Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pricam sa covekom koji cesto ide u Italiju kaze da je Italijani pocinju da gaje jagodu samo po jednu sezonu. Kaze nagruvaju je i isforsiraju toliko da im se isplati da je posle prvog roda vade pa sve ponovo.
 
Imao sam par pitanja u vezi sadnog materijala sa jagodama koje sam juce postavio bas ovde ali sada nemogu da nadjem ni moje pitanje ni vase odgovor ako ih je bilo,no dobro postavicu vam ponovo ista pitanja.
1.Gde se mogu naci te frigo sadnice A++ i te stalno radjajuce?(prvenstveno me interesuju sertifikovane)
2.Koja je njihova cena?
3.Imam neku staru sortu malo je zapustena pa dali bi vredelo sada da je presadim stavim pod mini tunele da bi mi stigla za rod na prolece(da napomenem dogrevao bih tunele)?
Post je spojen: [time]1295601064[/time]
_________________________________________________
Dali neko zna adresu sajta instituta u Čačku i njihove cene sadnog materijala za ovu godinu?
 
knez
sa sadnicama je nastao haos ove godine tako da se nista ne zna.Koliko sam cuo dosadasnji uvoznici su napravili neki picvajz sa Italijanima zato su i kasnile. Kako ce biti ove godine ostaje da vidimo. Ja cekam mog poznanika da pokusa da izboksuje uvoz, dosta je korektan a i sadnice su mu super (mada do sada nije bio prva ruka) ali cena za Albu mu je bila standardna bar za 600, pa ako nesto bude u kontaktu smo
P.S. Pogotovo sto si mi zemljak :haha:, Odakle si iz Raske (Supnje, Vlasovo, Varevo......
 
Pa baš nisam tacno iz Raške nego iz Brvenika to ti je 10km od Raške prema Kraljevu,ma verovatno znaš gde je to.
 
@ kneza
Cene nece odstupati sigurno od prethodnih godina a to je za 500-600 - 0.2E po sadnici a za 700-800, to zavisi od uvoznika ali od 0.17-0.18 E po sadnici pa koliko bude euro u trenutku kupovine to mu je cena u dinarima a to je od 17-21din, pricamo za frigo sadni materijal.

Sto se tice presadjivanja iskreno ne vidim da nesto mozes tu da izvuces, tj koliko je star zasad koji planiras da presadis i koja je sorta ako znas ?
 
Ma nemam pojma koja je sorta,samo znam da je prethodnih godina ekstra radjala i to na istom zemljištu pa sigurno da nepreteram 10 godina e sad zadnje dve godine plodovi su sitni,zakržljali ali idalje slatki kao šecer.Kažem neka stara sorta ali bih pokusao da je sačuvam ako je moguce.
Post je spojen: [time]1295628128[/time]
_________________________________________________
E sad jos nesto,znateli koje bi bila cena živica sadnice u institutu Čačak?
 
ljudi ajd da malo prodiskutujemo o sadnicama ako sad npr kupis frigo sadnice .i od te kad puste pelceri posadis kolko ce to manje da donese rod nego frigo?i u cemu je stvar i dali bi mi mogli sam da proizvedemo rasad ?da skoro isto bude kao friko ?i kako oni uopste dolaze do takvog semena i rasada.ja sam cuo da skidanjem semena sa jagode dobija se pelcer dali je to tacno?? :sta: :ppozdrav:
 
knez
Ta ako ti radja 10 godina ostavi je obavezno ali kao ukras :haha: :haha:. Proizvodnja radi prodaje zahteva menjanje sadnica na tri eventualno cetiri godine. Neznam sta planiras i kako uzgajas ali bez obzira da li je na otvorenom ili zatvorenom, potrebana su odredjena ulaganja (folija, sistem i td.) koja sigurno ne mozes da povratis ako budes presadjivao jagodu staru deset godina.
Ne znam kakvo je stanje u Zelenom hitu ja sa njima nisam saradjivao, nadji njihov sajt pa pitaj za sadnice.

milanmozgovo
Ma nije bre to problem, posadis, kada puste pelcer vadis, guras u sanducar i cekas sledecu sezonu. Jedan kod nas to probao pa se za..bo. da ne kazem nesto drugo, jos ih hvalio kako su najbolje sa sve plavom etiketom.
Da je to tako jednostavno verovatno bi se ljudi u nas vec bavili sa tim.
Idi na sajt www.coviro.com ili vivai mazzoni ne znam tacno, ali na nekom od ta dva imas film o proizvodnji frigo sadnica pa pogledaj.
 
al cekaj kako oni dodju do rasada ?jel oni to posade pa dezifikuju i tako one se razmnoze i posle uzimaju pare il?
 
Ta procedura je malo složenija i sastoji se u sertifikaciji sadnog materijala, odnosno, proizvodnji istog od baznog bezvirusnog materijala. Sam ciklus nije nimalo jednostavan, posebno procedura i cena dobijanja baznog matrijala.
 
Da je tako prosto svi bi radili :haha: :haha: :haha:

Jednostavno oni proizvedu kako mi zovemo matricnjak, koji proizvodi prvu reprodukciju sadnog materijala, naravno da i ti mozes da posadis frigo zivic kao matricnjak ida dobijene zivice posle presadis, ali ipak je ovo sadnica koja je prelezala 2-4 meseca u hladnjaci, zasticena je od svih mogucih bolesti mada nije uvek tako, desava se i da dodje sa virusima, ako planiras ozbiljnu proizvodnju ondasu tu frigo, mada mozes da probas i sam svoju rasad da proizvedes mozda i bolje ispadne, nema pravila, moj prvi zasad je bio iz 6-8 reprodukcije zivica i pozao se extra, i sa krupnocom ploda i sa kolicinom :D
 
cekaj a to uznes seme od jagodu osusis i posadis :sta: :sta:.a zasto ti aco to ne radis kupis frigo one se rzmnoze i tako ustedis na novac ovako izlazi na pare mlogo??mada ti drzava vraca neki deo ali ::lose:: ::novac::
Post je spojen: [time]1295960676[/time]
_________________________________________________
a na koju temperaturu zivici se zamrzavu?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh