Koze i sumarstvo~kolateralna steta ili prirodno uredjivanje??

crni tekir

Član
Učlanjen(a)
12 Jan 2011
Poruka
2.159
Lokacija
Bajina Basta
Postovane kolege,zapocesmo jednu veoma zanimljivu,poucnu a i pomalo saljivu temu o kozama,sumama i drugu Titu.Sve je bilo na mestu~polemika,anegdote,sala,rasprava osim teme~"Francuska alpina".Administrator je to brze ~bolje uklonio pa ja rekoh da otvorim ovu temu ponovo,ovog' puta samu za sebe.Nadam se da mi moderatori nece zameriti,te da ce ova tema oziveti na forumu.Na kraju krajeva,moramo se negde malo i nasaliti ali i otkriti pravu istinu o prirodnom odnosu ove(za mene plemenite zivotinje) i prirodnog bogatstva nam~sume.
 
tekir pametno si uradio
koliko znam drzanje koze je zabanjeno zbog toga sto brst pomlade koji se kasnije deformicu
ali nema mlijeka ako koza nije u zivici
kod komisije a postavljao sam i slike koze slobodno setaju po sumi i daju odlicno mlijeko pravi lijek i kada bi imao koju kozu ja bi je drzao po nekim sumam sumarcima zivicama
 
Na planini Tari (14km od moje kuce),tacnije u mestu zvanom Sokolina postoji kozar koji na slobodnoj ispasi gaji oko150 koza.Veci deo tih koza i uz njih 2 pulina donirao mu je nas cuveni reziser a u zadnje vreme veliki donator fondova za ocuvanje prirode Emir Kusturica.Sokolina inace pripada nacionalnom parku "Tara" koji je jedan od najocuvanijih i najpodsumljenijih parkova u ovom delu Evrope.Da su koze "stetocine" kao sto to pojedini tvrde,kako objasniti da za 8 godina koliko postoji ova "slobodna" farma,nadlezni organi za ocuvanje nacionalnog parka (rendzeri,sumska uprava itd...) nisu podneli nijednu prijavu o nacinjenoj steti u tom podrucju!Naprotiv pomenuta farma je u medjuvremenu postala i turisticka atrakcija a mnogi od tih turista svakodnevno kupuju mleko od tih "stetocina" za svoju decu.:ppozdrav::ppozdrav:
 
Нисам гледао,могуће.На оним сликама од комшије који држи козе(чини ми се да си их постављао у теми "санска коза"),такође су козе на слободној испаши а нигде се не види да је шума нешто оштећена.Чак шта више зелени се "само тако".:sreca::ppozdrav:
 
Drage kolege vidim da ne možete da shvatite za što su koze štetne,zato vas molim da ih testirate u mladom voćnjaku pa će te tako najbolje i najuverljivije saznati koliko su koze dobre za šume.Bilo je komentara da koza ne može da proizvede mleko bez brsta(Petrovo).Iz mog iskustva mogu reći da nije loše pustiti koze da brste ali sa sigurnošću tvrdim da je za koze najbolja lucerka kako zelena tako i seno sa dopunom koncentrata.Ovo tvrdim iz iskustva a ako neko ne veruje nek pogleda moje koze na fotogaleriji uz napomenu da su vimena uz 3 muže.Pozdrav Milan!
 
milane ne izvrci moje rijeci ja sam rekao nema lijeka bez kozijeg brsta a o steti sta radi ili ne radi jako sam dobro upoznat ali nije isto kada kozu pustis u sumi i vocnjak u sumi nece da gulo pomlade koliko u vocnjaku ili nekoj vocci
koze su jednostavno zivlje po naravi tako da vole da se penju i hodaju
a mlijeko koje se prodaje ili farme koje imaju puno koza je normalno da se hrane sa lucerkom i koncentratom jer od brsta ima manje mlijka nego od koncentrata ali ja kazem ako neko hoce da koristi samo za sebe ne da prodaje mlijeko
 
ja neznam velika se diskusia vodi o kozi kao stetocini al ja drzim koze na otvorenoj ispasi i kad su u sumi uopste neejdu puno list drveta vecinom jedu nisko rastinje kolutic i ostalo nisko bilje samo u sumi gdje ima bagrema vole dosta taj list a u vocnjak kad bi pustio karave nevezano za koze napravile bi stetu al kolko sma shvatio pojedinim bi godilo da dobiju zabranu ko za vrijeme tita drzanje koza u zatvorenom je ko covjeka u zatvoru kad bi jedo svaki dan pecenje a nevidio slobode
 
Interesuje me da li bi koze mogle da zive same u sumi, divljini. Ogradio bih oko 10ha uglavnom sume i nesto malo starog zaraslog vocnjaka, i tu pustio koze. Imaju potok u sumi, a za hranu neka se same snalaze. Suma je nekada bila samo bukva, ali je pre 10 godina jedan deo isecen i tu je ponikao bagrem. Taj deo gde je bagrem obiluje sibljem,korovom u prvom redu divljom kupinom. Mene zanima da li bi odredjen broj koza mogao na tom prostoru samostalno da opstane, ponekad da odem i odnesem im kukuruza ili nesto slicno. Jedino zimi bih morao da ih dohranjujem. Da li je ovako nesto izvodljivo?
 
