Isplativost i zarada gajenja povrća u plastenicima!!!

Salee

Novajlija
Učlanjen(a)
15 Jan 2009
Poruka
24
Gledao sam ovu procenu

http://www.hermes-plastenici.com/procena_ulaganja.html

ali mi ovo deluje malo nerealno, u smislu da je zarada koja se dobija po ovim proracunima prilicno interesantna.
Sta mislite da li moze ovolika zarada da se ostvari na nacin prikazan na ovom sajtu??
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

Najbolje bi bilo tražiti od te firme da kažu nekoga kome su već prodali pa se direktno raspitati. A najbolje bi bilo da se javi neko ko je radio sa tom firmom.

U svakom slučaju ulaganja u plastenik su velika u početku.
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

Uobicajena je praksa da proizvodjaci opreme za plastenike navode neke procene
koje su vec na prvi pogled nerealne,pa bi i meni bilo drago da neko od proizvodjaca povrca podeli sa nama svoja iskustva...
Unapred mu hvala na tome!!!
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

Po njihovom racunu, na 100m2 ostaje 412.000 din zarade.
Kada bi ostajalo pola od toga, odmah stavljam 1000m2 pod plastenicima, zaposljavam polj. inzinjera i prostu radnu snagu i idem na ::suncanje::

Kao nekog ko je planirao povratak iz grada na selo, jako me interesuje neka REALNA racunica. Imam nesto plodne zemlje, pored reke, zgodno za navodnjavanje, pa me posebno interesuju plastenici i organizovana proizvodnja.

I ja se unapred zahvaljujem... :cao:
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

Da ovo je stvarno sve lepo izračunato ali kako oni kažu "uz konstataciju da će se klijent maksimalno angažovati u procesu održavanja, proizvodnje i prodaje". Možda u procesu prodaje i može nešto da uradi npr. da oletvi svakog ko mu ne plati odgovarajuću cenu :haha: :haha: :haha: ali kako da proizvede toliko povrća po 1 kvm to nemam pojma ::jako_besan::
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

Paradaj uz optimalne uslove moze od 15-115 kg po m2. Podatak iz skripte polj. fakulteta, tako da nije neizvodljivo.
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

Ma naravno da nije neizvodljivo ali bi voleo da mi pokažu kako bi to postigli u ovom plasteniku i to uz planiran još jedan rod :sta: (za 2 god. 2x paradajz + 2x paprika). U Holandiji, u celogodišnjoj proizvodnji, stablo se veže za nekakve sajle i kako se plod bere tako se stablo spušta dole i mota u krug i nastavlja dalje da raste. Uz ovakvu vrhunsku tehnologiju i vrhunske objekte (staklenici su u pitanju) može se ubrati doooosta paradajza, da sad ne licitiram cifrom jer neznam tačno.
Mislim da su im cifre naduvane. Na 1 kvm nemože da stane više od 2.5 strukova paradajza u proseku, neke kuće za svoje hibride preporučuju čak do 2.2 biljke.
Što nisu napravili kalkulaciju i za onaj drugi plastenik? Verovatno bi bili zatrpani narudžbinama :haha:
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

Prosle godine sam podigao 2 plastenika ukupne povrsine 560 m2. U prvom plasteniku povrs. 288m2 ubrao sam 5000 kg. paradajza a u drugo povrs. 272 m2 ubrao sam 2000 kg. paprike. Racunica je sledeca da je prosecna cena paradajza na veliko bila 25 din./kg. a paprike 55 din./kg. Znaci ukupno oko 235000 din/oko 3000 eura po tadasnjem kursu 80. Plastenici sa sistemom za navodnjavanje, venturi sistemom, mrezama za sencanje i motokultivator su me kostali 8000 eura. Za pocetak ti treba barem za oju povrsinu 680 eura za rasad i oko 200 do 250 eura za prihranu i zastitu. Voda me je izasla oko 13000 din za period april - oktobar.
Racunica za pripremu za april i pocetak sadnje paradajza i paprike:
Oranjeje 20 eura
Rasad 680 eura
Prihrana i zastita 250 eura
Voda 150 eura
Nafta za kola ?
Ukupno 1100 eura
Znaci ostaje oko 1900 eura zarade za 6 meseci. Inace ja snabdevam samo radnje.
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

Bez grejanja nema isplatljivosti u ovom poslu, tako da na onu predhodnu cifru treba dodati oko 4000 eura za grejanje. Tada tek moze da se racuna na zaradu jer imas dve berbe npr. paradajza i njegovu prosecnu cenu oko 100 din./ kg.
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

Hvala Ogi~ju na,napokon, konkretnim podacima o mogucim prinosima u plasteniku!!!
Verujem da se svako ulaganje u smislu grejanja,dodatno osvetljenje,gajenje na podlogama prilagodjenim odredjenoj vrsti kulture(u saksijama),oprasivanje pomocu bumbara (kvalitetniji plodovi,veci prinosi i do 17%) vraca boljim rezultatima i naravno boljom zaradom!!! :osmeh:
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

Bumbari su obavezni, zbog veceg prinosa ali jos vaznije zbog kvalitetnijeg rod. Kvalitet rasada je jako bitan jer je on 80% uspesne proizvodnje. Sorta paradajza koju sam koristio je TAMARIS a sorta paprike MADONA. TAMARIS je narucito dobar za pocetnike jer dozvoljava greske. Sto se grejanja tice, vec rekao da bez njega nema ozbiljne poizvodnje. Kalkulacije o prinosu su nerealne jer u plasteniku se ne koristi cela povrsina vec sto moze da se vidi po rasporedu sadnje u redovima (staza-red-staza-red-staza-red-staza-red-staza)
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

2 ogi
Ako si dao 150 e za vodu trebao bi ozbiljno da razmislis o bunaru. Mene je bunar kostao oko 220 e, na 28 m dubine sa sve materijalom. Treba ti još pumpa ali posto ti netreba neka velika količina vode verovatno ni pumpa nije jako skupa. Mene je nova tomosova samousisna 550 l/min izašla 32000 din (tada 410 e) i dobio sam povrat 50%. Ako ti je plastenik uz kuću može ti i neka na struju odraditi posao. Nemoj zaboraviti ni uticaj hlora ako koristiš vodu iz vodovoda.
Sad jedno pitanje koja djubriva koristiš, gde i po kojoj ceni ih uzimaš?
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

Nebojsa, poslao sam ti tabelu Kamire na mail. Zeleo bih da cujem tvoje misljenje.
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

Ogi, hvala na konkretnim podacima, upravo to sam hteo da vidim. Evo jednog linka sa nekim podacima

INVESTICIONI PROGRAM PROIZVODNJE POVRĆA U PLASTENICIMA

http://www.poljoberza.net/PG14_2.aspx
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

Svako ko dobije 25-30 kg./ m2 paradajza kod nas se moze smatrati da ima dobar prinos. One racunice 15-115 kg./ m2 su tako nerealne, pa to ni Holandjani nisu uspeli po jednoj berbi. Njihov max. je trenutno 80-tak kg./m2. ali u toku cele godine.
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

2 ogi
Šta da ti kažem, Kemira je moj prvi kontakt sa vodotopivim djubrivima a prva ljubav zaborava nema :osmeh:. Nisam detaljno čitao onu brošuru što si mi poslao a džaba i da čitam jer sigurno o tome neznam ni blizu kao ljudi što su je pisali. Ne sumnjam da je to sve korektno napisano imam i ja i tu i hrpu drugih brošura. Za početak je to odlična stvar. Ono što sam ja tražio od njih je da mi na osnovu analize zemljišta i analize vode naprave tačnu recepturu za prihranu (u mom slučaju jagode) po fazama razvoja. Od njih sam dobio brošuru a od Srdjana iz Virdžinije sam dobio ono što sam tražio i zato sad koristim Scots. Šta god da koristiš nećeš pogrešiti samo gledaj gde ćeš dobiti više konkretne pomoći.
Pitao sam te za cenu jer sam čuo da je otišla gore zbog kursa što i ne čudi. Trebalo bi uzeti koliko se može jer će sigurno ići još više.
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

Kamira mi se pokazala extra a i rekao sam da imam svu pomoc od jednog agronoma. To za analizu zemljista je prava stvar jer kao sto znas i preterano koriscenje nekih elemenata moze da da kontra efekat. Cena prosle godine je bila solidna a za ovu cu da vidim ali u svakom slucaju je isplatljivije kupovati veca pakovanja.
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

Pogledao sam malo bolje onu brošuru. Meni deluje ok dosta je jasna i precizna i ne ostavlja ti prostora da lutaš. Ono što sam ja dobio izglega isto ovako ali su preporuke tipa od 25-40 kg nedeljno pa ti razmišljaj šta ti je činiti.
O Phosfiku sam čuo sve najbolje, pogledaj na sajtu. Gvoždje sam i ja koristio ali nemam pojma da li ga sad imaju u ponudi jer ih je kupila neka druga firma Yara ili tako nekako (oni proizvode kristalon) pa se tu nešto ispomeralo. U svakom slučaju nemoj da se ustručavaš da ih pitaš sve što te interesuje to plaćaš kupovinom djubriva a sad u zimskom periodu često organizuju predavanja a to je uvek dobro čuti bez obzira koliko si siguran u svoje znanje.
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

Ja do sad nisam cuo za toliku kolcinu. Prosle godine sam koristio za paradajz u berbi oko 5-6 kg. na 290 m2 ili za 780 biljaka. Kod nas se cesto organizuju predavanja a sad preko zime sam bio na 2 predavanja o zastiti i cuo mnogo dobrih stvari.
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

To su količine po hektaru ja gajim jagode na otvorenom :osmeh: i koristim mnooogo djubriva :cao:
 
Nazad
Vrh