Poljo wiki KWS uljana repica
Strana 1 od 7 123 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 20 od 121

Tema: Rakije od grožđa

Član zupa100 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Poruka
    961
    Zahvalio se
    143
    Zahvaljeno 331 puta na 227 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0

Rakije od grožđa

Pošto je duboka jesen, verovatno ste ispekli vašu kominu, i dobili komovicu, koja mora biti odličnog kvaliteta, ukoliko se korektno odrade pripremne radnje.
    Podrazumeva se da je komina bila van uticaja vazduha, da ima deo vina, i da se po stavljanju u kazan doda voda, da ne bi kazan slučajno zagoreo. Pa da vidimo vaše reakcije na sve ovo
    Bolje junački pobeći, nego kukavički poginuti.

Član
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Poruka
    146
    Zahvalio se
    219
    Zahvaljeno 243 puta na 49 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    I opet ja...Več sam ispekla kom...nije ga bilo previše..uzela sam samo površinski dio., debeli takog sam bacila.Rakija je kažu izvrsna, čuvam ju za raditi višnjevaču i orahovaću.
    Sada idem peči staro kvalitetno vino..kaj nismo popili..oko 600 litara...
    Moj kotao - kazan ima ručnu mješalici.odlično..nikad ne prigori dno ako miješaš povremeno. Najlakše je peči čisto vino..naliješ, čekaš da zakipi i počinje curiti ..smanjiš plamenik i vratiš se za dva sata...
    Lijepi pozdrav!

Član zupa100 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Poruka
    961
    Zahvalio se
    143
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Marina, ti i ja nešto radimo. Šta rade drugi na ovom forumu, to ne znamo. Dobro je, biće lepe lozovače, ali ja više preferiram komovicu. Ima lekovita svojstva, mada je i lozovača vrh.
    Hm, 600. litara nepopijenog vina, mnogo je to. U stvari, ako je bilo preko tone, onda je OK!

Član
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Poruka
    146
    Zahvalio se
    219
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    I koliko imaš kotlova za ispeči?

Član zupa100 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Poruka
    961
    Zahvalio se
    143
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Sve što ostavljam ostavljam za sebe i vina i rakije. Svo grožđe ostalo prodajem. Ostavljeno npr. za tri kazana, ispečeno je i prepečeno. Izašlo je 70. litara komove rakije. Puna kapa za moju kuću.

Član
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Poruka
    146
    Zahvalio se
    219
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ima da pijete cijelu godinu..hehehehe
    Malo sam u stiski sa vremenom..komovaču sam ispekla, ali vino još nisam
    pozdrav zupa

Član zupa100 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Poruka
    961
    Zahvalio se
    143
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Da, ovde u Župi je sramota da nemaš lepu ljutu za svoje potrebe. Kod košija se prvo iznose čašice, pa se onda pita za kafu! Marina hvala na lepim pozdravima, to je obostrano!

Član drotos avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Poruka
    291
    Zahvalio se
    28
    Zahvaljeno 92 puta na 76 poruka
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Pozdrav Marini i Zupi.Volim rakijicu od grozdja pa rekoh da se i ja pohvalim ispekao sam samo 25l./kapi za oci melem za dusu.Imam vinograd od 450 cokoti spalira,prosla godina mi je bila jako losa zbog kisa ove se osecala posledica kisa nadam se da ce sledeca biti mnogo bolja.Pre dve godine imao sam 92l rakije i oko 300l vina/belog i crnog/.Ove godine prvi put pravim roze,sad cu ovih dana da ga pretocim pa cu videti kakvo je.Kad sam ga skidao sa taloga bilo je lepo.
    Poslednji uredio drotos; 11-12-11 u 20:43.

Član zupa100 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Poruka
    961
    Zahvalio se
    143
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: drotos Pogledaj Poruke
    Pozdrav Marini i Zupi.Volim rakijicu od grozdja pa rekoh da se i ja pohvalim ispekao sam samo 25l./kapi za oci melem za dusu.Imam vinograd od 450 cokoti spalira,prosla godina mi je bila jako losa zbog kisa ove se osecala posledica kisa nadam se da ce sledeca biti mnogo bolja.Pre dve godine imao sam 92l rakije i oko 300l vina/belog i crnog/.Ove godine prvi put pravim roze,sad cu ovih dana da ga pretocim pa cu videti kakvo je.Kad sam ga skidao sa taloga bilo je lepo.
    Evo i ja tebe pozdravljam! Drago mi je da i kod tebe ima vinograda. To je nekomercijalni zasad, ali ne može se izmeriti zadovoljstvo kada popiješ čašu-dve svog rozea, ili čašicu-dve lepe komove rakije. Ako imaš neku sliku svog vinograda, okači je na to predviđeno mesto.

Član
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Poruka
    146
    Zahvalio se
    219
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Pozdrav @drotos
    dobrodošao na stranice vinara

Član drotos avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Poruka
    291
    Zahvalio se
    28
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Imam jedan problem ako bi mogao neko da mi pomogne.Prosle godine zbog kisa grozdje je bilo loseg kvaliteta/mnogo kiseline a malo secera/pa sam odlucio da pravim rakiju.Medju tim kod sam stigao do kazana za pecenje rakije moja komina je presla usirce.Pa dobro,procedio sam kominu i ostavio sok da fermentira do kraja.Dobio sam 50l belog i 50l crvenog vinskog sirceta.Posle mesec dva pretocio sam ga i dobio izuzetno lepo vinsko sirce.Crveno sam rastocio na litarske flase i manje balone.Ono sirce sto je bilo u prometu na toplom/tokom leta/se zamutilo,od mirisa i ukusa nije izgubilo nista samo sto je mutno.Probao sam sa bentonitom da ga izbistrim nisam uspeo.Prilikom zimskog pretakanja primetio sam u balonu pihtijastu masu.Dali neko zna zasto se zamutilo i kako da ga izbistrim.Slike cu kasnije postaviti.Pozdrav

Član zupa100 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Poruka
    961
    Zahvalio se
    143
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    @drotos I sam kažeš da je to sirće dobrog kvaliteta, znači da nemaš neki veliki posao. Najbolji način za čuvanje sirća je upotrebiti neko manje drveno burence. Ukoliko nemaš drveno, može poslužiti i plastično. Drvo diše i samim tim održava sirće. Plastično to ne može, ali ti ćeš da ostaviš poklopac da ima mali odišak.
    E, sad dolazimo na tvoj problem. Bentonit prevashodno služi za izbeljivanje vina, pa tek onda za izbeljivanje, iskreno, sada sam čuo da to neko radi sa sirćetom. Ali i tada nema neke velike štete. To što se (verovatno) po vrhu uhvatila pihtijasta masa, znači da su baloni dobro zatvoreni i da sirće ne može da "radi". Najlakši način da odstraniš tu masu je da kroz neku tkaninu, koja će da imitira filter, to lepo procediš i u iste oprane balone vratiš natrag. Ja bih sirće npr. procedio kroz gazu. Iza toga ostavi odškrinut zatvarač i nakrivi kapu!

13. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku zupa100 na ovoj poruci:

drotos (17-12-11)

Član dfiskal avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Poruka
    451
    Zahvalio se
    220
    Zahvaljeno 103 puta na 80 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Mali doprinos mise "Zapisnicara"
    Vrsta gline = bentonit....ali ima raznih ...msm... glina

Enološki bentoniti

ENOLOŠKI BENTONITI

BENTOLIT SUPER

Aktivan natrijev bentonit u obliku praha
    UPOTREBA: za bistrenje mošteva prije vrenja, u vrenju te za bistrenje vina, octeva-sitceta i voćnih sokova. Kod mošteva efikasno odstranjuje plivajuću mutnoću i oksidacijske enzime.

DOZIRANJE: 60-150 g/100 l za mošt; 20-50 g/100 l u fermentaciji; 60-130 g/100 l za vino; 150-250 g/100 l za ocat; 60-120 g/100 l za bistre voćne sokove.

UPUTSTVO ZA PRIPREMU: otopite bentonit u 10 x većoj količini vode te pusti da bubri 12 sati. Nakon toga otočite višak vode, a želatinoznu masu dodajte u ukupnu količinu koju želite tretirati, uz dobro miješanje.

SKLADIŠTENJE: zatvoreno pakiranje čuvajte u hladnom, suhom i prozračnom prostoru. Otvorenu ambalažu dobro zatvorite i skladištite kako je gore opisano. PAZITE! Bentonit lako apsorbira mirise i vlagu.

BENTONIT PLUXCOMPACT

Američki prirodni Na bentonit u obliku praha sa visokim Na : Ca odnosom, sa visokim stupnjem bubrenja i jako dobrim učinkom bistrenja. Jako učinkovit bentonit za redukciju proteina (bjelančevina). Primjeren je za tretiranje visoko kvalitetnih bijelih, roze i crnih vina. Posebno je pogodan za zadnja tretiranja sa bentonitima.
    UPOTREBA: za bistrenje i stabilizaciju vina, za odstranjivanje bjelančevina, bistrenje sokova, voćnih mošteva, octeva….
    DOZIRANJE: 10-40 g/100 l vina
    PRIPREMA: 1 dio bentonita otopimo u 20 dijelova vode (1:20 ili 1 kg bentonita otopimo u 20 litara vode) Bentonit polako miješajući dodamo u vodu da dobijemo homogenu suspenziju te pustimo da odstoji par sati. Potom ponovo promiješamo i opet pustimo da stoji par sati. Nakon toga višak vode odlijemo, a želatinoznu masu dodamo u ukupnu količinu vina, mošta ili soka koji tretiramo.

15. Sledeći 2 korisnici su se zahvalili dfiskal na ovoj poruci:

drotos (17-12-11), Kompaj (14-01-12)

Član drotos avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Poruka
    291
    Zahvalio se
    28
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Hvala vam na savetima,kad sredim sirce saopsticu vam rezultate. Vinsko sirce je nas proizvod mazda bi moglo da se o njemu nesto vise napise.Neka njegova lekovita svojstva,primena u kulinarstvu...Ja mogu samo reci da je ovo sirce domace proizvodnje neoporedivo lepse nego ducansko/fabricko/.Salate su lepse sa domacim vinskim sircetom/izjava svih mojih kojima sam dao vinsko sirce/.Pozdrav

17. Sledeći 2 korisnici su se zahvalili drotos na ovoj poruci:

dfiskal (16-12-11), zupa100 (19-12-11)

Član zupa100 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Poruka
    961
    Zahvalio se
    143
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    O kvalitetu domaćeg sirća iluzorno je i razmišljati. Odradi po uputstvima pa će mo se čuti. Pozz!

Član dimitt57 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Poruka
    51
    Zahvalio se
    8
    Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Molim za hitan savet!
    Jesenas sam obrao vinograd, i pošto nemam uslove za vino, rešio sam sve da stavim u rakiju, da dobijem lozu. Izmuljano grožđe, očišćeno od peteljki sam stavio u dva bureta na otprilike dve trećine visine. Trebalo je da pečem rakiju kad prevri, u novembru. Tada je međutim doslo do komplikacije u mom zivotu, i nisam stigao da pečem. Kljuk još uvek stoji u buradima ( plastičnim). Neko mi je rekao da će zatvorena burad (zatvorio sam što sam bolje mogao) čuvati kljuk da se ne ukiseli i ne ubuđa, pa da ću moci ispeci kvalitetnu rakiju na prolece, ili u martu mesecu. Molim vas za još misljenja.

Član drotos avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Poruka
    291
    Zahvalio se
    28
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ako je prevreo kljuk a nemoze se odmah peci potrebno je kljuk drzati na hladno/nisam siguran ispod15stepeni/ i onemoguciti mu dodir sa kiseonikom.Bure bi trebalo da je puno/ako je prevreo/ kod tebe ima mnogo vazduha /kiseonika/.Ako ga sad spajas desice se da ces kljuk obogatiti kisenikom pa ako mu temperatuta odgovara krenuce vrenje,ako je na hladnom onda ga za dan dva zatvori da nema vazduha.Ako se do sad nije usircetilo verovatno nece ni za dva naredna meseca.Probaj sok ako je vino dobro je,ako je kiselo vidi staces snjim.Ja sam u tom slucaju napravio 110 litara sirceta i nisam se pokajao.Za sad toliko dok nenadjem vise informacija.Pozdrav

Član zupa100 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Poruka
    961
    Zahvalio se
    143
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Citiraj Citiram: dimitt57 Pogledaj Poruke
    Molim za hitan savet!
    Jesenas sam obrao vinograd, i pošto nemam uslove za vino, rešio sam sve da stavim u rakiju, da dobijem lozu. Izmuljano grožđe, očišćeno od peteljki sam stavio u dva bureta na otprilike dve trećine visine. Trebalo je da pečem rakiju kad prevri, u novembru. Tada je međutim doslo do komplikacije u mom zivotu, i nisam stigao da pečem. Kljuk još uvek stoji u buradima ( plastičnim). Neko mi je rekao da će zatvorena burad (zatvorio sam što sam bolje mogao) čuvati kljuk da se ne ukiseli i ne ubuđa, pa da ću moci ispeci kvalitetnu rakiju na prolece, ili u martu mesecu. Molim vas za još misljenja.
    Nije mi jasno iz tvog posta, da li je kljuk prevreo? Mislim da je morao da provri, inače bi ti dobro zapečaćeno bure puklo kao bomba. Proces fermentacije je dakle završen. Kod nas u Župi se kljuk čuva u bačvama, zapečaćena kitom, da nema dodir sa vazduhom. Takav pripremljen kljuk se može čuvati čak i preko leta, i ispeći npr. pred berbu narednu. Ti planiraš da odradiš pečenje "veselom fabrikom" s proleća, u martu. Naravno da može, samo bih te savetovao da u polj. apoteci ipak nabaviš kit, kojim ćeš da isključiš svaku mogućnost da kljuk dođe u dodir sa kiseonikom. Lepo oblepi kitom oko poklopca i mirno čekaj proleće. Sada je zima, hladno je, pa kvasci miruju. Sa prvim iole toplijim danom, došlo bi do nastavljanja reakcije i što reče DROTOS, preći će u sirće, a to nam nije namera, zar ne?
    Ukoliko ima još nejasnoća, stojim ti dobar za pomoć! Pozz!

22. Sledeći 2 korisnici su se zahvalili zupa100 na ovoj poruci:

dfiskal (22-12-11), dimitt57 (20-12-11)

Član
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Poruka
    146
    Zahvalio se
    219
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Najbolje bi bilo prevreli masulj ocijediti..sprešati...i dobiveno recimo vino zatvoriti u posudu sa poklopce,..zasumporiti sa 15 g na 100 l...hermetički zatvoriti(može tanka najlonska folija a zatim poklopac) i sigurno se neće pokvariti!
    pozdrav!

---------- Poruka napisana u 20:01 ---------- Prethodna poruka je at 19:58 ----------

poželjno je da posuda bude do vrha puna

24. Sledeći korisnici su se zahvalili korisniku Marina na ovoj poruci:

dimitt57 (22-12-11)

Član
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Poruka
    638
    Zahvalio se
    37
    Zahvaljeno 96 puta na 74 poruka
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Par godina vec pecem rakiju od grozda i pravio par experimenta .Prvo sam skidao bobice sa petiljki ,drugi put mulcirao sa petiljkama zajedno i tako i peko a sto mi se najvise svideo i miris i ukus rakije to je da mulc sa petiljkama kad provri pre pecenja ga procedim da u kazan ne idu petiljke .
    @Marina ,jednom sam dobio 2dl domace pravljenog konjaka .Nisam neki pijanac ali volim okusiti razno razna pica ali od tog konjaka bolje u zivotu mirisao i pio nisam . Procedura kako su ga pravili je sledece , prekuvali vino u rakiju podesili na 45 stepeni i stavili u hrastovo bure na godinu dana da odstoji .Jedino na cega treba da se pazi to je da ne sme biti puno sumpora u vinu jer onda zna da bude nepitko. Pice inace ima miris ,ukus i boju kao belo vino ali udara kao rakija.

Strana 1 od 7 123 ... PoslednjaPoslednja