakiti, iznad šporeta-ognjišta...Nakon toga se sedne pored, ispred ili unutar kolibe(šta ko i kako ima), založiš vatricu za grejanje ili roštilj i uz društvo nastaviš sa "ritualom"...Što se obično pretvaralo u pijanku i suprotno od same suštine ( ili ne) samog "rituala".
A pošto sam ja ( igrom slučaja) bio sam, vrlo brzo sam završio sa tim...i krenuo u neke druge aktivnosti...
Pošto tu u sklopu imam i nešto voća, probao malo da vežbam kalemljenje, ali neobavezno ...u bagremaru sa plemkama skinutim , malo pre...I tu me zeznuše leđa...odjednom me ukoči nešto...
Jedva sam sišao do kuće...morao sam sa dva kolca da se poštapam, jer na velikoj nizbrdici sam se plašio teže povrede...Evo sad, već treći dan odmaram-ležim...valjda ću se na vreme oporaviti, za neke nove aktivnosti...


P.S. Zato i imam vremena da pišem ovoliko nadugačko i naširoko...
 
Sve vreme dok citam pitam se zasto je kolegi preselo, kad na kraju eto ti ga, ukoci se covek....Samo hrabro, nije to od rituala nego godine sigurno, i ja imam problematicna ledja iako imam "samo"40 :osmeh:
 
Ja eto juce konacno zavrsih sve skupa 60 ari rezidbe, nesto klasike, a nesto i plantazne. Vala dojadi. Valjda zbog ovog vremena, poslednjih dva dana odseceni lastar poceo da "place". Za neverovati, ne pamtim da je nekad ranije krenulo?!
 
Ja se "kobajagi" još oporavljam od onoga što me "seknulo" ...I ne smem ništa da potežem ili pravim nagle pokrete...ali nije ni važno...
A vinograd rezaću kad mogu...neka plače šta ću mu ja..bolje on nego ja...
 
Nazad
Vrh