Priprema granule sastav i vrste granule po % proteina i mašina za peletriranje..

pa upravo teko,neki odustanu misleci da peletirka ne valja,medjutim ,potrebno je dosta pokusaja i dosta faktora da bi se moglo pravilno raditi sa peletirkom
 
Juce bio sa komsijom koji gaji vrhunske belgijske orijase (sa poreklom~tetovirani).On svoja priplodna grla hrani mesavinom: granule (60%);zob (20%);jecam (10%);kukuruz(5%);psenica (5%) i suva (balirana) detelina i seno na volju.Kunici su mu u odlicnoj kondiciji,tacnije sijaju se ko' sa razglednice::svaka cast::.On kaze da kunici da bi bili zdravi, u ishrani moraju da imaju cvrsta vlakna jer im je probavni sistem drugaciji nego kod ostalih zivotinja.Koliko sam ga skontao,rece da se kod njih hrana vari u svim delovima crevnog sistema od zeludca do debelog creva.Po njemu kunici ta cvrsta vlakna (zob,jecam...+obavezno seno) pomocu crevih kiselina pretvaraju u skrob iz kog tek na kraju crevnog sistema izvlace korisne materije (proteine,minerale,vitanmine itd...).Takodje kaze da je velika greska ishrana kunica cistom granulom,bez dodataka cvrstih hraniva (pogotovo sena),bar sto se tice priplodnih jedinki.:ppozdrav:
 
Kada si vec spomenuo mesanje granula i prirodne hrane, jel zna neko ima li razlike u duzini varenja? Znam da se kod pasa ne preporucuje da se mesaju granule sa drugom hranom (u istom obroku) jer se one mnogo duze vare od prirodne hrane pa moze da se napravi "zbrka" u stomaku i dovede do problema. Ne znam koja je duzina varenja granula za kunice i kako to njihov stomak podnosi.
 
Kada si vec spomenuo mesanje granula i prirodne hrane, jel zna neko ima li razlike u duzini varenja? Znam da se kod pasa ne preporucuje da se mesaju granule sa drugom hranom (u istom obroku) jer se one mnogo duze vare od prirodne hrane pa moze da se napravi "zbrka" u stomaku i dovede do problema. Ne znam koja je duzina varenja granula za kunice i kako to njihov stomak podnosi.
Ja mislim drugar da im mesanje hrane ne moze naskoditi,jer ako uzmemo u obzir ishranu kunica (divljih) u prirodi ona je jos raznovrsnija.Zapravo kunic je glodar i u prirodi jede bukvalno sve sto je biljnog porekla: svezu i suvu travu, nisko rastinje,kukuruz ,psenicu i ostale zitarice na poljima,omiljena hrana mu je kora od drveca i mladari (sto obiluje taninom koji je izuzetno tesko svarljiv).Kazem ti da sam bio juce kod coveka~orijasi se bukvalno sijaju. Pred njima je mesana granula sa pomenutim zitaricama+seno i detelina.Uslikacu pa cu postaviti na forum.
 
Jesam Stevo,jesam . Golubove sam oduvek voleo, jos kao dete sam nabavio svoje prve "visokoletace".Kasnije mi je jos dublje usla peruska u d.pe :haha: i eto sve i danas~dan ne mogu bez njih.Imam oko130 visokoletaca i 3 para makedonskih ruzana (cisto za ukras).:ppozdrav:
 
Panonske bele a na dobrom putu sam i da nabavim cistokrvne hajkom~e. Tacnije kupicu ovde (u Srbiji) startnu osnovu a u avgustu mi dolazi rodjak iz Francuske pa smo se dogovarali da mi iz okoline Pariza donese jednog muzjacica~da ih popravim.To mi je palo na pamet jer su prosle godine sa sobom dovezli morsko prase (veliko skoro kao i zec) i niko ih nije dirao na granici.Isto tako ce da prodje i moj zeka~kao kucni ljubimac :haha:
 
Bravo, svaka čast....
Ja imam dve zenke kalifornijske, jednu novozelandsku belu i jednu becku plavu....
Od muzjaka novozelandskog belog ssa sajma u Somboru
 
pa upravo teko,neki odustanu misleci da peletirka ne valja,medjutim ,potrebno je dosta pokusaja i dosta faktora da bi se moglo pravilno raditi sa peletirkom


Imam jedno pitanje koje je mozda glupo i uvredljivo ali cu ga ipka postaviti! Koliko sam skontao ta tvoja paklena masina pravi razne pelete... Dali bi ti hteo da mi napravis 10-15 kg hrane za licnu upotrebu naravno jer mi je preko glave da dajem tonu para kupujuci kilo dve , i isto toliko drvenih peleta sa stelju! Naravno da cu nabaviti sve sto treba i da pritom lepo ti meni objasnis na licu mestu kako to radi jer ja i dalje kao duduk najgori ne shavatam princip jer se nikad nisam susretao sa tako necim! Puno pozdrav Svima ovde...
 
Poslednja izmena od urednika:
Da li neko koristi suncekret i soju u ishrani kod zečeva? i u kom procentu?
Kako niko ne odgovara evo da ja pokušam.
Nisam nikada koristio čistu soju nego sojinu sačmu u postotku od 20% i suncokretovu pogaču 10%, uz dodatak ječma, tritikalea i malo kukuruza.
Sa rezultatima sam bio više nego zadovoljan, međutim kako su sačma i pogača znatno poskupile prestao sam davati i umjesto njih dajem pelete, koji su sada jeftinije (opet 30% peleta)
Pozdrav!
 
Prijatelju pa nije to bungurac pa da a palis za 10 kg.Procedura i priprema prese je malo zahtevnija i uglavnom radi 8 sati.A so se tice peleta od piljevine i stocne hrane razliciti su alati (matrice i valjci) za njihovu pripremu
 
Ja koristim "RUMIX",nisu lose.Lepo ih jedu a i vidno napreduju,samo sto vec desetak dana kod nas u radnjama nema nikakvih granula,stala nebavka.Mora da ima neke veze sa ovim aflatoksinima ::lose::
 
Na oglasima "PIK Ba"je bila u ponudi mini peletirka rucne izrade-cena 300km ali je otisla istog dana kada je postavljen oglas.A meni bilo blizu...u Zvorniku,oko 100 km od B.Baste.Ali jbg. naci ce se vec nesto.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh