Rezidba vinograda

Obično da pošto vinske uglavnom imaju male grozdove i to najčešće traži veće opterećenje trsa za razliku od stonih gdje se ide na manji broj pupova i veće i pravilnije grozdove ali to nije pravilo .Na primjer tu je još i sklonost nekih sorti da najbolje rode na pupovima dalje od osnove lastara i oni se režu na dugi rez ili mješoviti rez(Graševina ,Rizling...) a neke dobro rode i na pupovima pri osnovi lastara i režu se na kratki rez - reznike ili reznik i kratki luk (Slankamenka,Plemenka...)Ima tu još faktora kao što je npr kondicija trsa ,gnojidba i sl.
Mora se pogledati prema sorti koje imaš kakvu rezidbu odabrat.
 
Napisao sam , stono : demir kapiju , kraljicu, italijamski muskat, hamburg muskat afus ali
i jos cu zasaditi vrvenu plemenku.
 
Imam pitanje da li izbor uzgojnpg oblika zavisi od toga da li se radi o stonoj ili vinskoj sorti.

Možda nisam dobro shvatio pitanje ali odgovor je malo kompliciraniji od DA ili NE.
I rekao sam da stone obično idu na kraći rez što naravno uvjetuje uzgojni oblik koji je u tom slučaju obično neki oblik kordunice.
Neke sorte koje si naveo (Hamburg ,Afus ) imam i sam i malo bolje rode od 4-5 pupa pa ih ja orezujem na reznik i kondir(kratki luk)
 
Poslednja izmena:
Zašto baš sada, kako znate kada početi ?

Ja imam nešto loze na okućnici, pa ne znam da li je rano da se počene sa rezidbom.
 
"Zašto baš sada, kako znate kada početi ?

Ja imam nešto loze na okućnici, pa ne znam da li je rano da se počene sa rezidbom. "


Sada nam je vreme dozvolilo. Da je moglo da se radi na otvorenom poceli bi i ranije.
Prethodne godine smo imali prve dane rezidbe jos pre bozica jer je tada bilo jako lepo vreme.
Desava se da u februaru, martu budu losiji uslovi na otvorenom nego npr danas sto su bili.

Loza je u mirovanju i moze se rezati.

U slucaju tvoje loze nije rano za rezidbu ali takodje imas i jos vremena .
Kada ti se ukaze vreme odradices.
 
Mi smo oko nove godine završili. Još 2,5ha je ostalo mladog vinograda to je namerno ostavljeno ali za 10ak dana se kreće i on.
Praktikujemo rezanje čim opadne list, nikad nismo imali problem sa izmrzavanjem.
Lukove povijamo kasnije.
 
Danas orezah lozu na spaliru kod kuce i videh ima trulih, skapanih prutova, do pre 3 nedelje nije bio nijedan, ne znam sta im je bilo... Svi su tanji ti sto se skapali...
 
Jedno pitanje za iskusnije vinogradare.
Gleda July ci na yuotubu pre svaga Marca Simonitia I Giga Carerras zapazio sam da oni posle trece godine kod zimskog rezanja ostave jedan luk sa 8 do 10 pupoljaka I onda ispod ostave dva reznika sa po dva pupoljka.
Da li je to zbog toga sto hoce naredne godine da formiraju dvostruki Guyo .

Da je jednostruki Guyo imali bi ispod luka jedan reznik sa dva pupoljka.
 
Klasicnan Giyo ide na jednogubi ili dvogubi lucanj. Jednogubi lucanj da prevedemo na srpsko hrvatski znaci jedan luk od 8 do 15 okaca ( zavisi od jacine loze, vrste podloge ,zemljista klime dali okca s donje ili gornje strane, vinska ili stona sorta gustina samih okaca itd) i jedan reznik sa dva oka za sledecu godinu. To je za sadnju obicno 1M od loze do loze. Ima po youtubu objasnjenja na temu koliko hocete.
ALI , naglasavam ALI broj okaca nije fiksan razlog je naveden u zagradi iznad, nijedan vinograd nije isti zemljiste nije isto a POGOTOVO sorta nije ista takodje sa podlogom u kompletu. Stoga treba da se ima osecaja za biljku nesto slicno kao gospodje kad pricaju oko cveki po kuci......
A i nesto znanja treba na temu
 
Varijante na temu su neogranicene ali to vec nije klascina GiYO nego nesto drugo, visoki niski , zupska reziba kombinovana reziba , visok panj do 2m pa se suptaju lucnji nizbrdo na dole pa nikad kraja pogotovo zato sve ima razloga nista nije dzabe izmisljeno...
 
Najbitnije je od svega toga da se nadje balans izmedju rodnosti, dugovecnosti i kvalitete roda vinove loze a to svaki vinogradar s godinama provedenim u svom zasadu ili radeci u istom spoznaje sam za sebe i nije univerzalna stvar. Npr ja na severu Backe obavezno zagrcem vinograd prskam 6 puta freziram 5 puta a u blizini Aleksinca gde mi je buraz nit zagrcu prskaju lupam 4 puta i imaju visi secer ali manje T/H u istoj godini proizvodnje. Jednostavno nemozemo porediti babe i zabe nije ista klima, zemljiste, padavine temperatura osucanost itd, drugacije jeee 400km juznije.
Takodje vazi i za vocne sorte koje takodje imam i znam o cemu pricam sljiva jabuka itd
 
Nazad
Vrh