Kako sam stekao imovinu ??

Bobo al ti si iskreno napisao da su i sa mamine strane pomogli,da ti cale ima dobru platu pa ti je zemlja aj da kazem ostajala cista koliko si radio i dobio od nje sve si mogao da ulozis u nju jer si imao drugi izvor prihoda za zivot.:ppozdrav:
 
Nigde ovde nisam procitao da je neko kupio 100ha zemlje nego vidim da su je iznajmili uz velika odricanja.
 
Reci cu vam samo da se ja vozim u Ladi samari koja je trula do zla boga i nazad... Otpala mi u voznji letva volana, a ostale "sitnice" necu ni spominjati... Sve zivo sto se zaradi novca od poljoprivrede se i vraca u poljoprivredu. Pocetak je bio takav kakav je uz pomoc djeda i bake, i sto je stari mogo kad je htio na selo. Nije se zivjelo striktno od zemlje, nego je prihod se zamlje popunjavao rupe koje mamina i tatina placa nije mogla pokriti.

kad su mi pricali da se sa ovoliko zemlje koliko ja sad radim mogao kupiti nov 539 s prikolicom kipericom, meni padne mrak na oci... PA STO SU TI LJUDI RADILI TAD KAD SE MOGLO?!?!? U selu je najnovija starosjedilacka kuca, starija od mene duplo, ofrajkana nije NI JEDNA, svi imaju 5-6 kj zemlje, vecinom se vozi 539 sa potrosenim strojevima... kud su ti svi novci isli kad nitko nema nista od toga sto je "nekad bilo"

Proracunati ljudi su ulagali u zemlju, kupovali vece bolje traktore i stjecali a ovi koji pricaju su pricali i onda kako netko ima nekakvo zaledje. Dan danas se prisjecaju: "Eeee, da, on je '72. kupio novi kombajn, je..lo se njemu, taj je vrsio dan i noc s njim, i za 5 godina kupio jos jedan i zaposlio radnika.. .al je lova njemu isla u potocima..." Pitam se sta se takvi ljudi danas imaju uopce prisjecati kako je bilo nekome, a da se sami s mjesta nisu mrdnuli. Krparenje kraja s krajem i pricanje kako se od poljoprivrede ne moze zivjeti, nek prodavaju nekom drugom.

Doslo je takvo vrijeme da sam ja u selu postao "jedan od onih" s kojim ne treba previse imati posla... Gazda, bog i batina... moz mislit. ne smijemo ni krenuti u raspravu tko je kakav prinos imao, svi misle da lazem i izmisljam. Kad sam jednom donesao odvage, "To mi je netko rijesio sa strane, nasa zelja toliko ne moze roditi"

Kako je netko i napisao, moras u zemlju i uloziti, i ona ce ti vratiti sve to i jos malo zarade na ulog, sto je i najbitnije u cijeloj prici.
 
Jedno pitanje za ljude koji su u nekoliko godina od 2-20kj napravili 100+kj. Da li vam je zao sto ste polomili ledja ili biste ponovo isto uradili da sad pocinjete?
 
@ Goran IHC
Pa kako da kupi od ovih "velikih"(čitaj Mišković, Kostić, Šarić i ostali) poljoprivrednika.Daću primer iz mog sela.Ima u selu nekoliko ozbiljnih poljoprivrednika koji su radom stekli imanje.Kada se raspala zadruga ostalo je oko 3500 ha zemlje.U tom trenutku bilo je nešto od te površine na prodaju, organizovali su, ovi iz opštine, prodaju te zemlje po ceni od 2000 evra po hektaru što je sasvim ok cena.Ti lokalni veći poljoprivrednici se dogovore koju će parcelu i za koliko da licitiraju da ne budu jedan drugom konkurentni, pritom opština obeća da ako će oni da licitiraju, zemlja neće biti nuđena nekom ko je van opštine.Kad ono međutim došla licitacija pojavili se velikaši i cena sa 2000 skočila na 10000 što niko od ovih lokalnih nije mogao sa isprati.I sad kad bi neko hteo da kupi 100 hektara uz pomoć kojih trikova to da izvede tj. da nađe 1 000 000 evra?Kako neko ko radi stotinak jutara da skupi tolike pare?A i zemlja koje se daje u zakup ima nenormalnu cenu baš zbog tih "velikaša".
 
Poslednja izmena:
Ma nicija nije do zore gorela .... imao je deda rodjeni skoro 100kj pa uzeo Tito,posle napravili zadruge i kombinate pa se i to raspalo,sad je neki misko i slicni nece ni oni jos dugo...
A posebno sto se taj "ciklus" ponavlja kroz istoriju godinama...
 
Ma nicija nije do zore gorela .... imao je deda rodjeni skoro 100kj pa uzeo Tito,posle napravili zadruge i kombinate pa se i to raspalo,sad je neki misko i slicni nece ni oni jos dugo...
A posebno sto se taj "ciklus" ponavlja kroz istoriju godinama...
Manite se ljudi prošlosti i brige o drugima, već gledajte sadašnjost i sopstvenu budućnost... Šta koga zabole za Miškovića ili Kostića, šta oni rade, dal će da propadnu ili ne... Gledajte svoja posla i svoj interes, samo tako možete da napredujete.
 
@bbq nasu buducnost su takvi kao miskovic odneli u svoje dzepove
 
@bbq nasu buducnost su takvi kao miskovic odneli u svoje dzepove
I hoće li jadikovke nad sopstvenom sudbinom tu nešto promeniti? Neće.

Što je bilo, bilo je, i komunistička otimačina, a i ova sada demokratska su proizašle iz samog društva, i šta je bilo bilo je, sada se ne može promeniti... Zato treba gledati svoju korist i kako poboljšati situaciju, a ne kukati nad sopstvenom sudbinom, jer kuknjava ničemu ne služi.
 
Kod mene poljoprivredu je prvi zapoceo pradeda ,tad je bilo nesto malo zemlje,posle njega nastavi deda i on je dosta prosirio imanje.Imao je nekog ursuza pa ga je prodao i kupio novog Zetora 7011,naravno vremenom,i jos dosta pratecih masina,Pa IMT 542,pa Torpedo 7506 ,Bio je berac Zmaj 213...njega prodamo i kupimo novog Zmaja 216.Posle Smo prodali torpeda i kupili novog Belorusa 892 2004 godine,Kad je deda umro nastavio je tata.Tad se kupila vucna tanjiraca nova,pa zmaj 142,prodao se Zmaj 216 i kupio 223.kupile se tri plave Fak-ove prikolice.i na kraju smo kupili novog Belarusa 1221.3 i plug za njega.Za sve ovo sto sam napisao trebalo je Dosta godina rada i samo rada.Sada Tata i ja obradjujemo 55 lanaca svoje zemlje i u planu nam je da prosirimo proizvodnju.
 
Vrlo interesantna tema,bas zanimljiva. :cool:
Da i ja iznesem svoju pricu doduse jes't da sam za to vreme bio jako mali ali ispricacu vam tj prepricati price mog dede i oca.
Prica bi pocela negde sedamdesetih godina kada je moj deda radio u Zastavi,i u njih bio nacelnik na odrzavanju masina stoga je ima dosta slobodnog vremena (radio bi samo kada bi se nesto pokvarilo) za poljoprivredu.Obradjivao je nekih 10 H i nista nije stedeo nego je jednostavno trosio na zivot tj na svoju decu (moju majku i tetku),one su proputovale i videle pola sveta.E onda se pojavio moj otac koji je dosao iz bosne (pobegavsi zbog rata) 1991 onda su moj otac i deda odlucili da se malo ozbiljnije bave poljoprivredom i usledila je izgradnja farme kapaciteta 200 svinja po turnusu.Onda se ta farma gradila neke 2 godine i prvi turnus je usao 1993 (tada sam se i ja rodio :haha:).Sve je lepo islo i imalo se para kupili su 2 traktora svu mehanizaciju i imali u zakupu negde oko 20H.Sve je to bilo lepo dok nisu 1995 godine uzeli prasad preko neke zadruge uvoz iz Rumunije (nisam bas siguran dal iz Rumunije ali uvoz je bio siguro) i ti prasci sve lepo fino napredovali i dogurali do 80-90kg (taman pred klanje) i dodje neka inspekcija i utvrdi da su zarazeni sa sugom i sve (mislim da je bilo oko 190) uspavaju i zakopaju.Onda je dolazila veterinarska komisija da proceni kilazu i oni mamicu im procene da su imali 50-60kg umesto 80-90kg i tu oni mnogo novca "PUKNU".I moj otac se iznervira i odustane od svega toga (jel je ipak tezak posao).Onda je pauza bila sto se tice poljoprivrede do 2005 kada sam ja sa dedom ponovo poceo da radim zemlju.Kupljeno je dvadesetak ovaca i sa tim se ponovo krenulo.Sada obradjujemo negde oko 10h zemlje,i to je moje ubijanje dosade posto jos uvek idem u skolu.
To bi bilo to odprilike. :osmeh:
 
Ja sam imao sreće,dobro sam se oženio (udao):osmeh:.
Rođen sam u gradu,odrastao u gradu ,do 24 živeo u gradu!
Sticajem okolnosti došli samo u selo dok ženina baba ne ozdravi! Umrla je posle 8 dana i ja ostao u selu.
dve godine nisam radio ništa što se tiče poljoprivrede sve dok ženin deda nije hteo da mi dotera kazan za rakiju iz drugog sela.Samo mi je pokazao brzine i od tada sam ja njemu pokazao put u penziju.Radio je 15 jutara koje sam preuzeo da radim.Nasledio sam dva traktora i većinu priključnih mašina u raznim stanjima. Sledeće dve sam pokupovao još 15 jutara za cenu od 500-700 eu po jutru.Jedino sam jedno jutro pored mene platio 1200 eura.U međuvremenu uzeo još 40 jutara u zakup.
Za sve moram zahvaliti tastu i tašti i njhovim inostranim platama.
Jeste da tast i tašta nisu bili za to da im se zet bavi poljoprivredom ali su morali da se pomire s tim.
Ništa ne ulažu u poljoprivredu ali sve drugo je na nihovim leđima od unučadi,kuće,letovanja,zimovanja.....i mnogo drugih stvari.
Svaki dinar dobijen iz poljoprivrede mogu i da vratim kroz ulaganje u istu.
Za isti period kupljena,pneumatska sejačica,freza,atomizer,podignut voćnjak(2 jutra),Rus 1221 i plug za isti,( koji još nije plaćen u celosti).setvospremač.
Koristio sam sve što je bilo moguće,subvencije,bespovratna sredstav,razne fondove.
Ne zanima me ko šta radi ja samo želim svojoj porodici i sebi još bolju i sigurniju budućnost!
 
I hoće li jadikovke nad sopstvenom sudbinom tu nešto promeniti? Neće.

Što je bilo, bilo je, i komunistička otimačina, a i ova sada demokratska su proizašle iz samog društva, i šta je bilo bilo je, sada se ne može promeniti... Zato treba gledati svoju korist i kako poboljšati situaciju, a ne kukati nad sopstvenom sudbinom, jer kuknjava ničemu ne služi.

