Nema pcela u kosnici

nju-viliđ

Član
Učlanjen(a)
19 Maj 2010
Poruka
863
Lokacija
prečno
Prij dva tjedna su bile u kosnici u dvije kosnice normalno. Cule su se kkad se pokkucalo i izasle su napolje.
Ali prije par dana nema vise ni jedne pcele u kosnicama. u dvijje kolko imam.

Samo njih 20ak sveukupno na dnu krepanih iz obje kosnice. ostalim pcelama ni traga?
Sto se desilo :sta:

Saad to planiram dezinficirat.
P me takoder zanima,dal je dovoljno prvo ogulit izutra kosnice i okvire cetkom i onda popalit onako sa brenerom da tamn boje samo da ne zagori.
Ili treba jos sta uradit?
 
Varoa.Pokušaj ipak sačuvati ramove pa nabavi roj jer do bagrema ih neće moljac iništiti.
Da li ima na ramova poklopljenih ćelija gde pčela nije izašla. Matica bi morala biti u košnici.
 
Takav nestanak za 15 dana mi nije baš jasan. Varoa je verovatno tačan odgovor, mada bi bilo zanimljivo odraditi analizu tih pčela koje si našao na dnu košnice.
 
Ma kad nnisam ja doma sada.
Pa sam reko ovima doma da ih pokupe i spale i zakopaju u zemlju te kojje su krepale.

Ali ako ih je napala varoa,zar nisu trebale sve uginuti?
 
Varoa skrati životni vek pčelama i one ne umiru u košnici već van nje i zato ostane samo matica sa nekoliko pčela.
 
Evo ovako.
matice nije bilo niti pcela.

Sada sam ocistio jednu kosnicu skroz,ogulio sam vosak sa nozem iznutra,ocistio krajeve,podloge,ocistio sam ramove.
Skinuo zice a sače skinuo i zapalio.
Zapalio sam i pcele sto sam nasao unutar kosnice.

Na nekim ramovima je bilo sača gdje je bilo ličinki,u nekima i malo meda.

Sutra cu nabaviti fotic i poslikati dok budem cistio drugu kosnicu,pa da vidite.
 
Spali košnicu iznutra sa brenerom, to se preporučuje.
 
Bude to netko od mojih. Ja sutra idem.
Ja sam evo ocistio i drugu poslikao sam isto sače pa da vidite.

KAsnije stavim slike kad dodem kuci.
Pa da malo prokomentiramo.
 
Evo slika.Kasnim jbg.

Prva je slika od nastavka kosnice,tj. onog gornjeg uzeg dijela gdje su manji ramovi unutra.
U nijednoj sači nije bilo nicega,samo su neke tamnije neke svjetlije. (zašto?)
Te nisam cistio. Dali da i njih skinem i ocistim :sta:

4rpbls.jpg




Ovo su ovi normalni ramovi.
Njih sam sve iz obje kosnice ocistio.
Tu je bilo saca gdje ima zaostalih licinki ali i meda.
ima fotografija gdje se to vidi dolje.


k06f5y.jpg



Na sljedece dvije fotografije se vidi da nisu sve sače prazne kod ovih velikih okvira.

546u10.jpg






erfmmr.jpg
 
*nastavak

Ovdje sam prelomio da se vidi sto je unutra.
Na ovoj prvoj mi se cini da su to licinke koje su ostale unutra.

f3rywj.jpg



A na ovoj drugoj se vidi med.
Takvih sača je bilo vrlo vrlo malo.

dqn9s.jpg



Ovdje se vidi podnica,kada sam izvadio sve nastavke.

aetl5u.jpg


U kanti se vide sače koje sam spaljivao,kao i pcele i sve sto je bilo u kosnici

a08ar7.jpg



rr5v9k.jpg


I na kraju su ovdje dvije kosnice skroz ociscene,i sad ih jos samo treba proci brenerom


s2w58g.jpg
 
Koliko ja vidim , to sve deluje normalno, tako da je uzrok možda posledica više faktora. Verujem da je varoa u celoj situaciji odigrala glavnu ulogu.
 
Iz priloženih slika se vidi da je društvo bilo jako, s obzirom da je pored plodišta gajilo leglo i u medište. Na saću ima mnogo trutovskih ćelija, što znači da si stavljao loše satne osnove. Jako društvo, mnogo trutovskih ćelija znači mnogo trutova i puno varoe. Kada je društvo stradalo od varoe došlo je do grabeži, to pokazuju poklopčići na podnjači. Nisi trebao da spaljuješ saće, mogao si da pretopiš i vosak zameniš kod proizvođača. S obzirom da za pergu (polen) misliš da su larve vidi se da potpuno ne poznaješ pčelarstvo. Preporučio bih ti da se pre sve edukuješ da ne bi imao finansijskih gubitaka i mučio pčele.
 
Nazad
Vrh