Zadrugar

@bora
Imas prava, toje prvi zadrugar . Nekada davno ga je moj ujka imao , i jednom sam ga video uzivo u transportu u Bozevac- Malo Crnice , i drugi put na NS sjmu 2008 god.
 
Boro imam 37 god. i moj traktor koji je kupljen jesenas je isti kao na slici koju je stavio rale 83 samo što je od rakovice 60 motor, a imam katalog od njega i piše ovako :katalog rezervnih delova za traktor zadrugar 50/I izdata jula '66 god. i sve se slaže iz kataloga i na traktoru ( znači mere ležajeva semeringa i ostalo ) e jbg to me je zbunilo a inače je proizveden 1963 tako piše u saobraćajnoj , kada nabavim uskoro bolji telefon slikaću ga i staviti slike . :ppozdrav:
 
Rale 83 je napisao(la):
@bora
Imas prava, toje prvi zadrugar . Nekada davno ga je moj ujka imao , i jednom sam ga video uzivo u transportu u Bozevac- Malo Crnice , i drugi put na NS sjmu 2008 god.
:D Rale dodji kod mene pa ga vozi do mile volje ::namigivanje:: Kosjerac,tek sada sam razumeo sta si hteo reci.Ja sam vec pisao o Zadrugarima,a evo za vas cu ponovo ukratko...Prvi Zadrugar je bio benzinac sa sestocilindrcnim motorom,mozete videti slike na prvoj stranici ove teme koje je postavio N.A. i Becarina pusta.Taj traktor se proizvodio do 1954god.a 1955 je pocela proizvodnja prvog dizela,to je ovaj moj,i on je 1955 godiste.Vodi se kao Zadrugar 42,jer toliko ima ks,to je ujedno i serija 2,pa treca serija 50A,50 ks i sa hidraulikom,bili su narandzaste boje,i svi su imali upravljac sa desne strane. ::traktor1:: ::traktor::
 
evo moga landina 1962.god

http://i40.tinypic.com/hv5t7l.jpg[/IMG

[img]http://i40.tinypic.com/2lb0pjb.jpg
 
Bas si ga dobro sredio ::svaka cast:: mogao si mu originalnije farove,i prednj migavce naci :ppozdrav:
 
Pozdrav svim ljubiteljima starih traktora,moje ime je Ivan Kalimero i posedujem dva Zadrugara.Pocetak proizvodnje ovih traktora datira iz 1949 i tada su nosili sesto-cilindricne benzinske motore,a od 1955 kada smo otkupili licencu od Engleskog Pekinsa diesel motor.Kao sto rece neko na ovom forumu,nasi inzinjeri su koristili dosta delova od kamiona i to od TAM PIONIR ili popularne PRAGE.Iste su zadnje glavcine(jedino Pionirka ima jednu kajlu a Zadrugar dve),poluosovine su iste u skoro svim merama,jedino su duze kamionske.Rukavci prednjeg tocka su isti,kocione obloge,spojnicka osovina menjaca,itd.Dizel motor je IM 034/T,precnik cilindra je 88,98 mm,hod 127mm i taj motor je imao 42 KS,a motor sa precnikom cilindra 91,47mm,50 KS(taj je nosio Zadrugar 50 I ili popularni Landin) Pravi Zadrugar ima volan na desnoj strani i nezavisno ogibljenje prednjeg trapa.Mane ovog traktora su:nedostatak blokade diferencijala,poluosovine pucaju lako prilikom blokiranja tockova kocnicama,u oranju treca spora je spora a prva brza je slaba,nije pogodan za rad na malim njivama.Vrline ovog traktora su brzina u transportu,spolnja hidraulika koja dize i spusta,odlicno goni silo kombajne,vrsalice,masinu za secenje cigle...Dimenzije:sirina1906mm,duzina 2850,visina2097,rastojanje osovina 1980,tezina 2550kg,opterecenje zadnje osovine 1700kg,prednje 850kg,zadnji tockovi11x36,prednji6.00 ili 6.50x20,precnik remenice 280mm,sirina 200mm,br.obrtaja pri 1800 o/min 1140 o/min,obimna brzina pri 1800 o/min 16,7m/sek..Pravi zadrugar je onaj zeleni ceh,plavi Brazilac,plavi SO Sabac,onaj sa motorom im036 i svi koji imaju volan na desnoj strani ostali su LANDINI.Pozdrav svima,sledeci put saljem slike moje plave ptice.
 
Ivane,dobro si ti to prezentovao ::svaka cast:: Ali Zadrugar serije 3 je imao oznaku 50A ::namigivanje::
 
:ppozdrav:Boro,evo mojih Zadrugara.Plavi je 1960 god. i u originalnom je stanju,jedino su zadnje felne 28 a prednje 16 cola.Narandzasti je 1958 i nema hidrauliku,motor je sestak dizel,volan je bio na sredini,imao je hidro-vazdusne kocnice ali sam sve to rasturio radi restauracije samo cekamo bolja vremena.Imao sam i treceg Zadrugara kog sam prodao,taj je bio 1959 god. imao je zadnje felne 38 cola,motor 50 KS,isao je ko mecava.Sve ovo mi je ostalo od pokojnog oca koji je bio veliki ljubitelj i poznavaoc Zadrugara ali mi nije pricao o serijama,ipk forumi su tu pa se nesto i nauci.A onaj kamion je Kanadski DODGE D60L-T110L,3 tone 4x2, 1943 god. pa ako je neko vidjao takve krseve i zna gde ih ima neka javi. :ppozdrav: Ivan Leskovac
k9zw9h.jpg
,
2ni5zc5.jpg
,
1zzlz5k.jpg
,
r1kck3.jpg
,
6xrmmw.jpg
,
kd3ec6.jpg
,
351uanc.jpg
,
2e2gn06.jpg
,
35a5eth.jpg
,
24e6p9g.jpg
,
fxdjew.jpg
,
2mhtstg.jpg
,
ip0ebr.jpg
,
2w727ba.jpg
,
f06e5u.jpg
,
2e3sl68.jpg
,
5xv9t5.jpg
,
e5fxbc.jpg
,
5xv9t5.jpg
,
10s8zut.jpg

Post je spojen: [time]петак, 14. мај 2010. 23:28:23 MST[/time]
_________________________________________________
2r24sba.jpg
Evo jos jedne fotografije!
 
@Kosjerac,gde ga nađe u Valjevskom kraju ::svaka cast:: a koje mesto je u pitanju,u svakom slučaju lep stari Zadrugar ::namigivanje:: ::namigivanje::
 
U Žabarima stoji na ulici neznam čiji je, u prolazu sam bio i nisam imao vremena da tražim vlasnika da popričam sa njim.
 
Landinac je napisao(la):








Evo nekoliko slika o zadrugaru....

neznam dal sam lepo postavio jer sam nov...inace i ja imam zadrugara kao ovi na slici 66. godiste...dobar je to traktor. ::namigivanje::

Edited by Mityoo: Izmenio sam neispravne linkove da se slike pojave!
mityoo je napisao(la):
Kad malo bolje pogledam jedino ocaj zadnji je sigurno zadrugar! Svi ostali imaju delove koji su sumnjivi!

onaj prvi ie moj i svi su djelovi orginal. osim volana,koji je nedavno promjenjen. '62 godište,ima i remenicu za dreš. drugi je bio od prijatelja,taj je prodan nedavno.obadvau đakovu treći je u selu vuka kraj osijeka,tamo stoji godinama na istom mjestu.
 
@Landinidrajver,na ovim slikama je traktor tzv.Landina,koji sa pravim Zadrugarom nema nikakve veze,sem što su mu prišili natpis od Zadrugara.Pravi Zadrugar je par postova unazad,slike koje je postavio član Kosjerac :cao: Ili možda je najbolje pročitaj temu od početka ::namigivanje::
 
znam,al je upisan u knjižicu ko zadrugar ::namigivanje:: nema nikakve fizičke sličnosti sa zadrugarom. ima jedan kod našica za prodaju, zadrugar. ali nema rezervar i dosta je propo. kaže da traži 1000 eur, ali kao da se može dogovorit. previše. ovaj predzadnji je prodan za te pare.

Post je spojen: [time]1287738570[/time]
_________________________________________________
evo i mene. ja vozim,a kolega sjedi na balama :D
 
Nazad
Vrh