Zapošljavanje u poljoprivredi.

North ARMY

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
14 Okt 2008
Poruka
30.438
Lokacija
Adasevci-Zapadni Srem
Znači ova tema nema veze sa zapošljavanjem koje je sprovelo naše drago ministarstvo.Čisto da vidimo koji su odnosi ponude-potražnje radne snage u poljoprivredi da li fizikalac,pastir,neko sa srednjom skolom ili doktoratom.Koji su smerovi perspektivni,a koji su opet najprofitabilniji?
 
Hajde da definisemo prvo sta podrazumevamo kada kazemo da je neko zaposlen u poljoprivredi. Jel to kada je neko zaposlen, prijavljen i poslodavac mu uplacuje poreze i doprinose ili, pak, kada neko moze da ostvari barem pristojnu platu u okviru poljoprivrede?

Inace, svidja mi se tema.
 
Gde si pa sad video da neko dobija redovno platu. Svi dobijaju sa zakasnjenjima i po nekoliko meseci. Ili kod nekog gazde koji placa svake subote.
 
Oglase za posao agronoma u Srbiji ćeš vrlo teško naći. Uglavnom se svode na trgovinu hemijskim preparatima i djubrivima. O vođenju proizvodnje nema ni reči. Jedino u slučaju državne akcije, prva šansa.
Moje skromno mišljenje je da bi možda trebalo i zatvoriti poljoprivredne fakultete na par godina. Šalu na stranu, mislim da je bolji zapadnjački model. Odnosno da bi se bavio poljoprivrednom proizvodnjom na privatnom gazdinstvu, moraš da imaš poljoprivrednu školu.
 
  • Like
Reagovanja: 472
Ako cemo po zapadnom sistemu onda je mnogo bolje resenje osnovna+srednja pa onda fax-visa u kojoj se ide 2-3 dana u skolu i 2-3 dana prakse e to je pun pogodak jer ko vredi on ce se probiti i uspece,a ko nije nek ide kuci... Na zalost tog kod nas nema.
 
Moje skromno mišljenje je da bi možda trebalo i zatvoriti poljoprivredne fakultete na par godina.

Dok Sremac ne zavrsi ne zatvarati :osmeh:....Nego, trebalo bi smanjiti broj ljudi koji izlazi sa fakulteta sa diplomom a na konto kvaliteta.

Odnosno da bi se bavio poljoprivrednom proizvodnjom na privatnom gazdinstvu, moraš da imaš poljoprivrednu školu.

Mozda ne formalno obrazovanje ali strucno usavrsavanje (sertifikat) iz odredjene oblasti SVAKAKO

@Braca iz Adasevaca
Dakle mislio si na formalno zaposljavanje u oblasti poljoprivrede?
 
Ma ne brinite od nas 88 ratara lane sad ima jedva nas 15-ak koji smo presli u drugu godinu do kraja ce nas-ih biti toliko da se stane pod jednu krusku i to bez guranja. :osmeh:

Rade upravo sam mislio kontra od formalnog npr ode nas 5 studenata u firmu,a oni ce proceniti ko voli taj posao,ko zna,hoce i moze da radi u struci njemu ta firma daje posao i svima lepo.
Na zalost sad se posao dobija po "babine linije" ili partijskoj.
 
Da pozdravim pokretanje ove teme, mislim da je potrebna i ova tema da bude na forumu. Predlazem da ko god ima neku poslovnu ponudu (vezanu za poljoprivredu) i cuje da neko zaposljava ili su mu potrebni radnici postavi u okviru ove teme.
 

Što se tiče posla najbolje je biti prijavljen na infostud i oni redovno šalju mejlove o konkursima. Tamo možete da uređujete profil i tako dalje..Bilo je konkursa nekoliko ove godine, stranih i domaćih kompanija

Ma ne brinite od nas 88 ratara lane sad ima jedva nas 15-ak koji smo presli u drugu godinu do kraja ce nas-ih biti toliko da se stane pod jednu krusku i to bez guranja. :osmeh:

E onda se vidimo u trećoj godini :osmeh:
 
Ma ne brinite od nas 88 ratara lane sad ima jedva nas 15-ak koji smo presli u drugu godinu do kraja ce nas-ih biti toliko da se stane pod jednu krusku i to bez guranja. :osmeh:

Rade upravo sam mislio kontra od formalnog npr ode nas 5 studenata u firmu,a oni ce proceniti ko voli taj posao,ko zna,hoce i moze da radi u struci njemu ta firma daje posao i svima lepo.
Na zalost sad se posao dobija po "babine linije" ili partijskoj.

Braca, vas je preslo 15 ali vas je sacekalo 85 koji su zapoceli studiranje ranije a sada su tek stekli uslov za drugu. I u moje vreme je nas 20 koji smo upisali prvu godinu i zavrsili u roku a cetvrtoj godini nas bilo preko 100. Fakultet i profesori dobijaju pare na osnovu broja studenata na godini, tako da nemoj da brigas da li ce vas biti dovoljno....sad potpuno je diskutabilno koliko nama novih diplomaca treba i kojih profila.
Da, posao se trenutno dobija po partijskoj i "babo i stričevi" liniji ali ta praksa će se zadržati u javnim institucijama jer svi misle da tu znanje i dobra volja ne trebaju. Privatnik neće da plaća i sina ako ne može da zaradi i sebi platu i gazdi ćara. Uglavnom, poslovi koji sačekaju diplomirane inženjere poljoprivrede su tipa "evo ti kola, telefon i lap-top i idi prodaji po Vojvodini i Srbiji".

Možda bi smanjenje doprinosa za zaposlene kao i zaživljavanje volontiranja kao načina za sticanje iskustava, moglo da doprinese da mlade kolege uspeju da se "probiju".
 
Druže Rade (al' ne iz Bingule) vidi nas NEMA 20 na drugoj godini sa sve ponavljacima mislim da je najstariji 87god a tek je druga godina,zašto? Pa jbg cale ima para i tera dete a dete kad završi...i kakav ce to biti agronom? Da li ce on voleti svoj posao i znati da ga radi...
 
Nema toliko gužve na godinama, nego je problem svih fakulteta šta sa apsolventima? Sve su odslušali, a ne daju ispite. Mislim da je pre par godina bilo 800 apsolvenata, za koje je pitanje ko će sasti i dati tih par ispita do kraja...
 
Nego, hajde da ostavimo školovanje agronoma po strani i da se vratimo na temu šta će biti sa njima kada završe fakultet i diplomiraju.
Mnogi od ljudi koji su studirali sa mnom ne rade ono za šta smo se školovali već nekim aktivnostima vezanim za poljoprivredu. Da li kao ja rade u zemljoradničkim zadrugama, rade u predstavništvima trgovačkih kuća i mnogo drugih poslova za koje ne možemo reći da nisu u sferi poljoprivrede ali nisu ono za šta smo se mi školovali (ratarstvo i povrtarstvo). Svi ovi poslovi su vezani više za ekonomiju, trgovinu, administraciju i sl.
Jako mali kolega radi direktno u proizvodnji a jedan broj ili bez posla ili rade po menjačnicama, buticima i sl. Jedan broj ima svoje privatne poslove bilo kroz sopstveno gazdinstvo ili pak su vlasnici privatnih firmi (ne uvek u sferi poljoprivrede...neki npr rade i IT sektoru).
 
hajde da ostavimo školovanje agronoma po strani i da se vratimo na temu šta će biti sa njima kada završe fakultet i diplomiraju.
Mnogi od ljudi koji su studirali sa mnom ne rade ono za šta smo se školovali već nekim aktivnostima vezanim za poljoprivredu. Da li kao ja rade u zemljoradničkim zadrugama, rade u predstavništvima trgovačkih kuća i mnogo drugih poslova za koje ne možemo reći da nisu u sferi poljoprivrede ali nisu ono za šta smo se mi školovali (ratarstvo i povrtarstvo). Svi ovi poslovi su vezani više za ekonomiju, trgovinu, administraciju i sl.
E vidis ovde po meni lezi zec jer nismo svi isti kad dobijemo diplomu pa ni posle osnovne skole.Mislim da se u samom sistemu obrazovanja prave losi radnici,zasto ?
Opet prica o deci i rotiteljima tu imas vise tipova 1 oni sto hoce da im deca diplomiraju pa makar i posle 10 godina da se po selu prica 2 grupa strebera sve zivo znaju sto se predaje imaju odlicne ocene ali i dalje misle da je njiva betonirana i da ima rupe u kojima se seje neka kultura... 3 grupa oni sto idu eto da bi zavrsili racunaju velika je poljoprivreda pa bice mesta i za njih i zadnja grupa 4 oni koji vole poljoprivredu i sam sistem obrazovanja koriste da bi kroz teoriju usavrsili praksu kako bi u zivotu nesto postigli na bolje u poljoprivredi,a samim tim i u novcaniku.
Odatle pocinje problem sto se tice kadra u poljoprivredi.
 
Какво бесмислено наклапање на ову озбиљну тему. Кад неко заврши пољопривредни факултет, не мора значити да мора бити у бразди и само тако бити стручан. Пољопривреда је широка област.........
 
Какво бесмислено наклапање на ову озбиљну тему. Кад неко заврши пољопривредни факултет, не мора значити да мора бити у бразди и само тако бити стручан. Пољопривреда је широка област.........

Slazem se. Isto tako neko ne mora da zavrsi poljoprivredni fakultet i da bude vise nego uspesan u poljoprivredi.::namigivanje::
 
Ma ne brinite od nas 88 ratara lane sad ima jedva nas 15-ak koji smo presli u drugu godinu do kraja ce nas-ih biti toliko da se stane pod jednu krusku i to bez guranja. :osmeh:

i kod mene je bilo 1992 isto tako mali broj studenata u 2 god ali kad sada saberem sve te studente koji su vredno učili i polagali ispite do kraja 1996-7 isto tako skoro niko da ne radi u proizvodnji čak šta više ima ih dosta koji rade nešto van struke.
već sam komentarisao da u današnje vreme ovog feudalizma kome još treba diplomirani agronom na imanju.
Pa agronomski seminar na zlatiboru koji organizuje ns institut je nekada i opstajao samo zato što su dolazili agronomi iz velikih kombinata i zadruga a pogledajte danas seminar jedva se iskupi šaka jada uglavnom prodavci i trgovci a agronoma sve manje ili ih ni nema.
Onaj maslačak iz pika bečej je udaro recke agronomima iz pika koji nisu išli na predavanje u kongresnu salu pa im je to bio minus za sledeću godinu da ne idu.A bio je pun autobus iz pika bečej a danas...
i još kad agronoma za celu godinu platiš sa 3 vagona suvog zrna kukuruza a on sretan ko pudlica lajsa po polju i po blatu i po suncu min 10 sati dnevno nedelja podrazumeva se, godišnji kad sneg zakrka pa nemoš izać ni iz kuće i cura za sve- kači prikolice ,šarafa po nekim drlozima, donosi smenu, razvozi sezonce, navodnjava ,vata lopove ,sipa naftu ,čupa metlice odgovara za sve to i još kad bude sušna godina dobije smanjenje plate ili otkaz jer gazda nije zaradio dovoljno.
E pa gospodo nabijem ja i agronomiju i feudalce lepo na onu stvar jer će verovatno još mnogo vode proći dunavom dok se to makar malo ne poboljša.
 
Nazad
Vrh