Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
::namigivanje:: ::namigivanje:: E ovo je stvarnoooooo fino urađeno
Dali je to dužine 12 i širine 12 M.
Ajde sad malo opiši šta si tačno uradio , bankovi su vidim ako se ne varam ručno rađeni , a foliju nisi ukopavao u zemlju vec si samo pričvrstio nekim kamenjem.
Ovo mi ne djeluje kao crna mulch folija , to je šta? :sta: :sta: :sta: :sta:
Koje si sadnice koristio , koliko ih dugo imaš , kakav ti je prinos , ajde malo napiši nešto.
Dali si sam pravio sadnice , ako jesi opiši nam malo postupak , idi na ovu stranu pa napiši ako si pravio sadnice kako si ih pravio ,

http://poljoinfo.com/index.php/topic,17320.new.html#new
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Post je spojen: [time]1299007634[/time]
_________________________________________________
Evo opisa jedne bolesti jagode , inače poznata po žućenju lista

OPIS BOLESTI
Virusnih bolesti (i mikoplazmi) na jagodama ima nekoliko. Djelimo ih po načinu prenošenja, na one koje prenose lisne uši (npr. virusna žutica, kovrdžavost i dr.), zatim mikoplazme koje prenose cikade (npr. deformisanost, tkz. filodija cvijeta) i one koje prenose nematode u tlu (npr, virus mozaika). Najraširenije su one koje se prenose lisnim ušima. Zajedničko je za sve voćne vrste to što slabije rode ali ne izumiru, postepeno se zaraza širi sa starošću biljke. Simptomi koji su uočljivi golim okom su najčešće žućenje listova, žućenje rubova listova, kovrdžavost lista, patuljasti rast biljke, abnormalni izgled, nedozrijevanje plodova i drugi.
MJERE ZAŠTITE
Koristiti zdrav sadni materijal; suzbijanje vektora; ako se jagoda uzgaja kao višegodišnja biljka (manji zasadi- okućnice) korisno je primjanjivati plodored.
 
Kakvo je vrijeme kod tebe , evo kom mene snijeg pada , i to momački.
Ajde što ste se ućutali , kakva je situacija kod vas.
Dali neko može predložiti administratoru da napravi jednu temu JAGODE , pa da sve pod teme o jagodama prebaci u nju , ovako ako se nastavi moraću 2 sata tražiti gdje se nalazi koja pod tema.
Pozdrav svima
 
Što se tiče vremena isto je i ovde.

Što se tiče formiranja podforuma - radi se na tome :D
 
Evo ovako, odgovoricu svima. Posto sam agronom i radim u poljoapoteci, nesebicno dajemo savete, a Vama iako niste nase musterije, svako znanje i iskustvo podelicu sa Vama.
Plastenik sam sagradio krajem Augusta prosle godine, sa dimenzijama 15x17,4 m. Nije pravilo, ali tako je meni odgovaralo stanje na terenu. Unutra sam smestio 1500 mojih sadnica kojih sam gajio na otvorenom tri godine. Pre toga sam ih uzeo od privatnjaka koji je tvrdio da su Miss, malo napred sam postavio sliku, pa ako Vi znate o kojoj sorti se radi, recite, volio bih i ja da znam. Trziste ih voli i dosad nisam imao problema oko plasmana. Jos 1300 sadnica su na otvorenom, mozda cu i njih ovih dana pokriti sa niskim tunelom, videcu. Razmak kod bankova je 30 cm, a u redu kod sadnice 33 cm kao razmak kapaljke u sistemu KPK.Trazim nacina da dobijem bar 20-tak sadnica Albe i Asije, al videcu sta cu da uradim. Ako neko ima te sadnica i dobre volje da mi ih posalje, dogovoricemo se. Meni kao zaposlenim i kao dodatni prihod je dovoljno, pored 300 stabala visanja, 80 bresaka, 30 jabuka i ostalo 50-tak raznih voca.
Inace, ovde vreme je bez snega, sa temp. od -2 do 12 celzijusa.
 
Imao sam zasad jagoda na otvorenom od 1ha. Nisam zadovoljan ekonomskom računicom zbog velikih troškova " previše rada za te pare ". Zasada na malim baštenskim površinama mogu da donesu dodatni ali mali profit, sve zavisi koliko vremena imate da odvojite za uzgoj jagoda.
 
evo mene opet,cao svima...onaj sto sadi 50 ari i ceka da postane milioner.Nije me bilo petnaestak dana,posao me upropasti ::lose::

Post je spojen: [time]1299106235[/time]
_________________________________________________
nego,imam jedno pitanje za vas.Saznao sam da se kontejnerske sadnice bolje primaju ali,uvek ima ali,drzava na njih ne daje subvencije.Nadam se da neko zna nesto vise o tome.Sad,pitanje je,dali ici na sigurno i saditi kontejnerske posto i sa frigo sadnicama subvencija drzave nije zagarantovana...
Post je spojen: [time]1299131716[/time]
_________________________________________________
isto bih voleo da znam,ako je moguce,ko prodaje sadnice.A da je pritom ozbiljan i ne prodaje rog za svecu...da tako kazem.Zanima me Alba,bar sam ja razumeo da je ona najbolja u mom slucaju,posle analiza zemljista.Pozdrav
Post je spojen: [time]1299157821[/time]
_________________________________________________
zjw5dc.jpg
...ovaj posao me upropasti,ali nadam se,ne jos dugo :nono:
 
juce zaboravih da napisem,kupio bih rasad samo sa sertifikatom,odnosno,da su odradjene kontrole na viruse i sta vec...
 
Dali si i ti početnik , ja sam tako isto razmišljao a sada bi najrađe napravio svoj rasadnik i sve sadnice pravio sam , jedina zaštita kod njih je što se prije pakiranja u drvene gajbice spricaju sredstvom protiv virusa i bakterija , a nemetode , odnosno insekti se ubijaju tako što sadnice stoje 6 mj u hladnjaci na -2 stupnja , i nakon toliko dugo vremena one pocrkaju , bar tako kažu iako ima insekata koji mogu i na -20 izdržati duže od 6 mj.
To možeš i sam ako imaš hladnjaču , napraviš zelene kontenjerske sadnice , staviš ih na -2 , 3-5 mj i kada ih izvadiš većinu zaraze si rešio , naravno prije toga ih poprskaš nekim sredstvom protiv virusnih i bakteriskih bolesti.
Dobit ćeš TP sadnice koje su se do sada pokazale kao naj bolje sadnice za jesenski rod.
Post je spojen: [time]1299295305[/time]
_________________________________________________
Dali mi netko može reći zašto mi se ovo pojavljuje na listu jagode , i to na mladom listu , jagoda je posađena u kontenjere po 3 sadnice u jedan kontenjer , imaju odprilike oko 1.5 litara supstrata po sadnici , za probu posadio 9 sadnica , držim ih u kući na sobnoj temp, oko 22 stupnja , vlage ima dovoljno , mislio sam da im fali prihrane pa sam dodao oko 2grama po sadnici 7-14-21 ali ista stvar , inače sadnice sam pravio sam .

121dbnt.jpg

25gcj8m.jpg

Post je spojen: [time]1299320611[/time]
_________________________________________________
Znači greška je što list od krajeva prema sredini počinje da se suši , postaje smeđ i onda se počne sušiti.Zemlja je kupovna PH5.5-6.0 .
 
@savasava
Moje skromno mišljenje bih podelila sa tobom ali ne znam da li je dozvoljeno da reklamiram neku firmu na forumu oko izbora i kupovine sadnica.Ako nije dozvoljeno, možda da napišem privatnu poruku na tvom profilu. Inače, u pitanju je baš ALBA... :bravo:
 
Hej narode imali živih , izgleda da se šiša na veliko dok se nitko ne javlja.
Ja sam danas isto počeo šišati i imam na dvije sorte jagoda puno trave na rupama , kako to inače rješavate , znam da se sada mora ručno opljeviti svaka rupa , dali imaju kakva sredstva za špricanje , probao sam lani na dva reda sa fusilend fort mislim da se tako zove , i to mi se čini ok , ali ne znam dali to smijem koristiti za jagode , ja probo i izgleda dobro.
Molim vas da iznesete svoja iskustva vezano za to.
Hvala vam svima unaprijed.
 
E,prijatelju kako sisati jagode kad kod nas jos ima snega.Juce jedva pokrismo plastenik sa 100 sadnica ,mozda i kasnimo al vreme nije dozvolilo ranije ,mislim da posle berbe necu ni da skidam foliju .Kakvo iskustvo imaju ostali da li skidaju foliju posle berbe ja sam pocetnik. :cao:
 
Ne moras ali ce ti folija puno duze trajati ako je sunce ne sprzi.
Ja i supruga pola osisali a pola jos ne kaze mi ovaj jedan agronom bas za jagode da je jos rano treba cekati da nocna temp bude u plusu.
Ja cu ih svakako do vikenda sve osisati.
 
Imam problem na nekim mestima koren je dosao na povresinu neznam kako .Dali ce mraz da ih osteti :udri: :udri: inace jagode sam posadio u oktobru prosle god .
 
Sigurno su ti leje bile mekane , odnosno slabo su ti bile nabijene , mali pritisak stroja , i sada kod navodnjavanja i kod kiše zemlja slježe i korjen ostaje u zraku , ništa samo zagurni ruku u rupu i navuci zemlje na korjenje.
Koliko imaš sadnica , koliko su ti visoki rovići , koji razmak između redova i sl.
Postavi koju sliku da vidimo šta si radio.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh