Gajenje zelene salate

Slikano prije dvadeset dana


p26-11-1212201.jpg
[/IMG]
 
Čim u proljeće okopni navlačim agril.Zalijevam kišenjem,rasprskivačima a stiže u aprilu,zavisi od vremenskih prilika,15 dana lijevo ili desno:cool::osmeh:
 
Zna li se koja je cena zelene salate na veliko?

Imam za sutra naruceno da nasecem oko 1000 komada Esmeralde. A Lollo Rosso mi niko i ne trazi mada i nemam nesto puno.
 
da li agril u plasteniku treba biti podignut u odnosu na biljke(salata,spanać) ili može slobodno da leži na njima???molim odgovor
 
Pojavile su mi se neke sitne bijele baje ispod salate? Zna li neko koji je razlog?
Donji listovi propadaju, salata nema izrazenu sposobnost da se glavici, a sjeme nije kupovano, nego je uzeto sa salate?
Na slici sam slikao najbolje, slucano, pa se i ne vidi da je napadnuta. Nicim ne tretiram povrce, luk i spinat su mi uspjeli fenomenalno.
http://postimage.org/image/x6jakndw5/
 
Evo moje salate, nije za prodaju nego za naše potrebe ničim nije špricana i nešto ju je počelo jesti danas našao jednog zelenog crvića nije mi jasno u ovo vrijeme da ih ima.

 
Mikroogled u salati sa ekstrasolom u 2012.godini

MIKROOGLED U SALATI SA EKSTRASOLOM U 2012.GODINI
- LOKACIJA: OGLEDNO POLJE ‚‚SREM‚‚-SREMSKA MITROVICA,
- ZEMLJIŠTE: TIP ‚‚ČERNOZEM‚‚ - OSNOVNA PARCELA 6 X 2 m,
- OSNOVNA OBRADA: DUBOKO ORANJE NA 30 cm, 25.10.2011.god.
- PREDSETVENA PRIPREMA: 15.03.2012. SETVOSPREMAČEM,
- SORTA: ‚‚GREAT LEAKES’’, SEME TRETIRANO SA 2% EKSTRASOLA,
- SETVA: 21.03.2012.god., VRSTAČNO NA 35 cm,
- ĐUBRENJE: POD ORANJE SA NPK – 15:15:15, 600 kg/ha,
- NICANJE: 01.04.2012.god. NA TRETIRANOJ POVRŠINI,
- NICANJE: 03.04.2012.god. NA KONTROLNOJ POVRŠINI,
- PROIZVODNJA: SUVO RATARENJE,
- PADAVINE: OD SETVE DO BERBE, 155 lt / m[SUP]2[/SUP],
- TRETMAN EKSTRASOLOM: SA 2lt/ha, 15 DANA PO NICANJU,
- BERBA RUČNO: 10.06.2012.god.


REZULTATI:

______________________________________________________________________

..........................PRINOS kg/ha
KONTROLA ...........7.300
TRETIRANO...........9.250
% POVEĆANJA.......26.71%
______________________________________________________________________


KOMENTAR: EVIDENTNO JE BOLJE NICANJE NA TRETIRANOJ POVRŠINI I TOKOM CELE VEGETACIJE SU UOČLJIVE RAZLIKE U LISNOJ MASI U KORIST TRETIRANIH BILJAKA EKSTRASOLOM.

U SR.MITROVICI 14.07.2012

Za sva eventualna pitanja stojimo Vam na raspolaganju.

Biogenezis
 
Postovani,

salatu nisam sadio do sada. Hteo bih ove godine da probam u manjem plasteniku (200m2). Iscitao sam celu temi ali imam nekoliko pitanja ako moze neko od iskusnijih da mi odgovori bio bih veoma zahvalan.

1. Ako sam dobro razumeo salata se posle sejanja u kontejnere prvo rasadjuje (pikira) u leju pa kasnije sadi u kontejner ?

2. Koja zemlja (supstrat) se preporucuje za sejanje u kontejenrima ?

3. Ako moze neka sorta puterice od recimo barem dva prozivodjaca za rano prolecnu sezonu u plasteniku bez grejanja. Znam za RZ-ovu Markisa, moze li jos neka preporuka, koja moze izdrzati mraz.

Hvala unapred na odgovorima.

---------- Poruka napisana 12-07-12 u 23:43 ---------- Prethodna poruka je 10-07-12 at 11:49 ----------

Zar nema nikog da odgovori ?

