jesenji i prolećni mak

vosi

Član
Učlanjen(a)
27 Sep 2009
Poruka
2.079
Lokacija
Bačko Gradište
planiram da u proleće zasadim po pola jutra maka,interesuje me da li neko seje maka na veće površine.
 
ima li to ko da otkupi i gde se to trguje sa makom.

i da znaš da je mak ratarska kultura..:ppozdrav:
 
bem li ga ratarska ili povrtarska šta ja znam,pa i paradajz je voće samo se tretira kao povrće:ppozdrav:.A trguje se na pijaci i kod pekara,poslastičara....gde god nadješ kupca
 
mi smo negad sejali mak priblizno 2-5 kj godisnje, dok se jos rucno radilo, taj mak je imao kvalitet 1A klase, kad se pocelo raditi sa kombajnom nije bilo vise kvaliteta, kombajn pokupi i zelene i trule (makovice) i dzabe se ide odmah na selektor oseća se mak da nije to to. inace nekad je bio prinos do 800kg po jutru, a mogle se i prodati po dobroj ceni i "makovice" (ne znam kako se na srbskom zovu, nek me ispravi neko ko zna) a "makovice" su imale toliku cenu da su isplatile radnike za berbu.
 
Pre nego što poseješ raspitaj se jer mislim da se veće površine moraju prijaviti da ti nebi uništili usev kasnije kad već uložiš pare u seme i ostale radove,:ppozdrav:
nije istina ja sejem mak godinama po 2-3h.i niko nije zezo al problem gaje prodati ako nemaš sigurnog kupca a zadnje 2-3 god muje i slaba cena i nešto slabije rodi al računica čista dobiješ isto ugar kao posle zita stim što nemoze 500kg maka oslabiti tolko zemlju kao 3000kg zita mislim po 1kj,i kao drugo manji je ulog u mak nije isto 1.5kg maka i 170kg zita po 1k.j,A štose tiče registracije u gazdinstvo on uopšte neme šifru pod kojom biga upiso nego se vodi pod ostalim ratarskim kulturama mismo zvali već više puta u ministarstvo da nemozemo prijaviti mak a oni ni nemaju pojma dase to ovde seje.Neznam zašto otvarate novu temu o maku kad već postoji otvorena tema a tamo ima i slika
 
Jedan lik kod nas uTitelu prodo dzak caura jednom narkomanu.Dobio covek godinu dana zatvora.Ove je za rubliku,, verovali ili ne,,.Mislim da je odlezo 8 meseci.Ispo covek narko diler ni kriv ni duzan.
 
Jedan lik kod nas uTitelu prodo dzak caura jednom narkomanu.Dobio covek godinu dana zatvora.Ove je za rubliku,, verovali ili ne,,.Mislim da je odlezo 8 meseci.Ispo covek narko diler ni kriv ni duzan.
.E zato sa čaurama nije igra samo dalje od tih .A ja skidam mak kombajnom tako da sa čaurama nemam više muke dok se skido ručno tadse prodavo svakako al odkad nema više normalnog otkupa od strane drzave ovo na dzakove je rizičan poso i neisplati se sedeti i svirati klavir godinu dana za dzak čaura:riba:
 
Auuu jedva sam našao temu..... Al se ovde davno pisalo. Nije valjda da se više niko ne bavi proizvodnjom maka?
Drugar je prosle godine probno posejao 3kj i zasad se dobro drži. Prezimio je,trave mislim da nema.... A ono što mene muči je to što moram ja da ga skinem sa kombajnom a nemam pojma ni kako podesiti kombajn a ni kako ga zadihtovati? Skal,kojim kombajnom ga ti skidaš?
 
Ove god. posejan proletnji 18. marta ,sada se vec ukazuju redovi, inace godinama sejemo jesenji.
Na zalost mak ponisten i posejan pasulj, nesto se desilo, da li rezidualno dejstvo herbicida, ili suvo prolece uglavnom ga nema , skraja 50tak. metara potpun a dalje kao odsecen ni maka a ni korova , kojeg takodje ima sa preostalim makom.
 
Nazad
Vrh