Zadrugar

North ARMY

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
14 Okt 2008
Poruka
30.438
Lokacija
Adasevci-Zapadni Srem
Vidim mnogi spominju ZADRUGAR-a felne,motore i ostalo.
Ja sam dosta mlad i nisam ih video u radu.
Imate li slika,podataka od kad do kad se pravio,ko ga je pravio,snaga i ostalo... :sta:

Ovo je samo malo teoretski


Prvi jugoslovenski u1090 traktor proizveden je u Industriji motora 1949. godine. Kao i u proizvodnji avionskih motora i kamiona, fabrika je odigrala pionirsku ulogu u razvoju traktorske industrije u Jugoslaviji. Brži razvoj poljoprivrede, što je neposredno posle rata bio jedan od prioritetnih zadataka, zahtevao je prelazak na intenzivnu poljoprivrednu proizvodnju. traktor-zadrugarMedjutim, to nije bilo moguce bez mehanizacije u kojoj traktor predstavlja glavnu pogonsku i vucnu mašinu. Umesto oslanjanja na uvoz i pomoc sa strane, odluceno je da se ide na razvoj sopstvene proizvodnje traktora. Ne cekajuci na zvanicnu odluku da se ovaj zadatak poveri Industriji motora, grupa inženjera i tehnicara okupljenih u svom Klubu tehnike, pocela je sa pripremama za prelazak na proizvodnju traktora. Ta grupa, zajedno sa strucnjacima iz Glavne direkcije za motore Ministarstva teške industrije, bila je kasnije, kada je i zvanicno odluceno da IMR pocne sa proizvodnjom traktora, glavni nosilac poslova.

Prvi prototipovi traktora Zadrugar T-08 izradjeni su 1949. godine. Proizvedeni prototipovi izloženi su na Zagrebackom velesajmu 1949. godine. Na osvajanje kompletne proizvodnje domaceg traktora cekalo se svega 18 meseci. Prva serija isporucena je poljoprivrednim organizacijama krajem aprila 1951. godine. Radi ilustracije, na slici 5. prikazan je prvi traktor Zadrugar T-08, sa benzinskim motorom. U traktor je ugradjen šestocilindricni benzinski motor koji je serijski proizvodila Industrija motora. Iskorišceni su i upravljac, diferencijal i drugi elementi kamiona. Ova unifikacija motora domaceg kamiona i traktora povoljno je ocenjena, jer je omogucavala lakše održavanje i obezbedjenje rezervnih delova. Zakljucno sa 1954. godinom, proizvedeno je 2.520 traktora, Zadrugar T-08.

Za brži razvoj poljoprivrede na krupnim gazdinstvima bili su neophodni traktori vece snage. Glavna direkcija za motore Ministarstva teške industrije odlucila je da se od italijanske firme Ansaldo otkupi licenca traktora gusenicara TCA 60 i 70. Montaža je poverena Industriji motora što je bila još jedna potvrda poverenja u IMR. Zadatak je uspešno izvršen, jer su prvi gusenicari montirani 1950. godine. Godine 1955. proizvodnja ovih traktora je preneta Industriji 14 oktobar iz Kruševca. Zakljucno sa 1955. godinom, u Industriji motora montirano je 1209 traktora Ansaldo TCA 60 i 70.
 
Ma to je sigurno negde iskopo na netu pa skuplja poene na sistem copy-paste! A mogao je samo link postaviti! Za to se kod nas u skoli dobijalo 2-
 
mityoo je napisao(la):
Ma to je sigurno negde iskopo na netu pa skuplja poene na sistem copy-paste! A mogao je samo link postaviti! Za to se kod nas u skoli dobijalo 2-

Ko zna, ZNA, ko ne zna 2!

-2 je jos uvjek prolazna ocjena, jer da on ovo nije iskopo, ja ovo nikad ne bih ni vidio... Svaka cast na trudu NA!
 
pa tu smo da se pomazemo,jbg kako kaze svaba para svugde lezi,samo se treba znati sagnuti se i pokupiti je,tako i ovo,a ko nema da dopuni a kritikuje neka ::sramota::,hvala za pohvale
JBG cesto je potrebno samo malo volje i svima bolje :osmeh: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Svaka cast NA na izlaganju nego znas...morao sam malo da bocnem jednostavno nisam izdrzao! :osmeh: :cao:
 
To je za remenicu za pogon gatera (pile), drešova (vršalica), pumpi itd. Imam remenicu za ferguson sa kojom smo prije terali pupmu za navodnjavanje. Sličan sistem.
 
E sad i ti pretera! Kad ti covek kaze da prodaje Ceski traktor! :bravo: Mozda ga je iz ceske doterao! :haha: :haha: :haha: Ili nigde nista nepise vec samo na gumama da su Barumke?! :haha: :haha: :haha:
 
Nazad
Vrh