Rezidba vinograda

Što se poziva tiče, ako bude prilike, rado ću popiti s tobom piće.
Što se ostalog tiče ne znam da li se razumemo?
Ja ne tvrdim da za kalemljenjem nema potrebe, naprotiv, tvrdim da se sve, ama baš sve, osobine prenose ožiljavanjem reznica.

Nego zar baš nikad nigde nisi popunio prazno mesto položenicom?
 
Ako sam ja uzeo par grančica i donio u svoj kraj pa sutra dam nekom drugom graničicu koju, jel po automatizmu pripadam rasadničkom lobiju? Čisto pitam radi znatiželje. :)
 
Da, oziljavanjem lastara dobijaju se ista svojstva roditelja. Tacka!
Polozenice sam koristio kad god sam mogao, to je cini mi se bolje nego u star vinograd saditi kalem. Zasto? Kalem je bolji, naravno, ali mu je mana sto se muci vise godina, dok dostigne ostale kalemove. Polozenica radja odmah iste godine. Sledece godine, kad se uzili, samo ga prekratim i on nastavlja da se ponasa kao samostalan kalem.

Vocar, bojim se da te nisam razumeo?!
 
Postovani,
Pitanje za @Zupa.Kako ti se ovoj radi cini ?
Pre..

Posle..

i na kraju radnog dana (burgundac berba 2003 god.flasa se sve ubudjala..nista to nije dobro..hahah)

Ovi "rani radovi" su od juce....:osmeh:

Pozdrav Misa
 
Jel ima neko kojim slučajem da mu je zaostao koji kalem hamburga i laste, 3-4 kalema mi treba i jednog i drugog a malo kasnim , rasadnici prazni
 
Doktore fiskalni, sta ima da mi se cini, ne moz' da bude bolje! Jos ako si za svaki slucaj poneo nitroglicerin za gazdu....mislim :haha:

Vocar, legendo...ma uvek da se zezas! :osmeh:
 
Jes' da pitanje nije upuceno meni ali moram da prokomentarisem @dfiskalovu drugu po redu fotografiju.
To sto si ti ostavio za levi luk trebalo je da prekratis na dva okca, a za luk (levi) da izaberes neku od drugih loza na cokotu.
 
rezalo se...
b1qt.jpg
http://imageshack.us/photo/my-images/203/b1qt.jpg/
b1qt.jpg
http://imageshack.us/photo/my-images/203/b1qt.jpg/
 
Poslednja izmena:
Jes' da pitanje nije upuceno meni ali moram da prokomentarisem @dfiskalovu drugu po redu fotografiju.
To sto si ti ostavio za levi luk trebalo je da prekratis na dva okca, a za luk (levi) da izaberes neku od drugih loza na cokotu.

Postovani,
Svako se zahvaljujem na savetu, bez obzira sto pitanje nije upuceno tebi.Mada nisi pazljivo citao i/ili posmatrao sliku, ostavljene su po dve "zamene" za svali "luk".Zelja je bila da se ustanovi uzgojni oblik "kordunica"..a sledece godine bi isao u "dvogubi gijon- gijot "..tj. po 3-4 okca po luku +1 "zamena"..Opet kazem,10-20 okaca ulupno (i levi +desni luk) , spada u "nizak rod" sto je bio i cilj da biljka ojaca..itd..itd..

Pozdrav Misa
 
Poslednja izmena:
MILOJKO, ma mogao je bilo koju da ostavi, sledece godine vidi sta je uradio pa ako je eventualno pogresio, ispravi. Nije greda. Cini mi se da je izabrao najbolji lastar, a sto se tice broja okaca, cini mi se da ima 8 rodnih, jel? Pravilo je kod ove sorte od 8-10 okaca, prema tome, tip-top! Doktor je doktor!
Treca slika je najbolja! :osmeh:
 
Postovani @Zupa..
hahaha..one biljke u pozadini,ostatke uzgojnog oblika na "cokot",niko i ne pominje.One su "pristojno preklane", i mozda ce jednog dana i one biti podignute na spalir..slika sledi ovoh dana.Sto se tice 2. (druge) slike ,tu se slazemo,da je tip-top, mada ni 3. (treca) nije za bacanje... hahah

Pozdrav Misa

P.S.

Kod nas je obicaj, jedan cokot jedna buteljka vina, znaci 1.8kg do 2.5 kg po jednoj biljci sa 27% secera,dakle ,nema velike kolicine,a o dugugovecnosti loze ne treba ni pricati..
 
Poslednja izmena:
Ovogodisnja rezidba je bila najbolnija do sad,sekao sam isusena stabla i krosnje od predprosle zime.Na vecini cokota imao sam izdanke ''reznike'' pri zemlji stabla od njih sam izabrao jedan do dva za novo stablo i za rod ove godine.Dusa i srce me bolelo kad sam morao tek formiranu krosnju odseci .Sad lici na mlad vinograd,sliku cu kasnije postaviti.
Ovo je kamara isusenih stabala,visoka je preko 1.5m.
1075lhx.jpg
[/IMG]
 
Kada raditi prvo zalamanje? imao bih vremena ovih dana da uradim, ako nije rano, i molio bih za savet, koliko rodnih izdanaka da ostavim jer je već očigledno da ne smem ostaviti sve...

- - - - - - - - - -

351d210.jpg


r06s5c.jpg


10fx5dg.jpg


r9iirq.jpg


345o8ep.jpg


5zqi46.jpg
 
mityoo
ova loza pored stiropora ima jak korenov sistem i isterace rod do zrelosti bez problema ,mozes samo da skines drugi izdanak iz rodnog pupoljka,znaci da ostane jedan pupoljak jedan zeleni lastar i nece biti problema,normalno zaperke skidaj redovno.
Prelepo je krenulo. pozdrav
 
Nazad
Vrh