Коза са обиљем концетрата и луцеркиног сена би давала сигурно више млека, али... то млеко не може да се мери по квалитету и здравоћи од млека коза на испаши и брсту. Лично мислим да нема данас неке опасности по оштећење шума јер је све више зараслих ливада и њива, пошумљавају се саме због некоришћења... помислим да су неки можда тито носталгичари а не виде да нас је упропастио.
 
koze mogu da zive u sumni ali ipak napravi im malu staluz kao skroviste od nevremena i muzi jer ces imadu pravi lijek ako vec hoces da imas iskoristenje
 
@Mudric Milan. Kolega,pa pusti ti i ovce u mlad vocnjak pa ces da vidis sta ce da ostane.Inace,rec je oSUMI,a ista se redovno(bar jednom u tri godine) proredjuje i zacisca od samoniklog drveca i korova. Sto se tice lucerke i brsta,po mom skromnom misljenju tu se radi o kvalitetu i kvantitetu.Zemlje Evropske unije vec sprovode zakon o zabrani vezivanja "stoke",a u vecini clanica "EU"Stoka mora da ima ispust,tj. slobodu kretanja.U pecenjari u kojoj zaradjujem za zivot,prasad se drze 25 dana i hrane se iskljucivo koncentratom(brzo nabiju kilazu i ~KLANJE),ali kada pecem za svoju kucu,nekako je mnogo "sladje" kad kupim nekog "surlasa" na selu.Tako da ne mesamo babe i zabe,kolicinu i kvalitet mleka a uz sve to da pravimo od koze bauka koji satire sve pred sobom.Da je to tako,koza bi umesto brabonjaka izbacivala piljevinu(malo sale~nije na odmet :haha:).:sreca::ppozdrav:
 
nesteti ona sumi u licno sam se uvjerio kad komsija pusti koze napolje one ne dolaze do mraka kuci ovce se jagnje i koze jare u sumi kad nema snijega i neij im nista
 
Koza unistava omlade drveta, sad dali je taj omlad pozeljan ili nepozaljan ako je nepozeljan neprave stetu ili obrnuto..Koze znaju biti pravi napast za okolinu kao sto je u nekom delu sveta odstrel podivljalih koza obavezan zbog ocuvanje prirode.. támo se koze tretoraju kao prava stetocina..U slucaju da se koze pustaju u ipasu u nekim trnjacima one ce to lepo ocistiti i napraviti lepi sumarak znaci moj odgovor DA stetne su I NE nisu.Da koza sve do jedan omlad ili ratinju odkida vrh to svi znamo ko nezna neka pusti kozu samo 5 min u svoje dvoriste ili bastu :)
 
Koliko je meni poznata situacija u godinama iza 2. svetskog rata bilo je koza previše za kapacitet teritorije.
I mislim da nije bio zakon o zabrani držanja koza, nego o zabrani ispaše na šumskom terenu.
I pošto se sva makija i šikara tretirala u šumu, onda se smanjio potencijal gde se moglo držat koze.

Generalno se radilo o brdskom kraju, ravnica nije imala tih problema, jer nije ni imala toliko koza.
Teško si danas može predstavljat kako su površine, koje su danas loše livade u ono doba bile njive, a kosilo se na parcelama, koje su decenijama pod šumom.
I u tim uslovima bilo je nezamislivo, da se može prikupit dovoljno krme za toliko koza, da bi se mogle držat u štalama.
Normalno, i tehnologija je bila daleko od današnje.

Koza je i štetna i korisna, a obaveznoi ju moraš držat u kontroliranim uslovima (ogradi). Problem je često i pitanje vlasništva zemlje u tim prostorima, jer dolazi do konflikta između vlasnika zemlje i kozara, koji bi koze držali i pasli bez pitanja i naknade.

U razvijenim zemljama ima stada koza, koje se mogu unajmiti da ti očiste neku parcelu, pa vlasnici imaju ugovore sa njihovom elektroprivredom i sl.
Ako bi se došlo do iznosa, koje se potroši za održavanje trasa dalekovoda, mogli smo tek imat dikusiju o tom predmetu.
I bilo bi mnogo vlasnika koza, koji bi za mali dio tog novca investirali u opremu za držanje koza pod kontrolom (pokretne elektro mreže itd.).
 
@Tine.Naravno drugar~u normalnim zemljama dogovor kucu gradi ali kod nas je preki sud mnogo jednostavniji od dogovora.U to vreme kada su tadasnje vlasti zabranile slobodan uzgoj koza,tj.unistili razvoj kozarstva u bivsoj nam drzavi,mnogo naroda je po istom sistemu stradalo,tj.proglaseni su za stetocine i drzavnog neprijatelja,bas kao i koze.Sve je to druze normalno na divljem Balkanu,koji bi nekako da se domogne Evropske unije:haha:.Tajkuni posekose igde ista ima po Tari i Zlatiboru,nebi li napravili jos prostora za hotele i vile a mi ni manje ni vise osudismo koze:haha:.No tako je koze su krive~na razanj ili u zatvor!:haha::ppozdrav:
 
To je bilo onda na nivoju Jugoslavije i neki delovi na kraškim terenima su bili još više 'pojedeni'.
 
Nazad
Vrh