Kako sam stekao imovinu ??

Imovinu jos uvek nisam stekao,relativno sam mlad. Zavrsio sam ekonomski fakultet i sad sam na master studijama,ali volim selo,zemlju,poljoprivredu i sve sto je vezano za to. Ne mogu da kazem da mi diploma ne znaci nista,znaci mi,mozda se nekad popravi stanje u nasoj zemlji i ja tu moju diplomu uspem da naplatim,ali daleko vise mi znace neke druge stvari. Mada,ako krene bolje u drzavi,pa se ljudi pocnu zaposljavati,verovatno ce krenuti bolje i u poljoprivredi,utim bolje za sve nas.
Deda je glavni menadzer sto se tice kapitala,on je bio pokretac svega,kupovao je parce po parce zemlje,obradjivao zemlju sa konjima,kopao,mucio se dosta (kao i svi),kasnije se tata prikljucio,pored posla u firmi stizao je i dedi da pomogne,pa se polako napredovalo,sada malo i ja pomazem,malo mladji brat. Deda i danas ima razne biznis ideje i dosta je aktivan s obzirom da ima 73 godine. :)
 
E, svaka mu cast, pozdrav za dedu. moj ima 85 i jos uvek je naglasniji na sokaku, ali na njive vise ne ide, osim samnom u obilazak.:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Pročitao sam celu temu i baš je interesantna, pa da i ja napišem koju...

Moj deda (po majci) se od svojih malih mogu bavi poljoprivredom, sa svojih 33 god, tamo negde 73. godine kupuje prvi traktor IMT 533 i ući se raditi sa njime, kasnije ga prodaje i kupuje nov IMT 540 s FIAT motorom 1977. god. Muči se kroz život, tov svinja, tov bikova, muzne krave, kooperacija, duhan i stvarno svašta. Gradi se nova kuća i štale, 1986. kupuje nov IMT 560 i sip silokombajn, kasnije silomlin. Odprije več ima tanjuraču 24 diska, imt plug 2x12", drljače, prskalicu 330l i još ponešto mehanizacije.
Kupuje s godinama dosta zemlje, širi se proizvodnja i proširuje tov bikova, svinje prestaje držati (samo za vlastite potrebe). Dolazi do 30 komada bikova u tovu i 8 muznih krava i nešto junica.
1988. udaje kćer (moju majku) za mog oca :osmeh:, a ja se rodim 1989.
1998. udaje sina, mog ujaka, ujak sada ima dvoje djece i živi doma s dedom i bakom.
2001. kupuje nov IMT 539 sa ovom novom limarijom i kabinom, prvi takav u selu i okolici dovežen iz Srbije i kupuje se još nešto sitnijih priključaka, te 2003. je dovežen iz francuske BOURGOIN MD8 dvoredni samohodni berač kukuruza.
2006. kupuje nov traktor SAME EXPLORER 95 i otplačuje ga u periodu od 2 godine, uz sve to stalno se kupuje zemlja.
2010. kupuje novu bunkerašicu prikolicu PRONAR 5t
Sad im oko 30 kj svoje i oko 15 kj u zakupu.

A sad moj drugi deda (po ocu). Moji otac i majka živimo tu, deda je građevinac i radi po terenu kuće i vikendice po moru, baka doma ima nešto krava i junica, telad se prodaje, junice se prodaju po pijacima, tata je završio srednju školu u sloveniji (armirač) i vrača se doma na poljoprivredu da pomogne baki. Tu posedujemo IMT 540 kupljen nov 1980. i s njime rade svu zemlju. Poslije svatova 1988. kad su se moji oženili je kupljen nov IMT 565, dvobrazni plug imt 756, tanjurača 24 diska, a od prije je bilo doma dosta sitne mehanizacije, 4-reda olt sejalica, drljače, prikolice, samoutovarne.....
Ja se rodim 1989., a tata se pušta u kojekakve direktorske poslove da bi meni kasnije olakšao život i tako sve do 1995. kada otvara vlastitu firmu, to mu biva greška života, te po zatvaranju iste 2000. god nastaju problemi. Ja po završetku osnovne škole upisujem srednju tehniču školu - informatika i to uspješno završavam 2008. u međuvremenu radim puno kod deda (po majci) na poljoprivredi, pomažem njemu i ujaku.
Deda po ocu umire 1999., ubrzo zatim i baka, tata nasleđuje svu mašineriju i 20 kj zemlje, da bi od 2009. sve nasledio ja i preuzeo kompletnu poljoprivredu sa mojih 18. god.
Pokojni deda je priej smrti nakupovao još nešto mašinerije, 1998. kupuje sejalicu za žito hassia, balirku za sjeno welger, prikolicu za đubar, rasipač umjetnog đubra, a 1995. ZMAJ mk2. 2006. smo kupili rotokosu Deutz-Fahr KM22, 2007. samoutovarnu prikolcu mengele
Ja sam preuzeo sve na sebe, kupio još nešto zemlje i oko 10 kj radim u harendu, mama mi pomaže oko krava, a ja kako mogu gradim tovilišta i proširujem tov bikova, velika podrška mi je deda po majci (tome čoveku sam zahvalan do smrti), njegovi saveti, njegova mehanizacija+moja mehanizacija+ ukupno 4 traktora na dva domačinstva i tako radimo i guramo nekako, moj tata radi u firmi da može vračati svoje kredite koji su prilično veliki, i još mu ja uskačem kad nema dosta.
Naš 540 je prodat prije nekoliko godina, a deda mi je dao svoj 540 s fiat mašinom kojeg sam si sredio i sada radim s njim i mojim 565, njemu je ostao nov 539 i nov Same, mada svi traktori kruže kako kome koji treba.
Uz svoje zemlje radim i dosta usluga i tako si nešto dodatno zaradim. U planu mi je kupiti bolji traktor i manji kombajn i još pokoji priključak i nešto zemlje...

Eto, toliko za sada, lep pozdrav!
 
evo kad je pocela i mladja garda da pise daj i ja da dodam nesto...
sve je krenulo od dede(ocevog starog)koji je hvala Bogu jos ziv u punoj snazi radi kao momak...poceo je bukvalno od nicega radio kao crnac citav zivot da bi stekao ovo sto sada imamo...prvo sto je kupio je stari traktor zadrugar i prikolicu tamo 60 god msm i poceo da prevozi sljunak i zemlju usluzno i tovio nesto malo stoke i kupovao zemlju,kasnije prodaje zadrugar koji je inace bio prvi traktor u selu i kupuje kamion kiper Avala i radi isto to sa njom nekoliko godina...tu se i tata rodio 66 god,i polako prestaje da radi sa avalom i kroz nekoliko godina kupuje novog mtz u novom sadu i pocinje da se bavi ratarstvom i povrtarstvom u usluznom obradom zemlje jer je traktora bilo malo i super je zaradjivao...posle toga kupuje Tama novog i prodaje povrce po citavoj Jugi,zarade su bile extra kupovana je i zemlja u vecim kolicinama.tata je medjuvremenu porastao i pomagao mu koliko je mogao..posle toga kupuje mercedes kamion nov i jos jednog tama novog koji je jos kod nas u extra stanju..tu prodaje rusa i kupuje dva imt 542 u novog golfa 2 u sarajevu...sve je to dobro islo do rata i tu su proklete god kad je sve propadalo,i tata i djed su bili na ratistu a ja rodjen 1992 sa majkom u Martincima u srbiji,posto moje selo granici sa hrvatskom i blizu je brckog gde su bile jake borbe..posle rata sve se to polako smiruje krece opet proizvodnja povrca kojom se svi bavimo trenutno i drzimo krave muzare i bikove i svinje..ja sa mojih 20 god radim koliko mogu da napredujemo i imamo sto vise,ne zato sto sam alav na pare nego hocu da znam da sam uspesan u onome sto radim,to mi je najvecaa satisfakcija.zavrsio sam i neke skole ali sve je to slabo kad nema fabrika vise...tako da ustajem svako jutro u 3h ujutru da razvozim robu i znam da ne spavam posteno po 4 dana al mi nije tesko...za sada imamo.
imt 542
imt 539 kupljen nov isto 2006 i nigde kapi ulja nema na njemu,zvjerka
berac
sijacica prvo imt pa sad becker
2 prikolice,
sve manje prikljucke da ne nabrajam,
kamion tam,golf 2,golf 4,dva komada,pezo 206.i zelja mi je da imam jednu hondu akord pa ako da Bog bice..
i u planu mi je mtz 820 novi i kombajn jer sve vise imam potrebu za tim a do sada nisam imao...

eto toliko od mene.....
 
Ne znam sto,ali svaki put kad citam ovu temu najezim se...
Cini mi se da su svi ovde jedni vredni,posteni i izmuceni ljudi i nadam se da ce doci bolja i lepsa vremena,da ce nas malo drzava pogledati i da vise necemo imati (bar ja imam takav osecaj) osecaj da je drzava tudja,jer nam uklizava kad god moze.
Nadam se da cemo u skorije vreme moci da se pohvalimo i mi da smo nesto stekli,a ne samo da pricamo o imovini koju su stekli nase pradede,dede,ocevi (veliko hvala njima) a mi nasledili.
Zelim svima srecu,zdravlje i uspeh u daljem radu i sticanju imovine.
 
Pozdrav svima!
Gotovo da sam pročitao sve komentare vezano za temu od pocetka pa do kraja i stvarno je lepo i zanimljivo videti razna iskustva od pocetka pa do danas,kako je islo,kako se ulagalo,usponi i padovi..i mislim da je to vrlo korisna stvar za sve, da se vide svakojaka iskustva, ideje,zelje..!

e sad, mene zanima vas komentar i vase misljenje po pitanju moje situacije. A evo i opisa situacije:

Rodjen sam u gradu,od poljoprivrede nisam video gotovo ništa. U ranom detinjstvu odalzio sam uglavnom kod dede i babe na par dana, posle je usledio rat, preselili smo se u jos veci grad, zavrsio skolu, zaposlio se , nisam isao na fakultet, radio za par firmi, sto zanatski sto trgovacki i tako dan danas. Radim za poslodavca, imam sluzbena kola, telefon i redovnu platu od nekih 40-60.000.
Odnedavno sam se i ozenio, zena i ja imamo nas stan sa zasebnim ulazom u zajednickoj kuci mojih roditelja(kuca sa dva sprata i prizemljem).Ona isto radi za jednu firmu i kod nje su redovna primanja oko 45-50.000.
Ono sto je sad najbitnija stavka u mom javljanju jeste.
Kad sam upoznao moju zenu, nisam nista znao o njoj u smislu, da li su njeni bogati, da li su neki jaki paori, niti me je to nesto posebno zanimalo..dok smo se zabavljali vremenom mi je postepeno kroz pricu davala informacije, kao tata je kupio neki dzondir, pa joj tata dosta radi,te ore,seje..itd, ok reko lepo..
Medjutim,posle nekih god.dana naseg zabaljanja, odlucimo mi da se vencamo i ja sad treba da idem kod buduceg tasta da se upoznamo,u to selo blizu Sombora.
I kad sam dosao, imao sta videti, ogromno dvoriste i u njemu parkirano 4-5 traktora ,onih prikljucaka,sejalica,drljaca,plugova,prikolica zmaj, kombajn..ma sve sto treba jednom ozbiljnom i jakom poljeprivredniku. Reko, opa, pa ovo nije nesto sto sam ja imao u glavi kao pojam bavljenja poljeprivredom(meni u secanju ono sto su moji nekad radili, imali imt542,toma ivkovic,dvobrazni plug,drljacu i kraj),reko tvoj tata ovo dosta ozbiljnije radi.
I sad da ne duljim, covek radi nekih svojih 250-300 jutara+usluzno kombajnira,ore,seje..drzi par junadi,krava,krmaca, sve u svemu kroz pricu opise on meni kako je sticao, kako se mucio kroz zivot, kako ga zivot nije mazio da bi dosao do ovoga sto sad ima. Nema sta, za svako postovanje i pohvalu!
Medjutim, posle odredjenog vremena, mi u medjuvremenu se vencamo, bila svadba,..itd, dolazili vec par 4-5 puta, on meni tako u nekim neobaveznim razgovorima indirektno pripituje, da vidi da li sam ja zainteresovan za bavljenjem poljoprivredom.
Stvar je u tome sto moj tast nema naslednika,sina, ima samo zetove, prvi zet nije bas zainteresovan, e sad da li je drugi? Covek je dosta ok, i verujem da bi sigurno voleo na neki nacin da se to nastvi da se radi, da mu bar jedna kcerka bude tu, da to gazdinstvo se jos prosiri, pa je tako i izasao sa ponudom, otovoreno kazavsi.."deco, dacu vam 50 jutara zemlje,jedan traktor i svu moju snagu i znanje u prvoj godini ako ste zainteresovani i ako zelite da radite i zivite od toga".

E sad, sta reci, nije mi lako..gledaj te, odgojen sam tako da kod nas u familiji se isto gledalo da nije lepo da sin odlazi iz kuce u tazbinu, otac je meni i bratu omogucio i krov nad glavom i napravio od nas ljude postene,vredne koji se mogu snalaziti kroz zivot i da od svog rada i truda pristojno zive, tako i jeste, no medjutim... mene iskreno kopka ova ponuda od tasta, mislim da ovo moze dosta da promeni zivot i siguran sam da u poljoprivredi, posebno u ovakvoj situaciji, ima sigurnosti ako se marljivo radi i postave lepi ciljevi.
Ja se posla ne bojim, radio sam i na gradjevinama i sto sta, da bi zaradio dinar nije mi tesko nista..vrlo lako se adptiram.
Ono sto je glavna prepreka za sad je to sto treba da prelomim jedan nacin zivota koji imam sad u totalno drugi i kako ce se to manifestovati kroz vreme u smislu, ipak sam ja dosljak, dosao sam da uz pomoc tasta i svega onog sto je on stekao ja to nastavim, na neki nacin..tu ima razno raznih komentara koji bi zato voleo i od vas cuti, iskreno mi recite sta bi vi konkretno i kako vam sve to skupa izgleda, zeleo bi da vidim vase vidjenje i misljenje ovog svega?
Hvala!
 
Kada bude bila prolecna setva ti uzmi godisnji odmor i provedi te dane radeci sa tastom i odmah ces videti kroz te 2-3 nedelje da li si za taj posao ili ne. Sada ne mozes znati da li bi mogao to da radis jer nisi probao kako to izgleda. Nekima je taj posao najtezi na svetu a nekima uopste ne pada tesko da ga rade.
 
Iskreno, moje mišljenje, stvari o kojima mimo same poljoprivrede treba da vodiš računa: osnovna i srednja škola, dom zdravlja, bilo kakav kulturni sadržaj koliko je sve udaljeno, jer treba da dobijete decu (pretpostavljam). Moje mišljenje da ako čovek toliko ima sigurno ima ogromno znanje, pretpostavljam da te ne bi pustio niz vodu u godinama kao što je ova bila, tako da bi mogao po malo da se šlepaš!
 
auuu Mare79 teska situacija....da sam ja na tvom mestu ja bih izabrao selo,bar radis sam za sebe a ne stices za nekog lopova tamo po gradu...i davi te i gnjavi non stop,ali to je moje misljenje,ipak ja selo ne bih nikad menjao za grad,jednostavno nevolim taj nacin zivota....sedi razmisli,kao sto cicmoric napisao uzmi godisnji u vreme setve,zaboravi na more itd,i radi sa tastom i videces kako ti odg...al budi siguran da ako odlucis da se bavis poljuprivredom imaces odlicnih trenutaka u zadovoljsatava u zivotu kad vidis da si nesto stekao ali i onih kad neces znati sta ces od muke i glavobolje kad ne ide nista i cini ti se da je i Bog protiv tebe..eto..:ppozdrav:
 
Kada bude bila prolecna setva ti uzmi godisnji odmor i provedi te dane radeci sa tastom i odmah ces videti kroz te 2-3 nedelje da li si za taj posao ili ne. Sada ne mozes znati da li bi mogao to da radis jer nisi probao kako to izgleda. Nekima je taj posao najtezi na svetu a nekima uopste ne pada tesko da ga rade.

Da, tako sam nesto i razmisljao, nisam nikad seo u traktor a kamoli orao, najbolja opcija je da se postepeno ukljucujem u to i na taj nacin da vidim sve kako bi to moglo izgledati.
Hvala na savetu.
 
E pa Mare nemoj uzeti od tasta tih 50 jutara za početak nego idi i radi sa njim pa će ti se sve samo kazati.
I ja sam došao iz grada u selo kod žene sa namerom da se vratimo čim joj baba ozdravi a baba umrla posle 8 dana a mi malo po malo pa ostali.Meni se svidelo,nemam šefa,nemam gazdu,poslovođu direktora...itd niko me ne jaše.Radim kad hoću i koliko hoću i jako sam zadovoljan sa životom na selu.Kada su se deca rodila ženi je padalo na pamet da se preselimo u grad ali ja nisam hteo.Uz svu tastovu pomoć kroz imanje i kapital lako ćeš nadoknaditi deci sve što bi imali u gradu. I ja moje vozim svaki dan sina 10 km do vrtića a malu 3 puta nedeljno do Vrišca.Nije mi teško a veruj da ovaj mir na selu ne bi menja ni za Terazije!
 
Probaj,ali moj savet je da za pocetak proba ne bude velika,mislim da je 50 jutara mnogo.
Iskreno,da sam u tvojoj situaciji ne bih se upustao u to,racunajuci da imate platu i ti i supruga (dve fine plate) ,a da ta zemlja nikada nece pobeci,stvarno se ne bih upustao. Mozete kasnije zemlju da dajete u zakup i opet je dobro. Mislim stvarno ne zna sta da kazem,al sam ubedjen da ko se na zemlji nije patio,ko je nije godinama prevrtao tamo-nazad pa sve ispocetka,ko nije jurio cene na trzistu (nekad dobije-nekad izgubi),ko nije gledao u nebo (da li ce kisa,led),ne verujem da moze da voli taj posao,da ga taj posao zanima i da se sa tim bakce u buducnosti,a najbitnije je da volis to sto radis,a ovo se bas mora voleti. Ne znam,al probaj pa ces videti i sam.
Narocito kod nas kakva je situacija,nikad se nista ne zna,stalno neki protesti zbog subvencija,goriva,kredita,poreza i ostalih cuda,jer nam je takva vlast,gledaju da njima bude dobro.
Znam mnoge koji rade od 10 do 20 jutara zemlje i koji bi se rado menjali za platu koju si ti naveo da imate,ali su primorani da rade to sto rade. Ti imas opciju plata + zemlja (sto je dobro) ,al dobro razmisli.
To je bilo najiskrenije od mene. Srecno!
 
Druže po meni je bolje da se dogovoriš sa tastom da u početku radite zajedno i polako kako se uhodaš u poljoprivredu onda se samostališ ako bude potrebe. I radim zajedno sa tastom i živimo u istom dvorištu samo poseboj kući.
 
SAvako ima svoje viđenje ,meni lično da ponude bilo šta osim mesta predsednika opštine Alibunar ja bih odbio.Toliko o poslu.
Neće te tast ostaviti na cedilu sa 50 jutara zemlje,radi sa njim i bićete zadovoljni obojica.
Ja sa mojim se slažem super a kod mene u familiji (crnogorci) ni posle 9 goina ne mogu da se pomire da sam se prizetio.A mene baš briga za njihovo mišljenje.
 
Jbg, sve je to lepo, ali kod nas se ti zetovi ''dosljaci'' bas i ne cene nesto preterano.
Moze kasnije da ti se desi da te tast i tasta malko vise zajasu, e tada nastaje problem.
Ono sto si naveo je sve ok. Ali kako ce se kasnije odvijati.
Moras imati uvek u vidu da si ti ''dovodce''.

Ti kako hoces, dali ti je tasta mladja?
 
Nazad
Vrh