Poštovani Petre, nisam toliko iskusan ali ću Vam preneti svoja iskustva:

1. Salatu sejem u kontejnere(do sada sa 164 rupe, pošto iskusniji savetuju 104 i ja ću dogodine preći na te kontejnere) pa kada niknu par listića presađujem u plastenik na stalno mesto. Postavljam malč foliju. A zimi prekrivam agrilom.
2. Koristim supstrat Klasman 1.
3. Šestu sezonu radim puterice. Prve četiri godine Sun star (čini mi se da se tako piše) a poslednje dve godine Sani (e ubi me mislim da se ovako čita). Prošle godine sam otvorio kesu sa semenom i veruj 99% salate isklijalo je i ove godine. Sani ima malo mekši list i svetliji je od Sun star, ali je ukus odličan. Zanimljivo je da i nakon mraza salata ne propada- doduše ostaju oštećenja po rubovima a po nekima i malo gorči nakon mraza. Ja sam i ranije kačio slike na forumu ali pod imenom Edi (ne mogu da se setim lozinke pa sam sada Daruši- ime mi je Edi a prezime Daruši) pa možeš da uporediš. Imam rasađeno 2400 salate.
 
Edi,

hvala puno na odgovoru.

Posle ovog pisanja nisam smeo da se upustim u prozivodnju rasad vec sam kupio gotov rasad u sorte Markisa u kontejnerima od po 120.
Posadio sam 2500 u plasteniku na malc foliji. Nisam prekrivao agrilom i bila je odlicna. Mraz odlicno podnosi, ne gorci ni posle mraza.
Nesto se prodalo nesto je propalo iz raznoraznih razloga.

Hvala u svakom slucaju.
 
Edi,

hvala puno na odgovoru.

Posle ovog pisanja nisam smeo da se upustim u prozivodnju rasad vec sam kupio gotov rasad u sorte Markisa u kontejnerima od po 120.
Posadio sam 2500 u plasteniku na malc foliji. Nisam prekrivao agrilom i bila je odlicna. Mraz odlicno podnosi, ne gorci ni posle mraza.
Nesto se prodalo nesto je propalo iz raznoraznih razloga.

Hvala u svakom slucaju.

Hvala sada tebi na ovim informacijama, probaću Markisu dogodine. Ako, iako nisam stručan, mogu da pomognem slobodno pitaj.
Mada mi nije jasno šta je problem u setvi salate. Ma jednostavno je.
 
Nov sam u ovome pa ako mozze savet- hteo sam da sadim beli luk sa medjurednim rastojanjem od 40cm a zelenu salatu izmedju tj. na 20cm od luka, da li neko ima iskustva u vezi ove kombinacije. Pripremio sam zemljisste sa baccenim stajnjakom starosti 2-3 godine, na 4 ara 4 tone, zaorao, sutra kultiviranje pa sadnja, u pitanju je bassta, na otvorenom. Ako neko ima savet za moju ideju recite, i na koliko cm se sadi salata jedna od druge u redu, 20cm ili 25cm? Pozdrav
 
Upravo ovih dana sječem salatu za pijac.Prosjek težine glavice oko 350 grama.U pitanju je Vilmorinova Zeralda.Cijena 1.5 km ili 0.8 evra.
 
Nov sam u ovome pa ako mozze savet- hteo sam da sadim beli luk sa medjurednim rastojanjem od 40cm a zelenu salatu izmedju tj. na 20cm od luka, da li neko ima iskustva u vezi ove kombinacije. Pripremio sam zemljisste sa baccenim stajnjakom starosti 2-3 godine, na 4 ara 4 tone, zaorao, sutra kultiviranje pa sadnja, u pitanju je bassta, na otvorenom. Ako neko ima savet za moju ideju recite, i na koliko cm se sadi salata jedna od druge u redu, 20cm ili 25cm? Pozdrav

Zemo, čitao sam i probao sa različitom gustinom sadnje: 20X20, 25x25, neki preporučuju 25x30. Verovatno zavisi i od krupnoće glavice. Beli luk odvojeno sadim na otvorenom ( razmak da može motikom da se okopa), ali sam prošle godine između salate sejao crni luk koji je dospevao zajedno sa salatom ( u plastenicima).
poz. iz Elemira
 
Nazad
Vrh