Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dali si sam pravio sadnice , tako mi nekako djeluje.
Koji si pravio razmak rupa za jagode , i dali ti je bolje kada sam pravis rupe , odnosno dali manje ide trava kroz njih , pošto su vjerovatno manje od standardnih.
 
Sadnice sam pravio sam uzeo od druga 250 kom odlicno su se razmnozile , a za rupice sam busio brenerom za malu bocu manje su od standardnih i bolje zbog trave . Razmak od sadnice do sadnice je odprilike 25 cm . Dve trake za zalivanje u jednom redu .

Koju ti sortu imas ,kako si sadnice nabavio dali si kupio ili si ko ja napravio maticnjak ?
 
Ja imam 5600 sadnica , možda i koju više , kupio sa frigo A sadnicu , cjena bila oko 20centa PDV.
Ma pravio sam ja rasadnik lani , ali zablebala kiša tako da mi sabila zemlju i nisam se proslavijo , male žile svega do 5 cm.
Imam sada napraviti 560 kontenjerskih sadnica ali TP , znaci onih koje su prošle proces mirovanja na temp ispod -2 stepena.
Nego ajde tamo pod matičnjaci za rasad jagoda opiši postupak za pravljenje sadnica i okači koju sliku ako imaš , pa da vidimo kako si to radio , ja sam opisao svoj postupak.
Inače ove kodine razvijam novi sistem sadnje jagoda u jednored gusti-cik-cak , pa cu vidjeti sta i kako dalje , inace na taj sistem ide od 9 - 10 sadnica na duzni metar folije , bankovi su nesto uži ali jagoda ce imati puno više svjetla i zraka.

Post je spojen: [time]1299531870[/time]
_________________________________________________
Evo slike moga gredicara

i6fgrd.gif

23u8ld0.gif

2vtxueo.gif

210h7ib.gif

fd5bht.gif
 
Jagodica je napisao(la):
E,prijatelju kako sisati jagode kad kod nas jos ima snega.Juce jedva pokrismo plastenik sa 100 sadnica ,mozda i kasnimo al vreme nije dozvolilo ranije ,mislim da posle berbe necu ni da skidam foliju .Kakvo iskustvo imaju ostali da li skidaju foliju posle berbe ja sam pocetnik. :cao:
Folija sa plastenika u zavisnosti od kvaliteta duže traje ako se ne skida sa plastenika. Međutim, potrebno je dosta više pažnje jagodama u plasteniku nego na otvorenom, zato što zbog povišene temperature dolazi do veće infekcije parazitima u nezgodno vreme, naročito grinjama koje znaju da naprave haos baš u trenutku berbe. Ako je visina plastenika preko 3,5 m letnje vrućine im ne smetaju. Oprašivanje je odlično i bez bumbara, a vlažnost je uvek kontrolisana. Možda je po iskustvima drugih preporučljivije gajiti jagodu u niskim tunelima. Pozdrav svima a koleginicama srećan praznik :ppozdrav:
 
Ja nisam ali mislim da se moze.
Dali je bilo mrazeva kod vas , evo gledam danas na mojim jagodama koje nisu u niskim tunelima , a osisane , opalio ih jutros mraz i to junacki , malo list blago požutio , dali će od toga šta biti ako neko zna neka napiše.
 
Ja sam proslog proleca kad je pocela vegetacija poprskao , ispalo je dobro biljka poludi , dali to se odrazava na plod .
 
@ mossa

Imas usluzno postavljanje u ovu firmu sto ce oci da ti istera na reklami iznad :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: salim se malo, mislim da oni vrse usluzno postavljanje, mislim i da firma BEST^Co iz Vrbasa isto postavlja al ako bas za nuzdu mogu i ja :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:

Evo jednog primera postavljanja :D

http://www.youtube.com/watch?v=bJkA1qb6qrw
 
Boomsyte kako ki s cini moj stroj za gredice , onako iz tvog iskustva u gajenju jagoda.
Sta mislis o sadnji jagoda u gusti jednored cik cak , slicno dvoredu samo je razmak izmedju redova 15 cm a razmak jagode od jagode je isto oko 15 gledano cik cak ili u pravcu reda 25 cm.
Ide onda 9 sadnica na duzni metar folije.
 
@Boom
sto se tice te folije nije problem, 4 crnca, lopata i motika i razvlaci foliju, :haha: :haha: :haha: ali neznam oko folije na plasteniku treba da postavim na dva plastenika a koju god firmu nazoves postavljaju samo kad montiraju nove. e tu lezi problem!
 
Pa postavi si sam , nije ti nikakav problem , pogotovo ako bočne strane ukopavaš , što se tiče prednjih strana imaš metalne ili plastične kopče za pričvršćivanje folije za cijevi.
Koja dimenzija plastenika
 
jedan je 30*8 metara on je malo problematican, klipse tu ne pomazu jer je cev zmijom od armature sestice spojena na armaturu 10 koja je u donjoj zoni. tu je bila sajla upeglana i zategnuta u kolceve. e tu je problem, niti znam kako da upeglam sajlu niti da skrojim. ovo sa strane nije problem da iskopam kanal i da ubacim foliju pa da zategnem i zatrpam. a ovaj drugi plastenik 18*8 metara je lako, pocetni i zavrsni lukovi su takvi da klipse odradjuju posao. taj mi je sa duplom folijom na naduvavanje. kod njega nije nikakav problem.
 
Ostaviš početak i kraj duži za oko 15 ili 20 cm , i onda ubaciš žicu , armaturu 6 ali ne treba ti toliko jaka , i onda presavineš preko žice polovicu toga najlona koji ti je višak , te ga povežeš čavlima , kao kada bunbačama spajaš dva komada tekstila , i to tako da čavao postaviš svakih 20 cm , kada to napraviš s obadve strane onda prvo zatežešš početak plastenika i povežeš za stubove pa onda kraj i opet za stubove , i to radiš prvo da nategneš foliju dovoljno , pa onda bočne strane ukopavaš.
Odi na plastenike i samogradnju plastenika pa pogledaj, da nam nebi bilo :zli: :zli: :zli: :zli: :zli: :nono: :nono: :nono: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta: :sta:
 
Znali itko gdje se u RH mogu povoljno naci kontenjeri za rasad oni plasticni sa 40 rupa ili sa 60 , ne znam koji bi bili bolji za kvalitetne zelene sadnice.
Ako netko zna neka napise ime firme ili kontakt , ili ako ne smije radi broja neka posalje na PP.
 
@mojalova

Masina izgleda ok ali prvo mora da se pokaze na delu pa onda ce da vidimo sta i kako, po mom nekom iskustvu, mislim da je malo teze napraviti onoliki banak, odokativno koliko mogu da procenim ono je od 40-50cm.

A sto se tice guste sadnje u jednom redu nisam imao iskustva sa time, pre mesec dana sam bio u italiji zahvaljujuci firmi INTERSAD, i video sam da gore dosta praktikuju jednorednu sadnju, postavlja se folija sirine 50-60cm i sadnice idu na 10-15cm, ima dosta logike, nemas problem sa gustinom kao kod dvoredne sadnje, preglednost i osuncanost je bolja i naravno mnogo je lakse za berbu i naravno tom gustinom se isto postize broj sadnica od 40-50000 po 1h
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh