Rakije od grožđa

Ja sam danas počeo da pečem rakiju....Vidim da zamrla tema, pa reko da napišem nešto...( verovatno ima tema i u odeljku za vinogradarstvo).
Ali svega dva kazana...treći postavio, zamazao i taman da podložim , udari kiša...a pošto sam postavio na otvorenom, batalim sve, pa ću sutra nastaviti...
 
Zamrla tema .
Procitao sam celu temu ali mi je ostalo nedoreceno, bar meni, oko dodavanja kvasaca.

Znaci ako se loza pece, kada se izmulja grozdje treba dodati kavsce za vrenje.

Prvo pitanje treba li pre dodavanje selektoavnih kvasaca ubiti ove divlje kvasce ili nemora.
Ako morqa cime se ubijaju ti kvasci .

Drugo pitanje za alkoholno vrenje koje kvasce i od kog proizvdjaca dodati u kljuk.
U uputstvu vervatno pise koliko se dodaje.

Trece pitanja, procitao sam od autora Gorana Djordjevica iz PSSS Smederevo da je dovoljno i preporuka
da se na 100 litara kljuka doda 20 grama sc+vezeg kavsca. Je li to neko radio i kakava su mu iskustva.


I na kraju kako cenite slast hamburga ove godine
 
Da ti prodavci ne prave nauku oko kvasca i izvuku što više para...
Kvasce ja delim na obične (rade od +15 i nešto su jeftiniji) i one za hladno vreme (rade od +5, a možeš i na +30 da ih staviš, samo su skuplji).

Znači, izmuljaš grožđe i staviš (obično je 24g na 100kg) razmućen u vodi kvasac. Nema nikakvih ubijanja ni filozofije. Ni hrana za kvasac ti ne treba, bacićeš pare. Preskupi enzimi se stavljaju pre kvasca i da bi bilo efekta obično 3x više nego preporuka prodavca, al za grožđe ti ni to ne treba. Prodavci hoće i vinsku kiselinu da ti uvale zbog Ph vrednosti, samo klimneš glavom i zaboraviš i na to.

Za pola kila ti je 1.600 dinara najjeftiniji koji sam ja našao. Ja kupujem "kao za šljivu je" i trpam u svo voće do dunje. U dunju mora onaj "italijanski" što radi od +5 ako hoćeš da ti provri za mesec dana.

Kad je hladnije preporučio bih ti da koristiš, kontrolisanije ti je vrenje i brže stigne. Do pre 20 godina ih niko nije ni koristio pa se isto pila rakija od svog voća.

Recimo, peko sam početkom avgusta trešnju. Skoro tonu sam potopio bez kvasca, jer mi nestao. I nikakve razlike nije bilo između ovog sa kvascem i bez.
 
Da dodam da bilo kakve korekcije sto se tice kiselina u vinu je neophodno uraditi hemijsku analizu pa onda odraditi korekcije odredjenim takoreci hemikalijama. E sad kvaka 22 , mora se nositi u laboratoriju i koliko je to isplativo za jedno domacinsvo razmislite i sami. Vidjao sam pre u HR je bilo da se kupe mini setovi za odredjivanje ph vrednosti i jos nekih stvari za vino bas za male proizvodjace ito za neke takoreci male pare. Sad nisam previse upucen dali ima i u Srbiji takvo nesto, A inace se i neopterecujem stim lako to resavam, Kvalitetno uzrelo grodje uz malo postovanja tehnologije i higijene daje extra vino i rakiju naravno.
Kvasac ne dodajem ima ga sasvim dovoljno u samom grodju, pritom nekazem da nije dobro ko hoce malo brze da dobije krajnji proizvod samo napred.
Ustvari lazem pre 12ak god sam stavio u nedostatku vinskog (nececam se zasto bilo je nesto zahladnjivalo ubrzo tako nekako) redovan pekarski kvasac (to bi trebao biti pivski ako se nevaram) i sve je bilo ok.
U vocne rakije ne stavljam kvasac jel bi fermentacija za rakiju trebala biti bakterijska bez prisustva vazduha a ne fermentacija kvascima kao za vino. Ustvari kolega Brka45 pravi vino od voca strogo gledano pa isto prepece u rakiju. Pritom nezelim da uvredim nikog nekazem da to nevalja, grdilo zestokih alkoholnih pica se dobija na taj nacin feermentacijom kvascima i tu nema nista lose. Do istog cilja na dva razlicita puta
I da napomenem pre svega za kvalitetno vino pored kvalitetnog grozdja je najbitnija HIGIJENA pa sve ostalo
 
Ljudi razjasnili ste mi nikakve zajebancije ne trebaju sem didavanja obicnog kvasca.

E sad ovo sto kazete da razmutim uzmem kvasac suvi i to 24 grama na 100 kg kljuka i to razmutim i onda sipam u kljuk.
I to je to. Ostalu nauku zaboravljam.

A brko sta si pomenuo za sljivu.
 
Ljudi razjasnili ste mi nikakve zajebancije ne trebaju sem didavanja obicnog kvasca.

E sad ovo sto kazete da razmutim uzmem kvasac suvi i to 24 grama na 100 kg kljuka i to razmutim i onda sipam u kljuk.
I to je to. Ostalu nauku zaboravljam.

A brko sta si pomenuo za sljivu.
Mozes se ti zaj...ti nece da skodi nista, pa ni taj vinski nije bas skup toliko, zasto ne. Nisam rekao da nemora ,probaj nemas sta izgubiti sem pa stotina din. ipak nezove se dzabe selekcionisani vinski kvasac. Nezelim da ulazim u biologiju i brzinu razmnozavanja istog(ima po netu) netreba toga puno. O aktiviranju kvasca zna svaka domacica koja iole drzi do sebe bolje nego pola nas ovde pa ako ima koja u blizini moze se pitati za savet :)
Ako pravis vino ima druga tema pa bi trebalo tamo da se raglaba oko toga.
 
Poslednja izmena:
ben roj
nisam nikad koristio pekarski kvasac, uvek selekcioni.
Nije mi neki trošak kupovati ga, ako uzmem u obzir da trpam voće u kace, a ogromna mi šteta da mi neka kaca povuče na stranu gde ne treba.
 
Ima li tih kvasaca u poljoapotekama ? Mi smo do sada uvek isli na prirodno vrenje ali probao bi i to sto da ne, ne znam da li mu kvasac moze nesto pokvariti nije to hemija nikakva..
 
Nemam iskustva sa rakijom ali sa vinom poprilično, ali mehanizam je isti.
Sa selekcionisanim kvascima je osigurano vrenje u uslovima koji su definisani za taj dati soj kvasaca, naravno kod vina može da se igra sa tim, tipa u kojoj sorti se stavlja, kakvo vino želimo sa kojim karakteristikama.
Ja sam eksperimentisao ali ih ne koristim, npr. mnogo mi je bitnije da uništim sve defektne i slabe divlje kvasce (sumporisanjem, kalijummetabisulfatom itd...), da ostane najbolji soj divljih kvasca i nikad nisam imao problem da se ne završi fermetntacija, da se dobije vino sa manom itd... A pokupi se preko kvasca sa tog područja i nešto famoznog terora...
 
@drotos I sam kažeš da je to sirće dobrog kvaliteta, znači da nemaš neki veliki posao. Najbolji način za čuvanje sirća je upotrebiti neko manje drveno burence. Ukoliko nemaš drveno, može poslužiti i plastično. Drvo diše i samim tim održava sirće. Plastično to ne može, ali ti ćeš da ostaviš poklopac da ima mali odišak.
E, sad dolazimo na tvoj problem. Bentonit prevashodno služi za izbeljivanje vina, pa tek onda za izbeljivanje, iskreno, sada sam čuo da to neko radi sa sirćetom. Ali i tada nema neke velike štete. To što se (verovatno) po vrhu uhvatila pihtijasta masa, znači da su baloni dobro zatvoreni i da sirće ne može da "radi". Najlakši način da odstraniš tu masu je da kroz neku tkaninu, koja će da imitira filter, to lepo procediš i u iste oprane balone vratiš natrag. Ja bih sirće npr. procedio kroz gazu. Iza toga ostavi odškrinut zatvarač i nakrivi kapu! :ppozdrav:
Važi li to i za jabukovo sirće, ja svoje čuvam u flašama i uvek se hvata neki žućkasti nanos na vrhu, treba li malo da odvrnem čep da sirće diše?
 
Imaću oko 200 kg grožđa tamjanike, htio bih da ispečem lozovaču, oko 20 l ako može ali sam posve neiskusan.
Imam nekoliko pitanja.
Kad grožđe oberem, izmuljam i stavim u kacu da vri kakva je dalja procedura. Koliko šećera treba da dodam i kako da izmerim koliko ima prirodnog šećera u tom izmuljanom grožđu (džibri)?
Treba li muljati džibru svaki dan?
Kako da znam jel spremno za pečenje?
Treba li procediti džibru pre pečenja?


Inače kad sam pravio kupinovo vino u kaci su se formirala tri sloja gledajući odozgo, prvi sloj je bio razni otpad, peteljke, kožice itd, drugi sloj vino i treći sloj talog na dnu, pa se pitam treba li tako da bude i sa vinom od grožđa?
 
Kad grožđe oberem, izmuljam i stavim u kacu da vri kakva je dalja procedura. Koliko šećera treba da dodam i kako da izmerim koliko ima prirodnog šećera u tom izmuljanom grožđu (džibri)?
Ne treba šećer. Ako je dobro zrelo može da da i preko 20l rakije na 100kg grožđa.

Treba li muljati džibru svaki dan?
Nema muljanja. Zatvoriš (da ima odušak zbog CO2) i ne diraš do pečenja.

Kako da znam jel spremno za pečenje?
Posle 20-25 dana otvoriš, gurneš ruku u kominu, oližeš prste. Ako osetiš da ima i malo slatkoće nije još gotovo. Treba kiselo da bude.

Treba li procediti džibru pre pečenja?
Ne treba. Gledaj samo da kad muljaš što manje peteljki upadne.

Inače kad sam pravio kupinovo vino u kaci su se formirala tri sloja gledajući odozgo, prvi sloj je bio razni otpad, peteljke, kožice itd, drugi sloj vino i treći sloj talog na dnu, pa se pitam treba li tako da bude i sa vinom od grožđa?
Tako izgleda komina i od grožđa, a i od bilo kog voća.
 
Ovo i mene zanima za secer...Jer cu imati i neko koje nije bas zrelo pa kad sve smuljam... Imam sirometar, tako se valjda zove kako se meri njime i koja vrednost i kako da znam da li treba ili ne secera?
 
Хвала Брко, сад је мало јасније, само нисам сигуран то за слатко кисело да пробам јер нису нам свима исти рецептори на језику, има ли нека прецизнија метода, да мерим ниво шећера можда и како то да урадим?

Треба ли одвајати петељке пре муљања, јесте мукотрпан посао али нема пуно грожђа и хоће ли тад бити квалитетнија ракија?
 
Šta ti bitno kolko šećera ima? Kolko ima da ima, bitno čistu lozu da dobiješ. Što više šećera u grožđu, više rakije bude, al to ne znači da moraš da ga dodaješ. Biće svakako više rakije od bilo kog drugog voća.
Gledaj da nema peteljki, one gorčinu daju.
 
Nazad
Vrh