Kako sam stekao imovinu ??

Janoše 21 vek je.
Pa nije se on prikačio tastu zato što nema leba da jede ,čovek ga sam pozvao da dođe.
U našoj kući je (ženin ) pradeda došao u kuću,pa tast pa ja:osmeh:
 
Jedno moje zapazanje u korist bavljenja poljoprivredom i zivota na selu je da kad zaista nesto stvoris,to su konkretni rezultati kojima sam poljoprivrednik moze da se pohvali i svako moze da ih vidi i da primeti da je to licno on svojim radom stekao,dok to u firmi nije slucaj,bar kod mene,koliko god se trudio uvek se nadje neko da se hvali tvojim rezultatima,da bude primecen i nagradjen,a ti ostanes sa vrlo neprijatnim osecajem...Ipak mislim da je dugorocno najbitnije da covek bude zadovoljan samim sobom,to je kljuc uspeha.
 
Jedna vrlo bitna stavka po tebe je da si sto nas narod kaze ''ladovina'' tj da ti je sve ravno odavde do Kosova.
Da na levo uvo cujes, a na desno propustis.
Ako si neki zivac idi pod kiriju i cekaj da tast otputuje.
Tada ces opet biti u plusu.
@Talianu
Druze, sta da se radi vidim da si se nasao prozvanim, nije namerno.
Nije pravilo ovo sto sam napisao, ali u vecini slucajeva.
 
@Mare79, da ti ne bi puno razmisljao,reci mi jel ima tast jos jednu neudatu cerku? :D
Kao sto je neko vec napisao,ako imas volje i volis to sto radis onda ce ti ici od ruke,a kad nesto moras,mrzis to sto radis.....
Od malena volim sve sto ima tockove,nekako sam uvek kao klinac i sad voleo kad se oru njive,jer ima tad neki poseban osecaj,ne mogu pojasniti,lep osecaj :) Znaci svaki posao sam rad da radim,al opet oranje je nesto posebno. Kad se silira kukuruz,ja 7-8razred,bez ikakve muke ustajao u 4h ujutro,pale se traktori i pravac njiva,kao sto sam rekao,kad se zeli,ima volje nista nije tesko.
 
Najbolje je biti sam sa svojom ženom ako se može.U varijantama kod tvojih ili kod njenih ti je isto čak je i bolje biti kod tasta-pa kad se sa njim posvađaš,manje boli nego kada se posvađaš sa ocem.
 
Zanimljiva tema. Da napisem koju rec i o sebi i svojoj imovini: Rodjen sam na selu davne 1984-te godine :osmeh:, u mojoj porodici niko se ozbiljnije nije bavio poljoprivredom radili su otac i deda par hektara za svoje potrebe jer su radili u firmi pa je poljoprivreda bila sporedna stvar. Do skorije ni mene poljoprivreda nije zanimala, po zanimanju sam privatni preduzetnik nisam imao bas puno vremena za obavljanje neke druge delatnosti. Posto u svom privatnom poslu konstantno radim sa ljudima koji u mojoj opstini imaju sve manje para(sve je vise nezaposlenih) zarada polako opada a rad sa ljudima postaje sve tezi, pocinje sve vise da me nervira takav posao i pocinjem polako da razmisljam koji bi posao mogao da radim opustenije vezan za prirodu, sine mi ideja "poljoprivreda"... I tako postah ja poljoprivrednik prosle godine u 27moj godini zivota ( u cvetu mladosti :osmeh:) krenem kako bih rekao goloruk u poljoprivredu, bez traktora, bez mehanizacije imao sam na raspolaganju samo 1 hektar svoje zemlje koju sam nasledio. U pocetku su mi usluzno oradjivali to malo zemlje dok nisam kupio svoj traktor stari Zetor 2511 ali u dobrom radnom stanju, kupujem za pocetak plugove, 1 i 2 brazde dok ostalu mehanizaciju trenutno pozajmljujem od prijatelja. Sada imam 2 hektara svoje zemlje i radim oko 10 hektara u zakup. Za godinu dana rada na poljoprivredi mislim da sam(sto se poljoprivrede tice) solidno stekao, postenim radom uz prethodni privatni poslic koji mi je sada pored poljoprivrede dodatna delatnost. Postigao bih i vise ali izdrzavam porodicu supruga nezaposlena tako da sam zadovoljan i sa ovim. U buduce imam dosta planova za prosirenje svojih poslovnih poljoprivrednih mogucnosti ali videcemo kakva ce godina biti, ako bude rodna godina udvostrucicu posed ali u svom vlasnistvu:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Najbolje je biti sam sa svojom ženom ako se može.U varijantama kod tvojih ili kod njenih ti je isto čak je i bolje biti kod tasta-pa kad se sa njim posvađaš,manje boli nego kada se posvađaš sa ocem.

To je tacno,al ipak ako se ima volje nek radi sto da ne,proba pa sta bude. Mozda je nekad bilo ono kao sramota uci zeni u kucu itd,jeste sramota biti kod tasta kuci a nista ne raditi. Al kao prvo tast je hteo i zeli da im da dosta zemlje i mehanizaciju potrebnu za rad,sto da ne,nista ne gubi da proba.
 
Ajte molim Vas nemojte Mareta obeshrabrivati. Bice sve to u redu, pa nije ni taj tast budala pa da ce cekati sudnji dan sam u kuci. Sloga kucu gradi, a ti Mare ako si pametan uzmi to sto ti tast nudi i zasuci rukave i napred.
 
Da je meni 50 jutara, ja bi odj... firmu bez i malo razmišljanja. Tačno bih znao šta da radim sa tim, ali ipak moje je poreklo paorsko. Rastao sam uz stoku i išao da kopam kukuruz još kao dete. Inače, tasta volim kao svog tatu, samo što moj tast nema 50 jutari zemlje nego nekih desetak.

Kad sam se već pojavio na ovoj temi, evo moje priče.

Dakle, još kao dete sam sadio luk sa ocem u bašti, čučao sa njim dok je muzao kozu, češao kravu češagijom da bude lepa, okopavao kukuruz i suncokret sa nadničarima, ručno kosio i sakupljao seno, vozio motokultivator...
Prvi posao u poljoprivredi koji sam obavljao potpuno samostalno već kao jedanaestogodišnjak je bilo čuvanje gusaka. Posle je došla srednja škola, pa nekoliko pokušaja pohađanja visokoškolske ustanove što me je odviklo od seljačkog načina života. Godinu dana provedenih u Beogradu je bilo dovoljno da počnem da maštam o urbanom načinu života makar i nakon povratka u pasivne krajeve, u rodnu Kikindu. Prvi poslovi su bili slabo plaćeni i preko studentske zadruge, kasnije nešto bolje plaćeni na ugovor o delu, pa na određeno vreme. Imalo se dovoljno za moje potrebe koliko jednom momku treba, a i roditelji su znali da dotiraju.
2004. godine stupam u brak i iste te godine se rađa prvi sin. Ubrzo uviđam da je jedna plata(makar i sa 150% norme) nedovoljna za izdržavanje porodice. U isto vreme primećujem da tata uvek ima kinte i ako mu je firma propala, za penziju još nije imao uslova, a i sa biroa ne dobija ništa jer poseduje >0,5 ha poljoprivrednog zemljišta. Odakle mu? - Legle pare za žito, legle za suncokret, svijnče, prasići, bik...
Tu ja odlučim da se vratim korenima. Kupujem kozu da bih nadomestio povećanu potrošnju mleka i mlečnih proizvoda, tast mi poklanja još jednu, zatim kupujem još jednu vrhunsku, prošla jedna sezona, ostavio sam nešto ženske jaradi i eto malog stada. Što se zemlje i mehanizacije tiče zatičem sledeće stanje - četiri jutra zemlje i motokultivator sa prikolicom i paračem. 2005. godine odlučujem da uložim svu ušteđevinu(+ od svadbenih poklona) u poljoprivredu. Konsultujem se sa ocem da li da kupim njivu ili traktor. Očev savet je bio: "Šta će ti zemlja ako treba i dalje za sve da platiš da ti rade uslužno" i kupujem tada traktor Vladimirec, prikolicu "Kikinđanku" i jednobrazdni plug OLT. Počinjem uslužno da prevozim koješta. Skinuo se prvi rod. Polako se kupovalo malo po malo kojekakve starudije - kosačica, pa plug za ugor, rasipač veštaka, prskalica... sve polovno i mahom neispravno. Počinjem već da radim uslužno prskanje i košenje i već uzimam preko oglasa i zemlju u arendu. Skinuo se još jedan rod i stiže ponuda koja se ne