Isplativost i zarada gajenja povrća u plastenicima!!!

Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

Postovanje!
prije svega da vas pozdravim sviju ja sam novi clan od danas i imam namjeru da probam sa plastenicima al neznam kako i sta pa ako neko moze da mi pomogne kako se sadi paradajz i paprika ?
koliko da se pravi ramak izmedju stabljika ? jel idu kolcici il neke spage umjesto kolcica i tako svasta po nesto bi mi dobro doslo.
kupio sam dva mala plastenika po 50cm2 to samo da zapocnem i da vidim hoce li mi se svidjeti taj posao a za dalje bi uzeo vece.
zemljiste je dosta vlazno i koliko vidim da bi najbole bilo da posadim papriku i paradajz.
UNAPRIJED HVALA I POZDRAV SVIMA
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

dobro dosao , posto je tema dugacka za pisanje ,kao prvo na forumu u ovoj temi imas detalje od dezinfekciji zemljista o pravljenju rasada ,o kontejnerima, zemljistu , i sve potrebno , na tvoj email mogu ti poslati neke brosure/pdf / o proizvodnji paradajza i paprike , vrstama i bolestima /zastita/ .A da li trebaju kolci pored zavisi koju sortu hibrida F1 zelis saditi /determinantni -niski , poludeterminantni -polu visoki , indeterminantni visoki raste vise od 2.5 metara kod mene pustam do 10 sprata/ a moze i vise.Ja sam probao Amati /nije se pokazao/, Mobil /dobar za kuvanje/,
Magnus ,dobar , Abbelus /jako dobar -otporan na temperaturne stresove i na razne bolesti/ to su sve skuplje sorte. MAlo pogledaj koja semena ima na trzistu , samo pazi sta pise na kesici-pakovanju jer sada ima semena od prosle godine a klijavost im je sada vec 60-70 %, u dokumentaciji koju cu poslati imas i raspored sadnje rasada posle 60 dana od setve .
126bdqd.jpg
i cini mi se da ti je kvadratura mala 50 cm/2 , pretpostavljam da je plastenik 50 kvm ili sirina 5 met x 10 met ili tako nesto . ja sadim u paradajz negde oko 20-25 februara , imam grejac ispod rasada , i taj rasad se moze saditi vec pred kraj aprila u plastenik a ako vreme dozvolji i napolje /ne bi trebalo saditi napolje pre 5-6 maja/ onda zreo paradajz imas pocetkom jula meseca. sve se menja ako imas grejanje u plasteniku , :sreca: :kisa:
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

adolino , koji beo bosne i hercegovine imate vi nekih bogom datuh predela za povrtarstvo a posebno za ranu proizvodnju, a u svakom slučaju to je kod vas tek u povoju i taj vid proizvodnje ća se tek ozbiljnije razvijati, sve što ti treba pitaj to je posao kao i svaki drugi i jedino ako ulažeš u tehnologiju moćeš da očekuješ zaradu ali bilo bi najpametnije da se oma rešiš tih malih plastenika jer njihova neadekvatna visina će ti stvarati mnogo problema.
:cool:
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

Ciak na sta si mislio kad pises ako ulazes u tehnologiju onda mozes ocekivat zaradu....
Gde je granica ulaganja u plastenickoj proizvodnji:haha:??

Adolino na forumu ima dosta saveta o pocetku proizvodnje pa se malo vrni nazad i citaj.
Moj predlog podji od samog sebe mozes li ti to da utopis ili ce bit problema i po kojoj ceni-uzmi minimalnu isplativu pa pravi matematiku.
Znas od svih povrtarskih smerova najbitnija je matematika......
Post je spojen: [time]1260815675[/time]
_________________________________________________
Ja sam dosta puta "okino" iz matematike :cao:
Post je spojen: [time]1260815830[/time]
_________________________________________________
I slazem se sa ciakom ne praviti male plastenike jer se totalno ne isplati na duzi period.Pravi samo od 3,5 m i > tu mozes imati vise izbora.
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

ljubek,
mislio sam da permanatno ulaganje u tehnologiju koje je naravno etapno od kap sistema , preko automatizacije đubrenja ph i ec pa dogrejanja na bio masu i veštačkog osvetljenja što ne postoji još niko ko je u to uložio da nije profitirao naravno MATEMATIKA je važna ali i neko ko može da te prati na njegovoj treitoriji postoji nekoliko staklenika koje je izgradio jedan moj prijatelj koji su izgrađeni koštali 100 eura/m2 i ljudi ih u bosni isplatili za manje od 3godine ali su u prvom momentu imali petlju podigli kredite i danas imaju standardan prihod i proizvodnju od 11meseci godišnje.
:cool:
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

jel neko moze da me posavetuje gde se mogu kupiti provereno dobri plastenici i po kojim cenama za 500 m2
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

jel neko moze da me posavetuje gde se mogu kupiti provereno dobri plastenici i po kojim cenama za 500 m2
to ti sam moraš da nadješ , da zoveš sve redom proizvodjače da vidiš cene , kakva je kostrukcija koji fi cevi koja folija itd ...
Post je spojen: [time]1261003801[/time]
_________________________________________________
garancija na foliju , na konstrukciju . ima tu puno stvari , a mislim da niko neće da di preporuči neku firmu paako oni nešto "omanu" pa to neispadne baš najbolje da onda taj neko bude kriv štoje preporučio tu firmu :cao:
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

Plastenicka proizvodnja se definitivno najvise isplati, ovo ne kazem iz licnog iskustva vec na osnovu utiska iz mog okruzenja jer se svakog narednog proleca povecavaju povrsine. Ja inace imam mali plastenik, 12 x 4,5 m, metalna konstrukcija sopstvene izrade (kopiran), savrseno zadovoljava potrebe sestoclane porodice, rasad kupujem, ne prskam hemijom, ne kupujem na pijaci, dosta toga podelim prijateljima. A sto se tice odnosa ulaganja, troskova odrzavanja i zarade, mislim da je to povoljno, da zarada prati troskove, a da je u svemu najbitniji izbor folije, dakle verujem da se ulaganja isplate.
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

d.j.grljanac je napisao(la):
Plastenicka proizvodnja se definitivno najvise isplati, ovo ne kazem iz licnog iskustva vec na osnovu utiska iz mog okruzenja jer se svakog narednog proleca povecavaju povrsine. Ja inace imam mali plastenik, 12 x 4,5 m, metalna konstrukcija sopstvene izrade (kopiran), savrseno zadovoljava potrebe sestoclane porodice, rasad kupujem, ne prskam hemijom, ne kupujem na pijaci, dosta toga podelim prijateljima. A sto se tice odnosa ulaganja, troskova odrzavanja i zarade, mislim da je to povoljno, da zarada prati troskove, a da je u svemu najbitniji izbor folije, dakle verujem da se ulaganja isplate.
---samo zavisi sta imas od kultura posadjeno ,ako sadis paradajz /razmak izm. biljaka 50 cm medjuredni 100 / , eventualno mozes posaditi 100 kom rasada u plastenik od 54 kvm, koje kupujes , mozda sa kromprirom ili kornisonima na spalir ali povrsina mala , a i rasad je relativno skup , a voleo bih da napises kako ti to uspeva , to znaci malo vise detalja pa i mi da probamo , a to da se neko siri ne znaci da je bas od plastenika stekao *bogatstvo, izvinjavam se ako gresim
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

Pa rekao sam, u tom plasteniku proizvodim svo povrce za sestoclanu porodicu, rasad kupujem zato sto mi se ne isplati da proizvedem mali broj raznog povrca, ove godine sam imao 10 struka krastavaca, 30 paradajza, 100 paprika dugih, 40 babura, 20 ljutih, salate u tri navrata po 30, rotkve, mlad krompir, krompir, sargarepa, kupus, kornisoni 30 struka, sto na smenuu, sto izmedju redova, ali ono na sta sam ponosan je sto ne koristim hemiju, uvek sveze.
Sto se tice prosirenja proizvodnje ja tih namera nemam, govorio sam o utiskuu iz okruzenja, ako se prosiruju to je valjda zato sto im se isplati?
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

pa sve je moguce a od toga je najbolje sto se ne koristi hemija . jesi li mozda imao crvene pauke i sovice,tripse i zlatice /sa cime si ih neutralisao/ ja imam oko 250 kvm pa kuburim sa navodnjavanjem/kap po kap/,zastitom,prihranom . prodajom,i .., koje se kulture podnose a koje ne kao susedi ili komsije.
popis dobrih i losih
kultura, dakle biljke koje ne rastu dobro ako su posadjene jedna blizu druge
i one koje rastu ko lude ako imaju bas konkternog susjeda :


VRTNE SPAROGE
dobri: - rana salata, salata u gredicama, kopar
losi: - luk

MLADA SALATA
dobri: - vrtne sparoge, crni korijen, kopar, niski grah, rajcica, rabarbara,
radic, cikla, anis
losi: - persin

BLITVA
dobri: - mrkva, niski grah, radic, rotkva, zeljaste biljke
losi: nema

TIKVICE, TIKVA
dobri: - luk, visoki grah
losi: nema

CIKORIJA
dobri: - salata u glavicam, mrkva, rajcica, visoki grah
losi: nema

LUK
dobri: - tikvice, tikve, crni korijen, salata u glavicama, kopar, mrkva,
krastavci, matovilac, cikla, jagode
losi : - cesnjak, grasak, krumpir, niski grah, poriluk, visoki grah,
zeljaste biljke

CESNJAK
dobri: - mrkva, krastavci, matovilac, rajcica, jagode, vocke
losi: nema

CRNI KORIJEN
dobri: - rana salata, luk, mrkva, poriluk, koraba
losi: - nema

ENDIVIJA
dobri: - poriluk, visoki grah, zeljaste biljke
losi: -nema

SALATA U GLAVICAMA
dobri: - sparoge, luk, crni korijen, grasak, kopar, kukuruz, krastavci,
matovilac, niski grah, rajcica, metvica, poriluk, rabarbara, rotkva, anis,
visoki grah, celer
losi: - persin

GRASAK
dobri: - salata u glavicama, koraba, kopar, mrkva, radic, zeljaste biljke
losi: - luk, cesnjak, krumpir, rajcica, poriluk, visoki grah

HREN
dobri: - krumpir, vocke
losi: - nema

KORABA
dobri: - sparoge, luk, crni korijen, grasak, kopar, kukuruz, krastavci,
matovilac, niski grah, rajcica, metvica, poriluk, rabarbara, rotkva, anis,
visoki grah, celer, persin
losi: - nema

KOPAR
dobri: - sparoge, rana salata, luk, salata u glavicama, mrkva, krastavci
losi: - nema

CIKLA
dobri: - sparoge, salata, luk, grasak, krastavci, blitva, grasak, kopar,
niski grah, rajcica, spinat, grah, cesnjak, koraba
losi:- mrkva, kukuruz, krumpir, poriluk, spinat, visoki grah

PERSIN
dobri: - matovilac, rajcica, radic, rotkva
losi: - salata u glavicama

METVICA
dobri: - salata u glavicama, mrkva, rajcica
losi: - nema

--------------------------------------------------------------------------------
PORILUK
dobri: - crni korijen, endivija, salata u glavicama, koraba, mrkva,
matovilac, rajcice, jagode
losi: - luk, grasak, niski grah, persin, cikla, visoki grah, zeljaste
biljke

RABARBARA
dobri: - rana salata, salata u glavicama, niski grah, jagode, spinat,
zeljaste biljke
losi: - nema

RADIC
dobri: - rana salata, salata u glavicama, grasak, mrkva, matovilac, niski
grah, rajcica, spinat, visoki grah, zeljaste biljke, koraba
losi: - krastavci, persin

CRVENA ROTKVICA
dobri: - rana salata, grasak, mrkva, niski grah, persin, spinat
losi: - nema

MRKVA
dobri: - blitva, cikorija, luk, cesnjak, crni korijen, grasak, kopar,
rajcica, poriluk, radic, rotkva
losi: - cikla

KUKURUZ
dobri: - salata u glavicama, rajcica
losi: - cikla, celer

KRUMPIR
dobri: - hren, koraba, niski grah, metvica, spinat
losi: - grasak, krastavci, rajcica, cikla, celer

KRASTAVCI
dobri: - luk, cesnjak, salata u glavicama, kopar, niski grah, cikla, anis,
visoki grah, celer, zeljaste biljke
losi: - krumpir, rajcica, radic, rotkva

MAL INE
dobri: - rana salata, salata u glavicama, niski grah
losi:-nema

MATOVILAC
dobri: - luk, koraba, poriluk, rabarbara, visoki grah, zeljaste biljke
losi: - nema

NISKI GRAH
dobri: - rana salata, blitva, salata u glavicama, cikla, krumpir,
krastavci, matovilac, rajcica, rabarbara, radic, rotkva, zeljaste biljke
losi: - luk, cesnjak, grasak, poriluk

PAPRIKA
dobri: - blitva, salata u glavicama, crvena rotkvica, spinat
losi: - visoki grah

RAJCICA
dobri: - rana salata, cikorija, cesnjak, salata u glavicama, koraba, mrkva,
kukuruz, niski grah, spinat, cikla, persin, metvica, poriluk, radic, rotkva,
celer, zeljaste biljke
losi: - grasak, krumpir, krastavci

--------------------------------------------------------------------------------
PASTRNJAK
dobri: - rana salata, luk, koraba, mrkva, poriluk
losi: - nema

JAGODE
dobri: - sparoge, luk, cesnjak, salata u glavicama, niski grah, persin,
poriluk, radic, rotkva, cikla, zeljaste biljke
losi: nema

REPA
dobri: - rana salata, kopar, niski grah, spinat
losi: nema

VOCKE
dobri:- cesnjak, hren, spinat
losi: - nema


SOJA
dobri: - sparoge, blitva, krumpir, krastavci, rajcica, rabarbara, cikla,
crvena rotkvica, repa, celer
losi: - nema

SPINAT
dobri: - koraba, krumpir, matovilac, rajcica, rabarbara, radic, rotkva,
visoki grah, celer, zeljaste biljke
losi: - cikla

VISOKI GRAH
dobri: - tikvice, tikve, cikorija, endivija, salata u glavicama, koraba,
krastavci, radic, rotkva, jagode, spinat, celer
losi: - cesnjak, luk, grasak, poriluk, cikla

CELER
dobri: - salata u glavicama, koraba, krastavci, niski grah, poriluk, visoki
grah, zeljaste biljke
losi: - kukuruz, krumpir

ZELJASTE BILJKE
dobri: - rana salata, blitva, endivija, salata u glavicama, krumpir,
krastavci, matovilac, niski grah, rajcica, rabarbara, radic, rotkva, jagode,
visoki grah, celer
losi: - cesnjak, luk, grasak, poriluk

KADULJA
dobri: - anis
losi: - nema

JAGODICARSKO POVRCE, VOCKE
dobri: - luk, cesnjak
losi: - nema


Post je spojen: [time]1261604649[/time]
_________________________________________________
ovo pise prodavac i distributer plastenika :sreca:: VRIJEME PROIZVODNJE I EKONOMSKA OPRAVDANOST
*****RANIJA I KASNIJA PROIZVODNJA U ODNOSU NA NJIVSKU**** - *****DUŽINA EKSPLOATACIJE BILJKE***** - ******PROIZVODNJA TOKOM CIJELE KALEND. GODINE***** To je samo niz parametara koji govore o prednostima plasteničke proizvodnje PLASTENIK 224 m2 – JEDNO RADNO MJESTO***** TROŠKOVI OKO 20% , NETO DOBIT JE OKO 80%******** - ******* U ODNOSU NA OSTALE PRIVREDNE GRANE I UZ MALA ULAGANJA – VISOK KOEFICIJENT ISPLATIVOSTI
--izvinjavam se zbog velikih slova , prevukao sam tekst :zli:
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

tibor.danji jesi li to o dobrim susedima prepisao iz organske bašte ?

mozda sa kromprirom ili kornisonima na spalir
pojasni ovo gore , kako misliš krompir na špalir?
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

jhona DERU je napisao(la):
tibor.danji jesi li to o dobrim susedima prepisao iz organske bašte ?

mozda sa kromprirom ili kornisonima na spalir
pojasni ovo gore , kako misliš krompir na špalir?


nisam prepisao iz organske baste ,tu knjigu ne mogu da nadjem na netu dz. negde sam skinuo davno ,
-/ili kornisonima na spalir* :sta:
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

tibor.danji
Naravno, budu te ale na biljkama ali ne nanose veliku stetu, porskam ih preventivno cajem od kopirva i duvana naizmenicno, inace i ja zalivam kap po kap ali iz bunara i to samo zorom ranom.
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

Zdravo svima koji na forumu,kao novi clan zelim da pozdravim sve proizvodjace poljoprivrednih proizvoda iskljucivo vocare i povrtare,inace se bavim proizvodnjom jagode u zatvorenom i otvorenom prostoru.Srecna nova od novog ucesnika.
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

Zainteresovan sam da podignem plastenik i započnem proizvodnju povrća. Moram priznati da nisam upućen u trenutno stanje tržišta, pa me zanima može li mi neko pomoći. Planiram podizanje plastenika veličine 500m2. Zanima me koja je kultura najisplativija, kao i cene rasada paradajza, paprike, salate i krastavaca, kao i broj potrebnih radnika koje je potrebno angažovati. Voleo bih da mi neko sa ličnim iskustvom odgovori koliko je ovakav posao isplativ, jer sam do sada nailazio najrazličitije informacije, a ovim planiram da se bavim ozbiljno, pa me interesuje da li vredi ulagati.

Pozdrav svima i hvala unapred! :)
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

Pozdrav kollega! U zadnjih par godina skoro da i nema novih povrtlara u mome okruzenju. Bavim se plastenickom proizvodnjom 20 god. Od nulle sam poceo na 500 m2. U danasnje vreme ta povrsina nije dovoljna za neko ozbiljnije bavljene proizvodnjom, jer ne obezbedjuje stalnu proizvodnju i dovoljno robe da si stalno na pijaci. Grejaje trebate da imate, ili bar zastitu od mraza, inace je jako rizicno. Na tih500 m2 treba vam 2000 rasada parike, to je najisplativiji proizvod, rasd Bobita ili Blondi paprike za punjenje kostaju 25 do 35 din za martovsku sanju. Njih treba voditi na dve grane. Radnu snagu na ovoj povrsini necete moci finansirati , da bi vam ostalo malo zarade, samo Vi i Porodica dovoljna je. Izvinite ako sam bio suvise direktan , ali moje iskustvo ovo pokazuje. Cujemo se. Pozdrav
 
Odg: isplativost i zarada gajenja povrca u plastenicima!!!

Isplativost proizvodnje u plastenicima nemoze kod svakog proizvodjaca da bude ista.Ja proizvodim paradajz oko 750 korena i krastavac oko 650 korena prihod mi je bio oko 300.000,00 dinara.Rashodi su bili oko 60.000,00 dinara.Rasad proizvodim sam imam mali staklenik u kome proizvedem u dve ture oko 6000 biljaka sav visak prodam i pokrijem sve troskove.
Posle krastavca i paradajza sejem kornisone i od njih mi ostane oko 100.000,00 dinara.Na kraju da vam kazem da sav ovaj posao odradjujemo ja i moja supruga sav proizvod prodajemo kuci nakupcima i prodavnicama.proizvodnju rasada bi hteo da povecam ali nema sigurnog plasmana.
 
Nazad
Vrh