Gajenje zelene salate

Vidim da se ovde može i trgovati, ali nažalost ovog puta salate nemam ni za lek! Posejao sam je od 20.09. do 01.10. Sve je bilo ok dok nije počela da se glaviči. Mladi listovi koji su se počeli uvijati u glavicu po ivicama su počeli da tamne i kvare se. Na spoljnim listovima ništa a i koren je bio zdrav. Nosio sam uzorke zaštitaru koji mi je rekao da je verovatno nedostatak kalcijuma. Tretirao sam istim i usput sekao oštećene. Da, nije pomogao ni SWITCH, provetravanje i ostalo. Da li neko ima neku informaciju o ovome jer najgore je što nemam predstavu šta me je snašlo.
 
Kasno je za slikanje, počeo sam da uklanjam obolele odmah a pre neki dan sam posekao i ono malo što je ostalo jer nema svrhe više se mučiti nego sam počeo pripreme za rasađivanje paradajza. Inače bolest prvo napadne ivice mladih listova koji počinju da se uvijaju u glavicu a potom se širi ka spoljnim listovima i pretpostavljam na kraju stada koren (toliko nisam čekao). Zaštitar kaže da mu to liči na nekrozu unutrašnjih listova kupusa koju izaziva nedostatak kalcijuma te sam iz tog razloga pokušao prehranjivanje istim ali bez uspeha. Meni lično liči na sivu plesan ali ona obično kreće od donjih spoljnih listova, a ni tretiranje switch-om nije uspelo.
 
Poslednje sezone je salata skoro svima podbacila zbog jake i duge zime,meni je skoro 50% stradalo nakon poslednjeg sibirskog talasa a ova sto se izvukla tako napacenu su napale vasi,mada je bas bas krupna.Bez duple folije i agrila muke sa salatom.
ncegs7.jpg
 
Godinama sam koristio mospilan i dobro se pokazao kao ubica bele leptiraste a posto je sad bas bilo svega probao sam grom i radi posao-karenca mislim 7 dana
 
Који хербициди могу да се користе у салати(семенској)ако неко може да ми помогне,први пут је радим и немам искуства.
 
Хвала "рекреативац" за керб знам,мислио сам дали је неко пробао нешто слично бетаналу као у шећерној репи ...итд!?
 
pitaj zastitara gde uzimas hemiju s kojim fungicidom da prskas i opleti da je zastitis od bolesti i ne sekiraj se donece seme :ppozdrav:
 
@ nikt,
Pošto salatu ostavljaš za seme ovaj led neće imati negativan uticaj na nju.Iz mog iskustva najviše je smeta kiša u vreme cvetanja i neka oluja u žetvi.Salatu za seme sam radio početkom 90-ih ,sorta majska kraljica ,jedne godine je dala oko 350 kg/kj semena a sledeće ništa pošto je bilo dosta kiše u vreme cvetanja i nije formirala seme.Koliko se sećam da su ljudi koji su radili salatu za seme sorti koje se glaviče imali problem sa izbijanjem cvetnog stabla .(sorte Ljubljanska ledenka i neka Novosadska )
 
ako proizvodis salatu za seme uzmi GA3 (giberelinska kiselina) i prskaj.
Dovodi do brzeg prorastanja i procvetavanja.

Konsultuj toga ko ti otkupljuje seme ali provereno radi.
 
Хвала Вам на саветима!
Још једно питање и нећу више досађивати.
Данас кад сам отишао на њиву појавио се нови проблем ЖИЧАР(AGRIOTES LINEATUS L.) буши јој корен и цела биљка само одједном увене.
Имали помоћи.!?
2gt9bmx.jpg

11tx8b8.jpg

3516e08.jpg
 
Koliko sam upoznat a i iz iskustva u paprici u ovoj fazi možeš sa špartačem da uneseš neki zemljišni insekticid.Znam da je moj komšija pored reda gurao ručnu sejalicu i tako unosio granularni insekticid ,ali je površina bila manja.Član macasd,možda zna više o ovom problemu.
 
nikt

force, zemljišni insekticid deluje odmah po unošenju u zemlju kao što je rekao kiraj špartacem na koji ćeš montirati depozitore ili na bilo koji nacin samo što pre ja sam imao jedne godine problem u duvanu i od tada stalno prskam zemljišnim ins. pre rasađivanja :cao:
 
Nazad
Vrh