odbija. Javlja mi se čovek iz Novog Sada(sveži naslednik) i nudi mi kao prvom komšiji dva i po jutra zemlje na prodaju hitno i povoljno. Taman sam imao para i sva sreća što nisam pre toga kupio nešto makar šta ko zna gde. To je bio poslednji trzaj kada se zemlja nudila po oglasima i na razne načine. Posle toga tada kupujem, tj. gutam kao štuka samo po pola jutra makar gde, sve kratiši, špicevi, nuzput i koješta što drugi razmisle pre nego što kupuju. Tada negde otprilike se ukida subvencija za male poljoprivrednike i nije lako, ali skidaju se usev za usevom, konsultuje se iskustvo starijih ali i znajne stručnjaka lokalne savetodavne službe, pa se prinosima kompenzuje odsustvo pomoći države. Kupuje se bolji jednobrazdni plug, drljača, setvospremač, pa žitna sejačica, špartač... i sve to polovno, i još uvek ponešto i neispravno. Uslužne radnje koje radim već počinju finansijski da pokrivaju usluge koje rade meni treća lica.
Do današnjeg dana sam više nego udvostručio posed, a radi se i nešto arende(održivih 30% u odnosu na posed).
Ove godine po prvi put kupujem nešto ganc-novo. Kupio sam prvo u junu razbacivač slame, pa u avgustu i glatki valjak. Usluge stvaraju suficit...
 
Mare79 radi kod tasta kada se bude imalo najvise posla i jednostavno vidi kako ti odgovara i da li se sutra pronalazis u tome. Ako ne probas i prodje dosta vremena mozda ce ti biti zao misleci da si mogao ziveti bolji zivot da si odabrao selo. A uzmi u obzira da neki ceo zivot rade mastajuci o tolikom imanju, a ono je tebi na dohvat ruke. Probaj i razmisli. Toliko od mene.
 
Posto nema lokacije, ne znamo koliko si daleko od tog somborskog sela. Da li je moguce da radis i da budes barem produzen vikend u selu?

I ja sam došao iz grada u selo kod žene sa namerom da se vratimo čim joj baba ozdravi a baba umrla posle 8 dana
Sad bi te jedan moj drug pitao, kako si uspeo. :osmeh:
 
Lepo do vas sto mi dajete vasa misljenja i komentare,zahvaljujem.

Svestan sam ja da je to lepa prilika i da se mnogi ne bi ni razmisljali, no svejedno, nismo svi u istim pozicijama i svak ima svoje vidjenje i to treba postivati, zato nam sluze ovakav vid razgovora.

Opcija je, ako se odlucim, da za pocetak idem pomalo, radim sa njim, idemo na njive,upoznajem se sa poslom, aktiviram se za neke radove, ucim, slusam,..stvar je u tome sto meni i jeste zanimljiv taj posao..ne mogu reci da jedva cekam,kao citav zivot mastao o tome i sl., nego, mislim da bi mogao taj posao da me povuce, tako imam neki osecaj.. jer volim prirodu,cesto i sad sa kerom kad idem u setnju prolazimo kraj velikih obradivih povrsina u blizini gde stanujemo, vidim neke jake masine kako oru njive, douse sad ih cesce primecujem, pre ne toliko, mad su mi uvek skrecali paznju,,jer sam pretpostavljao cim imaju za tako dobre traktore novca, da onda iz tog zita ili kukuruza uvek nesto dobro moze da sipne i u dzep.
Zatim, ne treba zanemariti, da danasnji poljoprivrednici, na osnovu novih svetskih trendova i tehnologija, sve su vise gospoda u poslu, nema tu vise nekih silnih mucenja sa slabim traktorima, masinama, oskudno opremljenim isl..vec vidim, traktori opremljeni full opremom, klima, abs..tako da, videcemo..vredi pokusati.

