Kako sam stekao imovinu ??

šandor

Zaslužan član
Učlanjen(a)
30 Avg 2008
Poruka
3.752
Lokacija
Debeljača
Ovakvu temu sam hteo već davno da pokrenem ali ne baš pod ovim naslovom. Pa da počnem prvi ja :

Osnovna škola + pomogao tati u poljoprivredi . Srednja škola nisam bio kući , pare sam imao koliko sam dobio ili koliko su mi mogli dati roditelji što su zaradili sa 15 kj sopstvene zemlje i sa 5 kj zakupa , ( period do 1997 ) . Završio sam srednju školu posla nije bilo pomagao sam tati i otišao sam u nadničare da zaradim još koji dinar . Do jeseni sam uštedeo koji dinar i još POZAJMIO od tate 150 maraka da uzmem u zakup 2 kj zemlje gde sam posejao kukuruz , ( 1999 ) . Pored toga sam išao i u Pančevo da radim kao radnik u nekoj građevinskoj firmi . Zemlju smo obrađivai sa IMT 560 i sa universalom 45 , Tata je imao svu prateću mehanizaciju i srećom nisam trebao ništa da uložim u njih samo svoj trud i rad . Dobro mi je rodio kukuruz sećam se tačno da sam na 2 kj imao 12.6 tona ....... sledeće godine sam uzeo još u zakup 5 kj zemlje i nasledio od Babe 0.5 kj ..... tata je uzeo na kredit Rusa 892 2004 godine ...... i uzeli smo zajedno kombajn Dajc Fahr 750 sa ćime sam dodatno zarađivao pare ( to imam i dan danas ) . Svake godine uslužno sam pokosio preko 100 kj soje drugima ........ Znaći radio sam uslužno sve od setve do berbe .......... svake godine sam povećavao zemlju pod zakup za 5 - 6 kj . 2007 sam uzeo kredit da kupim rus 1025 i 2008 isto na kredit Zetor ........... u međuvremenu sam uspeo da kupim 10 kj zemlje . Sad radim svoje 10.5 kj 90 u zakup i 40 uslužno za pare od oranja do berbe .......... Po nekima ja sam TAJKUN , ne samo tu na forumu nego tako misle i kod mene u selu ............
 
auuu kakav tajkun još će da ti po novom zakonu oduzmu imovinu koja je nelegalno stečena cccc
 
I ta protesna voznja je bila nekom rat nekom brat u to sam se uverio sopstvenim ocima,i jako se razocarao iako sam bio prisutan!Naravno politicka pozadina je u pitanju,u tom protestu su se istakli novopeceni poljoprivrednici koji su da pre par godina radili 20ak kj zemlje a sad rade ne znaju ni oni a imaju 30ak godina.Naravno sve je to bilo zbog subvencija svi ti protesti i ta cuda,drzavu kao instituciju necu ni da pominjem jer nije vredna reci,ali definitivno su na dobitku ljudi koji su zloupotrebili obicnog seljaka koji zivi od Crnice,i to mu je izvor prihoda.Naravno subvencije su potrebne zbog zaduzenja u bankama i vracanja kredita koji se uzimaju bez mnogo razmisljanja a posle kuku lele svi mi krivi sto ne mogu da platim ratu, zato imam nov traktor i glavni sam baja u selu:sjasi:

Tek sam se ja pronasao u ovom postu,ja imam 21 godinu i obradjujem 80 jutara zemlje,do pre 3 godine sam isao u skolu i radio 20 jutara svoje zemlje,bez icije pomoci,roditelji su mi razvedeni zivim sa majkom,zemlja nam je bila u arendi dok nisam zavrsio 3 srednje a u cetvrtoj sam sam sve radio,nasledio sam stari traktor kome je trebala generalna,stare masine itd..sve sam sam popravio niuzciju pomoc!i do sada sam skupio 80kj(u zakup)kupio 2 nove masine,a i dalje se lomim od jutra do sutra u starom traktoru,(jer jos nisam skupio pare za bolji)i sada ja kad sutra kupim nov traktor neko ce reci on ga je dobio ili ko zna od kojih para kupio,jer je jako mlad!zar nije tako?
 
Zato sam stavio tajkunćić u znacima navoda jer po meni nisam ali neki ne misle tako , ima takvih i tu na forumu ali ima i u mom selu , jedna baba mi je pričala neki dan da joj kasni penzija jel su tad i tad protestovali tajkuni i sad treba njima pare , čak je i vikala " ŠTA ONI MISLE " . Nisam joj smeo reći da sam i ja bio tamo .



I ta protesna voznja je bila nekom rat nekom brat u to sam se uverio sopstvenim ocima,i jako se razocarao iako sam bio prisutan!Naravno politicka pozadina je u pitanju,u tom protestu su se istakli novopeceni poljoprivrednici koji su da pre par godina radili 20ak kj zemlje a sad rade ne znaju ni oni a imaju 30ak godina.Naravno sve je to bilo zbog subvencija svi ti protesti i ta cuda,drzavu kao instituciju necu ni da pominjem jer nije vredna reci,ali definitivno su na dobitku ljudi koji su zloupotrebili obicnog seljaka koji zivi od Crnice,i to mu je izvor prihoda.Naravno subvencije su potrebne zbog zaduzenja u bankama i vracanja kredita koji se uzimaju bez mnogo razmisljanja a posle kuku lele svi mi krivi sto ne mogu da platim ratu, zato imam nov traktor i glavni sam baja u selu:sjasi:

Osećam se prozvanim u Gruntovom postu.Imam 32 godine i do pre dve godine sam radio 20kj ,a sada skoro 120kj.Verujem da to nije ništa loše jer nisam otišao sa sela da konobarišem ili pravim malter po Novom Sadu ili Beogradu.Ne vidim šta je tu loše i čak naprotiv bolje bi bilo da je više takvih kao što sam ja.Zašto biti nekome rob ili sluga ako se može živeti i napredovati od sopstvenog rada.Moji drugovi koji su otišli pre pet-šest godina da to rade nemaju ni kučeta ni mačeta,a kamoli dvoje dece i sve ostalo kao ja.Ja nisam politički opredeljen ,a naravno da sam išao samo zbog subvencija.To nisu male pare ukoliko se dobiju za bilo koga od nas.Kako ko troši pare od subvencija je njegov problem jer da bi ih dobio prvo si morao da coluješ za kupovinu đubriva,semena i nafte.Kako ja dajem državi pare za porez,akcize na gorivo,carine na izvoz moje robe,PDV na seme i đubre,uplatu za PIO......red je da i ona meni nešto vrati.Pitaš li ti grunt državu gde ona troši te "moje" i "tvoje" pare?
E pa da ti ja kažem da ih troši na bespotrebnu državnu birokratiju,na plaćanje podizvođača u Kolubari,na plaćanje bespotrebnih vakcina za te gripove,na plaćanje navijačkih grupa........mogao bih nabrajati do popodne ali me smara.

Do pre neku godinu zemlje kod nas je bilo koliko si hteo i u zakup i da kupiš.Za jedan stan u Novom Sadu si mogao kupiti 50 jutara!
I šta je tu čudno ako je čovek tako uradio? Odkuda vi znate jel on u kreditima do guše ili nije?
Onaj ko nije sposaban ne treba mu drugi biti kriv.Ne kažem da nema ljudi koji su se ovajdili zahvaljujući državnoj zemlji ali ima i onih koji su savim legalno kupili zemlju i uzeli u zakup samo me interesuje šta je tu toliko čudno?
I ja sam došao iz grada u selo i sa 15 jutara stigao da radim 70 jutara. 15 sam kupio povoljno pre 5-6 godina i komšija i rođak mi dali svu u zakup jer su stari.
i šta ?
JA SAM TAJKUN?
Dajte molim vas presaberite se pre nego što nešto napišete.

@ Grunt ne slažem se sa tobom da je bila politička pozadina .... Ko su bili ti NOVOPEĆENI POLJOPRIVREDNICI ?? U Pančevu su bili jeste mladi ljudi ALI oni su RADNI NAROD . Još ne mogu da shvatim i nikad nisam ni mogao ni neću moći kako ne možete da napredujete od poljoprivrede . Tu sam na forumu skoro od početka i uvek sam ubeđivao neke da može lepo da se živi od poljoprivrede ...... ( iako za zakup izdvojim skoro 30000 € godišnje i + 15000 € za kredit )
 
Odgovor svima ide u temu kako smo postali tajkunčići.

---------- Poruka napisana u 18:26 ---------- Prethodna poruka je at 18:06 ----------

Ajd ovako:
radio sam u firmi gde platu video nisam 9 meseci.Imali smo 12kj svoje zemlje i 539.Odem sa ženom i detetom(6meseci) u NS da vozim kamion kod gazde jer se od nečega moralo živeti.To su bile muke dve godine ,a samo ja znam kakve.Ćale se razboli i hoće da da zemlju u arendu.Mi se povodom toga 2005 vratimo iz NS.Za dve nedelje poplava i sve nam ode u p... materinu.Kuća,mašine zemlja sve pod vodom.Prođe to i ja počnem da radim tu zemlju.Uvek po koja usluga setve ili prskanja taman da meni pokrije naftu.Zove tetka iz HR i pita hoću li da mi da svoju zemlju da radim.Naravno ja uzmem.Naletimo na 1,5ha povoljno i kupimo od stare ušteđevine.Drugarova baba mi ponudi svoju zemlju u zakup i da proda 0,5kj ja i to uzmem.Posle toga kupim IMT 560 za 4000 evra i plug 757 za 500 evra.Malo po malo neko ponudi arendu i ja uzmem.Uglavnom je to što veliki nisu hteli.Došla jedna licitacija ja uzeo 30ha.Tada prodam 560 i kupim renoa.Napuštam firmu u kojoj sam sve do tada još onako radio.Po neka arenda opet dođe i kupi se nešto.Došla i druga licitacija i opet uzmem na onih 30ha još 15ha.Prodam renoa i kupim novog kineza.Znači to je u 6 da kažemo 7 godina razvoj kod mene.Imam samo kredit za sejalicu koji je 83evra mesečno i jedan sad kratkoročni.Državu koristim maksimalno.Znači subvencije,refakcije povraćaje na mašine i sve ostalo što se može pa makar ponekad i ne zakonito.
Sa politikom nemam veze niti sam aktivista ikad bio ijedne partije.Moram reći da mi je žao što Dragin više nije ministar jer sam za njegovog mandata krenuo da radim i živim.
 
Glupljeg naslova nisam video,od reči "tajkun" mi je muka,to me asocira na čoveka koji uz povlastice koje je dobio od ljudi na vlasti za kratko vreme stekao veliki kapital...
Tako bi mogli nazvati i čoveka koji drži 500-1000 svinja u tovu "tajkunčićem" a ruke mu svakog dana mirišu na svinje...
Ovo o čemu se ovde piše nema veze s tim (u kratkim crtama) sviđa mi se tema ali trebalo bi da se zove "Kako sam počeo..." ili slično
Moje mišljenje da 50-60 pa do 100 hektara je odprilike površina sa koje bi jedna porodica mogla pristojno da živi od ratarstva
Vlast je kriva što je uništila seosko domaćinstvo koje je 70-80 god. radilo 10 ha i moglo od toga pristojno da živi, a sad mora da gura svake godine sve više da bi održalo korak...
 
Dok na godinu ugase subvencije bice jos vise zemlje,jer ce mnogima bas tih 80e/kj faliti da pokriju dugove i kredite pa ce odustajati od zakupa,a i banke ce im prodati onu sto su imali.

Inace sam i ja licno kupio u zakup ove jeseni jedan hektar za sebe,da malo probam kako ce to da se vrati.
Za sad sam dao 275e tu mi dodje 1ha+oranje+predsetvena priprema za te novce. Sad stednja do proleca za djubrivo,hemiju i seme da pokusam izbeci paritete.
 
Vlast je kriva što je uništila seosko domaćinstvo koje je 70-80 god. radilo 10 ha i moglo od toga pristojno da živi, a sad mora da gura svake godine sve više da bi održalo korak...
Nije tu vlast kriva već razvoj tehnologije i modernog društva. Obrađivati 10 hektara pre 80 ili 50 godina je bilo sasvim drugačije nego danas, došlo je do totalne smene tehnologija. Cena obrade, prinosi, sve se to značajno promenilo, i menja se konstantno.

Ja lično smatram da je pogrešno da država podržava kroz subvencije one koji žive na ivici propasti, to su dakle ti koji ne bi uspeli da prežive od poljoprivrede ako im država ne da subvencije.. Kratkoročno to je takvima spas, ali dugoročno država im čini medveđu uslugu jer oni ne rade ništa na pitanju da tu situaciju promene.

Generalno smatram da je strategija neselektivnog subvencionisanja po hektaru totalno loša i sa njom se ne može postići dugoročni boljitak. Ono gde država treba da pomogne i stane iza seljaka, to je da podstakne ukrupnjivanje parcela, pa ako treba i država da dotira nešto zemlje onima koji su spremni da se udruže i pređu određenu količinu hektara, da ekstenzivno pomogne u nabavci moderne mehanizacije kroz visoke subvencije (a bogami i kontrole da bi se sprečile malverzacije), da u saradnji sa komercijalnim bankama omogući jeftine kredite za obrtna sredstva i bude svojevrstan žirant (opet uz izuzetno oštru kontrolu), da podstiče visokim subvencijama korišćenje i investicije u moderne tehnologije, zalivne sisteme itd itd. Samo tako je moguć neki dugoročni boljitak, i samo tako je moguće pomeriti neke stvari sa mrtve tačke.

A te subvencije, da li su 100 evra po hektaru ili 400 evra po hektaru, na kraju nisu ni bitne, jer to samo znači da će oni koji treba da se razvijaju da stagniraju, i dugoročno se neće postići apsolutno nikakav efekat.
 
Jako zanimljiva tema i sa velikim zanimanjem ju pratim. Sandore, svaka cast!

Inace, ja sam jos u postupku stjecanja, ali napreduje se brzim korakom naprijed. Kod mene nije neka otimacina za zemlju, pa se moze dobiti u zakup jos dosta toga. ne zurim nikud.


Trenutno radim 27kj i od ove godine uzimam jos 6 kj u zakup a od iduce mi prepustaju jos 5kj, jer ljudi misle da se ne isplati raditi zemlja i da sam ja budala. Pojedinci pricaju meni iza ledja da imam jaku poledjinu i nekakve veze okolo, pa mogu i zaraditi na zemlji... Ja mislim da je u pitanju neka ljubomora il sta vec, sto oni nisu zagrizli i probali je lmoze il ne moze.
 
2000. godine krenuo u srednju školu i pomagao kod kuće na imanju (samo 5ha). Zavrsio srednju i krenuo na fakultete i svo vrijeme i dalje pomagao na imanju preko vikenda (bio sam daleko od kuce i veoma teško se školovao te 90% vremena bio gladan kao pas). Završio fakultet 2008. i pošto posla nije bilo počeo se intezivnije baviti poljoprivredom. Naučio da radim sve moguće kako bih izbjegao da mi rade drugi. Zemlje ima i da se kupi i da se uzme u zakup ali nikad nisam imao novca za to. Dugo vremena držali 4-5 krava i prodavali mlijeko i poneko tele, june ili bika. Pošto je počela nevidjena pljačka preko mlijeka (daj pare za testiranje krvi, daj pare za ovo, daj pare za ono, pa zakinu na masnoći, pa propadne jedna mljekara i ostane dužna i tako dalje...) odlučimo da se okanemo mljekarstva i počeno sa tovom junadi. Prodamo krave i kupimo 4 jako kvalitetna teleta (porijeklom iz Srbije :) ). Uložimo maksimalan trud i odgojima 4 zvijeri teške preko 850kg, prodamo i dodjemo do finog novca. Kupimo nova 4 teleta i junicu koju smo mislili odgojiti i priklati za meso. Odgojimo i njih, prodamo, kupimo meni auto i opet 4 teleta. Kad smo prodali njih, kupimo 6 teladi, spremimo infrastrukturu za silažu i sredimo zgrade te nabavimo neku mehanizaciju. Odgojimo i tih 6 bikova, prodamo i kupimo traktor duplak jer je stari 539 postao preslab za radove. U medjuvremenu upišem postdiplomski u nadi da će mi to dati veće šanse za posao, 7500KM školarine smo platili prodavajući višak kukuruza, svake godine oko 10-15 tona. Završim postdiplomski, radeći i učeći i po 18-20 sati dnevno na imanju, često sa zdravstvenim problemima (imam jako slaba pluća, posledica teške upale pluća koju za vrijeme rata nije bilo moguće liječiti čemu ni kasnije gladovanje u Tuzli nije pomoglo). Ja, otac i mama radimo sve, baš sve kako bi uštedili koju marku, žena sad ne može da pomaže jer imamo malo dijete. Sve što imam zaradjeno je bukvalno krvavo, teškim i preteškim radom i odricanjem, bez kredita, dugova ili stranki, sve sa samo 5ha zemlje.

Uprkos svemu, mene i moju porodicu mrzi cijelo selo, smatra nas najgorim "tajkunima" iz razloga što nismo otišli za vrijeme rata tj ostali smo na srpskoj teritoriji (nikad nismo bili izbjeglice) pa smo se "obogatili". Što jes jes, jesmo se "obogatili", ja imam sje*ana pluća, mama ima uništeno srce i bolesna je 80% vremena, otac takodje, sestre vidjam samo jednom godišnje, porodica rasturena, nisam išao u školu od 1992. do 1998., proveo sam cijelo djetinjstvo u kućnom pritvoru (doduše za naše dobro, samo zbog toga smo i preživjeli). Opet nas svi mrze jer im nije jasno kako je moguće da kupimo traktor,presu, drljaču, 2 pluga i frezu za samo par godine a da ne dobijamo po 50-60.000KM (25-30.000 evra) bespovratnih sredstava kao drugi koji su u stranci, da nismo u kreditu u guše kao gotovo cijelo selo itd itd itd. Nažalost, oni ne vide da niti idemo na more kao oni, da ne izlazimo svakog petka kao oni, da ne pijemo, ne pušimo, da štedimo gdje god je ikako moguće i radimo kao robovi.

Koristimo subvencije od države na naftu i djubrivo kad ima i to je to.

Eto, tako sam ja počeo i stigao tu gdje sam.

Edit

Moram se nadovezati na Bobin komentar.

Pojedinci pricaju meni iza ledja da imam jaku poledjinu i nekakve veze okolo, pa mogu i zaraditi na zemlji...

Imam istu situaciju. Svi pričaju koješta o mojoj porodici jer im nije jasno kako ja sa samo 4ha kukuruza koliko sijem dobijam više nego oni sa dva ili tri puta većih površina, kako ja odgajam bikove teške po 800-900kg a oni ne mogu. Problem tih ljudi je što ne mogu da shvate da je potrebno uložiti mnogo, mnogo truda u tu zemlju i ta goveda kako bi se dobili vrhunski rezultati. Jako mnogo ljudi u selu se bavi poljoprivredom (jer nemaju ništa drugo da rade) i strašno im smeta to što nemaju rezultate kao ja. Svi misle da ja lako dodjem do nekog novca, da ja nešto dobijam džabe ili ko zna šta. Svi bi da se obogate na poljoprivredi a da jednom dnevno udju u štalu ili da u njivu odu dva puta godišnje, u sjetvu i u berbu.
 
Mi smo pre mnogo usluga radili,zivelo se od toga mnogo,mnogo bolje nego sada.
Od skoro,svake godine uzimam/kupujem po 15kj po godini.
 
u zivotu (do sad)stekao dve stvari jedna najvrednija, druga najbolnija.prva dvoje dece(najvrednija)druga kriva ledja (najbolnija)
 
Zombi, gledaj ovako:

Otac je uz pomoc svog punca (ne svog oca, svog punca) kupio traktor (imt 539), plug i kosilicu. kasnije su djed i baka (opet s mamine strane) prodali neku telad i kupili tanjurace 20 diskova uz veliko negodovanje drugog djeda, da se bacaju novci bez veze. Radilo se tad 7kj zemlje sto je u nasem posjedu bila i to su bila neka "lijepsa i sretnija vremena" kad je stari mogo otic s posla kad je htio i raditi na zemlji (inace ing elektrotehnike s dobrom placom) jer je tu zemlju volio od malih nogu. I tako dobio od tetke jos nekih 5 kj da radi bez ikakvih novaca, samo da zemlja ne zarasta u korov. Brat je porastao i pomagao mu koliko je mogao, i islo se naprijed fino. Paprika u prijeratno doba nas je podigla i to jaaako fino. toliko da su se stvorile rezerve ustedjevine. u medjuvremenu su kupovani prikljucci, kako koji. Prskalica, drljaca, sijacica za kukuruz, kultivator, rasipac umjetnog...

I tako dosao rat, promjenilo se puno toga, al opet je otac radio zemlju koliko je mogao i kako je mogao. Tetkinu zemlju je proslijedio drugima da rade, jer on vise nije mogao samo tako izostajati s posla. U medjuvremenu se dokupilo zemlje tako da smo tad imali nekih 12kj.

I tako, 2002.g. kupio otac jos zemlje i poceli smo malo ozbiljnije u poljoprivredne vode. Kupili nov traktor, jos prikljucaka kojekakvih, kupili kombajn, druge godine berac kukuruza, i poceo sam raditi usluge... EH, to je bila najveca prekretnica ako se mene pita, usluzni radovi su poceli donositi lijepe novce i uzimamo u zakup svaki imalo pristupacniji komad zemlje.

Slobodno mogu reci da sam jedan od top 5 u mom kraju sto se tice ozbiljnosti pri pristupu rada na zemlji i koji prati sve agrotehnicke mjere koliko god je to moguce, i dok mi se "ostali" ismijavaju i pricaju kako "imam vezu" ja se drzim one stare izreke: "Dok god oni meni pricaju iza ledja, znaci da sam bar korak ispred njih."

Tako i tebi (I svima ostalima) preporucam, polako i smirano i doci ce sve na svoje. Sad imas cime ozbiljnije raditi zemlju i pusti ih samo neka pricaju. Dobro je sve dok na prici ostaje.
 
Šandore,svaka čast za temu.Ovde će biti i onih koji nisu ni jeli niti se oblačili(to je popriličan rashod) samo radi kupovine zemlje.Moja istorija nije toliko u usponu a radim ko crnac i sve se svodi na nekih 2-3ooo E ušteđevine godišnje.Taman skupim nešto para,uvek nešto naiđe nepredviđeno.Sad sam taman skupio nešto para da kupim drugi traktor al oćeš,vrisne ovaj sadašnji i ode 800E iz džepa (neplanski)Ovakve ili slične probleme imaju uglavnom svi poloprivrednici i zato se slažem sa Gruntom da sa 20jutara na 1ooha bez nasledstva u par godina,priča ne pije vodu ili su imali toliko sreće da im je sve išlo kako su zamislili a toga ima samo u bajkama.
 
Ja ne bih uspeo bez kredita nek kaže ko šta hoće . Jeste bilo teških godina ali kad se potrefi onda ima .......... npr prošle godine solidna cena kukuruza , a ove godine da ne pričam na repu sam uzeo ČISTO 21 h € SA 24 KJ .
 
Nazad
Vrh