Voćna vina

ubovicratko

Član
Učlanjen(a)
8 Okt 2011
Poruka
2.379
Lokacija
Sombor
Pozdrav evo postavicu ovde pitanje (ima slicnosti) posto ne mogu da otvorim novu temu.
Vino od meda-medovina-gvirc (nije rakija zasladjena medom)
Nasao sam par recepata, al mi se ne svidjaju, posto se med kuva u vodi (gubi svojstva)
E sad jos bih zeleo da pitam da li je ko kupinovo vino sladio medom?
Kako se neutralise vocna kiselina?
Evo ostavljam par recepata o ovome :
VINO OD KAJSIJA-3KG zrelih kajsija, bez koštica, doda se 5 litara vode i 5 dana povremeno meša i gnječi.Posle se kljuk procedi, doda 2kg šećera i 30 grama kvasca.Fermentacija traje od 15 dana.Posle se procedi u čisti sud, prethodno se skine pena, i tu se fermentacija završava.Na kraju se vino razlije u boce,gde treba da sazre.
VINO OD DUDINJA
-potrebno:3 kg dudinja, 5 litara vode, 1,5 kg šećera i 30 g kvasca. Dudinje se prvo prokuvaju u vodi, oko pola sata, i doda se šećer.Kada se masa ohladi, doda se kvasac, pokrije i ostavi da se fermentiše 2 nedelje.Ukloni se pena i fermentacija se završava posle ceđenja u dobro zatvoren sud.Na kraju se vino razliva u boce.
VINO OD BANANA
-2 KG očišćenih banana pomeša se sa 5 litara hladne vode i doda se 150 grama suvog grožđa. Drži se u poklopljenom sudu 5 dana, kada se procedi, i doda 1,5kg šećera, 30g kvasca i sok od 3 limuna.Sve se sipa u balon , koji se čiva na tamnom i hladnom mestu 2-3 meseca.Nakon toga se razliva u boce.




HIDROMEL


Medno vitaminski koncentrat - hidromel se priprema tako sto se u staklenoj posudi, balonu, sipa pet litara prokljucale i ohladjene vode, u kojoj se doda sto pedeset grama usitnjenog polena i jedan kilogram meda. Tu smesu drzati deset dana na temperaturi od oko trideset stepeni da bi se obavila glavna fermentacija, posle cega se balon prenosi na hladnije mesto da bi se nastavilo tiho vrenje. U toku vrenja balon treba da je pokriven tankim platnom ili gazom. Nakon zavrsetka vrenja koje traje oko tri do cetiri meseca proizvod je gotov. Kao napitak hidromel ima veoma prijatan ukus i znatnu lekovitu vrednost. Preporucuje se u slucajevima avitaminoze. Sadrzi oko cetrnaest procenata alkohola.
Znaci princi je svuda slican 2-3 kg voca, 5l vode, 1.5-2 kg secera (ja bih pre med) i 30g kvasca
E ovaj zadnj recept jeste sa medom, mada mene zanima sta bi se desilo kada umesto prokljucale vode bi isao neki cedjeni sok od voca?
Aj ako ko ima iskustva nekog, ili da eksperimentisem :osmeh:
 
Nazad
Vrh