Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
to mozgovo ti je bre 200 km prema nisu od beograd ka jugu. opstina aleksinac ja sam ispred aleksinac . a ta kula de je :sta: :sta:. pcele bi bile najbolje zatvoris plastenik i cepanje malo kube neko veliko da mos bala da stane i da vis grejanje.ja cu naprajim to kube cu da sastavim 2 bureta od200 litra. :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Pozdrav svim jagodarima!!!!! Ako ima neko iz Bosne da prati ovaj forum molio bih ga da mi kaze gdje se u Bosni mogu nabaviti sadnice tj gdje su najkvalitetnije a pritom i najpovoljnije haha...I jos nesto kakvi su uslovi za povracaj ulozenih srestava...
 
@VLADOVUK mislim da ima neko iz Bosne ko je ovde pisao o prodajnim mestima. Prelistaj malo ovu temu, pa nađi! :D
 
Nikako nemogu da saznam cenu frigo sadnog materijal u institutu za voćarstvo Čačak.Znali neko?
 
@ knez sad je i tesko da saznas to tek u martu ili aprilu

@ milan
Verovatno je isto mada svi preporucuju bumbare, vverovtno zbog vece povrsine oprasivanja :sta:
 
Al ako nemaš bumbare, dobre su i pčele.....samo što mora više da ih bude za istu površinu! :D
 
pa nije problem ni bumbari da se kupe sta je to za 1h ti je potrebno od 10-15 kosnica a cena prava sitnica od 1000-1500e :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
 
boomsyte je napisao(la):
pa nije problem ni bumbari da se kupe sta je to za 1h ti je potrebno od 10-15 kosnica a cena prava sitnica od 1000-1500e :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
Ide leto pa ih juri i hvataj po livadi., :haha:
 
Divlje i solitarne pčele su jednako dobri oprašivači a ne koštaju ništa, malo trske za "košnicu". :cao:

155jxaa.jpg


_________________________

Jagodari, otvarate li tu novu temu ili čekamo proleće? :haha:
 
znaci ako je plastenik 8 sirina i oko 50 dizina treba 2 kosnice pcela ili jedna ? :ppozdrav: :ppozdrav:.to je negde 4 ara . ta tema ce se otvori kad pocne da boli glava .zni cim ogre sunce eto frke :udri: :zli: :ppozdrav:
 
Mislim da bumbari rade na nizim temperaturama. :sta:

U toj novoj temi o bolestima bi mogla da ide i prihrana.
 
Mi ovde radimo sa bumbarima za oprasivanje paradajza. U principu, bumbari oprasuju kad je umerena temperatura u plasteniku, ali ako je visa temperatura onda bumbari ostaju u kosnici i krilima hlade mlade i jaja. Ali oni znaju svoj posao i ne treba nas zabrinjavati.
Ali mogu podrzati "futurefarming" , usloviti da se divlje pcele usele u neke "kosnice" u blizini jagodarnika i verujem da nece biti problema.
 
@ futurefarming

Reci mi jel ono sa pčelama stvarno tako funkcioniše? Jesi li to već negde viđao? Izgleda mi kao odlično rešenje. Da li je dovoljno da se te "košnice" ostave pored njive da se pčele u njih nasele ili ih treba ostaviti na neko drugo mesto (šumica, trstik, negde uz vodu...).
Sad sam našao na netu podatak da je za 1 ha dovoljno 500 ženki solitarnih pčela koje odrade isti posao kao 3 košnice sa 60.000 radilica medonosnih pčela :sta:
 
Par osnovnih informacija:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Solitarne_pčele
http://www.4shared.com/document/nWqqje6a/Sevar_mr_Marija_-_Solitarne_pc.htm

Nemam iskustva iz prakse ali sam malo listao po literaturi. Nije preporučljivo obične pčele unositi u plastenik, zato se i koriste bumbari a za uzgoj na otvorenom je najbolja kombinacija bumbara i divljih pčela. Naime, obične pčele su probirljive i, kao što neko reče na forumu, -vole da tračaraju- :D tj. kad se jednoj ne svidi cvet ona to razglasi celoj košnici i onda sve pčele izbegavaju taj deo paše ili vrstu cveta a bumbari i divlje to ne rade. Takođe, bumbari su, zbog svoje veličine i izdržljivosti, bolji oprašivači.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh