Terenska vozila za poljoprivrednike(opšta tema).

Lada Niva-vozilo za poljoprivrednike

I nema dangera da se dogovorimo , šta je to "ono" ispod ! :sta:
 
Lada Niva-vozilo za poljoprivrednike

Ili ti centralni diferencijal sa blokadom u ovom slučaju (razdelnik) ! :cao:
 
Lada Niva-vozilo za poljoprivrednike

Kako god da ga vicemo obavlja poso.
Niva pici ko luda.
Preko leta kad skinem prednji kardan onda ide samo ako je ukljucena blokada(mala rucica).
Svi se cude kako onda Nivka potpisuje.
Desilo se jednom na pumpi da mi ispred stala neka cica sa askonom (stala na kontra stranu) i nece da mrdne kao ja treba da se sklonim.
Gledam ja u nju i vidim da je djavo odneo salu.
U rikverc pun gas (kad su tocili dizel malo prosuli) i kad su gume zaskripale i zadimile nije joj bilo jasno sta je snaslo. :haha: :haha: :haha:
Mislila je da krecem napred :haha:
Kakvu je facu slozila :haha: :haha: :haha:
Premrla je :haha: :haha: :haha:
 
Lada Niva-vozilo za poljoprivrednike

Šošara je napisao(la):
Preko leta kad skinem prednji kardan onda ide samo ako je ukljucena blokada(mala rucica).
Svi se cude kako onda Nivka potpisuje.

Evo po ovom može da se kaže da Niva ima diferencijal i da ta ručica nije uključivanje prednjeg pogona nego blokada !
 
Lada Niva-vozilo za poljoprivrednike

Sigurno je pomislila šta me sad snašlo , ko zna na koju će stranu ovaj . Oće se očešati o mene pa posle da treba da se pravdam mužu , da ja nisam loše parkirala nego su naleteli na mene . :haha: :haha:
 
Lada Niva-vozilo za poljoprivrednike

Ma oceso bi ja nju(nije bila tada udata za sada ne znam)
Asto se tice aske bio bi to direktan udarac jer je stala ispred Njive.
[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=oEGKkUGECxU[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pMN4C5_ExtY[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hMJKUR8YtKo[/youtube]
 
Lada Niva-vozilo za poljoprivrednike

Jel to niva "levak" . Dobro su je odradili . :cao:
 
Lada Niva-vozilo za poljoprivrednike

Ja sa 100% sigurnoscu ZNAM i NE POSTOJI TA OSOBA NA SVIJETU koja ce mi drugacije dokazati da se na nivi moze iskljuciti prednji pogon rucicom iz kabine.

Dakle, NIVA ima prednji diferencijal zadnji diferencijal i srednji koji povezuje ova dva. Srednji ima na sebi blokadu (speru) jer ima slucajeva gdje u blatu znaju vrtjeti samo prednji ili samo zadnji ako sredisnji diferencijal nije blokiran. Ukljucis mu blokadu i prednji i zadnji diferencijal se vrte jednako i niva izlazi i iz najgorih situacija. A ako ni tako ne ide, onda reduktor i moli se svima redom da se ne moras izvlaciti.

A kako vidim da neki mjesaju pojmove 4x4 i AWD koji je Subaru uveo u svoje automobile... 4x4 je SVAKI automobil koji ima pogon na sva 4 tocka, bio on stalni ili ne. Dakle audi quattro je 4x4 vozilo isto kao i Subaru opremljen AWD sustavom.

AWD, pak, je sistem koji pomocu elektronike nadzire broj okretaja svakog tocka posebno i izjednacava ih pomocu kocenja brzih tockova dok se vrtnje ne izjednace, sto se ocituje boljim voznim svojstvima na svim mogucim podlogama. Naravno, postoje i neke tolerancije, jer da stalno sva 4 jednako vuku, ne bi se moglo skretat, al kuzite valjda o cemu pricam...

Toliko od mene za ovaj put.
 
Lada Niva-vozilo za poljoprivrednike

Ma o tome pričamo DANGERU ,ali neće da shvati! :sta:
 
Lada Niva-vozilo za poljoprivrednike

Kiki, mnogi ljudi sto imaju nivu samo za voznju po cesti pisu po internetu kako su im poskidali prednji kardan i poluosovine. Time su dobili auto koji ima samo zadnju vucu, a koji je laksi, bolje ubrzava, i manje trosi od standardne nive, NO, cim se izadje s ceste, mogu se oni s takvim autom jeb.. .
 
Lada Niva-vozilo za poljoprivrednike

@ bobo - imali smo raspravu sa dangerom kako niva ima zadnju vuču...... i čovek skoro da nas ubedi da nismo u pravu i da nemamamo pojma .
Ja Ladu nemam ali zato sam čuo par reči o njoj . Koncepcije terenskih vozila ili vozila na pogon 4x4
 
Lada Niva-vozilo za poljoprivrednike

Ja sam vec na drugoj samari koja ce izdrzati jos maksimalno dvije godine, a onda ne znam sta cu... najvjerovatnije traziti neku nivu za pred generalku sa zdravim limom i u nju ubaciti Peugeot dizel motor kakav se u njih i serijski ugradjivao...
 
Lada Niva-vozilo za poljoprivrednike

Ako ti treba za tern mislim da je niva prava stvar , pouzdana , jeftini delovi , svuda prolazi , greje ko luda , troši ko luda (ugradiš plin ispod prtljažnika) ,može se lepo nabudžiti (livenjaci , roll barovi , pragovi , retrovizori) . Slikaću Nivu našeg veterinara , super odrađena! :cao:
 
Lada Niva-vozilo za poljoprivrednike

Bobo je napisao(la):
A kako vidim da neki mjesaju pojmove 4x4 i AWD koji je Subaru uveo u svoje automobile... 4x4 je SVAKI automobil koji ima pogon na sva 4 tocka, bio on stalni ili ne. Dakle audi quattro je 4x4 vozilo isto kao i Subaru opremljen AWD sustavom.

AWD, pak, je sistem koji pomocu elektronike nadzire broj okretaja svakog tocka posebno i izjednacava ih pomocu kocenja brzih tockova dok se vrtnje ne izjednace, sto se ocituje boljim voznim svojstvima na svim mogucim podlogama. Naravno, postoje i neke tolerancije, jer da stalno sva 4 jednako vuku, ne bi se moglo skretat, al kuzite valjda o cemu pricam...

Toliko od mene za ovaj put.

Bobo, ako si mislio na moj post, posto sam cini mi se, ja jedini pomenuo 4WD, koliko znam to je oznaka koja nije vezana ni za jednu marku vozila, vec obelezava vozilo koje ima konstantni pogon na sva cetiri tocka, a 2WD oznaka za vozilo koje ima pogon na jednoj osovini, sa mogucnoscu da se ukljuce obe osovine. A za AWD ne znam, verovatno si u pravu...

A ovo sto kazes za kupovinu Nive i ugradnju pezoovog dizela, to je extra kombinacija... Posto i ja treba da se otarasim jednog kombija, a igrom slucaja je i meni bila u planu jedna niva, toga se nisam setio... Hvala ti.... :D
 
Lada Niva-vozilo za poljoprivrednike

E sad malo ja :cao:

Sto se tice vuce kod Nive stvari stoje ovako(govorim za stari tip koji ja vozim):

Pogon je u osnovi bez blokade 70% zadnji i 30% prednji do momenta proklizavanja.Isprobano na soderu da potpise prvo zakopaju zadnji tockovi a onda prednji.
Kada se blokira tj.manja rucica gurne napred onda tockovi vuku 50-50% a reduktor je u brzohodnom polozaju.
Potpuna blokada kada sva 4 tocka vuku jedno vremeno je kada je blokada ukljucena i reduktor je u sporohodnom polozaju.

Sto se tice skidanja prednjeg kardana moji razlozi su sledeci:
1)preko leta nema potrebe za prednjom vucom na suvom (vukao sam vodu u gepeku za prskanje kupine uz ne mali uspon u njivi na travi,i svasta tovario i prevozio,slepao Zastavin kamion i jos svasta).
2)smanjuje se potrosnja goriva(u mom slucaju benzina)tako da trosi kao standardna lada oko 8-9 l.
3)cuvaju se kineticki zglobovi od bespotrebnog zapinjanja.

Stavim kardan u toku zime i nema joj ravnog dzipa sa bilo kojom opremom.Ona je onda car na i van druma.Gazio sam sneg koji joj je bio po vrh haube,vozio je na poledici bez problema cak i bez blokiranja.Za 6 god vratolomija samo sam je 1 zaglavio i to namerno u smetu MOKROG snega dubine preko 1,3 m(te smetove je ULT imao posla da probije).Onda lopata i odbacio sneg ispod nje jer je nasela i pici dalje.

Najbolja varijanta je Niva sa svojim fabrickim motorom.Po mom iskustvu i iskustvu mnogih majstora,jer sva budzenja su ipak budzenja.

Ovo pricam iz iskustva jer je vozim od 2002. i ne bih menjao za drugi auto osim mladju Nivu.Ali to tek kada ova moja starica vise ne bude mogla. :D

:cao: :cao: :cao:
 
Lada Niva-vozilo za poljoprivrednike

Ovaj pezoov dizel je fabricki ugradjivan u nive, mislim negde od 1994.god, tako da ne bi trebalo da bude problema sa njim. Drugo je mercedes dizel, ili fiatovi dizeli od 1900 i 2500 cm3... To je vec budzenje.
 
Odg: Lada Niva-vozilo za poljoprivrednike

Kako je Niva broj jedan vozilo za nas poljoprivrednike, dobila je i svoju temu, sad pričajte koliko vam volja! :cao:
 
Nazad
Vrh