Isplativost i zarada gajenja povrća u plastenicima!!!

Ja sam plastenicku proizvodnju zapoceo 2009-e god.
ove godine planiram da namestim jos jedan plastenik u toku leta,imam spremne lukove za njega,a za kasnije videcemo.Mesta imam za 24 kom.
Svi ovde prvo pitaju kolika je zarada,a retko se pita za ulog.A prvo moras debelo da se izbekeljis pa tek onda dodju pare.Sa foruma se ne moze puno nauciti,bar ne moze ono najbitnije,to niko nece da kaze.
Ja rasad proizvodim sam i ne verujem da ce neko to bolje uraditi od mene.Koju sortu paradajza radis?
 
@Jura
Skupo mi je to ko djavo, zato cu sam da pravim. Koliko sam ih razumeo to su profi plastenici sa duplom folijom. Ali sto je mnogo, mnogo je.

@Ivaners
Kod tebe je sve matematika :osmeh:
Samo znaj gde prestaje matematika tu pocinje poljoprivreda ili obrnuto. :ppozdrav:
 
@Jura
Tamars i Hektor, to radim...
Lep prostor imaš Jura :) sa srećom i puno uspeha ti želim... To na njivi radiš? Ja bi to u sklopu dvorišta :bravo:
Ja sam još uvek neodlučan što se tiče toga da sam pravim rasad, malo znam o tome, bojim se da me ne iznenadi nešto :) mada pokušaću sledeće godine, malo pa da vidim... Nemam više živaca da se zezam, imam i posla ovako preko glave... Znaš kako, ja već u decembru naručujem i kaparišem rasad, pa nebrinem puno...

Uvke je tako, sve interesuje prvo zarada, i kad kažeš, EXTRA, ali kad vide kako se radi i koliko posla ima malo se smire...

Šta ti radiš, koju sortu? Gde radiš rasad? kako?

@Gorski
Nažalost bez matematike nećemo se leba najesti... I opet, svi zaboravljaju da je ova tema baš o matematici... :ppozdrav:
 
Ja radim buran a rasad sam proizvodim kod kuce i u tom plasteniku nemam proizvodnju.Ali mi je to malo i moram napraviti jos jedan.Plastenici su na njivi kod kuce nemam mesta.
 
Izvinjavam se sto ovako upadam u temu vidim neki pisu o plastenicima od 3000 kvadrata, pre 5 minuta sam bio u prodavnici koja se bavi plastenicima i kvadratni metar plastenika kosta 10evradi. Potreban mi je plastenik za sejanje rasada za postrnu sadnju kupusa. Posto mi je ovo preterano skupo moracu sam da napravim cevi i razvucem najlon.

@Ivaners plastenik od 3000m2 izadje 30 000 evra. bez semena,djubriva i svega ostalog. Da sam na tvom mestu i da imam te pare poceo bi neki drugi isplativiji i manje rizican posao.
U svakom slucaju neka ti je sa srecom :ppozdrav:


Evo ovde slike:
http://poljoinfo.com/showthread.php?1203-Samogradnja-plastenika&p=684353&viewfull=1#post684353

A tri posta ispod lepo čovek kaže koliko ga je koštala samogradnja plastenika:

Cevi su 1" debljina zida je 2mm,visina 3.6m a sirina platenika 8m,duzina 40m....Cevi su kostale oko 120 000 dinara a folija izraelska 60 000 dinara,plus farba,antiros,elektrode kamenovi za secenje zica za co2 i jos mnogoooooo sitnica izaslo je oko 30 000-40 000 dinara...Sve ovo je bez ruku.....Znaci nista nije placeno sve je iz domace radionice....Lukovi su takodje na sajlu.....ali ce biti nekih prepravki...


To nije bilo ko, to je moderator ;)
 
cekajte kakve su vam ovo cene ja u zr na pijaci pitao za rasad kaze 15.00 jel to neki skart 7.00 izadje rasad otprilike kad sami pravite
 
Nov sam na forumu, i ne bavim se plastenicima niti povrtarstvom i totalni sam laik. Iz ns-a sam, imam hektar zemlje od cega je trecina plac na cenejskim salasima. Ne mogu da nadjem posao u struci, tj nikakav posao, osim rada u kafani trafici itd, pa razmisljam da dizem plastenike i krenem time da se bavim. Imam puno pitanja, prvo i osnovno je da li je na duge staze ovaj posao isplativ i dal uz puno rada truda ucenja moze da se prezivi? Dalje bih zamolio da mi neko kaze orjentacionu cenu za plastenik od 1000m, plus ulaganja u rasad, grejanje,djubrivo, zastitu, gorivo i sve nepredvidjene troskove koji su realni iz vaseg iskustva. Na primer , da zelim da gajim saltu, paradajz , salatu. I za kraj ovog posta, da li zemlja na placu gde zelim da dignem plastenike treba nekako da se tretira pre nego sto krenem u sve, posto tamo nista radjeno i sadjeno nije vec 10 godina, zemlja je skroz ne tretirana. Izvinjavam se ako sam postavio neko glupo pitanje , nov sam u temi..
 
Ako je tako odma se pocni baviti organskom proizvodnjom...
Kazu da je to buducnost...
I srecno brate...
 
Hvala na lepim zeljama, jel se razumes u organsku proizvodnju? Vec sam imao predloge da krenem s tim a ne klasicnom proizvodnjom al mi kao nekom ko se time ne bavi izgleda teze ili se varam?
 
Isto ti je znao ne znao skolu ces platiti na ovaj ili onaj nacin..
Mada cini mi se da je bolje nekad i nista ne znati...
 
Imam nesto malo zemlje 30-ak ari na Fruskoj gori, sa kucom, pomocnim objektima (jos jedno 50-ak kvadrata) i nesto malo alata (kultivatori i sl). Planirao sam da dizem plastenik, na pocetku na nekoj manjoj povrsini, cisto ogledno.
Gledao sam razlicite biznis planove, mada mislim da nisu realni kao npr. ovaj ... http://www.elestra.rs/mozda-vam-zatreba/procena-ulaganja/

Zanima me koliko zemlje je potrebno da bi se ostvarila jedna prosecna plata?
Unapred da kazem da razumem da je prodaja najveci problem, vidim i da je uvoz nekvalitetne robe problem i jos mnogo toga, al da ne duzim.
 
Pozdrav svima.
Treba mi mali savet.
Planiram da dignem 4 plastenika 8x40m. E sad posto cu ga sam praviti i sve sam raditi zanima me sledece.
Zena i ja cemo raditi u njima(eventualno jos par ljudi iz porodice)
Planirao sam u dva da sadim jagode jer bi ih imao pre svih, a cena je lepa. E sad.
Sta bi se najvise isplatilo po vama?
Koliko je tesko prodati gotov proizvod tipa krastavci, zelena salata, paradajz...
I neki vas savet da li se vredi upustati u to ili ne. Krajnja nuzda me je naterala na ovako nesto jer je zena izgubila posao, a ja sa mojim ne mogu bas doveka pokrivati celu porodicu. Hvala unapred :)
 
Нисам пробао, немам простора за пластеник, тако да моје речи узми са резервом. Истраживао сам мало, до пре пар месеци килограм чери парадајза (да, признајем, мало сам опседнут том биљком :-D) је на новосадским пијацама био 350-400 динара. Сад је доста пала цена, 100-160 динара по килограму. Велики маркети типа Макси, Универекспорт праве уговоре са произвођачима, али мислим да мораш имати неколико тона годишње. Не знам колико плаћају, одустао сам од истраживања после информације о тонажи. Што у пластеницима не верујем да би био проблем, ако стабљика донесе кило-два. У Максију на пример, и даље продају 500 грама паковања за неких 160 српских новаца. Ето, мало теме за разматрање, па погледај. Срећно.

послато са huawei y530-u00 уз помоћ тапатока
 
@MarkoSrb,донео си храбру а исправну одлуку:производња у заштићеном простору.Ако се не бојиш рада а можеш да кичму држиш савијену више сати,остало је лакше.Гајити биљке у заштићеном простору има своје предности али и тешкоће и све ћеш то сазнати у току гајења истих.Не треба се плашити јер је то процес који се не може избећи.Заштићени простор захтева искључиво здраву земљу(ако је болесна да се излечити)од наметника безбедан околиш,максималну фитохигијену око а поготову унутар заштићеног простора,довољну висину поготово на страницама да не буде потешкоћа при раду с машинама и оруђима и за манипулације с вертикалним вешањем биљака.....
У оваквом виду производње ти си буквално "командант" и од тебе скоро све зависи.
Најбоње место за продају је пијаца(ако се избориш за тезгу),лепо упакована роба и твој продавац.
Временом ћеш,ако истрајеш у науму,постати стручњак и ове недоумице ће ти бити само сећање.
 
nista nije tesko prodati ako imas cijenu a da bi imao cijenu moras imat kolicinu,kao sto Deda rece najbolja cijena je na pijaci(duplo visa od npr.veleprodaje) na tu kvadraturu ako budes imao od 4-8 hiljada eu ti si na konju iako to i nije neka cifra,prosječna plata nekog normalnog posla,stim da si na poslu uvijek neciji vlasnik te moras trpit sve i svasta sa biljkama to nije slucaj,svoj si na svome radis kad ti se radi sjedis i odmaras kad ti se odmara a posla ces imati svaki dan,bez preskakanja inace ne zapocinji,,sto se tice plastenika obavezno pravi bocne prozrake,sto god odlucio saditi unaprijed se informisi za svaku biljku pojedinacno o prihrani,zastiti,zemljiste pripremi sa sto vise organske materije,,,tako ces donekle sprijecit da ti prva godine ode u bunar kao npr.meni :))
 
Nazad
Vrh