Na zalost doterani smo dotle da veci iz sela ne mogu da uzmu drzavnu zemlju u zakup a mi manji da uzmemo od komsija,pa sad posto su veci u kreditima da masine ne stoje a rate idu oni su krenuli da kupe po selu ko sta ima za arendu i nabijaju cenu.Ovo nikom ne ide u korist i svaki korak napred bio bi mi kao da skacem sebi u stomak dajuci 250e za arendu da bih usao u neki posed,a ako i udjem ne mogu nista zaraditi.
Zato nam nikom nije dobro,veliki rade za dugove a mi manji za prezivljavanje.
 
Na zalost doterani smo dotle da veci iz sela ne mogu da uzmu drzavnu zemlju u zakup a mi manji da uzmemo od komsija,pa sad posto su veci u kreditima da masine ne stoje a rate idu oni su krenuli da kupe po selu ko sta ima za arendu i nabijaju cenu.Ovo nikom ne ide u korist i svaki korak napred bio bi mi kao da skacem sebi u stomak dajuci 250e za arendu da bih usao u neki posed,a ako i udjem ne mogu nista zaraditi.
Zato nam nikom nije dobro,veliki rade za dugove a mi manji za prezivljavanje.
Možda nije tema, ali i taj ko je došao i ko nabija cenu, pa taj ima neku računicu da mu se to isplati... Kako to da jednom poljoprivredniku se može isplatiti da plati zemlju 250 evra primerno, a drugi sa tom cifrom ne može ni da preživi... To znači da sa tim drugim nešto nije u redu, i da treba pod hitno da menja način rada..

E sada, to ne važi za one mahinacije kako čujem da licitiraju nenormalne sume, pa na kraju ništa ne plate.. To je čist kriminal koji se da rešiti nekim drugim metodama, a i kako vidim dosta opština je to i rešilo prilično uspešno...
 
Vidim mnoga ispiranja... ali kod mene se kaže dva obzira i treći TUTANJ ....tako se steklo
 
Poslednja izmena:
Da i naša je od kad je prošla afera zvana "Danijel Kiš Marton-ds" pojavilo se nekih 1000 ha na licitaciji sledeće nedelje.
 
@bbq njega ne oderu na vagi sa vlagom i necistocom kao mene,kad vec radi vecu kolicinu svu robu dobije jeftinije od mene + ima kombajn i eto odakle njemu 100e zarade po kj vise od mene.

E sad odakle njemu za start ili ga gura neki jaci od njega,ili mu je umro neki rodjak pa nasledio celo imanje i sad pametuje ili mu se porer posla povecava i dug nekom zelenasu a i dalje tera inat i daj samo da se radi makar i na svoju stetu...
 
@bbq njega ne oderu na vagi sa vlagom i necistocom kao mene,kad vec radi vecu kolicinu svu robu dobije jeftinije od mene + ima kombajn i eto odakle njemu 100e zarade po kj vise od mene.

E sad odakle njemu za start ili ga gura neki jaci od njega,ili mu je umro neki rodjak pa nasledio celo imanje i sad pametuje ili mu se porer posla povecava i dug nekom zelenasu a i dalje tera inat i daj samo da se radi makar i na svoju stetu...
Pa ako već ne možeš ili nećeš da uzmeš kredit za bolju mehanizaciju kao što ima taj, zašto se onda ne udružiš sa nekim ko ima, pa napravite zadrugu?
 
a svoje oci vidio pri predaji psenice da je vozac slepera ispred mene dao vagarniku neki papiric, na sto je vagarnik ovom odmah pruzio ruku, poderao dotadasnju papirologiju, i poceo praviti nove papire za njega i pita vagarnik: "Kako smo ono rekli?" na sto je ovaj izdiktirao koja mora biti vlaga, primjesa i hektolitar zrna koje se vozi. Nisu mu uopce ni uzimali uzorak. Kasnije pitam, kakve su to fore, an sta mi je receno da se poljoprivrednici koji imaju robe da napune 20 slepera zrnom imaju i pravo dogovarati i oko uvjeta prodaje...


Eto odakle tim jacima toliki napredak "preko noci"... Ruka ruku mije i to je to.
 
Nazad
Vrh