Sto se tice prica, jasno mi je da bez toga ne moze, takav smo narod, ali treba biti prvenstveno svestan da za dobrobit porodice,da se lepo zivi, u tom slucaju se ne treba osvrtati na koje kakve price,nije lako ali treba znati to prevazici.
 
danasnji poljoprivrednici, na osnovu novih svetskih trendova i tehnologija, sve su vise gospoda u poslu, nema tu vise nekih silnih mucenja sa slabim traktorima, masinama, oskudno opremljenim isl..vec vidim, traktori opremljeni full opremom, klima, abs..tako da, videcemo..vredi pokusati.
Bilo bi lepo,al mislim da si ovde malo pogresio...bar sto se tice nase zemlje.
Posto je ovo tema Kako sam stekao imovinu a ne kako cu steci imovinu ja cu ti jos jednom reci da ne idemo vise u,kako nasi administratori kazu u :off_topic: da dobro razmislis i da,ukoliko krenes u taj posao,nemoj bas na 50 jutara da bude proba i gledaj da sto vise budes uz tasta dok on radi.
Sve najbolje.
Srecno!
 
Krlemrle

Najbolji nacin da se uspe je tezim ali sigurnim putem. Uvek sam se najbolje osecao kad bi nesto tesko radio i na kraju video rezultat tog rada,bez obzira na vreme, nekad to ide sporije nekad brze..sve u svemu znam da se svaki marljiv i uporan rad kad tad isplati.
Neko ima srece,nekom ne ide uvek kako bi trebalo..ali ako je covek istarajan i uporan, i voli to da radi, onda mu se i otvaraju sanse i dolazi do cilja,uspeha sigurno.

- - - - - - - - - -

Posto je ovo tema Kako sam stekao imovinu a ne kako cu steci imovinu

Tako je,i nije , ovde su ljudi lepo opisivali kako su dosli i stekli imovinu..i
to je najinteresantnije..al eto, ova mi se tema nekako ucinila najpribliznija tome svemu.

Jos jednom, hvala vam na dobronamernim komentarima.
 
Razmisli da li tastu treba radnik (da ne kazem sluga) ili gazda. Ako budes gazda zavoleces poljoprivredu a ako budes sluga zamrzeces je.
 
Ok, mada verujem da covek nije u tom fazonu, on vidi da je njemu iz godine u godinu sve teze to raditi toliku zemlju i plus ne bi voleo da to sve polako odlazi u arende i sl., a na kraju krajeva i ni meni nije oglavu, imam stan,posao..pa i da ne ide to sa njim, imam gde da se vratim.
 
Dajte ljudi i taj tast hoće živu čeljad u kući. Šta mu vredi 250-300 jutara i prazno imanje!!!
Te priče da tastu treba sluga ili gazda ,prošla su ta vremena kada je Baća držao šajtof i niko više.
 
To je tacno,dzaba i sve najvece masine,dzaba silni hektari parcela,dzaba kuca na tri sprata,dvoriste od hektar,dzaba najskuplja kola kad nema to ko ce da posle cuva i radi. Licno kad dodje dan da imam svoje unuke,na pamet ce mi biti samo da im udovoljim,necu ih terati uopste da rade poljoprivredu,ako zele ok ako ne,biraju svoj put. To se tice i dece i unuka,lepo je kad se postigne nesto svojim radom,i lepo je kad covek cuva ono sto su njegovi preci mukom stekli.
 
Nazad
Vrh